reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze nastavit DMA

Engeer (6)|5.11.2013 13:28
U stolního PC mi po pár letech odešla vypalovací mechanika TSST corp CDDVDW SH-S203P. Pořídil jsem si novou - SAMSUNG SH-224DB. Po nainstalování vypadalo vše dobře, až do prvního vypalování - prázdný vypalovací buffer. (Soft Nero 7). Zkonroloval jsem tedy Správce zařízení - Primární kanál IDE a zjistil jsem že mám sice správně nastaveno Režim přenosu DMA (je-li k dispzici), ale v kolonce doleji: Aktuální režim přenosu: Nelze použít. Pokusil jsem se tedy řadiče odinstalovat, restart PC a nechal řadiče opět naběhnout (postup jsem si vygoogloval), ale stav PC zůstal nezměněn. V BIOSu mám DMA samozřejmě povolen. Co s tím dál?:confused:
OS Windows XP SP2
johny__g (6387)|5.11.2013 15:30
Zkusit jiný konektor, aktualizovat ovladače čipsetu, aktualizovat BIOS. Nějaký důvod proč není instalovaný SP3?
trodas (1753)|5.11.2013 15:45
Prvně jsem si myslel, že je možná poškozen kabel, ale po zjištění, že nejde o PATA mechaniku, kdy 80 žilové kabely měly občas při změnách tendenci přestat podporovat DMA, už nevím. Ale zkusil bych pro jistotu jiný SATA kabel. Jeden nikdy neví...

Verze servicepacku nebo Win obecně s tím nemá nic společného.
Engeer (6)|5.11.2013 16:02
To johny__g: Povídá se, že SP3 zpomaluje PC, je tam spousta zbytečných ovladačů... tak proto. Aktualizovat BIOS - kdybych věděl, že to pomůže, dejme tomu. Když ta stará palírna jela do své smrti na 100%, doufal jsem, že jen přehodím mechaniky a jedu dál.

To trodas: S PC jsem nehýbal, kabely jiné nemám, doufal jsem, že to půjde vyřešit nastavením software.

Opravdu jsem strávil pár hodin diagnostikou systému, než jsem se zeptal a na nic jsem nepřišel :(

Zatím díky za názory.
r34ktor (7477)|5.11.2013 16:10
SP3 je praktická nutnost. Povídačky ignoruj a nainstaluj ho.

Také nám zděl kompletní konfiguraci svého PC.
Engeer (6)|5.11.2013 17:28
Microsoft Windows XP Pro SP2

Počítač
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU
E8400 @ 3.00GHz
3.00GHz, 2.0GB RAM

Základní deska Asus P5K Pro

HDD Seagate Barracuda 7200, 500GB

Mechaniky
TSSTcorp CDDVDW SH-224DB
PLEXTOR DVDR PX-708A SCSI CdRom Device
r34ktor (7477)|5.11.2013 17:33
Napadlo mě - nepoužíváš Daemon Tools, či jiný podobný emulátor mechanik? To může dělat v systému bordel -> odinstalovat.
Engeer (6)|5.11.2013 19:22
Sice Daemon Tools lite jsou nainstalované, ale mám je vyplé, téměř je nepoužívám.
Jinak se omlouvám, zítra jsem mimo domov, takže nemohu reagovat na případné odpovědi. Kdyby někoho ještě něco napadlo, prosím pište. Zatím jsem s tím nehnul a do úplné přeinstalace systému se mi moc nechce. Ale když se nezadaří, co mi asi zbyde...
john (877)|5.11.2013 19:53
Nedelala to instalace SPTD od Deamonu? Nejake problemy s tim kdysi byly.
Engeer (6)|5.11.2013 20:03
[QUOTE=john;547385]Nedelala to instalace SPTD od Deamonu? Nejake problemy s tim kdysi byly.[/QUOTE]

Ty mám nainstalovány dlouho. Zlobit to začlo až po montáži nové palírny. Do té doby jsem prakticky nevyhodil placku, vše běhalo jak má.
trodas (1753)|6.11.2013 10:32
Zkus to zkusmo odinstalovat aby se ukázalo jistě, že v tom to není... jinak bych prubnul jiný kabel nebo port...

