Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odcházející HDD (váš názor, diagnostika) + záloha dat z něj

Raven(CZ) (14)|2.4.2014 02:17
Potřeboval bych Vaši radu, před třemi dny se mi výrazně zhoršila rychlost zápisu na disk (zpomalené aplikace apod.) což vyústilo v ohlášení chyby na disku,
nechal jsem provést několikrát opravu systémem Windows, ale žádná závratná změna se nekonala. Zkoušel jsem i výměnu kabelů.


Projel jsem tedy disk pomocí HD Tune, který mi nalezl jeden realokovaný sektor.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Většinou mi disky odešly náhle a nečekaně, tentokrát jsem měl alespoň možnost dodatečně zazálohovat data, která jsem ještě neměl.

Nechávám nyní projet celý disk HDD Regenerátorem, který mi sice ukázal také pouze jeden realokovaný sektor, zároveň mi však ukázal dalších 13 "current
pending sectors" + 454 špatných sektorů, které zároveň opravil. Poslední číslo před +/- 6 hodinami bylo 5 "current pending sectors".

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Teď snad konečně k otázkám, je disk na cestě na věčnost? Nebo je to pouze výstraha, že již není v nejlepší kondici (po 4 letech) a mělo by s ním podle toho zacházeno?
V současné chvíli funguje jako systémový disk pro Win 7 (používám dva disky na dva systémy, druhým je Win XP), na kterém jsou zároveň spouštěny aplikace.
Ačkoliv jsem provedl zálohu, stále se na něm nachází vcelku velké množství dat, o které bych nechtěl přijít (znáte jistě sami, jakou oblíbenou kratochvílí je opětovná instalace
všech možných programů atd.). Již jsem si zakoupil nový disk, na který bych data převedl a v tuto chvíli vzniká několik otázek.

Nový disk bych chtěl opět používat jako systémový pro Win 7 + zároveň jako úložiště a místo pro spouštění i náročnějších aplikací jako jsou třeba hry.

Samozřejmě vše ostatní by bylo teoreticky možné pouze překopírovat, mám ovšem obavu, aby nedošlo i k přenosu nějaké chyby, nebo je to pouze má prostoduchá paranoia a nic takového se nemůže stát?

A jak vyřešit převod systému mezi disky? Napadla mě varianta, připojit disk, překopírovat co jde, následně odpojit poškozený a nainstalovat Win 7 znovu, ovšem pokud by bylo možné používat poškozený disk
jakožto odkladiště pro, případně, postradatelné věci, rád bych toho využil, v tom případě, ale nevím jak toto provést. Vím, že na Hiren's Boot CD jsou nějaké programy, ale s nimi žádnou zkušenost nemám.

Děkuji za Vaše názory, nápady, připomínky a rady, pokud jsem snad něco opomenul, tak se omlouvám, je vcelku brzké ráno, případné informace doplním.
Salamander (6177)|2.4.2014 08:34
Taky mam doma jeden pevny disk s 1 realokovanym sektorem a drzi se na tehle hodnote cca 3/4 roku, ale tohle ti bohuzel nikdo nezaruci. Kazdopadne je to ukazatel toho ze se s diskem deje neco spatneho. Pokud na nem mas nejaka dulezita data, chtelo by to okamzite zazalohovat nekam jinam.

A asi bych to resil instalaci cisteho OS na novy disk a pretazeni dulezitych souboru ze stareho. Chybu opravdu neprekopirujes (chybu v ulozenych datech jo, ale fyzickou chybu disku ne) Stary disk bych zformatoval a jako nejake odkladiste se da stale pouzit ( stahovani filmu apod.)
kevin00 (10238)|2.4.2014 10:28
Pokud necháš pevný disk opravit pomocí HDD Regeneratoru, budou data z tohoto sektoru překopírována na dobrý sektor a vadný sektor bude přesměrován. Rozhodně pak doporučuji počet realokovaných sektorů kontrolovat. Pokud hodnota poroste jde disk do "křemíkového nebe" a bylo by dobré zálohovat data a pevný disk vyměnit.
Hodnota Pending Sector udává počet potenciálně možných vadných sektorů.
Pokud budeš kopírovat data z disku na disk, tak přeneseš pouze chybu softwarovou, hardwarová chyba (tj. chyba pevného disku) překopírovat nejde. Systém můžeš přenést mezi disky naklonováním, případně jde použít integrovaný nástroj pro práci s disky ve Win7.
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 12:50
[QUOTE=Salamander;554913]Pokud na nem mas nejaka dulezita data, chtelo by to okamzite zazalohovat nekam jinam.[/QUOTE]

Jak jsem psal, poprvé se mi stalo, aby mi disk neodešel okamžitou a nezvratnou smrtí, zálohuju celkem pravidelně a co nebylo jsem již zazálohoval.

[QUOTE=Salamander;554913]A asi bych to resil instalaci cisteho OS na novy disk a pretazeni dulezitych souboru ze stareho. [/QUOTE]

Z toho jsem měl trochu obavu, aby se třeba dvakrát nainstalovaný systém na dvou discích nějakým způsobem "nemlátil navzájem".

Každopádně díky, zkusím ho naformátovat a použít jako odkladiště, stejně jako v tvém případě.[QUOTE=kevin00;554920]Systém můžeš přenést mezi disky naklonováním, případně jde použít integrovaný nástroj pro práci s disky ve Win7. [/QUOTE]

Neznáš náhodou i nějaký freeware program? Klonování disků pravidelně nedělám, tudíž se mi nechce zaplatit 1000,- Kč za jednorázový požitek. :)
Ten integrovaný nástroj naleznu zhruba kde? Za půl hodiny mi dobíhá HDD Regenerátor, tak bych ty Win 7 zkusil pustit a případně to provedl.
I tobě díky za názor.
Salamander (6177)|2.4.2014 12:58
Tak muzes si na flashku hodit linux a naklonovat ten disk pres:
partimage, Clonezillu nebo i pres prikazovou radku :D
Myslim ze GParted by to mel umet.
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 13:42
Kdysi jsem o linuxu uvažoval, ale nakonec u mě zvítězily Windows. Což takhle něco pro něj? Nevyklepal by jsi něco z rukávu (kožichu) Salamandře? :)
Salamander (6177)|2.4.2014 13:53
Nerikam ze ho musis pouzivat, ale jako free reseni pro klonovani je to asi nejlepsi (nejake live distro) Dokonce existuje clonezilla live kterou pustis primo z te flashky ...

Ale jinak treba Paragon Backup & Recover nebo DriveImage XML

Pripadne koukam ze mas WD, pro ty nabizi vyrobce utilitu od Acronisu zdarma, to by byla asi nejlepsi volba
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 14:02
OK a když ho naklonuju, nebudou se ty dva disky potom mlátit, že mají na sobě oba dva systém? Nový disk je Seagate, tak snad nebude mít s WD problém.
Nějaký program, který by pracoval přímo ve Windows asi není, že? Vše se musí přes boot USB.

Edit: Nemám mechaniku, takže je u mě možná pouze volba přímo v PC nebo přes flashku.
Salamander (6177)|2.4.2014 14:53
[QUOTE=Raven(CZ);554925]
Nějaký program, který by pracoval přímo ve Windows asi není, že? Vše se musí přes boot USB.
[/QUOTE]
[QUOTE=Salamander;554924]
Pripadne koukam ze mas WD, pro ty nabizi vyrobce utilitu od Acronisu zdarma, to by byla asi nejlepsi volba[/QUOTE]

Je tezky si to najit?
http://support.wdc.com/product/downloaddetail.asp?swid=119

A staci mit v PC 1 WD disk (klidne externi :D) aby to fungovalo
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 15:03
Není těžký si to najít, stačila odpověď ano/ne. ;)

No Acronis už mám, ale teď po připojení nového disku je zase problém, že ho sice vidím v BIOSu, ve správci zařízení, ale v Tento počítač prostě není. A bohužel ani v Acronisu ho nevidím.
kevin00 (10238)|2.4.2014 15:06
Je pevnému disku přiřazeno písmeno?
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 15:10
MYslím, že není, případně kde to zjistím? Když jsem se přes Správce zařízení podíval nad záložku Svazky tak je tam tam Stav: Neinicializováno, Styl oddílu: Nelze použít.

Edit: Říkal jsem si, jestli to nemůže být kabelem, ale to by přece nebyl vidět.
kevin00 (10238)|2.4.2014 15:11
Že by správce disků :idea :p

BTW: Acronics je 15denní trial
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 15:14
[QUOTE=kevin00;554933]Že by správce disků :idea :p [QUOTE]

OK, ale tu nikde ve Win XP nevidím. :)

Edit: Tak já mám Acronis na 30dní.
V Win 7 ten disk taky nevidím, jsem na XP, nechci ten poškozený disk přetěžovat.
Raven(CZ) (14)|2.4.2014 15:18
Výborně Kevine, díky moc za poučení.