Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MiniITX sestava s Core-i5 a integrovanou grafikou

elCarda (5)|11.1.2015 18:53
Ahoj, chcel jsem si postavit PC pro narocnou kancelarskou cinnost.

  • Zakladni deska: Z87I GAMING AC
  • Procesor: Intel Core i5-4590S
  • Operacni pamet 2x Kingston 8GB DDR3 1600MHz CL9 HyperX Savage Series
  • SSD disk: Kingston HyperX 3K SSD 120GB
  • Počítačová skříň: Cooler Master Elite 120 Advance

Problem: Po zapnuti se roztoci vetraky ale jinak nic.

1) Nesviti Led zapnuti PC (otacel jsem kabilky, tema to neni, mozna vadna ledka. Nejmensi problem, ale uvadim ho protoze muze neco znacit...)
2) Zakladka ma 3 vystupy, HDMI, DVI a Display port. Na monitoru mam pouze HDMI ale mam redukce jak z DVI tak DisplayPort. Zkusil jsem vsechny tri - na monitoru stale zadny signal.
3) Nejsem si jist u ceho(zakladni deska/PC skrin) jsem mel PC Speaker, ale ani nepipne (zkousel jsem i otacet kvuli pripadne polarite)
4) U nektere Zakladni desky s integrovanou zvukovou kartou mi mluvila do standardniho audio vystupu pri spousteni, pripojil jsem sluchatka - nic po zapnuti neslysim...

Vsechno nepotrebne jsem odpojil (Mechaniku, vetraky, predni USB atp.) jedu jenom setup procesor s jeho vetrakem, ramky, pevny disky coz by podle me melo stacit aby to aspon piplo.

Ramku jsem puvodne koupil jenom jednu, ale ani se dvema to nefunguje. Zkousle je na stridacku poodpojit, i prohodit nic.

CMOS jsem mazal, jak nejakym jumprem na desce, tak i cudlikem zezadu u vystupu...


Vubec nevim kde dal hledat chybu, prosim pomoc.
Salamander (6177)|11.1.2015 20:55
EDIT: promin, spatne jsem koukal, zkus aktualizovat BIOS desky, Haswell Refresh podporuje az od verze 1.1, ale budes an to potrebovat jiny CPU
johny__g (6387)|12.1.2015 10:35
Zdroj je v pořádku?
elCarda (5)|12.1.2015 13:02
Myslel jsem si ze to je zdrojem tak jsem ho vymenil. Puvodni (zakoupeny spolu s komponentami, takze novy) nemel 8-pin ATX, ktery byl na zakladovce - se zapojenym pouze 4pinem se choval stejne. Ten novy, ktery ten konektor ma nic nezmenil...

---------- Doplněno v 13:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:58 ----------

[QUOTE=Salamander;566892]EDIT: promin, spatne jsem koukal, zkus aktualizovat BIOS desky, Haswell Refresh podporuje az od verze 1.1, ale budes an to potrebovat jiny CPU[/QUOTE]

Asi mas recht. Bohuzel dalsi procesor nemam a rekl bych ze mi ho jen tak nekdo nepujci a kupovat ho jenom kvuli tomu nechci... Zadal jsem dotaz, jestli to jde resit jako reklamace u prodejce - ze by mi aktualizovali BIOS - nebo jim to vratim a vyberu jinou desku a sakra si pohlidam kompatibilitu... (Zil jsem v domeni ze patice je rozhodujici, nenapadlo me si hlidat i verze BIOSu). Kazdopadne diky za svetlo na konci tunelu...
Salamander (6177)|12.1.2015 15:46
[QUOTE=elCarda;566919]
Asi mas recht. Bohuzel dalsi procesor nemam a rekl bych ze mi ho jen tak nekdo nepujci a kupovat ho jenom kvuli tomu nechci... Zadal jsem dotaz, jestli to jde resit jako reklamace u prodejce - ze by mi aktualizovali BIOS - nebo jim to vratim a vyberu jinou desku a sakra si pohlidam kompatibilitu... (Zil jsem v domeni ze patice je rozhodujici, nenapadlo me si hlidat i verze BIOSu). Kazdopadne diky za svetlo na konci tunelu...[/QUOTE]

Nekteri prodejci to nabizi jako servisni zasah asi za 200Kč ... ale treba ti to nekde udelaji i zdarma.

