reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-M51GM-S2G

Pavel Boček (4169)|4.8.2007 05:11
[size=+3]Gigabyte GA-M51GM-S2G - slušný podvozek s horší grafikou[/size]


pro zvětšení klikněte


Desek pro patici AM2 se již dnes dá sehnat habaděj. Horší to ovšem je, pokud člověku nezbude moc peněz na desku a grafickou kartu, ale přesto chce, aby paměti běžely na vysoké frekvenci, deska měla FireWire řadič, například pro použití v domácím multimediálním centru, byla alespoň základně rozšiřitelná a přitom stála do 2000 Kč. Zde je výběr o poznání užší a to většinou pouze ve formátu MiniATX. Jednou z takových desek je právě Gigabyte GA-M51GM-S2G a my se jí zde podíváme pořádně na zoubek.

[size=+1]Série S ano, ale znamená to co?[/size]

"S" zde znamená zkratku několika anglických slov - Speed (rychlost), Smart (chytrý), Safe (bezpečný) a u dalších desek také Silent - pipe (použítí heatpipes - tiché a přesto chladné) a SLI (myslím že netřeba vysvětlovat).[size=+2]Čipset & specifikace desky[/size]

Deska Gigabyte GA-M51GM-S2G je postavena na grafickém čipu GeForce 6100 a čipové sadě nForce 430. O čipsetu není mnoho co povídat. Snad jen jeden smutný fakt bych mohl dodat, je vcelku škoda, že Gigabyte desku neosadil čipsetem 6150/430, takto je grafická karta odkázána spíše pouze jako nouzové řešení-přece jen absence přehrávání HD videa je v nadcházející době trochu nelogická, ovšem do jeho většího rozšíření ještě uplyne nějaká doba. Schémata jednotlivých čipových sad jsou velmi podobná.

Blokové schéma (omluvte prosím horší kvalitu, je to foto z manuálu) - klepnutím zvětšíte


Jak je tedy vidět na blokovém schématu pro tuto desku, pomyslným srdcem je zde IGP (Integrated and Graphic Processor) GeForce 6100 komunikující s CPU pomocí sběrnice HyperTransport pracující na frekvenci 1 GHz (propustnost až 8 GB/s) a s MCP (Media and Communication Processor) nForce 430 na frekvenci 800 MHz (datová propustnost až 6,4 GB/s). Procesor je přímo spojen s paměťmi pracujícími na frekvenci 400/533/667/800 MHz DDR/II, samozřejmostí je Dual channel. Osadit lze až 16 GB RAM. Na GeForce 6100 (dále jen GF6100) je napojen jeden slot PCIe x16 a jeden PCIe x1, kterým je udáván takt nezávisle na CPU. S nForce 430 je propojen 1Gb síťový adaptér Marwell 88E1116, dva řadiče AATA 133 a 4 konektory SATA 300, dále se na něj napojují dva klasické PCI sloty a čip Texas Instruments TSB43AB23, který se zasluhuje o práci tří (1 + 2) FireWire 400 konektorů, čip ITE IT8716, který se stará o Floppy, PS/2, Com a LPT porty a v neposlední řadě 8 (4 na I/O panelu + 4 na desce) USB 2.0 portů a samozřejmě nesmíme opomenout osmikanálový Realtek ALC883 Audio Kodek, který poskytuje optický i digitální výstup a k tomu je na desce i CD-Audio vstup, který je již dnes poměrně opomíjen. Shrneme si to tedy do tabulky:[size=+2]Obsah krabice[/size]

Krabice sama o sobě nijak nenadchne, její obsah také ne - kromě samotné desky obsahuje z hmatatelného vybavení pouze záslepku zadního panelu, 2x SATA kabel, 1x redukci pro SATA napájení, 1x IDE kabel a 1x Floppy kabel. Žádné brackety Gigabyte k desce nedovává, dokoupit se musí zvlášť, což je samozřejmě vcelku škoda.


Z nehmatatelných věcí pak informace v manuálu a ovladače a programy na CD.


