Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestavy, notebooky a PDA: Herní PC sestava do 16.000,-

Neregistrovaný (0)|22.6.2014 10:44
Tazatel: Martin

Znění dotazu: Zdravím,

potřeboval bych poradit ohledně herní PC sestavy, která by měla být schopná rozjet hry typu BF4, AC4, GTA5 a vůbec všechny graficky náročnější hry, maximálně tak do těch 17.000,-. Chápu, že s takovou cenou bych tyto hry zřejmě nebyl schopný rozjet ani na high settings, natož třeba ultra, ale sestavit za takovou cenu PC, na kterém by výše zmiňované tituly plynule běžely alespoň na medium, by snad bylo možné. Bohužel jsem absolutně netechnický typ a v těchto věcech se vůbec neorientuji. A v kamenném obchodě by mi hned vnutili to nejdražší, což jde mimo mě, protože tolik peněz, abych si mohl pořídit sestavu za čtyřicet tisíc skutečně nemám. Proto se chci poradit s Vámi, kteří mi určitě pomohou najít za zmiňovanou cenu sestavu nebo komponenty, které by mohly vyhovovat mým požadavkům. Samozřejmě bych byl rád, kdybych nějaké z nových her mohl rozjet i na vysoké graf. nastavení, ale to bych si asi musel už hodně připlatit. Kdybyste někdo věděl, budu moc rád za každý názor.

Zde ještě odkaz, který jsem našel zde v diskuzi na podobnou PC sestavu. Obvzláště procesor a grafická karta se mi zdají velmi dobré a výkonné. Ale jak jsem již psal, jsem totální laik, takže pokud se sestava vzhledem k mým požadavkům absolutně nehodí, nelinčujte mě.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Díky moc všem za rady!

Martin
ICE_D (2754)|22.6.2014 11:05
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] :thumb

BF4 - ultra 4XAF - cca 40FPS = hratelne
Crysis 3 - ultra 4xAF - cca 20FPS = trochu snizit detaily a poleti to na high uplne plynule
Tomb Raider - ultra FXAA TressFX - cca 45FPS = hratelne
Metro Last Light - ultra FXAA = cca 40FPS = hratelne

Za 17k se da postavit sestava, ktera drtivou vetsinu her rozjede na ultra a nebo high...
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 11:29
Pane jo, děkuji za tak rychlou odpověď!

Konkrétně příspěvek od NFG_ICE mě dost zaujal. Pokud skutečně zmiňované hry rozjedu na high rozlišení a za tak málo peněz, je to přesně to, co jsem hledal a jsem moc rád, že mi s tím někdo dokázal pomoci. Akorát se chci zeptat, jestli je 3.0 GHz procesor dostačující v dnešní době, a jestli bych v blízké budoucnosti nemusel uvažovat o koupi výkonějšího komponentu, vzhledem ke stále se zvyšujícím nárokům na výkon PC, co se her a vůbec týče.

Ještě jednou díky!

Martin
Tomak_CZ (392)|22.6.2014 11:43
Myslí, že dostačující je , a že v blízké budoucnosti nebudeš muset koukat po novém... určitě ber tu iceho sestavu, než tu ve tvém odkazu... pokud se ti bude i nadále zdát takt pro tebe menší připlať 400 a vem [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
neuděláš chybu ani s jedním
VencaX (3686)|22.6.2014 11:50
... frekvence dnes není rozhodující, dnes je rozhodující technologie a když srovnáš (z hlediska herního výkonu) i3 Haswell a FX-6300 (které má více jader - konkrétně 3 nikoli 6 - a vyšší frekvenci), zjistíš to, že jsou to srovnatelné CPU, přitom Intel má nižší taktovací frekvenci, méně jader, menší spotřebu, menší vyzařované teplo atd. a to mluvím o i3 a ne o i5, kterou máš v navržené sestavě ;)
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 12:06
Děkuji moc za názory!

Určitě budu uvažovat o té sestavě, kterou navrhl ICE. Šlo mi v podstatě jen o to, abych si mohl zahrát nejnovější hry pokud možno v high rozlišení, což podle všeho budu moct, alespoň u většiny her. A také, aby mi sestava na to hraní alespoň pár (doslova pár) :D let vydržela, než zase budu muset začít upgradovat. No a pokud si budu na této sestavě moct zahrát mou milovanou GTA 5 na ultra settings, tak už nemusím nikde dál hledat.

Jste borci, že jste mi tak rychle poradili. Teď jen doufám, že dobře. :D



Ještě jednou díky všem!

Martin
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 16:04
A ještě poslední věc, teď jsem se dočetl, že 40 fps je dost chudoba, aby byla hra skutečně hratelná, vyžaduje se minimálně 60 fps, pokud tedy mluvíme o high settings a výše. Když už bych si kooupil nějakou sestavu, rád bych, aby se ty hry daly nějak solidně hrát i na vyšší rozlišení. Je skutečně tak rapidní rozdíl mezi 40 a 60 fps? Rád bych si pořídil buď stejnou, nebo podobnou sestavu na jakou mi tu dal odkaz NFG_ICE, ale pokud by to jelo jen na takto nízké fps, tak by to asi nemělo smysl, protože bych rád hrál převážně novější tituly, které bych si asi na nižší nebo střední detaily nevychutnal, u těch je prostě zapotřebí minimálně vysoké rozlišení, aby se to dalo hrát a mít z toho nějaký zážitek. Nevím, možná jen někdo s tím fps přehání, ale 20 fps je pořád znatelný rozdíl.

