Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Komplet nová sestava vodně chlazená

Alamaster (24)|10.11.2013 23:20
Zdravím,

rozhodl jsem si pořídit pořádný PC a to vodně chlazený. Poměrně dost jsem si toho už načetl / nakoukal na YouTube a přečetl jsem toho dost i na tomto fóru (musím Vám pogratulovat - na otázky odpovídáte vždy naprosto profesionálně a velmi rychle).

Takže abych to zkrátil, vymyslel jsem si sestavu + chlazení a chtěl bych znát názor zkušenějších - rád si nechám poradit.

Sestava PC:

 • Case - Corsair Obsidian 750D
 • CPU - i7-4770K Haswell
 • GPU - AMD Radeon R9 290X - nejspíše verzi od Sapphire, ale ono je to asi jedno, když zatím nejsou jiné než referenční

CPU i grafiku bych rád o něco přetaktoval.

Cílem je tiché, ale výkonné a dobře vypadající PC. Rozpočet mám celkem slušný, takže radši kvalitu a pěkný design, než šetřit.

Chladící komponenty:

 • CPU blok - EK-Supremacy Clean CSQ - Nickel - dobrý výkon + super vzhled
 • GPU blok - EK Water Blocks EK-FC R9-290X - Nickel Plated - full cover
 • GPU backplate - EK Water Blocks EK-FC R9-290X Backplate - Black - vím, že backplate je spíš luxus než nějaká funkce, ale líbí se mi to
 • Radiátor - EK Water Blocks EK-CoolStream XTX Radiator - 360mm
 • Res - EK Water Blocks EK-RES X3 250 Reservoir - nechci bayres, protože se mi jednak líbí tyhle klasické reservoáry a navíc nechci narušovat přední panel case (nebudu tam mít ani mechaniku)
 • Pumpa - EK Water Blocks EK-DCP 4.0 12V DC Pump
 • Fitinky už nějak poskládám a hadice bych rád Primochill PrimoFlex klasické průhledné bez barvy + kapalina Mayhems Aurora - máte s ní nějaké zkušenosti? špatné? dobré?
 • Větráky bych rád Corsair Quiet edition SP120, ale tady si nejsem úplně jistej. Určitě chci černé, bez diod. Takže např Noctua nepřipadá v úvahu a tyhle jsem viděl v několika watercolled case a vypadaly dobře - co si o nich myslíte?

Co se týče smyčky, tak bych to rád zapojil takto: pumpa na dně - gpu - radiator - cpu - res.


Tak co si o tom myslíte? Nemažte mi med kolem huby, pěkně objektivně prosím :)

Díky za jakýkoliv názor.

Aleš.
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 10:44
Dobrý den,

k tomu výběru nemám větších výhrad, snad až na pumpu. Není špatná, ale do sestavy v téhle ceně a kvalitě a vzhledu by se myslím hodilo něco lepšího :)

Takže já bych raději zvolil kombinaci [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] + [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je to mnohem výkonnější a mnohem tišší řešení.

Co se týká Aurory - na rovinu nevím, co na to říct. Já osobně jsem jí do žádného PC ještě nedával. Mám hodně zákazníků, kteří ji používají a ti, se kterými jsem v kontaktu s ní nemají žádný problém. Na druhou stranu ale jsou na netu občas diskuze s lidmi, kteří s ní moc dobré zkušeností nemají - tyto nanočástice asi nebo zas až tak moc "nano" a někomu to ucpává bloky nebo se to usazuje v expanzce a podobně. Takže je to na Vašem zvážení. Ten efekt vypadá opravdu moc pěkně, takže pokud chcete, aby to vypadalo dobře, tak jí zkuste. To nejhorší, co se může stát je, že Vám to ucpe například blok na CPU a začne to hůř chladit. A pokud by se to stalo tak holt jí vylít a dát tam něco "normálního". Ta kapalina nemůže nic zničit (hadice, pumpu, cokoliv), takže za pokus to možná stojí, pokud Vám o ten vzhled jde.

Corsair větráky bych nedoporučil ani svému nejhoršímu nepříteli. Nevím, jestli kusy co jsem tu měl na testy byly vadné (pochybuji) nebo jestli je půlka recenzentů na netu podplacená výrobcem, ale ty fany buď mají výkon a pak taky mají hluk, nebo po zpomalení jsou tiché, ale jaksi výkon zmizel kamsi do neznáma. Pokud chcete kvalitní tichý ventilátor bez nějakých extra modních výstřelků (a Noctua se Vám nelíbí - nedivím se), tak bych vzal například [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] nebo [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] nebo třeba [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Alamaster (24)|11.11.2013 11:50
Dobrý den,

díky za rychlou a obsáhlou odpověď!

Vezmu to od toho jasnýho - auroru zkusim, uvidíme co to udělá. Chci mít skříň laděnou do ruda, takže Mayhems Aurora Tharsis Red :) Co se týče větráků - dám na vás a nejspíš bych dal na radiátor 3x 120mm Alpenföne (ten červený samo :)) a dozadu v case 140mm outtake stejnýho typu.

K větrákům ještě dotaz - vím, že vyšší výkon při ofukování radiátoru je při push - tzn. foukám zkrz. To znamená, že bych měl 2x140mm intake vepředu v case a 3x120mm outtake skrz radiátor nahoře + 1x140mm outtake vzadu v case. To znamená že bych nejspíš měl víc vzduchu ven, než dovnitř - není to nějak v rozporu s tím negativním/pozitivním tlakem v case? Mám dojem, že jsem četl, že je kvůli prachu lepší mít víc intake než outtake... Co myslíte?

Tak a co se týče pumpy/resu

- v čem je lepší mít takto pumpu + top narozdíl od samostatné pumpy a resu?
Taky by mě zajímalo, jak bych potom zavodňoval okruh, když to má 1 vstup nahoře a 2 dole? To je pak přívod i vývod kapaliny na dně nádrže a zavoďnuje se tím horním? Nevadí to ničemu?

