Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Celeron J1800 SoC

vivid.sk (132)|10.8.2014 18:12
[QUOTE=ContiHan;560638]Jak jsi to zadelal? A jak je to s hlukem case vetraku? [/QUOTE]
Ja som nakoniec zvolil iny system (doska + CPU), zatial to nemam plne osadene, je to v stadiu testovania, no je to nehlucne (ak pridam mechanicke disky, bude to horsie :).
Pokial budes mat len 2x 3.5" HDD (alebo 1xSSD + 1xHDD), mozes ich umiestnit standardne na vrchnu cast (ako je to navrhovane), v pripade vacsieho poctu ako 3, sa daju umiestnit vertikalne (vid tento obrazok).
Tu je osadeny iny setup, ale orientacne, ako to vyzera s dvoma diskami (SSD + 3.5" HDD) - mizerna fotka z mobilu, ale orientacne postaci.
ContiHan (3)|10.8.2014 18:39
[QUOTE=vivid.sk;560640]Tu je osadeny iny setup, ale orientacne, ako to vyzera s dvoma diskami (SSD + 3.5" HDD)[/QUOTE]
Tady je vidět, že vzadu je nějaká síťka nebo minimálně nějaký kryt s perforací, v místě kam by jinak přišel ATX zdroj. To je dodáváno se skříní a nebo to je nějaká domácí výroba? Pokud je to standardně dodáváno s bednou, tak pak mám jasno aspoň v bedně.

A ty teda vlastníš toho Cooler mastera? Je tam myslim dodávaný jeden ten větrák. Stačí to na uchlazení? Já jsem v tomhle trošku magor. Potrpím si na až skoro předimenzované chlazení. U svého stoláku se skříní Fractal Design Define R4 mám vpředu 2 noctui 140mm a vzadu ten default od fractalu. Byly tam 2, ale jeden jsem musel dát pryč. Strašně vibroval a byl to nepříjemný zvuk. I ty noctui byly takové, né úplně makové. Jely asi na nějaké otáčky, při kterých rezonovaly a dělalo to slabší, ale nepříjemný zvuk také. Pomohla až utilita thermal radar od asusu. Díky tomu je PC téměř neslyšitelný při absolutním tichu. A uvnitř vlastně nic není. Jen gryphon z87, ssd a msi hawk. Proto mě zajímá, jestli ten jeden větrák dodávaný s bednou bude stačit. Zase jako chlazení ano, ale v rámci hluku :)
vivid.sk (132)|10.8.2014 18:58
Ano, zozadu, po odsrobovani drziaka (to je ten, co vycnieva zozadu) na ATX zdroj vznikne vzadu "diera". Tuto mriezku som vybral z hornej casti skrinky a umiestnil dozadu, takze vybavene :)

Dodavany 120mm vetrak ide od cca 400 otacok po 1200. Da sa regulovat podla teploty dodavanou utilitou (A-Tuner). Co sa tyka chladenia, nebol v tom ziadny problem. Testoval som hodinu Prime95 a bez problemov - cize v ramci normy, pri minimalnom moznom nastaveni vetraka na CPU a pri vonkajsom na cca 600rpm. Pri tychto otachach to nieje sanca pocut. Zatial nemam nejake presne vysledky ani teploty - vravim je to v stadiu testovania (v praci na stole) a realne dojmy z hlucnosti budu az doma, po osadeni diskami (2 x 3.5" + 2 x 2.5" z toho jeden SSD). Ventilatorov sa nebojim, skor tych diskov, ktore budem umiestnovat (ako uz obvykle) do priestoru, bez mechanickeho dotyku plechu a HDD. Rezonancie su svina.

[QUOTE=ContiHan;560645]Byly tam 2, ale jeden jsem musel dát pryč[/QUOTE]
Ano, to je standardna cesta, NOCTUA to isti v kazdom pripade, mozem doplnit realne hlucnosti, neskor, ked to bude kompletne. Taktiez budu zaujimave teploty diskov, ale tieto posledne WD RED/Green su na tom velmi dobre (pozor na 4TB verziu, je hlucnejsia ako 3TB o 2db), netreba to nijako extremne chladit. Staci minimalny airflow v bedni (t.j. aby tam vzduch nestal).
vivid.sk (132)|13.8.2014 14:18
Doplnam realne skusenosti v "absolutnom tichu" v noci k prispevku vyssie:

- uvedeny 120mm ventilator v skrinke CM Elite 110 je nepocutelny do cca 600~650 otacok. Nad 700 otacok ho zacinam registrovat.
- ventilator na Athlone 5350 je malicky (cca 60mm), ide od cca 1000-4400 otacok, no do ~ 1800 otacok ho viacmenej nepocut. Tento moze bezat pri standardnych 1200-1500 otachach bez akychkolvek problemov. Paradoxne, jeho akusticky prejav je lepsi ako pri vacsom ventilatore.
- Cely setup s oboma ventilatormi som z testovacej vzdialenosti 1-1.5 metra neregistroval. Samozrejme, len dovtedy, dokym som nezapol 3.5" HDD (WD RED 3TB 3.5"). Disk pocut uz je, no pri filme, pripadne inom zdroji hluku (chladnicka, bezny denny ruch) by som to zrejme neregistroval. Disky s 7200 RPM vobec neodporucam koli hluku, pre porovnanie som zapojil stary (uz nepouzivany) Samsung Spinpoint HD501LJ, akoby som zapol vrtulnik :), oproti nizkootackovym WD pocitovo asi 2-3x hlucnejsie.

Teploty samotneho CPU ani pri dlhodobej zatazi (Prime95) nepresiahnu 62-63C (TDP CPU je 90C), tam problem nebude, problemom sa skor javia subjektivne vysoke teploty na doske, ktore produkuju tranzistory, ktore su urcene na stabilizaciu/zmenu napatia z 19V na 12V/5V/3.3V
K tomu sa vratim v dalsom prispevku, po dalsom testovani.