reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze nabootovat nic na počítači

krivulak (45)|10.7.2014 12:35
Zdravím, já jako ajťák-samouk si absolutně nevím rady s mým vlastním počítačem, i když už jsem opravil stovky počítačů.
Včera jsem si přinesl počítač z opravny, začala mi cvakat grafická karta a spadl výkon, počítač v záruce, tak co se do toho hrabat. Majitel obchodu tam nebyl a náhrada nevěděla nic o naší dohodě o reklamaci, tudíž mi napálil 2000 za opravu, což jsem mu hodil na hlavu. On ani nic neudělal, pouze mi nainstaloval větrák (80mm do 120mm pozice, hlučnej jak prase, musel jsem hned doma odpojit) na přední stranu case a připojil přes redukci na molex a natáhl ruku pro 140 kaček. Přivezl jsem ho zpět a počítač nebyl schopný cokoliv nabootovat., nikdy to nefunguje. Zkusil jsem:
-interní harddisk s win 7 i notový režim, který před třemi dny fungoval, projetý HDD regeneratorem, PC projet memtestem - oboje projelo a nenalezeno nic
-oprava systému win 7
-instalační dvd Win 7
-instalační dvd win 7 stažené z microsoftu
-linux Ubuntu 12.04 a 14.něco (ten poslední)
-linux z Hiren's boot DVD
Pokaždé, když jsem bootoval něco od microsoftu, hryzlo se to buď na disk.sys (instalační dvd) nebo aswrvrt.sys (disk), dál se to ani nehnulo, disk acces přestal.
Jediné, co šlo nabootovat, byl miniXP z Hiren's boot DVD.
Prosím, poraďte, už jsem z toho zoufalej.
krivulak (45)|10.7.2014 16:58
Podařilo se mi nabootovat po dvouhodinovém přesvědčování Ubuntu 12.04. Nevim, jestli mi to k něčemu bude.
Prosím vás, pomozte, musím něco dodělat do konce týdne.
Tomak_CZ (392)|10.7.2014 18:49
nepřepl ti to jen z ide na ahci? co clear cmos? co instalace z flashky?
krivulak (45)|10.7.2014 19:29
AMD Athlon X2 3,2GHz
Asus M4N68T V2
Nvidia GT430
Seagate Momentus 500 Gb half height (SATA)
DVD-ROM LG SATA
RAM Kingston 4Gb 666MHz
Abych pravdu řekl, před dvěma lety mi tohle prodal jako "super herní" za 11 tisíc. Myslim si, že mě dost natáhl... Budu dělat upgrade grafiky na 2Gb, zdvojnásobení RAMek a možná druhej disk.

---------- Doplněno v 19:26 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:25 ----------

CMOS byla po startu nějaká divná, to je fakt, tu bych resetovat měl.

---------- Doplněno v 19:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:26 ----------

PSU Crono 350W -> bleeee, ale funguje...
john (877)|10.7.2014 23:09
mno, mas to dobre "poskladane", IT se stovkama öpravenych PC..., no comment...
VencaX (3686)|11.7.2014 01:33
Podle mě absolutně nemá smysl investovat do tohohle PC, rozhodně ne novou kartu. Pokud něco, tak bych sehnal bazarovou 9800GT, možná GTX260. Lepší podle mě postrádá význam.

Každopádně jako "IT samouk" bys měl vědět, že velikost paměti grafické karty je nepodstatný údaj, protože pokud máš displej s max rozlišením FullHD (tedy 1920x1080px), nevyužiješ víc jak 1GB... a mnohem užitečnější než 2GB DDR3 je vzít 1GB GDDR5, které jsou mnohem rychlejší. A místo toho, že budeš mít 2GB grafiku, tak bys měl začít číst testy na PC magazínech a benchmarky, abys měl aspoň trochu povědomí o tom, jak vlastně grafiky pracujou, co je výhodné a co ne.
A ohledně RAM, taky zbytečnost investovat, protože to co si na tom PC můžeš pustit, na to ti bohatě stačí ty 4GB co máš... spíš šetři, ať si rovnou můžeš koupit novej PC...

K tématu... vypoj veškerou kabeláž, znovu zapoj, spusť PC s jednou RAM, když nepůjde, zkus druhou RAM a uvidíš (memtest nemusí chybu zaregistrovat ;) ).