A taky bych se chtěl zeptat co ovlivňuje velikost resu? Proč například EK nabízí asi 4 velikosti? Protože mám dojem, že objem kapaliny neovlivňuje teploty - je to spíš kvůli "odvzdušňování" a zavodňování?

Jinak ta pumpa vypadá dobře - já jsem s tou EK asi podcenil i to, že nemá regulaci, to bych pak musel řešit nějak jinak. Tahle píšete, že má - jak to funguje? Je tam nějaký čudlík/kolečko, nebo se to dělá přes BIOS?

Díky :)
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 12:58
Pokud do case dáte dalších milión ventilátorů tak tím částečně popřete smysl vodního chlazení. Pokud tedy koupíte radiátor pro tři 120 mm ventilátory s tím, že ventilátory budou nahoře skrz radiátor foukat teplý vzduch ven, což je v podstatě ta "nejideálnější" (fuj :D) varianta co u vodního chlazení může nastat, tak už žádné jiné ventilátory v case nepotřebujete, ničemu tím nepomůžete, akorát za to dáte víc peněz a bude to hlučnější. Takže já bych doporučil všechny ostatní ventilátory dole, vepředu nebo vzadu vyházet do koše. Existuje jediná výjimka - pokud byste měl nějaké větší množství topících 3.5" disků vpředu. Pokud toto u Vás hrozí, tak má smysl jeden velmi velmi pomaloběžný ventilátor vpředu před disky, aby na ně foukal dovnitř studený vzduch. Uvědomte si, že 95% odpadního tepla z PC se vodním chlazením přesune do radiátoru a rovnou ven. Zdroj má svůj ventilátor a postará se o sebe sám. Žádné další ventilátory nejsou potřeba.

Co se týká positive/negative pressure, samozřejmě positive je lepší pro množství prachu ve skříni, protože před ty vstupní ventilátory můžete dát prachové filtry a díky přetlaku uvnitř se jinudy do case prach nedostane. Faktem ale je, že negative pressure dovoluje při stejné hlučnosti mnohem lepší chlazení, protože laicky řečeno, studený vzduch se dovnitř "vždycky někudy dostane", ale je spíš priorita ten teplý dostat ven, a není lepší způsob než horní ventilátory, protože pak tomu pomůže příroda díky stoupání teplého vzduchu...
Takže já positive pressure doporučuji pouze tam, kde je OPRAVDU prašné prostředí, kde by ty nečistoty nasáté do PC opravdu dělaly problém. Jinak negative pressure FTW :D

Pumpa s expanzkou "na sobě" není v ničem horší než pumpa a expanzka zvlášť, ale ušetříte místo a dvě fitinky plus kus hadice. Podle mě to tak vypadá líp. nevadí to ničemu ;)

Velikost expanzky je čistě na uvážení co se Vám líbí. Obecně čím větší expanzka, tím méně často musíte dolévat kapalinu (i když ono jestli budete dolévat jednou za půl roku nebo za rok mi přijde irelevantní) a pak samozřejmě pokud by byla expanzka příliš malá, tak by pumpa nasávala bubliny. Ale to není tento případ. Regulace pumpy je otočným potenciometrem, první den nebo dva to chce mít na pětku aby se okruh pořádně odvzdušnil, pak to stačí stáhnout na dvojku a pumpa tak není slyšet. Pokud chcete pumpu regulovat "jako ventilátor" tak potřebujete tenhle kabel [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] plus regulátor, který zvládne 30W na jeden konektor - což určitě není základní deska. Anebo si můžete koupit Aqua Computer D5ku s USB rozhraním [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a hrát si v aquasuite jak je libo :D
Alamaster (24)|11.11.2013 13:30
Takže jestli tomu dobře rozumím, tak bych měl ty 3 140mm ventilátory co jsou součástí case vyhodit? Když jsem četl obecné články o vodním chlazení, tak všude psali, že je třeba dát pozor na to, že součástky okolo cpu (hlavně mosfety) jsou normálně částečně ofukovány fanem na CPU. Přecijen na napájecí kaskádě i na southbridge jsou jen pasivy (desku bych rád ASUS Maximus VI Hero). Taky RAM má pasivy, kterým by se hodil nějaký ten vítr do plachet. Takže při vodním chlazení je dobré vytvořit v case nějaký ten airflow - ideálně fan vpředu + fan vzadu/nahoře.

Takže opravdu myslíte, že stačí mít ty 3 na radiátoru?

Jinak co se prachu týče, tak ta case má prachový filtr vepředu, zespoda pod zdrojem a i nahoře nad radiatorem a prostředí není nijak extrémě prašné, jen máme kočky, takže chlupy všude :D Ale zase case budu mít na stole, ne na zemi, takže by to mohlo být ok.

S tou pumpou/expanzkou každopádně díky - asi do ní půjdu. Myslím, že tu regulaci nebudu nijak hrotit, nastavím to ručně přesně jak píšete - na začátku na max a později na míň.Ještě mě napadají detaily - ten CPU blok EK Supremancy - ten má otvory pro 2xLED, že? Chtěl bych tu skříň nějak osvětlit, ale tak, aby mi nesvítila žádná ledka přímo do očí - ne tak jak to dělá většina LED fanů. Předpokládám, že když budu mít barevnou kapalinu a ledky v CPU bloku, tak by to mělo být jen nepřímé světlo ne? Nebo bych možná vzal ten blok s mléčným plexi. No a co se týče zbytku case, přemýšlel jsem, že bych dal nad horní okraj "okna" do case buď studenou katodu, nebo pás led. Ale vůbec nevím jak to vypadá - jsou mezi tím rozdíly? Vím, že ty LED asi budou mít menší spotřebu a tak, ale nemá ta katoda lepší světlo? Přecijen je to defakto jeden souvislý zdroj vs. několik malých - máte s tím nějaké zkušenosti?