Pro zvětšení klikněte


[BREAK=Rozvržení desky]

[size=+2]Rozvržení desky[/size]

Na první pohled není desce co vytknout, prostor je na ní využit téměř dokonale.Podíváme se tedy na některé části desky blíže (někde jsou zapojeny kabely - omluvte to prosím, deska byla zapůjčena s celým PC a nechtělo se mi to vše vytahovat, alespoň jde lépe vidět co kam patří).

V pravém horním rohu toho moc zajímavého nenalezneme, je zde pouze ATX-12V napájecí vstup, který je umístěn trochu rozporuplně-je sice blízko zdroje, ovšem pokud máte dlouhý anebo naopak krátký tento kabel, může být problém jej někam "uklidit". Jak jsem to vyřešil se můžete podávat na celkovém fotu. Někde uprostřed nahoře je pak čip ITE IT8716. Napájecí konektor pro větráček procesoru není vidět, ale prozradím, že je čtyřpinový.


Pro zvětšení klikněte


V levém horním rohu máme ALC883 Audio Kodek (žlutý rámeček), hned vedle něj je CD_IN. Dále vpravo pak Marwell 88E1116 čip (červený rámeček), úplně nakonci je (zelený) F_AUDIO (Front Audio Panel Connector) pro HD nebo AC'97 Audio. Pod ním dva kolíky označené CI-Chassis Intrusion (růžový rámeček) - čili detekce průniku do skříně, které ale zřejmě asi nikdy nevyužijete. Směrem dále dolů je BIOS (bílý rámeček) a pod BIOSem pak severní můstek, reprezentovaný čipem GF6100. Pasivní chladič severního můstku není moc šťastný - díky svým silným žebrům, kterých je tak na něm méně, nedokáže GF6100 účinně chladit. Při otevřené skříni ještě nedosahuje takových teplot, ovšem pokud skříň zavřete a jste majitelé některého ze zdrojů s teplotní regualcí větráku, zahřeje se natolik, že při dotyku hrozí popáleniny I. stupně. Řešení je několik, ovšem žádné není ideální. Můžete buď pasivy vyměnit, čož však u nezkušeného člověka může dopadnout katastrofou, či napojit větrák ve zdroji přímo na 12V větev aby jel na plné otáčky, čímž u něj ovšem přijdete o záruku a bude hlučnější, můžete také přidat do skříně další větrák (pokud nebude 12cm, tak bude také hučet) nebo - jak jsem to vyřešil já - nalepit na pasiv GF6100 40mm větráček. Kupodivu není slyšet tak jak by se čekalo a teplota při zavřené skříni se výrazně snížila, při otevřené je naprosto chladný. Proto všem kdo uvažují o koupi této desky doporučuji, aby si pořídili skříň s věstavěným 12cm větrákem či alespoň s místem pro něj a skříň jím osadili - ulehčíte všem komponentům, jelikož až na CPU se v testovaném PC hřálo vše víc než je zdrávo (zejména disk), což dnes trápí prakticky všechny počítače, které nejsou opravdu kvalitně sestaveny.

Nad severním můstkem je pak slot PCIe x1 a vlevo od něj PCIe x16, následován dvěma PCI sloty. Úplně na levém okraji je napájecí konektor pro přídavný větráček, COMB výstup (sériový konektor "B") a červený SPDIF_IO (In/Out).


Pro zvětšení klikněte


V levé spodní části desky jsou nejdůležitější vstupy a výstupy - dva černé FireWire 400 (a vpravo od nich čip Texas Instruments TSB43AB23, který se o ně stará), dva (tedy celkem 4 konektory) žluté USB 2.0, 4 žluté SATA 300, mezi SATA a USB pak F_PANEL pro zapojení tlačítek Power a Reset a také diod. Je tu také vidět kolík pro zajištění grafické karty. Dole je baterie CMOS a jumper pro vymazání paměti pokud se něco nepovede. Uprostřed všeho dění trůní jižní můstek nF430. Jižní můstek trápí stejné potíže se zahříváním jako severní, s tím rozdílem, že větráčky pro tak malé pasivy neexistují a samotný výběr takových pasivů je také obtížný, proto s jeho topením asi nejde mnoho udělat.


