reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Komprimace systémového SSD disku? DISKUSE

Muzstary (73)|25.2.2015 20:01
Že není vhodná komprimace pro systémový disk je psáno na celém internetu.
Všechny názory ovšem vycházejí z předpokladu, že HDD je brzdou PC sestavy a komprese jeho rychlost ještě zpomalí.


Pomocí SSD si rozšiřujeme PC o další úložiště a zvyšujeme si výkon.
U těchto rychlých disků by ovšem situace s využitím komprese mohla být jiná.
Rychlost čtení a zápisu těchto disků je taková, že i po kompresi jsou stále výrazně rychlejší než jiné disky bez komprese.
Stále by jsme tedy profitovali z jejich výkonu a větší prostor by se nám mohl hodně hodit pro náš preferovaný software, na který už místa vedle systému nemusí být dost.

Rád bych tímto otevřel diskusi na toto téma.
Možná mne rychle vyvedete z omylu a ani u SSD nebude komprimace rozumným řešením.
Zapomeňme prosím nyní na lepší řešení formou investice do většího, nebo dalšího SSD a pokusme se rozebrat jen tuto možnost.


Co vy na to?
A jak na to?
Fox_25 (613)|25.2.2015 20:47
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-ntfs-compression,3073.html

Mě osobně je jedno zda bych měl na SSD více místa, na 120GB disku mám volných asi 40GB a tak to i zůstane protože preferovaný SW který může těžit z rychlosti SSD tam už mám.

Muzstary
Spíš radím vyzkoušet virtuální disk v operační paměti a na něj hodit virtuální paměť.
Gouranga (699)|25.2.2015 22:52
Nejaka SSD komprimuji uz sama od sebe pro zvyseni vykonu (radic SandForce). Efektivita komprimovani disku systemem je docela pochybna (proto od ni MS v novejsich windows opustil (myslim)) a navic velice zalezi na typu dat - multimedia nijak moc nezkomprimujes (uz jsou, ztratove). Dokumenty muzes, ale vzhledem k tomu, ze jeden film zabere za stovku, ne-li tisice dokumentu, nema to moc smysl. Ruzne "archivy" pouzivane pro ukladani knihoven ruznych programu uz jsou take do jiste miry komprimovany..
Takze bych to shrnul: Komprimovane SSD bude pravdepodobne rychlejsi nez HDD (na system), ale dost zalezi na typu SSD (nejaka z koprese neziskaji na prostoru nic), na datech (nejaka data nelze komprimovat (snizeni velikosti na 98 % nepovazuji za komprimovatelne)) a vseobecne bych rekl, ze to za to nestoji. Ale muzes to vyzkouset, zkopiruj si slozku program files a zkus ji zabalit v 7zipu - rychlost bude tak 20MB/s a kompresni pomer bude uplne jinde, nez by zvladla systemova komprese, pro kterou by 20MB/s bylo problem.
Muzstary (73)|1.3.2015 19:52
Jak jsem uvedl v úvodu, jako základní vycházím z PC, které má starý klasický HDD a chceme ho vylepšit s co nejmenší investicí.
Dejme tomu že tedy pořídím 60GB SSD disk pro doplnění a umístím na něj systém Windows 7 (64bit).
Mělo by to být už slušné i pro základní programovou výbavu. Data ve formě fotografií, videí a podobná mohu klidně nechat na HDD, kde se mi i uvolní prostor po systému.
Získám tím celkově svižnější počítač i více místa.
Pokud ovšem nainstaluji hru s velikostí ke dvaceti GB na běžný HDD, budu vždy dlouze čekat na načítání z disku. Ne jen při startu, ale i při přechodech lokací ve hře.
Pro toto ovšem už na SSD místo nebude, pokud by se nezkomprimoval.
Podobně se dá toto využít i u dalších programů na které by místo už chybělo.

Zkoušku mám už jednu za sebou a přínos byl citelný, jak ve zvětšení prostoru (cca +20%), tak v rychlosti načítání programových dat. Bohužel jen do restartu PC, kdy pak přišly problémy s bootováním.
Prozatím jsem tedy vše vrátil do nezkomprimovaného stavu a zvažuji co a jak dál.
Jak u komprimovaného systému ponechat bootovací schopnost jsem se zatím nikde nedočetl, vše se řešilo s HDD a končilo konstatováním že je to nesmyslné.
Fox_25 (613)|2.3.2015 03:36
Zkoušel jsem na SSD několik her(crysis, WoT, WT, Call of Juarez, Fallout NV) a nikdy nebylo zkrácení loadingu tak výrazné aby to stálo za to. Nehledě na to, herní data už komprimovaná jsou, teď jsem třeba zkoušel komprimovat hru Beyond Good & Evil a dosáhl jsem velmi malé úspory místa, viz. obrázek.