Díky za rady, moc si jich vážím.
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 14:23
Ano, teoreticky se říká, že pokud máte na CPU blok a ne vzduchový chladič tak je potřeba nějak řešit (ofukovat) mosfety kolem desky nebo RAMky. Prakticky je ale pro mosfety lepší žádný vzduch (vodní chlazení) než teplý vzduch z CPU, grafiky a podobně. Navíc ten žádný vzduch bych dal do uvozovek, protože tím podtlakem z vyfukujících fanů nahoře se i na tu desku studený vzduch dostane. To nejlepší co můžete pro mosfety a chipset desky udělat (kromě chlazení vodou) je sundat ten chladič, odstranit tu žvejkačku na mosfetech a šedivou pastu na chipsetu a dát tam pořádnou pastu na chipset a dobrý teplovodivý pad na mosfety. Najednou budou mít obě ty součástky o 10 stupňů +- lepší teploty ;) A pokud se Vám budou přehřívat paměti tak bych je doporučil vyhodit a koupit nějaké, co normální zacházení snesou, třeba G.Skill TridentX :D
Tyhle rady o ofukování tohodle nebo tamtoho většinou sepisuje někdo, kdo se na vodní chlazení dívá z pohledu chlazení vzduchového. Ano, malý přísun vzduchu ve vzduchovém chlazení je špatně. Ale u vzduchového chlazení byste v té bedně měl grafiku, která by v zátěži měla 90 stupňů a procesor, který by měl v zátěži přetaktovaný 85. A obě ty komponenty by foukaly hezky teplý vzduch dovnitř. U vodního chlazení budete mít grafiku, která bude mít v zátěži 45 a procesor, který bude mít v zátěži 65 a co je hlavní, i toto teplo odvedete okamžitě nahoru do case kde se přímo dostane ven. To se vůbec nedá porovnávat...

Kočky znám, to je peklo :D

Plexi varianty EK-SUpremacy mají dvě 3mm díry na LEDky, které svítí dovnitř bloku, tedy ne ven přes bočnici. Nemělo by to tedy rušit. Já jsem spíše zastáncem LED pásů než katod, ale každému se líbí něco jiného...
Alamaster (24)|11.11.2013 14:43
No paměti plánuju Patriot Viper 3, ty myslím budou taky v pohodě. Uvidíme, vyzkouším asi různé varianty. Nejdřív tam ty větráky vepředu case nechám, uvidím jaká bude hlučnost a kdyžtak je buď stáhnu na ULNA nebo vyhodím úplně. Jinak ten chipset a mosfety asi zatím řešit nebudu, až kdyby s tím byly problémy.

Ale každopádně díky za info, je vidět, že v tom máte opravdu praxi :)

Co se týče toho led pásu - dokázal byste nějak formulovat proč myslíte, že je LED pás lepší než katoda? Díky.
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 15:09
Přijde mi to světlo z LEDek lepší než z katody. Toť vše. A proč paměti nevzít ty nejlepší [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ?
Alamaster (24)|11.11.2013 15:25
OK, s tím světlem si to ještě rozmyslím... Zkusím najít nějaký videa.


Co se týče RAM - to je druhá nejmíň jasná pro mě komponenta hned po zdroji :D

Původně jsem Chtěl Kingston HyperX Beast 2400/CL11, ale pak jsem četl nějaký testy a články, kde jsem zjistil jednak, že tyhle Kingstony nejsou nic moc a hlavně taky, že Intel paměťověj řadič moc dobře nepracuje s RAM, co jsou na vyšším napětí než cca 1,57V. Tak jsem hledal nějaký slušný RAMky s 1,5V a našel jsem [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


S tou značkou G.Skill nemám vůbec zkušenosti. Proč myslíte, že jsou lepší? Můžete poslat nějaký testy, nebo něco?

Díky.
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 17:51
Proč jsou nejlepší ? Protože:

1) http://www.hwbot.org/benchmark/memory_clock/rankings?cores=0&hardwareTypeId=memory_1#start=0#interval=20 a http://www.maximumpc.com/gskills_tridentx_ram_overclocked_4400mhz_sets_world_record - 6 z 20 nejlepších výsledků je na TridentX s tím, že žádný další výrobce nemá v první dvacítce víc než jednoho účastníka.
2) Ty paměti jsou v plné zátěži vlažné.
3) XMP profil u nich funguje tak jak má (obecně u G.Skill), mimo jiné i proto že jsou ručně testované. Tedy že se v BIOSu XMP profil zvolí a tím starosti o paměti končí. Není to jak u Corsairu, Kingstonu nebo nedej bože u okrajových výrobců jako Geil, Patriot a podobně, kde se musí x dnů ladit jak to teda laskavě bude nebo nebude fungovat, přestože XMP profily mají taky - zažil jsem s mnoha zákazníky.

Co se týká těch 1.5V plus max 5%. Všude se píše, jak to může poškodit paměťový řadič a kdesi cosi. Stalo se to někdy někomu ? Nevím o jediném případu. Ano, Intel to má ve speckách, ale to je asi tak vše. Intel má taky ve speckách voltáž procesoru a přesto jí každý druhý zvyšuje ;)
Alamaster (24)|11.11.2013 19:05
Díky za odkazy, potvrdil jsem si, že o RAM opravdu nemám ani páru :D

Myslíte, teda, že např [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] by byly lepší? Dal jsem si limit max 5 tisíc.

Takže stačí nastavit v biosu XMP a je to? Nehrát si s CL ani voltáží?

Díky moc!
Alphacool Support (1563)|11.11.2013 20:05
Pokud XMP profil funguje tak jak má, tak ho prostě jen "loadnete" v BIOSu a žádné časování, frekvenci nebo voltáž pamětí už neřešíte. Protože tyhle tři věci jsou to, co v XMP profilu je a co si deska načte a uloží do BIOSu...
Jinak nejprodávanější jsou 2400MHz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ale klidně můžete vzít jaké chcete... :)
Alamaster (24)|11.11.2013 23:48
Asi budou fakt lepší tady na Ocaholic dostaly 5*!

