Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GA-970A-UD3 + FX8320 problém s napětím

doom6666 (3)|25.11.2013 11:45
Ahoj, mám problém s mojí sestavou. Koupil jsem do ZD Gigabyte GA-970A-UD3 procesor AMD FX8320 a procesor nebyl stabilní na auto Voltage ....Normal je nastaven na 1,375V. Přidal jsem +0.1V aby byl stabilní.
Mám přetaktováno s napětím 1,475V na 4GHz....dál to nejde, padají jednotlivá jádra při testu v OCCT

Můj problém zní:
Nejde mi do hlavy proč mi napětí procesoru při nečinnosti hlásí napětí procesoru 1,42V a při 100% zátěži napětí padá na 1.34V ...to je přece nesmysl! Jaký to má důvod

Dále mi OCCT hlásí na +12V větvi 12.4V stabilně ...ale na -12V napětí kolísá od -10 až k -16V !

Mám zdroj Fortron Epsilon 600W ...přece jen je to 6let starý zdroj.......
Předpokládám že by to mohlo být zdrojem, jen se chci zeptat na vaše názory, abych neměnil zbytečně něco co není potřeba.

Díky za vaše rady a názory.
trodas (1753)|25.11.2013 21:41
Padání napětí zapříčinuje zátěž - deska má zjevně špatnou nebo špatně nastavenou kontrolu Vdrop (o kolik se sníží napětí v zátěži) ... Procesory jsou prostě žravé a napájení to tak-tak zvládá - anebo to máš vážně špatně nastaveno.

6 let starý zdroj bych nedoporučoval používat, máš-li rád svůj HW. Leda že by měl vyměněné kondíky za kvalitní... Také ti ho může odpálit celý (a udělá to, jestli toho taktování s tak staříčkým zdrojem nenecháš) a bude po záhadě s Vdroppem... -12V větev se nepoužívá skoro k ničemu (no, to je zjednodušení) a tak nemá co kolísat - spíš půjde o chybu čidla či měřícího software. Zkus HWiNFO.
Že máš "stabilně" 12.4V neznamená ale lautr vůbec nic. Naopak ten Vdropp toho prozrazuje sakra víc. Problém je, že měření napětí jednou za 1sec průměrovaným, čidlem za 1$ je k ničemu. Měření napětí na desce je nezbytné provádět asciloskopem s 20+MHz vzorkovací frekvencí (tedy 20 000 000x za sekundu a ne jen 1x), jehož čidlo stojí tak 400$ a více, abys zjistil, co ti ze zdroje vlastně leze. Problém není výše napětí, ale jeho zvlnění při zátěži:

[ATTACH=CONFIG]29308[/ATTACH]
(napěťově dobrý - i na multimetru - výstup z Eurocase 350W 12V... děs a hruza, však také desku odpálil)

A je to právě to zvlnění, co rozhoupá a rozkmitá napájení CPU a způsobí Vdrop is omezení overclocku ;) Už to, že ne default voltáži nebyl CPU stabilní ti ledasco mělo naznačit.


PS. samozřejmně je to jen můj názor a věštím z křišťálové koule. Protože abych mohl říci jasně - je to tím a tímhle a být si tím jist, tak bych musel mít HW v ruce a proměřit si ho (nebo se možná jen podívat do zdroje a jak by tam byly známé špatné kondíky, tak by nebylo třeba ani nic měřit a už bych věděl, která bije) ... Ale pokud je po resetu biosu vše na auto a CPU není stable, tak je jasné, že je problém v desce (ta je nová, tak snad ne) anebo ve zdroji (ten je 6 let stár, tedy už 4 roky přesluhuje) ...
eurocase 350w psu 5.jpg