CMOS byla po startu nějaká divná - jakože mi počítačů rukama prošlo fakt hafo, opravdu nevím, co si pod touhle větou mám představit...
john (877)|11.7.2014 09:51
[QUOTE=VencaX;559326]vypoj veškerou kabeláž, znovu zapoj, spusť PC s jednou RAM, když nepůjde, zkus druhou RAM a uvidíš (memtest nemusí chybu zaregistrovat ).[/QUOTE]
ja bych pote nejdrive testl jiny zdroj a baterii BIOSu...
VencaX (3686)|11.7.2014 10:07
och, na to jsem zapomněl... :mistake
krivulak (45)|11.7.2014 11:39
Abych vše uvedl na pravou míru. Tuhle sestavu jsem nekupoval JÁ, ale moji rodiče. Já bych si nikdy nic takovýho nekoupil, alespoň ne za tuhle cenu. Ale zase na druhou stranu, rozjel Wolfenstein: The New Order absolutně bez problému, a to mi specifikace slibovaly, že se budu moct jít klouzat. Grafická karta je evedentně jetá, nedostal jsem k ní ani původní krabičku, jako ke všemu, ale mám dohodu s majitelem, že mi jí za novou dvougigovou vymění za dvě stovky, protože si tu starou vezme u reklamace na triko on, tak to bych byl sakra blbej, abych to nevzal. RAM je tam jenom jeden stick a cítím, jak opravdu nedostačuje, systém zabere 1 gb, chrome 1 gb, skype půl giga a na vše ostatní zbývá jenom asi giga a kus RAM. Teď, když je idle, má zabráno 2,54 GB. Nový počítač si HODNĚ dlouho nepořídím, v kapse tisícovku a příjem nulový, co byste chtěli, jsem na gymplu. CMOS měla po startu vypnutý core unlocker, který byl předtím zapnutý. Resetování nastavení BIOSu pomohlo, počítač znova funguje jak má, tudíž bych toto téma mohl uzavřít.
krivulak (45)|11.7.2014 12:34
A mimochodem, otvíráte si tady na mě hubu, ale to, co jste mi poradili, to jsem udělal jako první.
john (877)|11.7.2014 12:40
[QUOTE=krivulak;559341]otvíráte si tady na mě hubu[/QUOTE]
ale no tak, kliidek..., rek bych, ze snaha pomci tady byla...
krivulak (45)|11.7.2014 12:43
Ano, pomoc samozřejmě uznávám a děkuji za ní, ale ten sarkasmus jste si mohli odpustit, když ani neznáte souvislosti :)
john (877)|11.7.2014 16:16
jj, urcity druh sarkasmu, ci ironie je v mem 1. postu znat a omlouvam se / vono taky clovek nevedel to, co bylo upresneno v dalsich postech /...
tak se nediv, ze byl urcity odstup k tvym schopnostem...
BTW: nikdo neni dokonaly...
r34ktor (7477)|11.7.2014 16:39
Dělal jsi nějaké testy HW? GoldMemory? Memtest86+? Jak vypadá SMART disku? Jaké jsou teploty v BIOSu?