Ehm, moc si vážím vašich rad, takže vás ještě zneužiju :D

Jak jsem psal - RAM jsou až druhá nejmíň jasná věc v mém výběru - ta první je zdroj :)

Vybral jsem zatím tento - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], ale abych pravdu řekl, spíš jsem střílel od boku.

Zkusil jsem několik kalkulaček na spočítání potřebného výkonu - bude tam ten i7-4770k + Radeon R9-290X (ten má v zátěži prej i klidně 300W), pak jeden ssd + jeden hdd, pumpa a 3 větráky.

Ty výsledky se různily ale měl jsem dojem že by mělo stačit 750W, tak abych měl rezervu (např pro druhou kartu do budoucna) jsem se díval po 850W a koukal jsem že jsou různé třídy efektivnosti - ty platinum už byly dost drahý, takže jsem vybíral v gold. Taky bych chtěl jen modulární.

Co myslíte? Koukal jsem, že fortrony neprodáváte - vím, že SeaSonic, nebo Enermax jsou asi lepší, ale moc se v tom nevyznám - poradíte prosím? :)

Ještě jednou díky moc!

PS: Určitě u Vás nakoupím ;)
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 08:30
Fortron si vydobyl dobrou pověst před 10ti a více lety, kdy žádný jiný dobrý zdroj nebyl. Dnes už Fortron není špička ani co se týká kvality a poruchovosti, ani (a hlavně) co se týká hlučnosti.
Co já bych doporučil - Seasonic nebo Enermax. Obzvláště když jsou za podobné ceny jako ten Fortron :rolleyes:

Buď přebrandovaný a tudíž levnější Seasonic X-850 od XFX http://www.jscomputers.cz/produkt/XFX_ProSeries_850W_PSU_Black_Edition_Full_Modular_-Gold-_-_P1-850B-BEFX.html
Nebo opravdový Seasonic GOLD http://www.jscomputers.cz/produkt/SEASONIC_zdroj_850W_X-850_80+_Gold-_RETAIL.html
Nebo třeba můžete vzít novější platinový http://www.jscomputers.cz/produkt/SEASONIC_zdroj_860W_PLATINUM-860_80+_Platinum-_RETAIL.html

A proč jsou nejtišší ? Třeba proto, že do 50% zátěže se větrák vůbec netočí a i pak jsou těžko slyšitelné http://www.silentpcreview.com/Recommended_PSUs
johny__g (6387)|12.11.2013 08:50
Tenhle Fortron je celkem slušný (ve srovnání s tím zbytkem co dnes tahle značka nabízí), ale ve vyšší zátěži je opravdu hlučnější. A tahle sestava úsporná nebude, souhlasil bych s těmi Seasonicy.
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 08:59
Ano, tenhle zdroj je asi ten nejlepší kus, co v nabídce Fortron má, ale bohužel to už dnes na konkurenci v tomto segmentu nestačí. Bohužel často se setkávám se zákazníky, kteří si pořídí vodní chlazení, mají Fortron zdroj (často Aurum, protože jsou "nejlepší") a pak vymýšlí, jak ten zdroj utlumit. Buď vyměnit větrák a přijít o záruku nebo ho prodat a koupit Seasonic...:idea
Alamaster (24)|12.11.2013 10:41
Díky vám oběma za tipy. Přečel jsem několik recenzí a samozřejmě máte pravdu. Nejspíš vezmu ten Seasonic GOLD, stojí téměř stejně jako ten fortron a přitom je opravdu tichý (myslím, že naměřili asi 33Db při 100% což je perfektní).

Tak abych to shrnul - celková sestava:

 • Case - Corsair Obsidian 750D
 • MB - ASUS Maximus VI Hero
 • CPU Intel Core i7-4770K
 • RAM - G.Skill RAM 2x8192MB DDR3 2400 10-12-12-31, TridentX Series
 • GPU - AMD Radeon R9-290X
 • PSU - SEASONIC 850W X-850 80+ Gold
 • SSD - Intel DC S3500 160GB SSD
 • HDD - Seagate Constellation ES.3 1000GB

+ vodní okruh

 • CPU blok - EK-Supremacy Clean CSQ - Nickel
 • GPU blok - EK Water Blocks EK-FC R9-290X - Nickel Plated + GPU Backplate
 • Radiator - EK Water Blocks EK-CoolStream XTX Radiator - 360mm
 • Pumpa - Alphacool VPP655 Single
 • Expanzka - EK Water Blocks EK-D5 X-RES 140 CSQ - Black Acetal
 • Hadice - Primochill PrimoFlex Pro LRT Clear Tubing - 13/10mm
 • Kapalina - Mayhems Aurora Tharsis Red
 • Větráky na radiator - Alpenföhn 120mm Wing Boost Plus PWM Fan - Red Clover Edition
 • + různé fitinky od EK a vypouštěcí kohoutek na dně okruhu

Budu k tomu ještě od vás (Alphacool) brát single sleeved kabely 24pin, pci-e, EPS12V, diody a tak.

Tak co myslíte? Změnili byste něco? Doplnili? Ubrali?

Je to fakt dost peněz, tak bych chtěl aby byly dobře vynaložený :)

Díky za všechny rady!
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 12:14
No když už jsme u toho...

Proč zrovna Intel SSD ? Žádný výkonnostní zázrak to není, cenový už vůbec ne...životnost asi taky nebude žádný med, když to má 20nm MLC...:notsure
Alamaster (24)|12.11.2013 13:11
No, že to není výkonostně žádná bomba, to vím, ale zase podle toho co jsem četl by měl bejt spolehlivej. A taky přecijen ty finance nejsou neomezený :) Mám špatný zkušenosti s těma levnějšíma OCZ. Vím, že ty vyšší modely jsou asi lepší. Pak jsem taky četl, že některý ty Samsungy jsou dobrý.