[QUOTE]SP3 je praktická nutnost. Povídačky ignoruj a nainstaluj ho.[/QUOTE]

Zato tohle by mně ani nenapadlo instalovat, protože to na DMA on/off nemá žádný vliv. DMA funguje či nefunguje podle nastavení a kabelu na Win2k org, jako na SP2, SP3, SP4 a SP5 unofficial. Stejně tak DMA jede či ne na WinXP bez SP, s SP1.0a i s SP3 - nesouhlasím s tím, že SP3 něco vyřeší.
Pokud bys ale mohl, tak si zazálohuj systém a zkus instalaci WinXP (a na pokus bez SP, original - a pokud to bude ve Win, tak DMA pojede :D) ... Shodného výsledku dosáhneš i s SP3.

Mimochodem já odmítám SP3 proto, že od SP2 a výš zavedl M$ ignoraci hosts nastavení pro jeho vlastní servery, tedy M$ servery nelze dále blokovat, což považuji za naprosto nepřijatelné a protože je to už v SP2, tak přechod na SP3 v tvém případě není nic strašného (ty hrůzné berličky a zadní vrátka M$ jsou už v SP2) a asi bych to také zvážil.
Nicméně zastávám názor, že verzí SP to nebude, brajglem v OS nebo kabelem to bude spíše.
johny__g (6387)|6.11.2013 10:39
Co aktualizovat to Nero, nebo úplně nejlíp použít jiný soft? Třeba Ashampoo.
mdot (107)|7.11.2013 00:31
Mas proste jen vadnou mechaniku a vsadim se, ze kdybys nabootoval nejaky live system, tak by zacalo litat erroru uz jen pro proste detekci. Samsung SH-S202N - SH-224DB jsou povestne smejdy, kde bezvadna byla mozna jedna ze sta. Stravil jsi nad tim zbytecneho casu, priste rovnou mrsknout do kose.

---------- Doplněno v 19:31 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:30 ----------

Mas proste jen vadnou mechaniku a vsadim se, ze kdybys nabootoval nejaky live system, tak by zacalo litat erroru uz jen na proste detekci. Samsung SH-S202N - SH-224DB jsou povestne smejdy, kde bezvadna byla mozna jedna ze sta. Stravil jsi nad tim zbytecneho casu, priste rovnou mrsknout do kose.

---------- Doplněno v 19:31 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:31 ----------

Mas proste jen vadnou mechaniku a vsadim se, ze kdybys nabootoval nejaky live system, tak by zacalo litat erroru uz jen na proste detekci. Samsung SH-S202N - SH-224DB jsou povestne smejdy, kde bezvadna byla mozna jedna ze sta. Stravil jsi nad tim zbytecneho casu, priste rovnou mrsknout do kose.
Engeer (6)|27.11.2013 13:08
Omlouvám se všem, kteří mi pomáhali svými radami, ale dříve jsem se k problému DMA nemohl opět vyjádřit. (Přestavba celého bytu včetně výměny okna nad PC, komp byl přes týden zabalen v krabici - sakra dlouhá doba).
Ale k věci. Vyměnil jsem kabely k palírně, upgradoval BIOS na poslední oficiální verzi, ale nic nepomohlo. Vypalovačka sice vypaluje (včetně ověření vypálených dat), ale buffer vypalování je stále prázdný a DMA nejde přenastavit. Protože už tady nechci spamovat, zřejmě mi nezbývá než zazálohovat všechna data a ještě vyzkoušet přeinstalovat celý systém. To ale opravdu jako poslední...

john (877)|27.11.2013 16:47
zkusil bych jeste postup platny pro WXP/PATA, tj. odinstalovat ovladace DVD a reinstal, ja bych urcite jeste navic odinstaloval pro sichr DeamonTools...
ale asi to nepomuze...