[ATTACH=CONFIG]30544[/ATTACH]
BGE.jpg
Muzstary (73)|3.3.2015 19:00
Nenašel jsi využití pro to o čem píšu, asi jsi neměl u běžného HDD problém s dlouhým načítáním.

Hra o které jsem se zmínil je online mmorpg vysoké 3D kvality a rozsáhlých dat.
Nejde mi o kompresi této hry, ale o její umístění na SSD, kde pro ni běžně místo nezbývá (po kompresi disku pak ano).
Pokud hru spouštím, probíhá u ní nejdříve online ověření aktuálních dat a pak lze spustit.
Ověření trvá u HDD cca 7:30min a následné spuštění pak ještě 4:10min.
Ověření u SSD trvá cca 1:33min a následné spuštění pak 1:29min.
Přechod mezi lokacemi je různý a úspora času v načítání minimálně 50%.
Uznáš sám, že tohle jsou významné rozdíly a dobrý důvod umístit takový software na SSD.

Jinak díky za odkaz na test komprese SSD disků, který mi vlastně dává za pravdu a vidí její smysl u malých SSD disků s úsporou financí pro vylepšení sestavy.
Rychlost čtení a zápisu dat po kompresi klesla jen nevýznamně a výsledné ušetřené místo po kompresi v testu dosáhlo také téměř 20% původní velikosti disku jako v mém případě.
Fox_25 (613)|4.3.2015 16:22
To je něco jiného, pokud máš hru kde je rozdíl skoro deset minut mezi normálním diskem a SSD, tak bych se tím zabýval taky.

Když už se bavíme na toto téma, proč nenapíšeš zda už SSD máš a jaké, jaký normální disk používáš, jaké hry zkoušíš, atd.
Muzstary (73)|4.3.2015 20:05
To proto, že důvodem založení tohoto topiku nebylo hledání rady.
Na téma komprimace systémového disku jsem z internetu vyčetl více či méně jen negativní názory a vždy se jednalo o HDD.
Řekl jsem si, že příchod SSD možná celou situaci mění a že by bylo dobré toto téma otevřít a oživit tuhle samotnou myšlenku.
Něco málo jsem si vyzkoušel a narazil pak na problémy pramenící asi právě z toho nesmyslného využití u HDD, tedy že se tím až k plné funkci nikdo nezabýval.
Ten cizojazyčný test, na který jsi dal odkaz je fajn.
Jak na samotné rozchození komprimovaného disku se systémem zatím nevím a neškodilo by to jako návod i pro druhé.
Z těchto důvodů jsem se nepouštěl do hardwárových specifikací, protože ty by neměly být pro výslednou úvahu a případný návod rozhodující.
Jen jsem tedy postupně mírně upřesňoval pro jaké prostředí a proč to vlastně všechno podnikat.
StD (1963)|5.3.2015 00:14
[QUOTE=Muzstary;569212]...důvodem založení tohoto topiku nebylo hledání rady...[/QUOTE]

Tak proč se ptát na nesmysl? Aby jsi pak mohl prodávat nějakou aplikaci na zrychlení OS zpomaleného užovkou úmyslně způsobeném zpomalení systemového zdroje komprimací? Zákony fysiky ani matematiky neokecá žádný nano-algoritmus šifrování komprimace. To je jako chtít po zednících, aby ti dům postavili rychleji s novými šifrovanými plány, které nikdo nezná. Pamatuji ještě staronovou technologii "Stacker", ze které to vše vzešlo a začala ta sranda s úsporami (tehdá kilo - mega...)
zsdx (2098)|5.3.2015 10:59
Kdyz uz komprimujes, tak poradne - differential vhd s komprimovanym NTFS na komprimovanem NTFS.
romana51 (65)|5.3.2015 14:35
Já si už jen pamatuji, že všechny komprimace HDD stály za ...... Kromě "Stacker" tady byl přímo OS DOS 6.5, který měl "double space" a po počátečním nadšení se toho asi každý koukal zbavit, protože jen komprimace HDD trvala hodiny (a to HDD byly z dnešního hlediska směšně malé) a pak to příšerně zpomalovalo už tak pomalé ale drahé disky. V dnešní době je komprimace HDD naprostý nesmysl, alespoň podle mého názoru. :D
Muzstary (73)|6.3.2015 05:02
Tady se ovšem neřeší právě ta nesmyslná komprimace HDD, ale komprimace SSD, u kterých je úplně jiná a nová situace ohledně komprese.