Víte o něčem lepším v cenový relaci max 5 tisíc? Co jsem tak četl různý recenze, tak psali, že často ty rychlosti co výrobci udávají jsou ve skutečnosti někde jinde. Přesun hodně malých souborů a tak.
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 14:04
Třeba http://www.jscomputers.cz/produkt/Mushkin_Chronos_Deluxe_2-5-_SSD_240_GB.html
Nebo http://www.jscomputers.cz/produkt/Crucial_M500_240GB_2-5-_Internal_SSD_CT240M500SSD1.html
Nebo v nejhorším http://www.jscomputers.cz/produkt/Kingston_240GB_HyperX_3K_SSD_SATA_3_2-5.html

Všechny tři jsou výkonnější než ten Intel, v přepočtu na GB kapacity levnější než ten Intel a spolehlivostí jsou na tom minimálně stejně (možná až na ten Kingston...).
Alamaster (24)|12.11.2013 14:26
Díky za tipy! Když tak na ně koukám, tak mi přijde nejlepší ten Mushkin. Vůbec jsem nevěděl, že vyrábějí taky SSD disky. Znám je jen jako výrobce RAM. Ale tak ono je to asi logický když nad tím tak přemejšlím :)

A co ten klasický HDD? Nebyl by lepší spíš třeba Seagate Desktop SSHD?

Zase si říkám, že jako systémovej disk budu mít to SSD, takže mi ten hybrid asi tolik nepomůže, tak jestli není lepší ten ES3? Nebo úplně jinej? :)
mdot (107)|12.11.2013 14:51
Alphacool: Nebudu kritizovat ani tak marketing, ale alespon se zamyslete nad takovou pitomosti, jako Intel S3500 vs tri consumer SSD, dva posazene na SF-2281 a jednoho Marvella. At je Intel S3500 sebehorsi enterprise SSD, porad na nej tyhle tri nemaji. Ne opravdu mi nemusite argumentovat nejakym benchmarkem, nebo recenzi, kde se vycucavaji informace podle postaveni hvezd a nadprumerne pitomeho benchmarku, ktere nemaji ani jasnou metodiku (odpustil bych zamereni). I kdybych na krasu vynechal par kolecek workloadu v ruzne zatezi a zaplneni, porad najdu dost slabin SF radicu. Kdyz uz, tak napiste, ze se to nehodi do desktopu, nebot je to serverovy HDD s naprosto odlisnou logikou radice, ale neodvazujte se bezmyslenkovite tvrdit, ze jsou rychleji. Dame tomu 3x360 95%load 95%zaplneni nafikame na dve samostatne casti 50-50ASUALL... pak si muzeme povedet neco o rychlost a latencich. Kdyz to ten Mushkin prezije bez kolapsu radice alespon dve minuty, muzete mluvit o zazraku.
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 16:20
Ale to je to, o čem se bavíme. Proč má zákazník kupovat pomalý sic "enterprise" ale stejně jednoduše a prostě opakuji že pomalý Intel, když za lepší peníze může mít větší SSD, a nezlobte se, ale za tím si stojím, který bude při jakémkoliv normálním použití rychlejší a životnost má stejnou ? A pokud se chcete bavit o "serverovém" zatížení, tak pak se bavíme o trochu jiných SSDčkách než nějaký levný Intel za 4 klacky. Tam se pak pohybujeme o částkách za jedno SSD minimálně na desetinásobku, spíše více. Takže tenhle Intel není ani ryba (gaming/workstation ssd) ani rak (server ssd). Co tedy je ?
A pokud se shodneme na tom, že ATTO je objektivní test pro SSDčka (nebo obecně pro úložná zařízení), a v podstatě JEDINÝ objektivní test pro SSDčka, který akorát není pro lamy, protože jim to nevyplivne "hezké číslíčko" podle kterého si můžou něco porovnávat, ale musí se v těch výsledcích taky někdo vyznat (musí vědět, jakou "váhu" jednotlivé části v reálné zátěži mají a ostatně i spustit ten program se správnými parametry), a já doufám, že se na tomto shodneme, tak bych doporučil se podívat na výsledky tohoto Intelu a třeba toho Mushkinu právě v tomto benchmarku a pokud stále budete mít pocit, že je Intel rychlejší tak mám asi špatně vylaserované oči a dívám se na jiné výsledky.
A k tomu 95% zaplnění SSD a jeho následné pomalosti snad jen tolik, že ten Mushkin nikdy na 95% zaplnit nelze. A určitě víte proč... ;) A je to jeden z mnoha důvodů, proč třeba ty Mushkiny doporučju. Další důvod je třeba to, že nepoužívají žádné levné 20nm nebo menší chipy, ale "bezproblémové" pětadvacítky...které jsou na výrobu dražší a přesto je to SSDčko jedno z nejlevnějších.
mdot (107)|12.11.2013 19:29
Zatim se shodneme pouze na faktu, ze S3500 nemela spatrit svetlo sveta, protoze vuci zakladu S3700 nebo SM843/SM843T se absolutne nema sanci chytit, vlastne to nedokaze ani proti Intel 320, ktera casto vyjde lepe. Byt se snazi "dotahnout" to pres firmware, marne. Tim nase vzajemna shoda konci a pochopil jsem to od zacatku (poznamka o urceni), ale nemuzes ani proti takovemu kramu jako S3700 postavit consumer SF-2281, to nejde, protoze SF pouziva komprese a protoze komprese jsou zase dalsi I/O navic, tak se to nemuze nepodepsat ani v tech domacich podminkach. Takouvou situaci najdes u hrace "nahravace/frapsare" ... proto.

