reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Proč je Bitcoin odsouzen k zániku

trodas (1753)|6.12.2013 17:19
Proč je Bitcoin odsouzen k zániku:

http://youtube.com/watch?v=PfeA94BedQI

Bitcoin, aby dokázal zajistit, že nikdo svým bitcoinem nemůže zaplatit dvakrát, udržuje tzv. blockchain, což je seznam všech transakcí s každým bitcoinem od začátku jeho používání dodnes provedený. A to pro všechny uživatele na světě! Včetně kontrolních hashů to hezky roste.
V srpnu 2012 to bylo 2GBy.
V srpnu 2013 to bylo 9GBy.
...a nyní jsme na 11,9GBy.
Jak vás jistě při takovém exponenciálním nárustu (čím víc lidí Bitcoin používá, tím víc blockchain roste) napadá samotné, tak je to neudržitelné:

http://blockchain.info/charts/blocks-size?timespan=all&showDataPoints=false&daysAverageString=1&show_header=true&scale=0&address=

Například na Bitcoin webstránce přiznávají, že bude potřeba 14TBy (!) místa na disku pro každých 85 dní používání Bitcoinů, pokud by měly být užívány jako Visa karty:
https://en.bitcoin.it/wiki/Talk:Scalability#Disk_space

Tedy aby kdokoliv mohl používat Bitcoin, tak si musí stáhnout a na disku mít dnes 11,9GBy blockchain a velikost blockchainu roste exponenciálně brzy dosáhne mnoha stovek gigabitů a posléze terabitů, což znamená, že pro běžného uživatele se brzy stane nepoužitelným. A jakmile se to stane, tak bublina Bitcoinu praskne.

I když se mi Bitcoin moc líbí, tak je zřejmé, že tata zásadní chyba návrhu musí být změněna/odstraněna a na řešení se zatím neshodli ani vývojáři, natož aby se začala změna implementovat.
Protože řešení s centrálním "supernodem" (bankou na Bitcoiny) je napadnutelné a kontrolovatelné vládou, neb se nebude jednat o něco, co může běžet v garáži, ale o tak diskově náročný systém, že slibované 60GBy disky to bude chroupat rychlostí nevídanou - 239 těchto 60GBy disků ža 85 dnů, tedy 2,8 takového 60GBy disku denně, pokud by se Bitcoin užíval jako Visa.
A při havárii (vyhoření serverovny, např.) přijdou všichni o všechno cov Bitcoinech mají, tedy centrální řešení je vládami ovládnutelné, kontrolovatelné a nepříliš bezpečné (disky se kazí, nadto žádné 60GBy disky ještě nemáme) ...

Bezečnostní expert Dan Kaminsky - analýza rozšiřování bitcoinů:
http://stormcloudsgathering.com/bitcoin-what-youre-not-being-told#source-1
trodas (1753)|18.1.2014 01:28
Příklad, jak zatím borci valí jak o život a držím jim palce - 40ks R9 290 Radeonků:OWNAGE! :D


...a BitCoin není pro všechny:...pro někoho je tu BitchCoin :p
durib (1141)|18.1.2014 10:39
Já jsem taktéž skeptický. Na nákup, či těžení je dle mne už pozdě. Těžit už může každé BFU s vidinou zisku- i když na té své šunce akorát propálí elektriku a nic moc z toho nebude. "Borci" s GPU jsou taktéž odepsaní, ten drahý regál na obrázku se jim nemůže zaplatit (pokud je to uvedené do provozu po prázdninách 2013). Leda, že by měli HW grátis a elektřinu taky... a třeba ještě ohřívali vodu pro sídliště :rolleyes:
Taktéž by mne zajímalo, jak to bude na konci "těžení". Zbývat bude pár posledních BitCoinů, složitost hashe bude obrovská. Kdo bude mít ještě náladu provozovat takto žravá monstra, aby získal např. 2 BC? A bez výpočetní síly nemohou být prováděny transakce.
Pokud někdo začíná až teď, dle mne prodělá. Na této měně vydělají pouze ti, co před více, jak rokem nakoupili/získali levně a teď prodají.
trodas (1753)|8.4.2014 00:00
Jak se s Bitcoinem sžívá Kanada? Solidně. ASIC mining v akci:...

ASIC desky co "papají" jen 350W jsou docela efektivní, protože už ty staré zvládají s 64 procesory víc jak 30 7970 grafik: "64 ASICs on-board that offers 24GH/s performance which is equivalent to more than 30 ATI 7970 graphic cards."
http://en.ocworkbench.com/tech/biostar-ready-launch-motherboards-built-asics-great-bitcoin-mining/

Nicméně dnešní výkony jsou už zase někde jinde, Soullessone21 prodává např. 190GH/s výkonný ASIC mining systém anžto bude mít brzy novou, rychlejší verzi :D