Pro zvětšení klikněte


Na UATA konektorech není nic zvláštního, stejně jako na Floppy, pouze u 24pin ATX bych se zmínil o tom, že deska nepotřebuje 24pin napájecí konektor, ale plně si vystačí s 20pinovým konektorem (první 4 zdířky jsou proto u nové desky zaslepené černou záslepkou), k desce díky tomu není problém použít i starší zdroje. Za zmínku možná stojí i čip Windbond W83303AG (červený rámeček), řídící sběrnici I2C, ACPI-str a napětí pamětí.


Pro zvětšení klikněte


Obávám se, že osazení procesoru některými většimi chladiči se nekoná, už pro box je zde trochu těsněji-hrozí kolize s pamětmi. Můžete je sice osadit do banků 3 a 4, ovšem pak nebude možné použít čtyři paměti.


Pro zvětšení klikněte


Celkový pohled: deska je rozvržena tak, že většina kabelů se dá někam uklidit, ať už do prázdné 5,25" pozice ve skříni, či pod samotnou desku.


Pro zvětšení klikněte


Na zadním panelu nlaezneme běžné PS/2 konektory, COM, LPT, VGA, USB, FireWire 400 a zvukové výstupy - optický chybí.[BREAK=BIOS, ovladače, přiložený software a taktování]

[size=+2]BIOS, software a ti druzí[/size]

[size=+1]BIOS[/size]

Gigabyte GA-M51GM-S2G je vybavena BIOSem Award. Nechybí mu žádné běžné funkce, ale na druhou stranu to není zrovna ráj pro Overclockaře. Dalo by se říct, že se menu Advanced Chipset skrývá ze zištných důvodů, ovšem po zadání kouzelné formule Ctrl + F1 jako u ostatních Award BIOSů (což je při OC dost nepříjemné, už kvůli přístupu desky k němu a zřejmé nutnosti toto menu navštěvovat mnohokrát) se objeví jedno nové menu a několik dalších položek. Klávesou F8 se dostanete do Q-Flash Utility.

Pozn.: Omluvte prosím kvalitu fotografií - použití CRT monitoru je zřejmé...


Pro zvětšení klikněte


Naprosto běžné menu, které je stále stejné již mnoho let (a zřejmě bude dokud se nezruší BIOS).


Pro zvětšení klikněte


Zde stojí za zmínku jen nastavení priority HDD při bootování a nastavení velikosti sdílené paměti integrované grafické karty (defaultní hodnota je 64MB, kterou netřeba měnit).


Pro zvětšení klikněte


Nejzajímavější menu je již zmiňované Advanced Chipset Features. Nastavit zde lze frekvence a násobič procesoru, procentuální přetaktování grafické karty GF6100, k pamětem odkazuje další menu, na druhou stranu nastavit napětí procesoru nejde. Zvyšovat frekvenci FSB tedy lze 200 po 300 MHz, krok je zpočátku půl a poté jeden MHz, v jednom úseku jsou skoky po 2 MHz. Frekvenci sběrnice PCIe můžete nastavit zvlášť, od 100 po 145 MHz, krok je opět jeden MHz. Chválihodné je taktování grafické karty přímo z BIOSu, a to podobně jako u dynamického přetaktování AMD procesorů - v procentech navýšení výkonu od 1 po 50%, krok je 1%. Ovšem ze systému to nejde vůbec.


Pro zvětšení klikněte


V nastavení časování a DDR módu pamětí snad žádná důležitá volba nechybí.


Pro zvětšení klikněte


Nastavení řadičů,


Pro zvětšení klikněte


zejména SATA.


Pro zvětšení klikněte


V nastavení ACPI je k dispozici S1 a S3.


Pro zvětšení klikněte


V tomto menu není nic, co by stálo za zvýšenou pozornost.


