reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rady ohledně prvního okruhu

lucikmucik (180)|1.9.2015 13:03
Ok, objednáno a zaplaceno, díky :-) .
lucikmucik (180)|7.9.2015 17:50
Abych nemusel zakládat nové téma, nedokázal by jste identifikovat tento radiátor? Nikde žádný nápis... 3x 120mm, mosazné tělo, mosazný závity, měděné lamely. In a Out je u radiátor důležitý? Kdyby jste ho poznal, tak průměrný chladící výkon? Dostal jsem ho zadarmo, tak vůbec nevím.
2015-09-07 17.45.22.jpg
Alphacool Support (1563)|7.9.2015 20:18
Velmi pravděpodobně to je tento radiátor http://hardwarelabs.com/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=21 a v dnešní době je to takový horší průměr. Je dělaný spíše na ventilátory s vyššími otáčkami, pak je docela výkonný. In a Out se u radiátorů nerozlišuje.
lucikmucik (180)|7.9.2015 20:29
Mám fany s 2000RPM, takže by to mohlo stačit ne? (CM SickleFlowX). Později chci koupit fullcopper Monsta, k němu jsem psal dotaz přímo na alphacool.cz.

Díky za info.
lucikmucik (180)|7.9.2015 20:51
Dokázali by jste sehnat resku v podobě té od FrozenQ, která vypadá uvnitř jako DNA řetězec? Nejlépe velikost asi 250ml a aby šla i na ležato. :-)
Alphacool Support (1563)|7.9.2015 21:03
Fany 2000 rpm budou na ten radiátor ideální. Ale asi to nebude moc tiché...

FrozenQ se dá dodat, ale dostupnost je tak 3 - 4 týdny a kvalita je těžce nic moc :mistake
lucikmucik (180)|7.9.2015 21:12
Můžu se zeptat čím jsou tak nekvalitní? :-) .

Tiché docela i jsou, zkoušel jsem je právě, proto je tam ještě jeden našroubovaný.
Alphacool Support (1563)|8.9.2015 17:44
Praská plexi.
Nefunguje invertor a dodat náhradní je peklo.
Praská vnitřní výplň.
Teče ve spojích mezi plexi a vrchním a spodním dílem.
Občas z výroby poškrábané nebo nekompletní balení.

Neříkám, že každá expanzka od nich má všechny tyto vady, ale upřímně si nepamatuji, kdy naposledy nám od nich přišla expanzka, která by byla na 100% ve všem. Naposledy jsme řešili nekompletní balení, chyběl invertor. Před tím jsme řešili, že invertor v balení sice byl, ale nefunkční. Předtím jsme řešili, že Expa byla poškrábaná. A tak bych mohl pokračovat.

Pokud jí chcete tak není problém jí objednat, ale na 90% počítejte s tím, že jí něco bude a bude se to měsíc řešit s výrobcem, aby se to dalo dohromady a bylo to funkční.
lucikmucik (180)|8.9.2015 19:45
Ah, sakra, to mě docela štve, nevíte o nějaké "extravagantní", která by stála za zmínku? :-)

Či něco jiného do cca 4000,- , co bych mohl dokoupit... Tolik mi ještě na vodníka zbylo. Určitě tam budou nějaké EK 3000RPM Fany, ale nenapadá mě, co lepšího pořídit.
Alphacool Support (1563)|8.9.2015 21:28
Občas bývá dostupné toto http://www.frozencpu.com/products/13187/ex-res-286/Alphacool_Cape_Fuzion_Core_30_-_Acetal_-_Black.html ale je to tak jednou za čtvrt roku :mistake
lucikmucik (180)|9.9.2015 13:58
Ah, tak to asi nic no :-/ .

Ještě k tomu Alphacool 360 Monsta, psal jste, že budou lepší fany s vyšším profukem, mám v plánu jej osadit z obou stran (push-pull). Mám v case vpředu základní fany s 45 CFM (0,9mmH2O), budou stačit jako odfuk z radiátoru nebo bych je měl také vyměnit?
Alphacool Support (1563)|9.9.2015 14:10
No, bude to na hraně, ale stačit by to mělo.
lucikmucik (180)|9.9.2015 14:28
Takže již poslední dotaz :-P .