Neshodneme se ani omylem. Jedinym podstatnym testem zustava komplexni workload a multi-workload, ktery se definuje podle metodickeho postupu testovaciho nastroje napr.: SPC s jasne definovanym hardware, kterym se vsichni do puntiky ridi, coz u je u consumer segmentu vyloucene (takovou odvahu vyrobci nemaji) jednak z duvodu technickeho vybaveni, casove narocnosti a kdyz jim rozmydlis celou krabici SSD poradne ukazes slabiny, tak uz Ti nic nikdy neposlou = nebudes IN (z kopce to jde i s Anandem), nebo se vymysli jina kriteria pro dany segment, jak to delaji lepsi recenzenti. Samozrejme vse naprosto transparetni a zpetne overitelne.
Kdyz ma dostat slehy podle postupu XYZ = 95% Loadu s 95%, YZX 5%/5%, ABCD ... zaplenenim/loadem (ASU, nikoliv RAW a chytat za slovicka klidne muzes) a otestuje se schopnost radice snaset simulovane pozadavky a zejmena dynamicke remapovani a skalovani vlaken radice, ktere posleze predklada pres emulovanou vrstvu vlastnimu radic, tak to schyta minimalne 3x 360minut a potom se zacne mluvit, jak s v konstantni, skokove, nebo burst zatezi poradi. Zacina se na 5/5 a skace po 10 ... dle metodickych pokynu. Kdyz chipnou a jako ze SandForce chcipnou rychle, tak se neni absolutne o cem bavit. Stejne tak se testuji ruzne tematicky zamerene testy, pro ktere zase plati jina kriteria mereni treba Percona, Oracle 11g a nebo proste skalovany system pro stihace videa (Adobe) s vysokym datovym tokem a cachovanim (papa lala SandForce), kam se davaji treba hodne popularni Samsung 840. To jen pro jistotu, kdybys vytahl "server a slovo enterprise".
Co zjistis? Ze nekde, nejak, na necem, ... pouzil Atto a cely vysledek nic nerika, protoze zkratka a dobre neexistuji dana kriteria testovani. Takze to co tam "vybrousilo cisla" jako Samsung Evo, Mushkin, HyperX, ...
si pujdeme vyzkouset do praxe, treba nejake to nataceni 1080p videa z LanParty a aby to bylo "husty", tak na to pujdeme pres Premiere Pro a After Effects.
Vysledek bude takovy, ze Atto nereklo vubec nic, navit ta Asus hlasi neco jineho nez Gigabyte u sousedat a Mysak s Asrockem take hlasi jina cisla. Jedine na cem se shodnou bude fakt, ze ta super rychla lempra chcipla driv, nez to "huste video s plameny" nekdo dokoncil. To blbe AE toho Mushkina se SF2281 sejme na 1/100 hodnot za par desitek sekund/minut, coz u AE neni zase tak moc diky praci s cache/mrq render. Je to server? Neni, je ten Mushkin "drsne rychly" ... neni, a odezva pres 100ms neni nicim vyjimecna, pak to pretizeny radic, ktery nema zadnou pevnou spare = rezervy kam hrabnout, provadejici komprese, neustale meni topologii, trimuje, ... pretizi sam sebe a v lepsim pripade Ti to mizne, chcipne ... v horsim rozeka data a tim to konci. Potom si o vyrobe cisel povime sve a to porad zustavama v consumer sfere. Az vytasi nekdo Pulsary XT2 (i kdyz bezne pouzivame s low budget SASkove Hitachi a do vyssich Fusion, sem tam se vloudi Stec) v cene $6000/kus s "mrzacky nehustma" 20k IOPS jako lemru roku, tak praxe bude jasne rikat, ze i ten Intel 320 (jo ten starec) bude rychlejsi. Teoreticky dosazitelne hodnoty nemaji zadnou hodnotu. Zadnou. I ta M500 toho snese vice, nez mega super trooper hype SandForce v tezkem low-endu. Nakonec KC100 nebo E100 coz jsou porad SF daji mnohem lepsi vysledky, nez cely slavny Mushkin/HyperX. Ty disky proste na to v realu nemaji ani s bezne doporucovanou 20 - 25% rezervou a hodi se jen tam, kde se hraje predevsim na "efekt", coz u bezneho hrace, nebo pouzivatele nemusi byt naskodu, spise ku prospechu. Pouze Ti vyvratim tvrzeni, ze je neco pomalejsi jen proto, ze to rika Atto.

---------- Doplněno v 14:26 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:26 ----------

Zatim se shodneme pouze na faktu, ze S3500 nemela spatrit svetlo sveta, protoze vuci zakladu S3700 nebo SM843/SM843T se absolutne nema sanci chytit, vlastne to nedokaze ani proti Intel 320, ktera casto vyjde lepe. Byt se snazi "dotahnout" to pres firmware, marne. Tim nase vzajemna shoda konci a pochopil jsem to od zacatku (poznamka o urceni), ale nemuzes ani proti takovemu kramu jako S3700 postavit consumer SF-2281, to nejde, protoze SF pouziva komprese a protoze komprese jsou zase dalsi I/O navic, tak se to nemuze nepodepsat ani v tech domacich podminkach. Takouvou situaci najdes u hrace "nahravace/frapsare" ... proto.