Pro zvětšení klikněte


Deska má mít CPU Smart FAN Control, čili řízení otáček větráků. Ovšem při testování jsem zjistil, že BIOS ukazuje špatnou hodnotu jako teplotu procesoru (ukazuje jakési Aux), stejně tak prográmek Easy Tune, který k desce dostanete. Nepodařilo se mi zjistit v čem je chyba (nespravil to ani nejnovější BIOS) - buď je vadný BIOS nebo něco v HW. V praxi tedy řízení otáček funguje, ale teplota CPU kolísá od nějakých 35şC po 45şC - obzvláště vrchní hodnota už je vcelku dosti, což je způsobeno tím, že nemůžete prográmkem Easy Tune nastavit, v jakém rozmezí by se měl držet. Pokud se o to pokusíte, např. nastavení rozmezí 10-15şC, dopadne to tak, že se sice otáčky větráku zvýší asi na 2000 RPM, ale jakmile Aux "dosáhne" teploty 15şC, otáčky se sníží na asi 1000 RMP a teplota se ustálí opět někde nad 40şC. Pokud CPU smart FAN control vypnete, otáčky se usadí na trvalo kolem 3000 RPM, ovšem za cenu výrazného zvýšení hluku. Dynamická změna frekvence a napětí CPU se vůbec nekoná, i když to u Cool'n'quiet není nic neobvyklého. Naštěstí funguje alespoň RM Clock, řízení otáček větráku ale asi půjde jen manuálně či externí součástkou, jelikož Speed fan tradičně ukazuje naprosto vymyšlené otáčky ventilátoru.

Taktovat pomocí Easy Tune mi zpočátku také nešlo, ovšem po ruční odinstalaci původního ovladače procesoru a nainstalování nejnovější verze přímo ze stránek AMD je vše v pořádku.


Pro zvětšení klikněte


edna z mála věcí, s níž jsem spokojen a která naprosto bez problému funguje, je Q-Flash utility. Jak název napovídá, slouží k flashování BIOSu, ovšem bez dalších programů či utilit pro flashování - tato je přímou součástí BIOSu. Stačí tedy stáhnout nový BIOS, nechat jej vybalit se na disketu a pak provést flashnutí. Jde i ze systému, ovšem to jsem nezkoušel.


Pro zvětšení klikněte


[size=+1]Software a ti druzí...[/size]

Instalace ovladačů je téměř plně automatizovaná; po vložení CD se provede kotrola již nainstalovaných ovladačů. Poté stačí odškrtnou instalaci Yahoo toolbaru (či jeho ponechání, pokud chcete) a dát Install. Provede se automatická instalace všech ovladačů. Jen je trochu nepříjemné, že po jejich instalaci se systém bez ptaní zrestartuje. Pokud tak tedy již něco instalujete, o vše přijdete.

O Easy Tune jsem již psal, další prográmek z dílen Gigabytu je Xpress Recovery 2. Ten je dle mého názoru naprosto zbytečný - provede zálohu stylem vytvoření image systému a její uložení na další oddíl, což ovšem najde uplatnění snad pouze na serveru-pro domácnost stačí zálohovat konkrétní soubory, ne naprosto všechno. Někomu se však hodit může.

Dále dostanete běžný balík ForceWare Network Access Manager a balík manuálů, prohlížeč DMI a jednu takovou spíše hračičku, totiž Face-Wizard, utilitu pro změnu boot up Screen.

[size=+2]Přetaktování[/size]

Overclocking a testování probíhalo na této sestavě:
  • AMD Athlon 64 3500+, Orleans, Box
  • 2 x 512MB DDRII 800 MHz, Kingmax KLDC28F-A8KB5, 5-5-5-18
  • HDD Maxtor 6V250F0 VA111900
  • Zdroj Eurocase ATX-400 JSP
  • MS Win XP (plně aktualizované), SP2, DirectX 9.0c

Počítač byl sice několik měsíců používán, ovšem pro účely testování zde byly zastaveny veškeré programy, systém byl mírně ořezán a vše co šlo bylo zdefragmentováno, za účelem co největšího přiblížení čisté instalaci.