Vyšší statický tlak tedy teplotám nijak nepomůže?
Konkrétně jsem chtěl brát EK Vardar 3000rpm s 5,81mmH2O, má i vysoký profuk, pokud by ale tlak nijak nepomohl, vybral bych jiné.
Alphacool Support (1563)|9.9.2015 14:39
Určitě pomůže, Vardar jsou na tento radiátor ideální ventilátory.
lucikmucik (180)|9.9.2015 14:42
Super, díky moc. V říjnu objednám monsta + ty EK :-) .
lucikmucik (180)|15.9.2015 13:05
Tak vše zapojeno, zatím bez leaku. Ovšem jeden fan dělá nahoře problémy, takže objednám ty Vardary dřív. Co mě ale překvapilo, Laing jede na 4500RPM a nejde regulovat?
Alphacool Support (1563)|15.9.2015 13:18
Kabel máte zapojený správně ? Do čeho to zapojujete ? Čím to regulujete ?
lucikmucik (180)|15.9.2015 13:30
Kabel mám v CPU Fan, je to 3pin do kterého vede jen jeden modrý káblík, tak jsem usoudil, že musím zapojit i molex nebo stačí ten jeden káblík co vede 3pinem do CPU Fanu?

Regulace AI Suite k desce a BIOS.

Ještě se zeptám, když už budu objednávat fany, máte nějakou expanzku, která se dá zapojit na ležato a má vstup vlevo a výstup vpravo?

Díky
Alphacool Support (1563)|15.9.2015 14:15
Molex je na napájení, 3pin je na monitorování otáček. Pokud tu pumpu chcete regulovat tak potřebujete tenhle kabel http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Cable_for_Laing_DDC-D5_Pumps.html plus to musíte zapojit na konektor, který těch 11 respektive 18 wattů zvládne (podle toho jakou verzi pumpy máte). Tedy rozhodně ne do fan konektoru na základní desce.

Každá válcovitá expanzka se dá dát naležato, ale nefunguje to tak dobře, jako nastojato.
lucikmucik (180)|15.9.2015 14:20
Ahá, v tom je tedy problém. No co jsem četl, tak všichni dávají pumpu do CPU Fanu, takže jak to, že já nemůžu? Jde konkrétně jen o výkonnější pumpy nebo všechny?
Alphacool Support (1563)|15.9.2015 14:32
Každá pumpa má jinou spotřebu...čím výkonnější pumpa, tím vyšší spotřeba...obecně konektor na základní desce zvládne kolem 10W...můžete to zkusit tam zapojit, ale neručím za to, pokud ten konektor vyhoří.
lucikmucik (180)|15.9.2015 14:36
Dobře, pumpa hlučná vůbec není, tak ji nechám naplno, nemám kam dát regulátor, skříň nemá žádné přední sloty...

Díky za info.
lucikmucik (180)|16.9.2015 16:26
Tak mám v košíku ventilátory, přidal jsem rovnou i teplotní senzor, napadlo mě koupit dva, abych věděl kolik má voda na začátku a kolik po průtoku celým okruhem nebo je to blbost? :-D


Jaké by bylo zlepšení teplot, kdybych koupil nějaký celoměděný radiátor místo toho Black Ice, zhruba o stejné tloušťce?
Alphacool Support (1563)|16.9.2015 20:23
Pokud nevadí, že tam budete mít stejné teploty, respektive lišící se tak o půl stupně Celsia, tak klidně dva teplotní senzory kupte ;)

Pokud budete mít výkonné ventilátory tak je ten Black Ice dobrá volba. Neměnil bych ho.
lucikmucik (180)|16.9.2015 21:26
Ok, v tom případě jeden a je vlastně jedno kam ho dám že? :-)

Kdybych koupil tlustší radiátor, už by to znát bylo?
Alphacool Support (1563)|16.9.2015 21:42
Ano, tam už by nějaký rozdíl (pár stupňů) byl.
lucikmucik (180)|28.9.2015 13:06
Tak je hotovo. Čekám ještě na tu novou resku, fany a zadní fan.
Nakonec se nepodařilo to nějak zvlášť narovnat, protože s otočnými základnami fitinek si ta hadice dělá co chce :-D .