PS: Nediv se ostatním - to PC je tak šílenej bastl, že darmo mluvit. Klidně může jít i o HW problém (deska, zdroj), který budeš svépomocí odhalovat obtížně.
krivulak (45)|11.7.2014 16:39
Ano, vím, ona to byla i moje chyba, měl jsem to napsat dřív.
krivulak (45)|11.7.2014 16:52
Počítače Compro sídlem v Sokolově, vedoucí pan Halamásek. Nikdy více. Má taky všechno natažený tak o 15-20%. Zkusím ho taky nějak natáhnout, třeba se mi z něj povede v rámci reklamace vytáhnout nějakou grafiku s GDDR5, pak by to byla sranda. Tenhle PC bych dnes sestavil tak max. za 6 tisíc... Ale co, je můj, možná to dopadne tak, že si ho budu lehce upravovat ke svému vzhledu, při instalaci toho větráku mi urvali čelní panel, takže si asi budu kupovat nějakou jinou (a hezčí) case, která nemá tak příšerné zapínací tlačítko (2x3 cm červené podsvícené tlačidlo ukotvené uprostřed, šajní jak rudá záře nad Kladnem).
MemTest dopadl výborně, SMART nemá žádnej problém (kromě toho, co se mi stalo, když mi ve zdroji odešla 12V větev - vyměněno zadarmo, to se musí nechat), harddisk má naběháno 6000 hodin, takhle pomalej harddisk jsem hoodně dlouho neviděl, chvílema by i zápis na disketu byl rychlejší, ale co :D
Jak vidno, spokojenej nejsem vůbec, dost na ten PC nadávám, ale co můžu dělat, rodiče maj hluboko do kapsy a chtěli mi udělat radost, takže jim jsem neřekl ani slovo. Ale pana Halamáska bych nejradši zarazil pěstí do země.
john (877)|12.7.2014 08:59
[QUOTE=krivulak;559355]takhle pomalej harddisk jsem hoodně dlouho neviděl[/QUOTE]
zkusil jsi HDTune, jiny SATA kabel, vycisteni disku / odstraneni starych nepotrebnych bodu obnovy+defragmentace /, nejede z nejakeho duvodu v PIO modu+vysoke vytizeni CPU?
testl bych to pres miniWXP, pac pojede z RAM a OS nebude pomaly...
VencaX (3686)|12.7.2014 18:12
[QUOTE=krivulak;559344]Ano, pomoc samozřejmě uznávám a děkuji za ní, ale ten sarkasmus jste si mohli odpustit, když ani neznáte souvislosti :)[/QUOTE]

Ono víš co, když tyhle souvislosti nenapíšeš, tak to prostě zní, jako že si myslíš, že seš dobrej a přitom to vypadá, že umíš... kulový :D. A třeba když napíšeš, že seš IT samouk a že bydeš měnit kartu za 2GB, tak si prostě ihned sám naběhneš na hrábě a pak se objeví provokatér jako já a hned to okomentuje :D. Každopádně jsi na gymplu a máš prázdniny... nějaká brigáda neni? :) - ne že bych tě nutil, ale je to taky způsob, jak si na něco takového vydělat.

Jinak jestli se fakt můžu zeptat, co jsi myslel pod tím pojmem, že CMOS byla nějaká divná? Nechci rejpat, ale zajímá mě to :).


Ohledně RAM, nejsem si jistý, jestli opravdu pomůže navýšení na 4GB, protože W7 jsou dělaný tak, že si dokážou v případě potřeby nějakou tu paměť uvolnit a holt pokud máš puštěnou hru, nemůžeš mít puštěnej i prohlížeč a skype. Navíc investice do dalších 4GB DDR2 je celkem drahá záležitost... to už bys rovnou mohl koupit SSD, čím bys běhu systému pomohl mnohem, ale mnohem víc ;).
krivulak (45)|13.7.2014 21:58
Já vím, moje vyjadřování je občas level - kámen :D. Abych odpověděl tak nějak popořadě:
Co já bych dal za brigádu, ale Karlovarský kraj => 0! Dokonce i na skládání rajčat do Kauflandu dělali výběrový řízení.
CMOS měla vypnutý Core unlocker, který jsem jednou omylem zapnul. Proč omylem? Měl jsem na stole pojezd na klávesnici, bohužel kvalita level vietnamec na rohu, takže odešel, od té doby mám klávesnici navolno položenou na bedně. No a jednou mi při bootování spadla a zapnula Core unlocker. Když jsem pak poprvé zapnul PC z opravy, core unlocker byl vypnutej.
RAM mám jeden 4GB stick DDR3. Kámoš má stejnej setup, ale 8 GB RAM a jede mu PC o dost líp. Já totiž hraju často multi, ale musím zároveň mít spuštěnej server, a ten ramek žere víc, než dost. Navíc TeamSpeak taky nejede zadarmo.
Nad SSD slintám hodně dlouho, ale došel jsem k názoru, že DALEKO efektivnější bude koupě nějakého alespoň 1TB disku, ideálně 2TB.
ICE_D (2754)|13.7.2014 22:01
No z hlediska rychlosti ten magneticky 1-2TB disk urcite efektivnejsi nez SSD nebude ;)
krivulak (45)|13.7.2014 22:15
On ten harddisk byl pomalej už když jsem ho poprvé spustil. Nevím, možná to nebude jím. On je taky dost plný, hodně stahuju a málo mažu. Budu muset zase začít vypalovat. Jinak, je to Seagate Barracuda 7200.14 - 500GB. (naúčtoval si za něj 2500 Kč)
Jinak, chtěl bych se zeptat na něco ohledně RAMek, protože ony jsou pro mě vlastně jedna velká neznámá. Jak je to s rychlostí? Respektive kam by se dala zařadit ramka s označením 1333 CL9?

