reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OS 64 nebo 32 bit

betisa (17)|3.11.2014 14:45
Zdravím
potřebuji objasnit jak je to s verzí OS pro windows.Dá se říci,že 32bit system je lepší pro starší desky a procesory a 64bit pro novější?Nebo se pletu...
A druhá věc co mě zajímá, pokud nejsou pro win7 ovladače chipsetu mohu použít ty co jsou určeny pro visty?
Dík
VencaX (3686)|3.11.2014 15:22
Pleteš se... Ty systémy jsou pro uživatele prakticky stejné, stáří desky vůbec nerozhoduje. Větší rozdíl je tam v adresaci paměti. 32bit systém ti dokáže naadresovat max 4GB paměti RAM, kdežto 64bit dokáže naadresovat tuším, že 16EB (exabajtů). Výhoda 32bit adresace je v tom, že procesy většinou běží s menší spotřebou RAM (ne výrazně), ale když máš více jek 4GB RAM, 32bit systém ti to nedovolí využít (ve skutečnosti ti dovolí využít cca 3-3.5GB).

Takže ve výsledku, budeš mít počítač s 4 nebo méně GB RAM? Nainstaluj 32bit. Budeš mít počítač s více jak 4GB (tj. 6, 8), nainstaluj 64bit.

Pozn. u aplikace je pak vlastně jedno jestli instaluješ 32 nebo 64 bitovou verzi, systém zkousne obě.

Ovladače by měly fungovat, já mám tuším na chipset u stoláku dokonce asi ovladače pro XP (možná Vista) a fungují dobře aj na Win10 ;)
betisa (17)|3.11.2014 15:34
Ok dík já věděl že je tam něco právě ohledně těch pamětí...:) ale defakto se dá asi říci,že ty starší (počitače) ZD nebyli osazovány právě víc jak 4gb paměti a proto se na ně spíše hodí 32bit oper.systém?(Tak by to mohlo znít lépe že?)
VencaX (3686)|3.11.2014 16:05
Špatná úvaha, se stářím počítače ani se stářím základní desky to de-facto VŮBEC nesouvisí. Nesouvisí to s tím, že dřív to počítače nedokázaly využít (i když ony už to počítače využít dokázaly dávno, jen ta technologie do domácích PC přišla až před cca 10 lety s příchodem DDR2 pamětí).

Nicméně se vůbec nedá říct, že na starší počítač se hodí 32 bit systém a na novější 64 bit systém. Dá se pouze říct to, že na počítač s max 4GB se hodí 32 bit systém a na počítač s více jak 4GB operační paměti se 32bitový systém nehodí -> pro využití celé paměti je nutný 64bitový systém.

- ono když si dnes postavíte nové HTPC s levným procesorem, základní deskou a 2 či 4GB paměti, 64 bit systém bude naprosto zbytečný i přesto, že jde o nový počítač s novou základní deskou a naopak když si koupíte třeba 7 let starou základní desku se 4 sloty na DDR2 paměti a osadíte ji čtyřmi 2GB moduly, máte na starém počítači 8GB, čímž ztrácí 32 bit systém pointu... a máte hned 2 příklady, které nesplňují vaše sdělení o stáří počítače.


Jediné, co se dá na tohle vztáhnout vzhledem ke stáří počítače je to, že některé starší procesory 64 bit neumí, některé ano, ale nejde to tvrdit globálně o starších procesorech a starších počítačích... protože zase naopak na takovou 486ku nebo Pentium zase nebudete instalovat 32bitové Windows XP, když poběžej šíleně a radši tam dáte 16bitové Win98.