Procesory Haswell Refresh byly vydany az desli dobu po vydani desek s chipsety 8 rady, proto je vetsinou potreba aktualizovat BIOS, ale zase je obvykle ze sestava nabehne i se spatne detekovanym CPU ... kazdopadne zkus se pokusit aktualizovat, uvidis. Nebo porid desku s chipsetem rady 9, na te pojede urcite, a mela by do budoucna podporovat procesory s jadrem Broadwell
elCarda (5)|13.1.2015 20:47
Tak jsem dnes vymenil Zakladni desku za MSI Z97I GAMING AC. Vsechno to pozapojuju a stale nic (vetraky se toci, power dioda nesviti - uz ani neblikne HDD dioda, po pripojeni HDMI monitor pise ze zadny signal). Neunika mi neco? Ma vubec ten procesor v sobe tu grafickou kartu? Nebo pro pripojeni pres HDMI potrebuju neco extra?

Chjo jsme zoufalej. Asi to byl procesor...
Salamander (6177)|13.1.2015 21:49
i5-4950S ma urcite grahiku Intel HD4600
zkus jeste pc zapnout jenom s 1 modulem RAM, pripadne jestli mas moznost s jinym zdrojem
vadny procesor je krajne nepravdepodobny, ale stat se to muze
r34ktor (7477)|13.1.2015 23:25
Zkus udělat foto. Třeba jsi jen něco opomněl zapojit.
elCarda (5)|14.1.2015 20:13
Tak jsem to dnes donesl prodejci na reklamaci jako komplet. Zaplatim si za nejakou diagnostiku ci co, ale alespon se to nekam posune. 2 tydny cekacka...

Jeste vecer jsem zkusil ty ramky, pekne 2! nebo jak to ve kombinatorice bylo, ale nic nezabralo.


Foto uz nestihnu. Byla to MiniATX takze k zapojovani toho moc nebylo, navic jsem to odpojil a zapojil asi sestkrat, takze si to pamatuju zpameti. Procesor (sipka a dva vykusy), zavrit, zajistit. Nanest minivrstvicku teplovodive pasty (chladic puvodne mel pripravenu, ale pote co jsem mel den procesor vyndany - pri vymene desky - jsem ji radsi setrel a koupil k naneseni novou, aby nezaschla..). Chladic (mel jsem box od intelu) zatlacit v poradi protilehly dokud to nedocvakne. Vetrak procesoru zapojit do desky k oznecemu konektoru CPU FAN. Ramky. Plynulym tlakem do odjisteneho slotu dokud pojistka nezacvakne. Na zakladce velky ATX zdroj, pak dvojice ctveric pridavnych napajeni pro procesor (zdroj to mel oddelitelne, zakladka mela zdirky pro 4 pary). Konektory bedny: Power switch, reset switch (nezalezi na polarite) Power led a HDD led zalezi na polarite (meli na sobe jak natistene +- tak i ten trojuhelnicek), zapojit speaker (tady jsem cervenou nozicku povazoval a VC5, cernou za SPEEKER). To byl vesmes ten minimalni setup ktery jsem pak zkousel. Samozdrejme do zdroje napajeci kabel a hdmi kabel do.

Jinak jsem jeste zapojoval dva sata kabely a dve sata napajeni pro HDD a BR mechaniku. Case mel USB, USB-2 (takove to sirsi, ted nevim jestli to nebylo USB 3), zvuk jsem volil HD (ne ac97), dale mel case dva pridavne vetraky. Ten foukajici z boku na desku jsem zapojil do SYS FAN na desce (jeden pin neobsazen, ale byla tam pojistka proti otoceni a ta sedela), predni vetrak foukajici na disky jsem zapojil to toho stareho konektoru na napajeni co meli stare disky a mechaniky.

Podle manualu mi na zakladce zbylo jenom nejaky Chasis intrusion konektor (ten jsem na case nemel) a nejaky systemovy konektor co jsem ani nepochopil k cemu by mel byt (asi diagnostika, nebo co)...
Na zdroji mi zbyl jenom cely slahoun s konektorama pro dedikovanou grafickou kartu, a par neobsazenych SATA napajecich konektoru...




Tot vse, Diky za pomoc. Dopisu sem vysledek az me to vyridi (snad do 2 tydnu)... Ma sazka je na vadny procesor.
elCarda (5)|24.1.2015 19:14
Ahoj, vyreklamovany procesor s nefunkcni GPU casti... Ted uz vse funguje jak ma...
Salamander (6177)|24.1.2015 19:29
Ty jo, tak to jsi mel skutecne smulu, nefunkcni CPU jsem snad jeste nevidel (myslim tim nove)