reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
martin155 (154)|6.12.2013 19:46
Dobrý den,
mám jeden systémový disk (s pár týdny starým OS), starý datový disk a dva nové prázdné datové disky. Potřeboval bych dát dva disky do RAIDu (a překopírovat na ně vše ze starého disku), ale SATA mám v režimu IDE :D. Potřeboval bych vědět, jestli nevadí když nyní přepnu SATA režim na RAID, četl jsme, že by se to nemělo provádět s již nainstalovaným systémem. Díky za rady
trodas (1753)|6.12.2013 20:58
Vadí. Raid (v podstatě jedno jaký režim) bude vyžadovat naformátování disků, aby je systém viděl jako onen jeden disk - ať již půjde o miror či spojení disků pro větší výkon, zcela se tím mění přístup systému k diskům a veškerá data na nich jdou do háje.
To není problém, jsou prázdné a na to připravené, ok.

Ale pokud máš systémový disk na SATA a změníš režim toho daného portu, na kterém visí systémový disk a asi i DVDčko, tak nenabootuješ ;)

Pokud máš systémový disk na SATA0 portu, DVDčko na SATA1 portu a raid začíná od třeba SATA3 portu výš, pak není problém. Ale nebude dobré splést si, které porty jsou které - ale to bude napsáno v návodu k desce, které porty jsou "raidové" a které normální SATA ;) Copak je to za desku?
martin155 (154)|6.12.2013 22:44
Msi p67a-c45

Jestli jsem se dobře díval, tak by RAID měl být na všech portech podporovaný. A v biosu to vypadá, že se režim mění hromadně, nevim jestli by šel nějak nastavit jen pro konkrétní porty...
zsdx (2098)|8.12.2013 11:23
Zase takovy neresitelny problem to neni. Vetsinou staci doinstalovat prislusny ovladac diskoveho radice a pak to zmenit v BIOSu. Je to podobne zmene z IDE na AHCI.
martin155 (154)|8.12.2013 19:20
Stáhnul jsem Intel Rapid Storage Technology Driver, ale v readme psali, že je možné ovladač nainstalovat jen při stávající konfiguraci na AHCI nebo RAID (o přechodu z IDE na RAID tam nic nebylo), tak nevím jestli to mám zkoušet, když mám nastavený IDE režim.
Jech Josef (206)|8.12.2013 20:57
Na AHCI můžeš změnit takto při nainstalovaným systému.
Jak na AHCI na Windows 7

Březen 16th, 2010
Kategorie MS Windows . Správce systému
Autor: kornel
Vložit komentář

Docela častým problémem při instalaci Windows XP se mi stává, že nelze najít disky v PC. Nemusí to být jen při instalaci Windows XP. Jedno z řešení je v BIOSu přenastavit ovladače SATA disků z AHCI na IDE. A již máte problém vyřešen.

Jak ale na to, když už mám dnes oblíbené Windows 7 nainstalované a chci využívat ovladač AHCI, které jsem si před instalací nezapnul! Pokud provedete změnu v BIOSu, tak Vám Windows 7 nenaběhnou a začnou se pokoušet o opravu nebo o obnovení dřívějšího nastavení operačního systému. Vše bohužel nedopadne dobře. Alespoň já mám tuto zkušenost.

Co vlastně AHCI je? Je to standardní rozhraní, ktere vám umožňuje využívat pokročilé funkce SATA – řazení příkazů do fronty, dynamické připojovaní a odpojovaní za provozu, správa napájení a atd. Jinak řečeno, zvyšuje vám to výkon paměťových modulů. Tak proč to nenastavit!

Postup je jednoduchý.

Přihlašte se do Windows 7, dejte start a do vyhledávacího řádku napište:

regedit

Pustí se editor registru a zde procházejte takto:

HKEY_LOCAL_MACHINE – System – CurrentControlSet – Services – Msahci

Zde najdete hodnotu s názvem Start, kliknete na ni pravým tlačítkem myši – změnit. Zde hodnotu změňte na číslo 0 a dejte OK.

Restartujte PC, přihlašte se do BIOSu a změňte hodnotu na AHCI. Uložte nastavení a to je vše.

Při úpravě registru doporučuji nemít zapnuté žadné aplikace. :-)

PS: Někdy bude ještě zapotřebí nainstalovat ovladače pro AHCI od výrobce desky (děkuji za připomínku v komentáři – StaryMuz).
martin155 (154)|12.12.2013 17:16
Můžete mi prosím doporučit nějaký řadič do PCIe, do kterého bych mohl dát 2 SATA 6Gb/s disky a mít je v RAIDu 1 nezávisle na nastavení v BIOSu operačního disku. Díky