reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TechDaily Blog: Přetaktovávací příručka GIGABYTE X99 SOC Champion pro přetaktování Uncore a pamětí

GIGABYTE (153)|31.3.2015 11:08
Náš technický marketingový guru Sofos dal dohromady průvodce přetaktováním Uncore a pamětí pomocí základní desky GIGABYTE X99 SOC Champion a jejího čipsetu. Podívejte se tedy, zda tento čipset máte a zda by se vám nehodilo pro platformu X99 pár rad.

1. Přepněte OC switch do pozice 2, jinak nebudete mít potřebné napětí pro Uncore a paměti.
[ATTACH=CONFIG]30606[/ATTACH]

2. Napětí pro Uncore
Pokud máte OC switch v pozici 2, uvidíte v pokročilém nastavení napětí procesoru některá napětí navíc. Od VL1 do VL6.
Musíte jen změnit VL4, VL5 a VL6, jak vidíte níže.
[ATTACH=CONFIG]30607[/ATTACH]

Napětí, které musíte změnit pro dosažení vyššího Uncore, je většinou VL6. Téměř všechny procesory mohou jít do 1,45 V, většina jich zvládne 1,5 V a některé i vyšší napětí. Existuje však několik procesorů, které naběhnou jen s nižším napětím než 1,45 V. Pokud procesor zvládne vyšší napětí VL6, pak pravděpodobně dosáhnete i vyššího Uncore, ale ne vždy. Záleží na procesoru. Vše, co musíte udělat po náběhu operačního systému v GLT, je zvýšit napětí VRING na 1,45–1,50 V, abyste byli schopni dosáhnout vysokého Uncore.
K dosažení vyššího VL6 a Uncore napomáhá také teplota. Používáte-li chlazení pod bodem mrazu, snažte se najít ideální teplotu pro maximální hodnotu VL6 a pak uvidíte, jak vysoko půjde nastavit takt Uncore. Napětí VRING je další možností, která u některých procesorů pomůže. Zkuste 1,35 V, a pokud máte chlazení pod bodem mrazu, testujte až do 1,55 V, abyste viděli, zda dochází k nějakému škálování.

3. RTL (Register Transfer Level)
Můžete změnit také RTL pamětí, ale ne přímo, pouze manuální změnou DRAM IOL. DRAM IOL nastavené na 1 zvýší úrovně RTL na doraz, tedy až na to, čeho jsou desky v současnosti schopny. Musíte změnit DRAM IOL na každém kanálu. Nastavte možnost manuálního režimu a změňte časování primárního a sekundárního kanálu pouze pro kanál A a pak změňte DRAM IOL manuálně pro každý kanál.
[ATTACH=CONFIG]30608[/ATTACH]

4. Použijte namísto 4pinového 8pinové napájení procesoru, jinak by se mohla sestava při plné zátěži vypnout.

5. Nepotřebujete mít extrémně vysoká napětí VSA a VDIMM. VSA v rozmezí +0,25–0,35V by mělo být dostatečné k dosažení vysokých taktů pamětí. Napětí +0,25–+0,3V by mělo být pro vaše paměti ve většině případů maximem. Napětí VDIMM 1,55–1,65V je ok. Byl jsem schopen dosáhnout i C11 s napětím 1,6 V.
[ATTACH=CONFIG]30609[/ATTACH]

6. Několikrát se zobrazí kódy, jako 72, 74, 50, 51, 60, 8A. Zkuste několikrát stisknout tlačítko reset. To jsou případy, kdy je zapotřebí tréning, než nastavené hodnoty projdou. Obzvláště pokud změníte RTL a uvidíte kód 8A, určitě to zkuste. S nejnovějším BIOSem se to nestává tak často.
https://www.dropbox.com/s/g46ggra2mtkvv4z/F4f.rar?dl=0

7. X99 MemTweak, GTL
https://www.dropbox.com/s/546fstudskrtpb8/GTL%202.1%20B15.0129.1.rar?dl=0
https://www.dropbox.com/s/op86rsq2ikubgcl/MemoryTweak-X99%20B14.1218.1.rar?dl=0
Nejvyšší napětí VL6, kdy počítač ještě naběhne, nelze nastavit pomocí softwaru. Když nastavíte hodnotu v BIOSu, při které váš procesor nenabootuje, při stejné nastavené pomocí softwaru se počítač vypne.

8. Prosím, buďte opatrní! VL mohou mít vliv na studenou chybu CPU (cold bug), takže se ujistěte, zda po změně nenarazíte na studenou chybu dříve než předtím. Pokud tento problém máte, zkuste vyšší či nižší VL3 (obvykle pomáhá vyšší). Pokud to nevyřeší VL3, zkuste totéž u VL6.
Také rozdílný bclk má vliv na studenou chybu, proto zkuste změnit i ten. Téměř všechny procesory pracují bez problému s bclk nastaveným na 127,5 a PCI3.

9. Ujistěte se, zda používáte správnou izolaci okolo oblasti pamětí a také umístěte okolo chladiče PCH nějakou papírovou utěrku. Nejvíce se nám osvědčila vrstva PlastiDip (tekutá pryž), pak vrstva vazelíny a papírová utěrka.

10. Vždy uložte profil namísto uložení a odchodu, protože jediným způsobem, jak se vrátit zpět, je ve většině případů stisk tlačítka CMOS reset.

11. Pro napětí pamětí jsme použili až 1,9 V u jednostranných modulů a při LN2 chlazení se vše oběšlo bez problému. Ale to neznamená, že totéž zvládnou všechny moduly, proto buďte opatrní, abyste své paměti nedegradovali či nezničili. Dino benchmarkoval s napětím pamětí 1,8 V, aniž by nastal jakýkoli problém.
1.jpg 2.jpg 3.jpg 5.jpg