Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde nabootovat

mariaki (116)|25.8.2014 21:03
Zdravím, Koupil jsem si do pc novou starou desku, v biosu jsem nastavil v boot na první místo cdrom ale nevím kdy a co mám zmážknout. na staré desce jsem měl pro instalaci z cd zmáčkněte náhodnou klávesu a tady to není. Deska asus a7v8x-mx Zezačátku mě to píše floppy fail ale to by nemělo s tím souviset.
Georginek (2957)|25.8.2014 21:11
Kdyz to pise "floppy fail", tak mas nastaveny jako prvni bootovani z Floppy mechaniky. Pokud jsi menil desku, je mozne, ze jsi otocil IDE konektor, pak se hlasi Floppy jako vadna. Tedy doporucuji otocit kabel, pripadne ji uplne vypnou v BIOSu, nebo nastavit jako primary Boot CD-rom. Taky muzes Floppy zakazat, je to hned v prvnim menu, bude tam neco jako Floppy mechanic 1.5MB - dej disable a zkus nabootovat
mariaki (116)|25.8.2014 21:25
Floppy fail to už neukazuje ale pořád mi nejde nabootovat z cdrom

---------- Doplněno v 21:25 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:24 ----------

Objeví se mi jak je tam memory testing ok darddisk procesor cdrom ale pak hned nabíhá sstém co mám ještě na harddisku ze starého pc. Vůbec mi to nedá nabídku nabootovat systém z instalačního cd. "Pro instalaci systému z CD zmáčkněte libovolnou klávesu" Ani při startu neukazuje typ desky a ten obrázek.
mariaki (116)|25.8.2014 21:32
Taky je na desce nějaký přepínač který naprosto nevím k čemu slouží.
P1100125.JPG
robky (3195)|25.8.2014 22:00
A prezradíš nám o akú dosku sa jedná?
mariaki (116)|25.8.2014 22:35
[QUOTE=mariaki;561535]a7v8x-mx[/QUOTE] Asus a7v8x-mx ale ted se divám že bios vůbec nevidí cdrom a je divné že když se pc poprvé zapíná tak nabíhá tak 2 s a pak se restartuje a nabíhá dál do načítání win. Ale já potřebuji nabootovat z cd ještě zkusím jinou cdrom.
robky (3195)|25.8.2014 22:50
ááá, som slepý ;)

Tie prepínače slúžia na nastavenie FSB procesora
[ATTACH=CONFIG]30077[/ATTACH]

Máš mechaniku s diskom spolu na jednom kábli? Je správne nastavená (master-slave)?
asus dsw.jpg
bastlir (328)|25.8.2014 23:05
A máš připojenou CD či DVD mechaniku? U IDE se navíc zařízení na kšandě podle pořadí switchovalo na Slave a Master.
mariaki (116)|26.8.2014 09:04
Systémový disk mám na Master, mechaniku na druhém ide kabelu na master. Ale dívám se že asi nefunguje správně mechanika protože v biosu vůbec není.
robky (3195)|26.8.2014 10:14
Nepripojil si IDE kábel opačne?
mariaki (116)|26.8.2014 10:18
Vždy po zapojení kabelů a cvaknutí na zdroji se pc sám zapne na 2 s pak se restartuje a sepne normálně jenže nenaběhne cdrom ted jdu pryč ale potom ještě zkusím vyměnit crdomku.
johny__g (6387)|26.8.2014 12:06
Zkus ji pripojit misto HDD, na stejny kabel, stejne nastaveni master/slave. Disk pro boot z cdrom nepotrebujes.
mariaki (116)|26.8.2014 17:57
Přeztože jsem dal dvd mechaniku na master v biosu se až po detekci zobrazí jako slave. Já nevím když pc zapnu tak se zapne po 2 s vypne znovu zapne a už běží ale v biosu není vůbec vidět cdrom IDE kabel jsem zkusil všelijak pootáčet zapojil jsem ji do všech zdířek ale nic. Myslím, že zapojením to nebude dělám to pořád stejně. Ten přepínaš FSB co jsem tu dával s tím asi nic společného nemá. Dal jsem novou cd rom a ide kabel. A nic nemám něco nastavit v biosu? Zkusil jsem v biosu dát hledat v master nic to nenašlo ale potom se tam objevím dvd rom a když to rozbalím tak tam nic není. když je pc vypnut klávesnice svítí. Občas se zapne po cvaknutí na zdroji a špatně ukazuje master/slave asi to je deska ne?
bastlir (328)|26.8.2014 22:23
Takže:
1. předpokládám, že máš 80ti žilový IDE kabel
2. pokud kabel nemá klíče proti otočení, krajní červeně označená žíla na kabelu přijde na tu stranu konektoru na desce/HDD/DVD, kde je číslice "1".
3. HDD patří na první kanál
4. HDD i DVD propojkou můžeš nastavit na autoidentifikaci, a tedy Master a Slave se určí podle toho, jaký konektor na "kšandě" využiješ
5. platí pravidlo, že na kšandu na prvním kanálu se k bootovacímu HDD nepřipojuje pomalejší zařízení, což tedy DVD je
mariaki (116)|27.8.2014 09:13
Ano myslím že mám vše v pořádku. Klíče proti otočení mám na kabelu a připojené je mám určitě správně tohle jsem dělal už mockrát porovnával jsem to i s jiným pc. Ale je divné že v biosu není dvd když ji dám na master a dám detekci objeví se na slave ale když to rozbalím nic tam není. Jako kdyby ji pc viděl ale nepovoloval.
robky (3195)|27.8.2014 09:23
Máš ju pripojenú na konci IDE kábla? Určite je správne naswitchovaná?
bastlir (328)|27.8.2014 12:20
No už nevím, ještě mě napadá s přihlédnutím, že dřívější BIOSy umožňovaly nastavit kdeco:
1. v jiném okně zakázaný kanál
2. zakázaná autodetekce, třeba je tam nastavená UDMA5 apod.
3. na zdrojovém konektoru změř, zda tam opravdu leze 5 a 12V.
4. vadná mechanika
5. mechaniku i HDD naswitchuj na auto (viz štítky), ale nejprve odpoj HDD a PC nabootuj jen s mechanikou, zda ji v BIOSu uvidíš. Klidně ji zkus na obou kanálech. Pokud ani toto nezabere, tak tuto mechaniku už neřeš.