Díky!

Martin
ICE_D (2754)|22.6.2014 16:14
1. 40FPS je dostacujici, z fyziologickeho hlediska lidske oko vnima jako plynuly obraz jiz od 24FPS
2. To, co sjem Ti psal vyse, byly hodnoty a nejvyssi nebo temer nejvyssi detaily - pokud se bavime o medium-high, tak tam by to bylo okolo 100FPS a vice
3. Coz je ovsem stejne k nicemu, protoze drtiva vetsina monitoru se vyrabi v 60Hz - tedy nedokazi zobrazit vice nez 60FPS

Treba me AC4 pripadal naprosto plynuly v 30FPS, naopak Watch Dogs mi neprijdou plynule ani s 45FPS. Zalezi na lidskem vnimani a typu hry. Ono je lepsi mit absolutne stabilnich 30FPS nez kolisani mezi 20-100FPS...
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 16:35
Tak díky moc, alespoň mi to někdo konečně vysvětlil a můžu být v klidu.

Mějte se fajn a ještě jednou všem moc díky za rady!

Martin
VencaX (3686)|22.6.2014 20:28
[QUOTE=NFG_ICE;558425]1. 40FPS je dostacujici, z fyziologickeho hlediska lidske oko vnima jako plynuly obraz jiz od 24FPS[/QUOTE]

V tom s tebou spousta hráčů nebude souhlasit. Fyziologicky je každé oko každého člověka úplně jiné a úplně jinak vnímá barvy, tvary či pohyb. Co se FPS týká, tak když třeba hraju WoT, 24FPS je prakticky nehratelné a při otáčení věže tanku se mi hra seká, takže je mnohem těžší trefit cíl. Navíc opravdu hodně záleží na typu hry. U online stříleček považuju minimum 50-60, optimum okolo 100 (při náhodnejch pádech FPS totiž pak málokdy spadne pod 60), u offlinovek, považuju minimum za 30-40 ;).
ICE_D (2754)|22.6.2014 21:37
[QUOTE=VencaX;558446] Co se FPS týká, tak když třeba hraju WoT, 24FPS je prakticky nehratelné a při otáčení věže tanku se mi hra seká, takže je mnohem těžší trefit cíl..[/QUOTE]

Tady ale neni problem v malem poctu snimku, ale v tom, ze ve chvili, kdy mas takhle malo FPS, tak uz to neni plynule. Kdybys tech 24FPS mel absolutne pravidelne vykreslene (tedy 1 snimek presne za 1/24s) tak by Ti to prislo absolutne plynule. Jinak je samozrejme lepsi mit 60FPS, protoze kdyz dojde k microscutteringu, tak diky vysokemu poctu snimku neni zaskubani patrne, oku staci, ze dostane kazdou 1/24s alepson 1 snimek ;)

Samozrejme jak piosu vyse - Zalezi na lidskem vnimani a typu hry. Nekdo je na to haklivy vic (Ty) a nekdo zase min (ja) :D
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 22:23
Takže jsem z toho vydedukoval, že těch 40 fps by mi teoreticky mělo stačit, a hra by měla jet "jakž-takž" plynule? Určitě si nemyslím, že by se hra na 40 fps tak zásadně sekala, že by se nedala hrát. Podle mě půjde spíš jen o doslova nějaké mikroseky, nebo jak to napsat, nad kterými se dá při troše dobré vůle přihmouřit oko. :D Já mám dost staré PC, skoro žádná hra mi na něm nejede plynule, ba naopak. A to dost. Takže je také otázka, co pro Vás s výkonnými PC je sekání, protože to pro mě může být zcela plynulý chod. Ale abych Vám přiblížil můj dosavadní problém se sekáním her, je to zhruba takto. Novější hry se mi místo běžných např. 15 vteřin načítají 2-3 minuty a když se hra sekne, např. Simcity, je to kolikrát i na dobré 4 vteřiny. :D Tomu já říkám sekání a domnívám se, že toto by se mi při 40 fps dít nemělo. Mojí nynější sestavu jsem si kupoval někdy před 6 lety, takže už je to chudinka takový dědeček, na kterém se dá hrát tak leda Minecraft...

