reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Modifikace sestavy HOME

Calluin (37)|26.7.2014 14:40
Ahoj, chtěl bych poradit s modifikací doporučené sestavy HOME tak, aby obsahovala grafickou kartu GeForce GTX 750 Ti.

Doporučená sestava odpovídá mé představě o výkonu, ale protože budu PC primárně využívat pod Linuxem (dual-boot s Win na hry, co nepojedou pod Wine), chtěl bych tam kartu od Nvidije, je to větší jistota co do kompatibility. Model GTX 750 Ti v hodnoceních dosahuje trochu nižšího výkonu než Radeon R7 265, ale je to stejná třída.

Nevyznám se v tom, jak si rozumí základovky s různými vendory grafických karet a s procesory, proto prosím o radu. Základovka Gigabyte 970A DS3P má sice nějaké potíže s IOMMU v 64-bitovém Linuxu, ale má to na webu zdokumentované řešení, takže by to neměl být problém. Pokud mi doporučíte jinou

Sestavu můžete klidně nějak překopat, nemám žádné preference výrobců, kritériem je dobrá funkčnost v Linuxu Mint, Windowsy asi snesou všechno. Cenu bych si představoval tak 15-20k bez Win. Výkon je hlavně na hry, ostatní činnosti nemají podstatnější nároky. Není to na intenzivní hraní nejnovějších zátěžovek, chtěl bych na tom za rok rozjet Obduction, zkusit něco z restů jako Oblivion, Skyrim, Starcraft 2, Mass Effect, Fallout 3, což by všechno mělo utáhnout. Poslední doporučenou sestavu mám už 6 let, tak snad mi tahle taky vydrží :-) Díky předem za váš čas.
ICE_D (2754)|26.7.2014 17:56
Slysel jsem, ze idealni levne reseni pro Visheru je ASUS M5A97:
http://www.czc.cz/asus-m5a97-evo-r2-0-amd-970/112015/produkt

Jestli nehodlas taktovat, tak bych to postavil na i5+B85 s BOX chladicem, pokud chces taktovat, tak nezapomen k te HOME sestave pridat nejaky jiny chladic, alespon Silentium PC Fera nebo Gelid Tranquillo. A plati to i pro provoz AMD bez pretaktovani, ty jejeich BOX chladice jsou daleko orsi a hlucnejsi nez Intelacky ;)
Calluin (37)|28.7.2014 00:39
Díky moc, taktovat nehodlám. Udělal jsem nějakou rešerši a sestavil jsem následující varianty Intel a AMD na bázi HOME sestavy:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WVH3vY9jwPPROf8Wc6pLtF7HmSwFufxc6p5-lTkYw48/edit?usp=sharing

Do Intelu jsem dal Core i5-4590, protože žádné i5 čtyřjádro stejně nejde pod 4400 a tohle má slušný Passmark. Jako RAM variantu 1600 MHz kvůli základovce a grafiku od EVGA. Zbývá jen přiznat, že hardwaru vůbec nerozumím a na vše se ptám Googlu, tak na to někdo prosím mrkněte, jestli to bude spolu pasovat :-)

V čem se vyplatí jít do dražší Intelácké sestavy oproti AMD (ten FX-6300 je podezřele levný)?
Calluin (37)|29.7.2014 21:47
Kdyby mi někdo povolaný dokázal zkritizovat vyváženost těch dvou sestav, byl bych moc rád :-)
ICE_D (2754)|29.7.2014 21:56
Radsi bych tam dal 4570ku, protoze 4590ka je nova edice Devil Canyon a ta deska by nemusel ten CPU podporovat bez flashe BIOSu... A priplatek za H97 nebo Z97 mi prijde zbytecny, kdy se stejne nebude taktovat...

Vis proc je to AMD FX6300 tak levny? Protoze nicim jinym nedokaze Intelu konkurovat.
Ma daleko vyssi spotrebu.
Ma daleko nizsi vykon na jadro i pri vysokych taktech, ktere nic neresi, jen zvysuji spotrebu.
Ve hrach ma nizsi vykon i pri vyuziti vsech jader.
Je sice inzerovany jako 6-jadro, ale ve skutecnosti jsou jadra sdruzena do 3 modulu po 2, takze ve vysledku se to podoba spis 3-jadru s 6 vlakny (Obdoba intelovskeho HT u i3 a i7).
Je to dva roky stary procesor bezici na mnoho let stare patici AM3, ktera nema budoucnost.
Dodava nepouzitelny BOXovy chladic, ktery chladi blbe a je hlucnej (naopak Intel ma chladice obstojny, sam na nem jedu a zvuk je temer neslysitelny....)

Ale pro ceske lidi vzdy hraje prim cena. Me si AMD cenou neziska, ja si rad priplatim za Intel, za jeho hrubou vypocetni silu, kterou si nemusi nahanet vysokyma frekvencema a brutalni spotrebou. Navic si rikam, ze pri mem kazdodennim mnohohodinovem provozu PC se mi ten tisicovy priplatek vrati na uctech za elektrinu :)
Jech Josef (206)|29.7.2014 22:24
Já bych tam dal desku Z97 protože podporuje procesory 5 generace.
ICE_D (2754)|29.7.2014 22:34
Pokud nekdo upgraduje ted na Haswell, tak neverim, ze bude za rok davat novej procesor Broadwell... Tihle lidi pravdepodobne pockaji na Skylake nebo jeste dele ;) Ale pokud tazatel planuje brzky upgrade na Broadwell, tak samozrejme radsi Devil Canyon a devadesatkovou desku ;)
Calluin (37)|29.7.2014 23:09
Naopak doufám, že mi ten počítač pár let poslouží :-) U toho AMD ty argumenty chápu, pokud bych chtěl mít dobrý pocit z "polished technology," tak sáhnu po Intelu. Nicméně, se skoro poloviční cenou má FX-6300 právo být 2x pomalejší než i5-4570. Otázkou je, který z těchto dvou výkonů se bude lépe hodit ke zbytku sestavy. Nemám problém si připlatit za Intel, ale ne pokud ten rozdíl poznám pouze po měsíci hraní Dwarf Fortress :-) A taky jde o kompatibilitu, ale k té se tu nikdo neozývá, takže předpokládám, že kartě EVGA 750 Ti se bude vést stejně dobře na Intelu jako na AMD?
ICE_D (2754)|30.7.2014 09:21
Ano, graficke karte je uplne jedno, ktera znacka cpu je v pc ;)
Calluin (37)|30.7.2014 22:12
Díky moc za rady, objednal jsem sestavu Intel s procesorem 4570.
ICE_D (2754)|30.7.2014 22:31
Neni zac ;) Jsem presvedcen, ze budes spokojen a dlouho Ti vydrzi ;)