Neshodneme se ani omylem. Jedinym podstatnym testem zustava komplexni workload a multi-workload, ktery se definuje podle metodickeho postupu testovaciho nastroje napr.: SPC s jasne definovanym hardware, kterym se vsichni do puntiky ridi, coz u je u consumer segmentu vyloucene (takovou odvahu vyrobci nemaji) jednak z duvodu technickeho vybaveni, casove narocnosti a kdyz jim rozmydlis celou krabici SSD poradne ukazes slabiny, tak uz Ti nic nikdy neposlou = nebudes IN (z kopce to jde i s Anandem), nebo se vymysli jina kriteria pro dany segment, jak to delaji lepsi recenzenti. Samozrejme vse naprosto transparetni a zpetne overitelne.
Kdyz ma dostat slehy podle postupu XYZ = 95% Loadu s 95%, YZX 5%/5%, ABCD ... zaplenenim/loadem (ASU, nikoliv RAW a chytat za slovicka klidne muzes) a otestuje se schopnost radice snaset simulovane pozadavky a zejmena dynamicke remapovani a skalovani vlaken radice, ktere posleze predklada pres emulovanou vrstvu vlastnimu radic, tak to schyta minimalne 3x 360minut a potom se zacne mluvit, jak s v konstantni, skokove, nebo burst zatezi poradi. Zacina se na 5/5 a skace po 10 ... dle metodickych pokynu. Kdyz chipnou a jako ze SandForce chcipnou rychle, tak se neni absolutne o cem bavit. Stejne tak se testuji ruzne tematicky zamerene testy, pro ktere zase plati jina kriteria mereni treba Percona, Oracle 11g a nebo proste skalovany system pro stihace videa (Adobe) s vysokym datovym tokem a cachovanim (papa lala SandForce), kam se davaji treba hodne popularni Samsung 840. To jen pro jistotu, kdybys vytahl "server a slovo enterprise".
Co zjistis? Ze nekde, nejak, na necem, ... pouzil Atto a cely vysledek nic nerika, protoze zkratka a dobre neexistuji dana kriteria testovani. Takze to co tam "vybrousilo cisla" jako Samsung Evo, Mushkin, HyperX, ...
si pujdeme vyzkouset do praxe, treba nejake to nataceni 1080p videa z LanParty a aby to bylo "husty", tak na to pujdeme pres Premiere Pro a After Effects.
Vysledek bude takovy, ze Atto nereklo vubec nic, navit ta Asus hlasi neco jineho nez Gigabyte u sousedat a Mysak s Asrockem take hlasi jina cisla. Jedine na cem se shodnou bude fakt, ze ta super rychla lempra chcipla driv, nez to "huste video s plameny" nekdo dokoncil. To blbe AE toho Mushkina se SF2281 sejme na 1/100 hodnot za par desitek sekund/minut, coz u AE neni zase tak moc diky praci s cache/mrq render. Je to server? Neni, je ten Mushkin "drsne rychly" ... neni, a odezva pres 100ms neni nicim vyjimecna, pak to pretizeny radic, ktery nema zadnou pevnou spare = rezervy kam hrabnout, provadejici komprese, neustale meni topologii, trimuje, ... pretizi sam sebe a v lepsim pripade Ti to mizne, chcipne ... v horsim rozeka data a tim to konci. Potom si o vyrobe cisel povime sve a to porad zustavama v consumer sfere. Az vytasi nekdo Pulsary XT2 (i kdyz bezne pouzivame s low budget SASkove Hitachi a do vyssich Fusion, sem tam se vloudi Stec) v cene $6000/kus s "mrzacky nehustma" 20k IOPS jako lemru roku, tak praxe bude jasne rikat, ze i ten Intel 320 (jo ten starec) bude rychlejsi. Teoreticky dosazitelne hodnoty nemaji zadnou hodnotu. Zadnou. I ta M500 toho snese vice, nez mega super trooper hype SandForce v tezkem low-endu. Nakonec KC100 nebo E100 coz jsou porad SF daji mnohem lepsi vysledky, nez cely slavny Mushkin/HyperX. Ty disky proste na to v realu nemaji ani s bezne doporucovanou 20 - 25% rezervou a hodi se jen tam, kde se hraje predevsim na "efekt", coz u bezneho hrace, nebo pouzivatele nemusi byt naskodu, spise ku prospechu. Pouze Ti vyvratim tvrzeni, ze je neco pomalejsi jen proto, ze to rika Atto.

---------- Doplněno v 14:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:26 ----------

Omluva za preklep Samsung 840 Pro, coz take neni zadny multi trhac ale porad jeden z nejlepsich za dnou cenu ... nejak mi blbne script a nelze ani edit :/

---------- Doplněno v 14:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:29 ----------

Omluva za preklep Samsung 840 Pro, coz take neni zadny multi trhac ale porad jeden z nejlepsich za dnou cenu ... nejak mi blbne script a nelze ani edit :/
Alamaster (24)|12.11.2013 19:40
Uff, tak to už je moc hardcore i na mě a to jsem software developer :D

Pánové, mě je celkem jedno, jestli je ten intel serverovej, nebo komerční a stejně tak je mi jedno, jestli ten mushkin nevydrží nějaký brutusárny. Potřebuju jen vědět tohle - chci mašinu na normální užívání + hry + možná občas nějaký to domácí programování. Videa neumím stříhat a ani nemám ambici. Takže, co si do tý mašiny mám koupit? Jeden z těch dvou, nebo něco úplně jinýho? Opakuju, že cenová relace je MAX 5 tisíc...

Díky a hlavně žádný flame, jsme jen lidi ;)
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 19:40
Proboha :rolleyes:

Prosím, pokud máme tuto diskuzi smysluplně vést dál a dobrat se k nějakému výsledku, tak si prosím nastudujte, jak ATTO funguje. Pokud byste to udělal, nemohl byste plácat taková hlouposti, jako že na každé desce (Asrock, Gigabyte, MSI) bude daný disk podávat v tomhle benchmarku jiné výsledky a podobně. Pokud si přesto za touto větou stojíte, tak se na mě nezlobte, ale diskuzi s Vámi tímto končím.
A pokud jsem správně pochopil to, že podle Vás se do serverů dává Samsung 840, tak to je taky docela LOL. A to tohle slovo používám tedy velmi výjimečně :)
mdot (107)|12.11.2013 20:29
Tak to chapete velmi spatne, protoze nic takove jsem nerekl. Pro small a castecne vlastni potrebu HUSML4040ASS601 (eMLC) Hitachi, pres Stec az po Pulsary XT.2, to zalezi na konkretnich pozadavcich. Prave ze chapu velmi dobre, coz je kamen urazu, protoze se nedokazete odprostit od Atto - tim nemyslim podstatu, ale ruletu. To se vam celou dobu snazim vysvetlit, ze se nemuzete upirat na jeden smer, protoze ani s Atto nepokryjete vsechno. Je to ukazatel, ukazatel "stavu" idealu, ale porad chybi ta druha strana mince, kterou nechcete chapat. I kdybych popsal vse od zakladu, tedy interni strukturu a adresaci, tedy hezky pekne zacal stavet na bunkach organizovanych do radku, radky do stanek, stranky do bloku, bloky do rovin, roviny do lunu, ... a nekde nakonci popisoval GUI s cudlikem pro vymaz, tak to skonci jako s tim Samsung 840 a LOL. Zkratka a dobre, ja Tvuj zakaznik nebudu min. z geografickeho hlediska a Ty mou praci neziskas. Takze si napiseme LOL (shodou okolnosti LOL a ROFL skoro nepouzivam) a v klidu se rozloucime, protoze ja vyznam nevidim.