Martin
ICE_D (2754)|22.6.2014 22:26
Popsal jsi to velice pekne, 40FPS je jakz-takz plynule, 60FPS je plynule ;) Plynuleji to na dnesnich 60hz monitorech proste nejde :D

Pokud prejdes z takovyhle stary sunky, tak budes nadsene hykat i nad 40FPS na nejvyssi detaily :D
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 22:38
Taky si myslím, že je to spíše o zvyku. Někdo, kdo je zvyklý na zcela plynulý chod hry nad 60 fps, si samozřejmě asi bude stěžoavat, když mu hra spadne na čtyřicet, nebo dokonce i pod. Ale jak jste sám napsal, pro mě hrát hru na ultra s 40 fps bude, jako kdybych v té hře sám byl... :D :D Já jsem jen rád, že jsem tu našel tak levnou sestavu s tak dostačujícím výkonem, protože když kolikrát sleduji ty ceny, tak se mi chce až plakat. Když např. vidím v Alze "herní" notebook za 30k s tím, že notebooky se podle mě na hraní her absolutně nehodí, ať jsou sebevíce herní, chytám se za hlavu. A o cenách některých hotových sestav už vůbec nemluvím. To aby byl člověk milionář. Ale musí to být dobrý byznys.
ICE_D (2754)|22.6.2014 22:51
Ano, to jsi presne uhodil hrebik na hlavicku. Hotove herni sestavy jsou des a hruza! Kdyz uz tam daji jakz takz dobry procesor (treba i5), tak to zabijou nejakou desivou grafikou jako treba GTX650 a nazvou to Herni sestava mistru :D A Pritom GTX650 je rada, ze rozjede novy hry na nizsi az stredni detaily. Neznali lidi to kupuji, prodejci maji vejvar jako prase a jen se chechtaji :thumbdown Vzdycky je lepsi si stanovit si limit, za nej si vybrat komponenty a sestavu si sestavit sam / nechat sestavit zdarma od CZC. Davat treba Alze 1000,- za sestaveni komponent muze jen idiot...

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Cena hotove sestavy 21400, cena komponent sestavy 19600 a to nemluvim o tom, ze GTX650 je shit... Kdyby se vzalo tech 1800 a vrazilo do grafiky, tak by to vyslo na R9 270 a uz by se dalo jakz takz mluvit o herni sestave, ale tahkle clovek vysoli pres 21k a ma sestavu, na ktery si skoro nic nezahraje...
Neregistrovaný (0)|22.6.2014 23:39
No jo, a právě proto mně nezbývá nic jiného, než se obracet právě na podobná fóra a vůbec nezaujaté lidi, kteří se v těchto věcech vyznají. Ač je to smutné, lidé se okrádají a okrádat se budou pořád. Každý mi pořád říkal, že pod 20k prostě nesestavím takové PC, aby mi utáhlo ty nejnovější hry na vysoké (ne ultra) detaily. Tak si jednou takhle sednu na svethardware.cz a najednou to jde i pod dvacet. :D
VencaX (3686)|22.6.2014 23:50
[QUOTE=Neregistrovaný;558457]Když např. vidím v Alze "herní" notebook za 30k s tím, že notebooky se podle mě na hraní her absolutně nehodí, ať jsou sebevíce herní, chytám se za hlavu. [/QUOTE]

Jenomže víš co, v Alze ti řeknou, že každej multimed. notebook s výkonnou grafikou je hned herní, ale na hraní potřebuješ trošičku lepšejší chlazení, což maj asi tak 3 notebooky od Asusu pod 30K a pak pár notebooků přes 30K. Nícméně u notebooku jde o to, že když se potřebuješ často hýbat a nemůžeš převážet skříň s monitorem (nehledě na to, že při převozu se může klidně cokoli poškodit) a jsi vášnivý hráč, tak máš takovej kompromis mezi hraním a přenosností... Akorát na slovo "herní notebook" jsem celkem háklivej, protože když kolikrát vidíš, co lidi na bazarech považujou za "herní notebook" nebo za "herní počítač"... ale to je téma samo pro sebe, o kterém by šlo napsat snad trilogii knížek :)

Jinak víš co, na těch levnejch sestavách se vydělává zvlášť extra a problém je, že neovlivníš to, co nakonec vlastně máš mít vevnitř. Neovlivníš značku a kvalitu zdroje, desky atd. + je ti účtována cena za sestavení, uskladnění atd. jen lidi co se nevyznaj a bojej se zeptat nebo na to maj moc velký ego... :)
Neregistrovaný (0)|23.6.2014 11:29
Hm, tak to moje ego by mohlo jít k šípku, protože když něco nevím, tak přeci nebudu dělat že ano a nekoupím si první sh*t, na kterém nic nerozjedu. :D Jak jsem tu psal, v těchto věcech se já vážně nevyznám a jsem rád, že jsou takováto fóra, kde mi nestranní pozorovatelé poradí s výběrem. Doufám, že ta sestava kterou mi tu poradil ICE je fakt dobrá a alespoň rok, dva vydrží, než si zase budu muset pořídit novou. Asi chápu, že kdybych chtěl mít PC, které mi vydrží dalších pět let, musel bych do toho podstatně více investovat, jenže kdo ví, co bude za pět let. Při dnešním techn. pokroku už možná ani počítače nebudou, jen nějaká ta domác centra zábavy, co jsem teď viděl v Alze od Windows, což mi přijde jako další chujovina... :D