Deska moc možností pro overclocking nenabízí, menu v BIOSu je, jak již bylo řečeno, skryté a nabízí pouze základní nastavení, nejde měnit napětí procesoru ani násobič HT. Zajímavé je, jak se deska zuby nehty brání jakémukoliv taktování. Po proměnlivém počtu nabéhnutí do Safe Modu (minimální nastavení BIOSu) - někdy 0, někdy 5, prostě začne ignorovat jakékoliv FSB, které jí nastavíte, proto klidně můžete s čistým svědomím nastavit 300 MHz a stejně si pojede na 226 MHz. Proto je lepší při každém selhání raději vymazat CMOS a začít pěkně od začátku, tak jako to bylo dříve.

Na začátku tedy CPU jelo přesně na 200,9 MHz x 11.Taktování probíhalo nejprve v BIOSu, ovšem deska prováděla to, co je popsáno výše. BIOSem byl alespoň stanoven přibližný strop, který byl pak přesně určen programem Easy Tune. Nakonec se povedlo dosáhnout poměrně slušného výsledku 235,4 MHz x 11.Zkoušel jsem jakou největší frekvenci deska ještě snese, hodnota FSB se po nastavení pamětí na DDRII 400 a snížení násobiče na 5x ustálila na poměrně ujdoucích 270 MHz, ovšem to již samozřejmě systém dávno nebootoval.

Dále byl na řadě OC pamětí. Nejlepší čásování, na které ještě jely, bylo 4-4-4-14. Samovolně se však snížila frekvence na 369,1 MHz.Proto nastoupilo kombinované přetaktování, tedy i pozvednutí FSB. Zde již bylo jakž takž stabilní (pro běžný provoz by bylo třeba vše trochu snížit) 225 MHz FSB.Jako poslední přišlo na řadu přetaktování grafické karty. I po odemčení CoolBits však nešlo taktovat ze systému, protože dokonce i snížení VGACore Clock vyhodnotily ovladače jako nestabilní. Následovalo tedy taktování z BIOSu (po 5ti %), přičemž pro Benchmarky již bylo vcelku stabilních 35%, ovšem Half Life 2 se po načtení průměrně za dvě sekundy zasekl.

Posledním krokem bylo kompletní přetaktování všeho. Grafická karta byla pevně usazena na 30%, paměti na 4-4-4-14, proměnlivé bylo FSB. Od FSB se totiž dále odvíjí výkon pamětí a HyperTransportu, tedy i grafické karty. První pokud byl 225 MHz, ovšem brzy následovala modrá obrazovka. Druhý pokus byl 220 MHz, což již dopadlo dobře. Procesor tedy bežel bez změny napětí a násobiče HT (obojí nejde v BIOSu změnit) na 220 MHz x 11, GPU na 552 MHz při 64MB paměti, paměti na 404,1 MHz při časování 4-4-4-14. Jak si vedla jednotlivá nastavení v porovnání se podíváme v testech.

[BREAK=Testy a závěr]

[size=+2]Testy[/size]

Testy byly prováděna na již zmiňované sestavě. Z programů se testovalo 3DMarkem 2001, 2003 a 2006, PCMarkem 2005, Cinebenchem 2003 a Everestem 3.50. Všechny programy byly nastaveny na default. Z her se testovalo pouze Half Lifem 2 (pravidla se musí dodržovat, a jelikož já jsem zakázal hraní her, tak bych měl začít), nastaven byl na maximální detaily, testován v rozlišeních 800x600,1024x768 a 1280x1024. Jak bylo zjštěno, velikost sdílené paměti grafické karty nemá na výkon prakticky žádný vliv, proto majítelé "menších" pamětí mohou s klidným srdcem kartě dopřát pouze 32 či 64MB, aniž by se to nějak projevilo na jejím výkonu.

[size=+1]Testy grafického subsystému[/size]

Nízké výsledky jsou zapříčiněny neregistrovanou verzí (tedy pouze první čtyři testy).

