reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC nejde zapnout (jen "škytne")

Maso-X (12)|3.12.2013 12:41
Zdravím. Vím že podobné téma už se tu řešilo mnohokrát. Témata jsem si přečetl, ale odpověď jsem nenašel.
Před dvěma dny se PC při startu začalo chovat divně. Po stisknutí spínacího tlačítka se asi 2 vteřiny nic nedělo, pak se rozsvítily kontrolky a počítač se začal pomalu spouštět. Ale šlo to jakoby "ztuha" jako když startujete motor a nechce naskočit. Nakonec ale naskočil a vše fungovalo jak má. Včera jsem ale už PC nezapnul. Po stisku spínače se nestalo vůbec nic.
První co mě napadlo byl zdroj. Koupil jsem tedy nový - Eurocase -ATX 400W. Vím že je to mizerný zdroj, ale plánuji kupovat za měsíc nové PC. Původní zdroj je Micase SR 400, takže taky žádná hitparáda, ale 5 let fungoval jak má. Takže po zapojení nového zdroje a stisku spínače se PC jakoby na 0,5 sekundy spustí, ale hned zase vypne. Jen se rozběhnou větráčky na procesoru a grafické kartě a hned to zas vypne.
Dále jsem zkoušel odpojit grafickou kartu - beze změny. Odpojit i CD mechaniku a nechat zapojenou jen desku, RAM, a HDD - nic. Odpojil jsem i HDD - také nic.
Chtěl bych se zeptat čím by to mohlo ještě bít. Mohla by to být placatá baterie na desce? Počítač je 5 let starý. RAM bohužel nemám možnost vyzkoušet... Kondenzátory na desce se nezdají být nafouklé. Je ještě něco co bych mohl vyzkoušet, než to ponesu do servisu?
johny__g (6387)|3.12.2013 15:06
Vadná deska nebo i ten EC zázrak je po smrti už z výroby. Když už chceš kupovat nový počítač po vánocích, mohl si začít už teď pořádným zdrojem. Takhle jsi vyhodil pětikilo za kus šrotu který ti bude k ničemu.
Maso-X (12)|3.12.2013 15:18
Zdroj samozřejmě můžu vrátit. Jinak bych ho nekupoval :-) Navíc funguje, protože ten počítač to na těch 0,5 sekundy aspoň nakopne. Ten starý neudělá nic...
Šlo mi jen o to, jestli někdo neměl podobný problém a nešlo to nějak jednoduše vyřešit. Pokud odešla deska, nedá se nic dělat a budu muset koupit nové PC o něco dřív, než jsem plánoval.
r34ktor (7477)|3.12.2013 15:36
Nezapomněl jsi jen zapojit přídavné napájení CPU? Chování by tomu odpovídalo.
Maso-X (12)|3.12.2013 15:51
O přídavném napájení procesoru nic nevím. Zapojil jsem to tak, jak byl zapojen starý zdroj. To znamená 20pin konektor ATX + 4pin (12V). A pak už jen molex do DVD mechaniky a SATA do HDD. U procesoru je pak jediný drát, který vede od větráčku do základní desky.
janmace (1)|3.12.2013 15:56
Problém může být v chybném nastavení BIOS.
Vyskoušejte rest BIOS do default nastavení.
Maso-X (12)|3.12.2013 16:04
Reset BIOS jsem už taky zkoušel. A ještě doplním, že jsem zkusil i jinou funkční RAM - také nepomohlo.
r34ktor (7477)|3.12.2013 16:38
Jaká je konfigurace sestavy? Model základní desky?
Schmako (74)|3.12.2013 22:05
Podle všeho to vypadá, že zdroj vzal s sebou napájecí obvody na desce, což bohužel znamená nová (jiná) deska.
trodas (1753)|4.12.2013 21:43
Je zde pak i možnost, že nový Eurocase 400W je horší než 5 let starý Micase SR 400 zdroj (než odešel) a já bych ji úplně nevylučoval. Tedy že deska ještě jede, ale chce to silnější zdroj, ne EC, proboha.

Na druhou stranu, po 5 letech týrání od Micase SR 400 zdroje je otázkou, jak moc "to dostala", když zdroj dojel až na krev... Pokud nepomůže silnější zdroj, pak nové PC. Bylo by zajímavé úvést, co konkrétně ten zdroj napájel...