---------- Doplněno v 22:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:11 ----------

Takhle jsem to nemyslel, hodně stahuju, jsem samá záloha kamer, foťáků, zachráněných dat z harddisků, pořád nemám místo, tak abych se tohohle problému zbavil :D Vím, že rychlost slavná není, ale příjde mi lepší, než si koupit SSD a stále nemít místo :D
r34ktor (7477)|14.7.2014 00:10
Šetři na novej PC. Tuhle herku nemá cenu resuscitovat. Podle popisu stejně za nedlouho chcípne.
VencaX (3686)|14.7.2014 22:29
[QUOTE=krivulak;559418]On ten harddisk byl pomalej už když jsem ho poprvé spustil. Nevím, možná to nebude jím. On je taky dost plný, hodně stahuju a málo mažu. Budu muset zase začít vypalovat. Jinak, je to Seagate Barracuda 7200.14 - 500GB. (naúčtoval si za něj 2500 Kč)
Jinak, chtěl bych se zeptat na něco ohledně RAMek, protože ony jsou pro mě vlastně jedna velká neznámá. Jak je to s rychlostí? Respektive kam by se dala zařadit ramka s označením 1333 CL9?

---------- Doplněno v 22:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:11 ----------

Takhle jsem to nemyslel, hodně stahuju, jsem samá záloha kamer, foťáků, zachráněných dat z harddisků, pořád nemám místo, tak abych se tohohle problému zbavil :D Vím, že rychlost slavná není, ale příjde mi lepší, než si koupit SSD a stále nemít místo :D[/QUOTE]

Před 2 lety 500GB disk za 2500? Tak to měl fakt krásnej výdělek... tušim že tenkrát už se za 2K dal pořídit 1TB a 500GB byly okolo 1500...

Ohledně RAM... pro tvůj PC to asi bude jedno, protože zrychlení tam prakticky nebude, každopádně se podívej, co má ta tvoje RAMka za rychlost a časování a podle toho vybírej... stáhni si třeba hwinfo http://www.hwinfo.com/ a koukni na to... ale jak píše r34ktor a jak jsem ti psal já... absolutně nemá žádnej význam do toho PC investovat... max tak pokud chceš lepší grafiku, tak 9800GT nebo GTX260 (ale s tou už bych se celkem bál o zdroj).

EDIT:
btw. na běh systému a veškerého SW je SSD asi to nejlepší, co můžeš udělat, mnohem lepší než RAM nebo stejně rychlej novější HDD... Ten přínos pozná všechno, co na tom budeš mít... od startu systému, přes jeho chod, přes spouštění programů, načítání map ve hře (pokud se ti na SSD vejde)...

Jinak TS samotný mi bere 20MB RAM, takže na TS bych to zrovna nesváděl :D systém si bere tak 1.5GB paměti, 20MB TS, zbytek je cca 2.5GB, což by na hru mělo bohatě stačit, ale pokud si nedáš říct...
A jen pro info... mám 64bit Win7, spuštěno tucet programů na pozadí, které by běžet nemusely, 3.03GB obsazeno z toho 1.2GB si bere Firefox, takže 1.8GB si bere systém, kterej mi běží už asi tejden v kuse ;)
Ventero (1280)|20.7.2014 17:34
Reaktor: Proč je to "šílenej bastl" ? Prosím vysvětli méně zkušenému. Děkuji

Halamásek nepatří do sítě Compro - jde jen o shodu jmen. Ptal jsem se ho. Ale PC bych si nenechal postavit ani v jednom. Tento obchod využívám jen na drobnosti, které sice u něj koupím o 20 - 30,- Kč dráž, ale doprava za cca 100,- Kč by se mi nevyplatila. Jinak obchůdek v tržnici se mi jeví důvěryhodný asi tak podobně, ve Vujo si už nekoupím ani káblík a pak už zbývá snad jen Alva, na kterou bych si taky moc nevsadil a celkem nově kousek od hřbitova nějaký KB či KM servis. Tam mám málo zkušeností, ale v Sokolově bych volil asi tento.

Jinak práce či brigáda v KV-kraji je skutečně katastrofa.