Ještě se zeptám jako nováček ve vodním chlazení, je normální, že mi teploty při začátku zátěže vyskočí třeba na 80°C (při OC) a pak se drží třeba na 70°C ? Ale pořád poskakují v rozmezí 5-10°C?

Jsem čekal, že právě při protékání vody se teplota drží stabilněji.
8253d300f75e04795000ffd8adc4a86b.png
Alphacool Support (1563)|28.9.2015 21:28
A jaká je to zátěž ? Pokud by to byla trvalá rovnoměrná zátěž (například jeden konkrétní test v Prime95), tak by ty výkyvy teplot samozřejmě normální nebyly, ale pokud je to nějaký uzavřený testovací SW, tak tam ty výkyvy jsou celkem normální, protože tam to funguje každou chvíli jinak...
lucikmucik (180)|29.9.2015 11:01
Na mnoha webech jsem četl, že Prime si moc nerozumí s Haswelly (či DC, teď nevím), tak jsem ho nezkoušel. Ale dle jeho teplotního testu to vypadá ok, maximálně to skáče mezi 1-3°C. Tak snad ok.

Jakým způsobem je nejlepší nanášet pastu na blok? Je to stejné jako u chladičů nebo se té pasty dává méně, či jinou metodou?
Alphacool Support (1563)|29.9.2015 11:23
Pasty by mělo být tolik jako je 1 - 2 zrnka rýže, doprostřed heatspreaderu :idea
lucikmucik (180)|29.9.2015 11:32
Ok, já tam dal cca menší "hrášek", takže by to mělo být tak akorát.

Psal jsem vám ještě email přes formulář na webu, ale nedošla odpověď. Bylo to ohledně dopravy, dorazilo vám to nebo to mám napsat ještě jednou?

Díky
Alphacool Support (1563)|29.9.2015 16:38
Mrkněte do spamu, 26.9.2015 v 9h 38min ;)
lucikmucik (180)|29.9.2015 22:30
Nic tam nemám, ani v normální poště.


Dneska mám pocit, jak kdyby bylo všechno v háji.
ta expanzka, nemá nějaký otvor na vrchní straně? Třeba na odvzdušnění? Jsem ji totiž přidělal, nalil kapalinu a uprostřed se tvoří malá kulička vody, tudíž je tam asi dírka (jestli tam opravdu má otvor, tak ji mám asi obráceně).

Zadní 140mm chyběl, to jsem vám volal a domluvili jsme se, sice pozdě, ale co.

Káblík od ledky se po nasazení a po ohybu utrhl, někde uvnitř se prostě přetrhl a zůstal mi viset jen kus přímo od LED (asi špatně spájeno).

Jeden EK Vardar se netočí, ručně jde strašně ztuha až vůbec.

Mám k tomu EK přidat i tu LED nebo by jste mi stejně řekli, že je to zaviněno mnou? :-D


A jen jestli náhodou nevíte, v jakém programu bych mohl sledovat Optional Temp senzor (v něm je teploměr kapaliny) teplotu v reálném čase někde v liště nebo gadgetu. Nechce se mi kvůli ní pořád otvírat program, nevíte o něčem?
Díky...
Alphacool Support (1563)|30.9.2015 10:54
Nejsem si jistý, jestli chápu otázku :) Ta expanzka má osm 1/4" závitů, čtyři na každé straně...jaký otvor na odvzdušnění máte na mysli ?

LEDku a ventilátor klidně pošlete ;)
lucikmucik (180)|30.9.2015 11:03
LEDku jsem zkoušel spravit sám, ale bohužel se nepovedlo a v takovém stavu, už by jste reklamaci neuznali, haha... Budu si muset v GM koupit jinou.

Já právě nemyslím žádný z 1/4" závitů. Ale prostě přímo uprostřed expanzky se tvoří kulička vody, ta pak ukápne a hned další a celkem rychle. