Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze zapnout počítač, svítí DRAM LED

mattzor (22)|6.4.2014 23:43
Ahoj,

dneska se mi z ničeho nic vypnul počítač resp. zčernala obrazovka, počítač stále jel. Vypnul jsem ho teda úplně a zkusil znovu zapnout s otevřenou skříní, protože se mi tohle už párkrát stalo. Párkrát jsem zkoušel zapnout, vyjmul jsem GK i RAM paměti, někdy speaker pípnul jednou dlouze, potom třikát krátce, někdy nepípnul vůbec.

U posledního stavu do zůstalo, zapnu počítač, rozjedou se větráčky, ale svítí DRAM LEDka. Na obrazovce se neukáže vůbec nic, speaker nepípne. Četl jsem, že bych měl zkusit MemOK! funkci na základovce, podržel jsem tedy 3 sekundy a poté se začaly testovat paměti, LEDka blikala čím dál, tím rychleji a po skončení cyklů se opět ustálila na nepřerušované svícení. Zkoušel jsem prohodit RAMky všelijak, zkoušel jsem i pouze jednu, kdyby náhodou jedna odešla, ale pořád nic.

Dále jsem zkoušel vyjmout baterii a spustit bez ní, ale problém stejný, po vrácení žádná změna. Na hodně fórech jsem četl, že by mohla být zkratovaná deska se skříní, ale jelikož naposledy do počítače zasahovaly v servisu, nemyslím si, že to bude tento problém. Na zítra mám domluvené cizí RAMky, abych otestoval, jestli jsou ty moje vadné. Na noc jsem taky vydělal baterii.

Je taky dost možné, že to prostě zítra ráno bez jakéhokoliv důvodu půjde, což se mi myslím že jednou stalo, ale i kdyby, chtěl bych vědět, jaká je příčina.

Moje sestava:
AMD Phenom II 955 BE, Asus M4A87TD EVO, Kingston HyperX Blu 4GB, Sapphire Radeon HD 6850 1 GB, WD5000AAKX, Seasonic S12II-430 Bronze

Díky za všechny rady! :)
kevin00 (10238)|7.4.2014 06:55
Stáhni si Memtest a otestuj moduly zapojené ve slotu DIMM_A1. Každý modul zvlášť.

BTW Vyndání baterie TI nijak nepomůže. S operační pamětí nemá žádnou spojitost. Baterii nech vloženou v patici, slouží k napájení obvodu CMOS, kde je uloženo nastavení BIOSu.
johny__g (6387)|7.4.2014 09:53
Je možné že RAMky jsou v pořádku, ale odešlo něco na desce. Takže jestli můžeš, zkus i svoje paměti jinde.
john (877)|7.4.2014 11:08
zkusil bych jeste jiny zdroj / pujcit na vyzkouseni / a pripadne demontaz-montaz CPU pro vylouceni chyby na MB...
kevin00 (10238)|7.4.2014 11:20
Procesor je jedna z nejméně poruchových částí počítače. Pokud dojde k jeho poničení, tak jednoduše nefunguje. Demontáž/montáž procesoru je zbytečná. Zdroj bych řešil až po otestování operační paměti.
mattzor (22)|7.4.2014 16:00
Tak jsem zkusil zapnout ráno a pořád to samé, kamarád mi pujčil svoji paměť, kterou jsem vložil, ale opět stejný problém, takže moje paměti vadné nejspíš nebudou. Jiný zdroj jsem taky zkusil, žádná změna.

btw: ten memtest bych stejně neměl jak spustit, když se nedostanu přes to hlavní pípnutí, které (alespoň si myslím) signalizuje, že jsou všechny hlavní části PC v pořádku, ne? Na monitor nejde žádný signál.

Ještě dodatek, nevím jestli to k něčemu je, ale možná to naznačí něco o funkčnosti základní desky - pokud vyjmu veškerou RAM tak začne speaker pípat dokud opět nevypnu celý počítač, takže je možné, že sice zjistí, jestli je vložena paměť nebo ne, ale dál si s ní neporadí. :D
john (877)|7.4.2014 22:49
[QUOTE=kevin00;555171]Procesor je jedna z nejméně poruchových částí počítače. Pokud dojde k jeho poničení, tak jednoduše nefunguje.[/QUOTE]
neni to uplne na 100%, obcas jsou veci mezi nebem a zemi..., ale souhlasim, ze pravdepodobnost zavady v patice/CPU je vice nez minimalni....
mattzor (22)|7.4.2014 23:10
Takže to mám asi hodit do servisu a připravit se na zaplacení nové desky? :D
Sir_Toudy (14)|7.4.2014 23:12
Pípanie pri štarte má nejaký zmysel a niečo znamená... Už si nepamätám čo aké signáli znamenajú.... Pípnutia signalizujú stav Pamäti a aj grafiky a iné.... To však treba vygoogliť čo tie pípania znamenajú. A Ledky na mojej doske pri štarte sa jednotlivo rozsvietia a ak je všetko v poriadku, tak sa postupne povipnajú (LED CPU, LED RAM, LED GPU,BOOT DEvice LED).
mattzor (22)|7.4.2014 23:16
Myslím že jsem psal, že speaker nepípne vůbec, jestli ne, tak sorry. Sekne se to na na tom světýlku u RAMek prostě.
bastlir (328)|8.4.2014 03:26
1. Vytáhnout a zasunout karty do MB a do spuštění PC zatím nešroubovat čelíčka
2. Zkontroluj doražení kabelů k HDD a DVD, zejména nejsou-li SATA
3. Odpojit tiskárnu apod. a nechat jen myš a klávesnici a monitor
4. Jsou-li myš a klávesnice drátové, zkusit jiné
5. Pokud se po zapnutí PC roztočí aspoň ventilátory, na volném zdrojovém konektoru změřit napětí mezi středním černým kablíkem a každým krajním - 5V a 12V.
6. Nepomůže-li nic - servis
kevin00 (10238)|8.4.2014 06:11
[QUOTE=mattzor;555183]Tak jsem zkusil zapnout ráno a pořád to samé, kamarád mi pujčil svoji paměť, kterou jsem vložil, ale opět stejný problém, takže moje paměti vadné nejspíš nebudou. Jiný zdroj jsem taky zkusil, žádná změna.[/QUOTE]

Zkoušel jsi modul zasunout pouze do jednoho slotu nebo do všech?

[QUOTE=mattzor;555183]Ještě dodatek, nevím jestli to k něčemu je, ale možná to naznačí něco o funkčnosti základní desky - pokud vyjmu veškerou RAM tak začne speaker pípat dokud opět nevypnu celý počítač, takže je možné, že sice zjistí, jestli je vložena paměť nebo ne, ale dál si s ní neporadí. :D[/QUOTE]

[QUOTE=mattzor;555210]Myslím že jsem psal, že speaker nepípne vůbec, jestli ne, tak sorry. Sekne se to na na tom světýlku u RAMek prostě.[/QUOTE]

Takže po neosazení modulů RAM a zapnutí počítače se žádné pípání neozývá?

BTW1 Ještě můžeš vyzkoušet reset BIOSu, tím jistě nic nezkazíš.
BTW2 Není ve slotech prach?
mattzor (22)|8.4.2014 07:29
Zkusil jsem ji ve všech slotech, ve slotech 1 a 3 se začne hned provádět ten test, kdy bliká DRAM LED rychleji a rychleji a pak se to opakuje, u slotů 2 a 4 pouze stabilně svítí a když podržím MemOK! tlačítko, tak se začne testovat.

Bez pamětí pípá jak zběsilá, možná jsem to špatně formuloval.
kevin00 (10238)|8.4.2014 10:09
Pípání speakeru při neosazených modulech RAM je v pořádku. Jedná se o diagnostiku, kdy oním pípáním signalizuje absenci modulů RAM. Pokud se takt základní deska chová, obávám se, že bude vadná.
mattzor (22)|8.4.2014 15:28
No právě, to mi nedává smysl, v čem si teda myslíte, že je problém? Mohl by to být kontakt desky a skříně?
john (877)|8.4.2014 15:40
to CPU jsi uz taky zkousel demontaz/montaz? asi to bude o nicem, ale obcas piny blbnou podobnym zpusobem....
bastlir (328)|8.4.2014 18:08
Ono to pípání může být zavádějící a testy RAM vlastně také. Když ještě byly staré dlouhé grafiky, setkal jsem se s PC, které reagovalo podobně a hlavně nelogicky do té doby, než jsem přišel na to, že byla povytažená v zadním slotu. To ještě neexistovaly zámky karet na slotu. Jelikož na základní desce souvisí všechno se vším, dostala se logika zkratem na slotu do tzv. neurčitého stavu a to se projevovalo diskotékou kontrolek a zvuků. Myslím, že kevin00 uvažuje správným směrem, a proto piny pamětí přejeď např. kapesníkem namočeným v lihu. A jak jsem psal, vytáhni vše ostatní v tu chvíli nepotřebné.
Pozn. Jednou mně něco podobného zase způsobila závada elektroniky v tiskárně.
mattzor (22)|9.4.2014 16:50
Takže zrovna jsem vyjmul procesor, zkontroloval piny, profouknul patici, vyčistil procesor a chladič od staré pasty, nanesl novou. Pak jsem projel piny RAM isopropylem, raději i u grafické karty, stejně tak sloty.

Bohužel pořád žádná změna, zkoušel jsem podržet MemOK! asi čtyřikrát, čtyřikrát proběhl cyklus.
bastlir (328)|9.4.2014 22:32
Každý servisák má v šuplíku tzv. universální RAMky, které fungují téměř v každém bordu, to samé platí o grafikách, procesorech apod. Tím ti chci naznačit, že zatím co se s tím budeš doma mordovat a možná do toho cpát i peníze, servisák závadu lokalizuje téměř okamžitě. Takže odnes jim to, ušetříš peníze i čas.
mattzor (22)|9.4.2014 22:42
Jasně, zítra to tam vezu. Díky moc za vaše rady a určitě dám vědět, kde byl teda nakonec problém! :)
bastlir (328)|10.4.2014 02:08
To považuji za rozumné řešení. Mnohdy totiž zákazník přinese své PC víc zdevastované pokusy o opravu, jak původní závadou.
Snad ještě poznámka....
Nedoporučuji za účelem opravy resetovat BIOS, protože jednak to nic užitečného nepřinese a pokud nevíš, co tam nastavit, můžeš například odpojit HDD apod. Spíš je dobré se do BIOSu podívat, zda je tam aktuální čas. Pokud ne, může to indikovat smrt baterie na bordu.
mattzor (22)|12.4.2014 00:14
Tak v servisu zkusili přehodit všechny komponenty na jinou zákl. desku a samozřejmě to jelo, zajímavé ale je, že po vrácení na mou původní už to zase jelo taky. :D Tak budu doufat, že se to nestane znova, pak už bych asi musel vzít novou.

Nevíte, čím to mohlo/může být?
bastlir (328)|12.4.2014 00:24
[QUOTE=mattzor;555394]Tak v servisu zkusili přehodit všechny komponenty na jinou zákl. desku a samozřejmě to jelo, zajímavé ale je, že po vrácení na mou původní už to zase jelo taky. :D Tak budu doufat, že se to nestane znova, pak už bych asi musel vzít novou.

Nevíte, čím to mohlo/může být?[/QUOTE]
Vím, na předchozí straně jsi nečetl to, co jsem ti radil.
mattzor (22)|12.4.2014 00:30
Kromě měření napětí a ozkoušení jiné klávesnice a myši jsem zkusil všechno, spíš se to nějak napravilo tím, že se to rozjelo na jiné desce. Celý počítač jsem pečlivě rozebíral a zpět skládal a zapínal jen s nutnými komponenty.

Doma jsem jinou desku k dispozici neměl.
bastlir (328)|12.4.2014 00:40
Opravdu?! :-) A nanastrkali ti náhodou karty do MB v jiném pořadí? Věř mi, že zastrčením karet do jiného MB se to samo nespravilo. To spíš ti dorazili nějaký konektor či ho nasadili správně.