@StD
Četl jsi test z odkazu Foxe? Možná jsi teď napsal příspěvek bez rozumné úvahy ze kterého sám nesmysl vzešel.
Prodávat ani vytvářet něco na prodej nehodlám.
Fox_25 (613)|6.3.2015 11:49
Sice nechceš konkrétní radu, ale sám odkazuješ na něco kde jsou konkrétní testy. Z teoretické roviny kterou chceš slyšet ti už odpověděl Gouranga, zbytek hold musíš vyzkoušet.

A celý systémový disk komprimovat nelze, BOOTMBR to tak nějak nemá rád a os pak nenastartuje. Snad jedině vyzkoušet které složky půjdou zkomprimovat aniž by se narušil chod OS.

Když vyjdu ze základního stavu kdy chci PC vylepšit SSD s co nejmenší investicí který uvádíš ve 4 příspěvku, proč bych sakra kupoval 64GB SSD, když dle alzy stojí nejlevnější 64GB SSD 1139kč a nejlevnější 120GB 1699kč?
romana51 (65)|6.3.2015 13:16
Muzstary - ani nevíš, jak jsi mne poučil, do dnes jsem si myslel, že má pravdu Wikipedie, která tvrdí toto: Pevný disk (zkratka HDD, anglicky Hard Disk Drive).
Označení „pevný disk“ se v češtině uchytilo jako obecný pojem a obsahuje i SSD úložiště a další typy nemagnetických pamětí.
Gouranga (699)|6.3.2015 19:34
[QUOTE=romana51;569275]Muzstary - ani nevíš, jak jsi mne poučil, do dnes jsem si myslel, že má pravdu Wikipedie, která tvrdí toto: Pevný disk (zkratka HDD, anglicky Hard Disk Drive).
Označení „pevný disk“ se v češtině uchytilo jako obecný pojem a obsahuje i SSD úložiště a další typy nemagnetických pamětí.[/QUOTE]
Dost zalezi na kruzich, ve kterych se clovek pohybuje. Jam bych SSD taky za HDD neoznacil. A i kdyz sama vsevedouci wikipedie pise, ze hlavnim konkurentem HDD jsou SSD a flash disky (coz je dvakrat to same), je trochu matouci, kdyz nasleduje veta, ze HDD zahrnuje SSD, ale cestina (a potazmo Cesi) je, co se technologii tyce, docela pomateny jazyk.. Precijen kolik lidi se stale drzi 1KB=1024B (ale to je taky do jiste miry prace MS)..
Muzstary (73)|7.3.2015 00:54
Tvůj odkaz na test jsem použil, protože se touto kompresí zabývá a tady se mluvilo o její nesmyslnosti.
Ano, zkoušet budu, až bude kdy, tyhle věci nejsou na pár minut práce.
Zatím tedy diskutuji a reaguji na to, co zde jiní napíší.

A proč jsem vyšel z disku 60GB?
40GB je už opravdu málo na systém a základní programy, 60GB se jeví jako nejnižší vydané finance pro použitelný disk.
Pokud bych uvažoval o ekonomickém disku a díval se na poměr cena/velikost, pak bych se určitě dostával do větších disků, ale také k větším výdajům.
Volil jsem nejnižší přijatelnou investici.

@romana 51
Záměr poučovat v tom nebyl. Mluvil jsi trochu o něčem jiném, než o čem jsme zatím psali. Z tvého "si už jen pamatuji, že všechny komprimace HDD stály za ......", vyplývalo hodnocení kompresí u "plotnových" disků.
Upozornil jsem tedy, že se tu hovoří o discích současných - konkrétně SSD. Hodnocení použití komprese u těchto dvou různých disků je velice rozdílné.
robky (3195)|7.3.2015 06:54
[QUOTE=Muzstary;568938]Že není vhodná komprimace pro systémový disk je psáno na celém internetu.
Všechny názory ovšem vycházejí z předpokladu, že HDD je brzdou PC sestavy a komprese jeho rychlost ještě zpomalí.


Pomocí SSD si rozšiřujeme PC o další úložiště a zvyšujeme si výkon.
U těchto rychlých disků by ovšem situace s využitím komprese mohla být jiná.
Rychlost čtení a zápisu těchto disků je taková, že i po kompresi jsou stále výrazně rychlejší než jiné disky bez komprese.
[/QUOTE]

Myslím, že sa tu pletú jablká s hruškami .... komprimáciu dát imho vykonáva procesor, a je jedno, či budú uložené na hdd alebo ssd. Takže rýchlosť samotného disku tu nebude mať podstatný vplyv. To, že niektoré ssd komprimujú ukladané dáta (tie, ktoré sa dajú skomprimovať) je vec samotného ssd a jeho firmwaru/radiča a to neovplyvníš ....