Kdybys nahodou chtel jednou prokouknout za bezne ohybane a znasilnovane Atto do realnych workload, treba na Storage Performance Council ... na par minut bych propujcil clensky login.

---------- Doplněno v 15:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:29 ----------

Tak to chapete velmi spatne, protoze nic takove jsem nerekl. Pro small a castecne vlastni potrebu HUSML4040ASS601 (eMLC) Hitachi, pres Stec az po Pulsary XT.2, to zalezi na konkretnich pozadavcich. Prave ze chapu velmi dobre, coz je kamen urazu, protoze se nedokazete odprostit od Atto - tim nemyslim podstatu, ale ruletu. To se vam celou dobu snazim vysvetlit, ze se nemuzete upirat na jeden smer, protoze ani s Atto nepokryjete vsechno. Je to ukazatel, ukazatel "stavu" idealu, ale porad chybi ta druha strana mince, kterou nechcete chapat. I kdybych popsal vse od zakladu, tedy interni strukturu a adresaci, tedy hezky pekne zacal stavet na bunkach organizovanych do radku, radky do stanek, stranky do bloku, bloky do rovin, roviny do lunu, ... a nekde nakonci popisoval GUI s cudlikem pro vymaz, tak to skonci jako s tim Samsung 840 a LOL. Zkratka a dobre, ja Tvuj zakaznik nebudu min. z geografickeho hlediska a Ty mou praci neziskas. Takze si napiseme LOL (shodou okolnosti LOL a ROFL skoro nepouzivam) a v klidu se rozloucime, protoze ja vyznam nevidim.

Kdybys nahodou chtel jednou prokouknout za bezne ohybane a znasilnovane Atto do realnych workload, treba na Storage Performance Council ... na par minut bych propujcil clensky login.
Alphacool Support (1563)|12.11.2013 22:15
[QUOTE=mdot;547700]
Vysledek bude takovy, ze Atto nereklo vubec nic, navit ta Asus hlasi neco jineho nez Gigabyte u sousedat a Mysak s Asrockem take hlasi jina cisla.[/QUOTE]

A můžete mi tedy vysvětlit Váš myšlenkový pochod s touto větou ? Protože ať se na to dívám odkud chci, píšete, že ATTO je závislé na desce potažmo jiném hardwaru. To že tu budete omílat milion dalších věcí to už nezachrání. Takže jak ? Nebo jsem asi idiot a myslíte tím něco úplně jiného :mistake
Pokud tu teď zase napíšete elaborát na úplně jiné téma tak si to ušetřete, protože já se zeptám znovu, dokud nepřiznáte, že jste řekl úplnou volovinu. Až to přiznáte, tak se můžeme bavit dál.
A pokud si to chcete poměřovat svoje ego podle toho, čeho všeho jste členem tak jak je Vaše ctěná libost, já se tohoto účastnit nehodlám, i když si troufám tvrdit, že mám taky nějaká esa v rukávu ;)
mdot (107)|12.11.2013 23:14
Vis, to nebyla antikoncepce znama jako ego, ale nabidka nakouknout pod poklicku v jine kuchyni. Zajimavosti v drtive vetsine neverejne. Budiz tedy. Nic neomylam, nauc se laskave cist. Ty jsi vypalil o Samsung 840 v serverech (ja si svuj preklep opravil pred odpovedi a reagoval zacatkem na startu), tak alespon netrhej kontext.

Vazne nema? Jestli mi chces tvrdit, ze bezne pouzivany Atto benchmark bude vzdy a za kazde situace stejny, tak jak "meri na Cecku" kazda druha recenze (cest vyjimkam) a kazdy prvni uzivatel, nema smysl pokracovat. Dokazes alespon pripustit firmware? Jestli to nevidis, nechapes nebo nechces pochopit neni muj problem, vsak si to muzes snadno dohledat sam (jak se to lisi, kdyz jeden testuje na Maximus Gene Z77, druhy na MSI Z77GD80, treba podle obrazku, ale to neudelas, protoze kbyby ano, uz jsi to davno udelal. Existuji mnohem lepsi kucharky urcujici vlastnosti disku - to jsou mnohem vice vypovidajici informace (dohledatelne).

Dobre.
Alphacool Support (1563)|13.11.2013 08:54
OK končím. Snad jen jednu větu, ona je malinko finta v tom, že on jaksi ten ATTO, podle tvých slov, "NEměří na Cčku" ;)
Alamaster (24)|13.11.2013 15:42
Trochu z jiného soudku - mám ještě dva dotazy. Kolik tak myslíte že na to budu potřebovat hadic a kapaliny?

Smyčka je : res - pump - gpu - rad - cpu - res, s tím, že rad je nahoře.

Litr kapaliny asi stačit bude, ale nejsem si jistej, jestli bude stačit metr hadic, nebo jestli radši nevzít dva?

Díky.
DrZelenka (2491)|13.11.2013 18:29
Vzhledem k ceně PC (desítky tisíc) a hadic (60-100kč/metr?) bych v případě nejistoty opravdu neřešil jestli nekoupit preventivně 2m hadic ;)
Alamaster (24)|13.11.2013 18:41
To je fakt, už jsem si to taky říkal :D Ale i tak díky ;)
Alphacool Support (1563)|13.11.2013 23:06
Litr kapaliny (možná malinko víc, ale to už můžete dolít destilkou) a dva metry hadice pokud nestříhnete špatně, nebo tři metry hadice pokud alespoň jednou stříhnete špatně :D
Alamaster (24)|13.11.2013 23:36
OK, takže dva litry kapaliny a tři metry hadice :D radši :)