Počet FPS je aritmetický průměr nejnižší a nejvyšší hodnoty.[size=+1]Celkové testy[/size][size=+1]Testy operační paměti[/size]

Rudě jsou testy po taktování. Latence je čím menší, tím lepší. Z několika testování byla vybrána nejvyšší (resp. nejnižší) hodnota.[size=+1]Testy CPU[/size]

Čím méně, tím lépe.[size=+2]Závěr[/size]

Co říci závěrem? Gigabyte GA-M51GM-S2G určitě není špatná deska, za cenu kolem dvou tisíc korun. Nemá výraznější množství much (tedy až na nedostačující chlazení a problémy se senzory - možná jen vada konkrétní desky, psal jsem do Gigabytu, ale nikdo neodpověděl). Zato má spoustu užitečných funkcí, tři FireWire pro někoho také nemusí být k zahození. Ovšem kvůli horšímu overclockingu se hodí spíše buď do kanceláře, možná jako server, či pro někoho, kdo nebude moc taktovat (jako součást zapečetěných PC sestav apod). Do levnějších PC se jistě také dá použít, nataktovat se alespoň trochu přece jen dá, pokud si s tím vyhrajete a přijdete tomu na kloub, tak o nějakých 15% se výkon může zlepšit. Ovšem deska nebyla stavěna jako zázrak a zázraky od ní nemůžete čekat.

[size=+1]Počítač zapůjčil studentský klub Smažítko, provozovaný Klubem rodičů a přátel Gymnázia Brno, Křenová, 36[/size]
Pavel Boček (4169)|12.10.2007 19:15
To je to tak hrozný že to radši ani nehodnotíte :cry

[SIZE="1"]ADD// opravil jsem tam pár chyb...[/SIZE]
tgfh (2985)|12.10.2007 19:46
Jo, slušný článek :thumb
Pavel Boček (4169)|12.10.2007 19:57
[QUOTE=tgfh;54110]Jo, slušný článek :thumb[/QUOTE]

Zkus to třeba konkrétněji (jak je tu na to: Odbornost, Jazyková forma, Fotografie, Délka, Čtivost) ;):thumb
mech13 (5526)|12.10.2007 23:39
priste az budes delat obrazky tak nepouzivej .jpg (asi z malovani) protoze dost romaze... (lepe receno tento pomer komprese/kvalita) to rozmazany cerveny pismo vypada hnusne

taky nektere fotky jsou zbytecne, hlavne par skoro prazdnych menu v biosu nebo ty ktere nejsou nicim zajimave. naopak nektere jsou dost uzitecne (OC menu), aspon clovek ma predstavu jaka nastaveni muze cekat.

sice jsem jen kritizoval, ale jinak je to dobry:thumb

odbornost - vahal jsem mezi 7 a 8 a nakonec se rozhodl pro motivacnich 7;)
jazyk - niceho co be se dalo vytknout jsem si nevsiml takze budu predpokladat ze to je OK
fotky - no mohlo to byt lepsi a tech z biosu min
delka a ctivost imho uplne OK
Pavel Boček (4169)|12.10.2007 23:45
[QUOTE=mech13]priste az budes delat obrazky tak nepouzivej .jpg (asi z malovani) protoze dost romaze... (lepe receno tento pomer komprese/kvalita) to rozmazany cerveny pismo vypada hnusne[/QUOTE]

Jj, od doby co sem to psal už sem přece jen na trochu vyšší úrovni :) ale nechtělo se mi to dělat znovu :D
ICE_D (2754)|3.11.2007 11:15
Docela dobrej clanek az na ty fotky jak bylo receno vyse. Navic mi to prislo dlouhy a ke konci uz se mi to moc nechtelo cist, hlavne ty BIOSy jsem preskocil skoro cely :-)))
A posledni vytka: Ty grafy jsou dooost zkreslujici, castokrat to vypada, ze pri OC je to o pulku rychlejsi i kdyz rozdil je v radech procent - tim, ze nejsou od nuly.

Jinak ale celkove clanek hodnotim pozitivne - viz. vysoke hodnoceni ;-)
hebron (7)|3.6.2008 01:43
Hele nebylo to zas tak spatny nakonec ;) Nepodcenuj se tak...