Zabiť rýchlosť ssd komprimáciou dát (počítanou cpu) je podľa mňa blbosť ...
Muzstary (73)|7.3.2015 21:30
Řekl bych že vím o čem mluvíš.
Máš samozřejmě pravdu, že na rychlosti komprimace má velký díl procesor, ale výsledná rychlost čtení a zápisu komprimovaných dat není závislá jen na CPU.
Data se musí přeci nejprve přečíst, případně pak zapsat a tady je dost velký rozdíl mezi "plotnovým", nebo SSD diskem.
Proto je i velký výsledný rozdíl rychlostí čtení ,nebo zápisu komprimovaných dat u obou disků.
Pokud máš CPU se slušným výkonem, pak je hlavním zpomalením čtení/zápis "plotnových" disků.
Situace by byla jiná u starších CPU (především asi jednojádrových), kde by komprimace vzala i celý jejich výkon.
Podívej se na ten test, na který odkázal Fox_25. Neznal jsem ho a dost mi řekl.
Fox_25 (613)|7.3.2015 22:20
[QUOTE=Muzstary;569289]Pokud bych uvažoval o ekonomickém disku a díval se na poměr cena/velikost, pak bych se určitě dostával do větších disků, ale také k větším výdajům.
Volil jsem nejnižší přijatelnou investici.[/QUOTE]

Podle mě to je hloupost. Může to být nejnižší přijatelná "investice", ale sám jsi došel na problém s velikostí který hodláš řešit komprimací což znamená další starosti navíc. Skutečně není lepší přidat cca 600kč a vyhnout se tomu co teď řešíš?

Níže máš SSD za 1400 128GB a za 1700 160GB, oba nové s cenou kup teď.
http://aukro.cz/novy-128gb-ssd-disk-crucial-m4-micron-c400-6gb-s-i5151058234.html
http://aukro.cz/nove-intel-ssd-160gb-7mm-zabalene-od-vyrobce-i5155354340.html
Muzstary (73)|8.3.2015 12:22
Pokud bych už při upgrade sestavy hodlal na SSD přidat tak velký program, pak samozřejmě ano.
Ty sám jsi ale nenacházel potřebu pro tohle využití a předpokládám, že to může v době upgrade platit i pro ostatní lidi.
Také jsem netušil, že se dostanu k programu s takto datově obsažným načítáním.
Pro vše s čím jsem se předtím setkal a využíval by mi 60GB stačilo i s rezervou.
Jinak pro mnoho lidí je 600Kč celkem dost peněz i v dnešní době. Často jen stěží vyjdou od výplaty k výplatě.
Diskutované řešení pak může splnit účel bez vyšších výdajů.
Fox_25 (613)|8.3.2015 16:34
Taky žiju od výplaty k výplatě a když jsem kupoval SSD tak by mi v té době a vlastně i teď dobře posloužilo 60GB prostoru. Ale právě proto že jsem netušil co budu chtít za rok jsem si došetřil v té době cca 700kč a koupil 120GB. Kdybych koupil 60GB a teď potřeboval třeba dalších 20GB tak co s tím, disk prodat, nechat si ho, přikoupit další ssd, prostě nic co by se mi chtělo řešit. I kdybych těch 700kč měl šetřit 2 měsíce tak si raději počkám a kdybych moc spěchal tak bych koupil použité SSD.

Diskutované řešení může účel splnit i bez vyšších výdajů, ale už to funguje? Zkoušel jsi které složky na systémovém disku se mohou komprimovat a které ne?
VencaX (3686)|8.3.2015 17:17
Nějak jsem přeskočil od začátku až nakonec, takže sorry, jestli už se to tu psalo... každopádně musíš počítat s tím, že SSD není dobré přeplňovat. U SSD máš takovou funkci, která se jmenuje TRIM a ta zabezpečuje to, že se data na disku zapisují tak, aby se rovnoměrně rozdělilo opotřebení disku. Na tuto funkci potřebuješ cca 15% volného místa na disku, což ti u 60GB disku dělá příbližně 9GB. To znamená, že cca 50GB je použitelných a potřebuješ, aby ti systém + software vuyžily maximálně 30GB, aby se ti tam ta 20GB hra vešla. Dokážeš to splnit? Dlouhodobě? Vzhledem k tomu, že Windowsy se časem začínají "natahovat"?

Můj názor, kup 120GB nebo neřeš...

Pozn. autora: ach ti Češi... by šetřili všude, jen aby měli o stovku víc...
Muzstary (73)|8.3.2015 21:50
Samotná vhodnost koupě není předmětem topiku, k té jsme jen došli při diskusi.
Je to spíš naopak, zda se už uskutečněná koupě dá i víc využít.

Dnes bylo víc času a tak jsem ho tomu taky věnoval.
I s poznatky z uváděného testu v odkazu jsem tedy komprimoval většinu složek systémového disku.
Komprimoval jsem i složky pod Windows s tím, že jsem vynechal System32 a SysWOW64, + prostorově nevýznamné složky.
Výsledek je takový, že i po nainstalování uvedené hry zbývá na disku 15GB volných.
Systém (W7-64) mám v provozu už od července 2011 s trvalými aktualizacemi.

PC je po restartu a prozatím nevnímám zpomalení při žádných činnostech.
I komprimovaná hra jede rychle, načítání mohlo zpomalit tak o 10% toho dobrého výkonu co jsem dříve uváděl.


Pozn. autora: ono těm Čechům bohužel nic jiného nezbývá (alespoň mimo velká města), dostávají většinou jen 20% odměny za stejnou práci oproti západní Evropě
VencaX (3686)|9.3.2015 01:17
[QUOTE=Muzstary;569349]Pozn. autora: ono těm Čechům bohužel nic jiného nezbývá (alespoň mimo velká města), dostávají většinou jen 20% odměny za stejnou práci oproti západní Evropě[/QUOTE]

... vzhledem k tomu, že si většinou rozmýšlím dopředu, co si pořídím a taky nejsem někdo, kdo dokáže ušetřit tisíce měsíčně... můžu ti říct, že spousta lidí z mýho okolí si radši koupí nejlevnější sh*t, co se dá sehnat místo toho, aby si pořídili věc, co stojí o 20% víc, peněženku to nesežralo a měli něco "optimálního" a ne něco, co je na hranici mezi tím co je ještě použitelné a tím co není. Sám jsem vyrostl v takovém prostředí a dle mého názoru je lepší si pořídit něco, co je o 3 stovky dražší... btw. s těmi platy si můžeš jít stěžovat komunistům, kteří ten úpadek rozvoje měli 40 let nastarosti, ne mě, já tu žiju také ;)
romana51 (65)|9.3.2015 07:46
Já bych k tomu ještě dodal, že v západní Evropě se ale musí jinak makat, takže to není za stejnou práci, jak tady vykládá Muzstary. Ono mnoho českých řemeslníků a pracovníků by chtělo "socialisticky" pracovat a za to být "kapitalisticky" odměňováno.
Bohužel i já se setkal v dosti případech s fušery, kteří ani své řemeslo řádně neuměli, nebo ho ofušovali, ale nároky měli až neuvěřitelné.
Jó, doby kdy mohli odsedět také polovinu pracovní doby u píva, už jsou pryč a nějak to nemohou skousnout. :cry
johny__g (6387)|9.3.2015 10:15
Já bych to shrnul tak, že komprese syst. disku, ať už SSD nebo HDD, vždy byla, je a bude jen jakási nouzovka. Někdy se to hodit může, za cenu zpomalení se získá jakýsi prostor navíc, ale jako dlouhodobé řešení zcela nevhodné. A to bez ohledu na to, že u SSD se zdánlivě nekoná takový propad výkonu.
I dnes, v době SSD, je disk pořád úzkým hrdlem systému, takže nevidím jediný rozumný důvod ho ještě více škrtit.
Muzstary (73)|9.3.2015 17:34
K těm "off topic" příspěvkům se raději už vyjadřovat nebudu, to by nebralo konce. Také vím o čem mluvím a nejsem z cesty.

Vrátím se k tématu s konstatováním, že i když patřím do staré gardy, tak se nehodlám držet zavedených myšlenek které nerespektují přínos nových technologií.

Komprimací absolutní většiny systémového disku jsem prozatím získal.
Vím o jeho vyšším opotřebení, ale menší disk by podle informací z netu měl být zase na toto méně citlivý.
SSD podle měření výkonu sestavy je sice na chvostu, ale už srovnatelný se staršími dvoujádrovými CPU, a jeho zpomalení není téměř znatelné.
Celek tedy v praxi ani toto nijak významně nezpomalí.
Podobný výsledek se projevil i v tom zahraničním testu, nejde tedy jen o nějaké dohady.
Souhlasím s názorem, že pokud je to možné, je lepší volit větší disk.
Pokud tahle cesta není, pak komprese u tohoto disku může přinést potřebný výsledek.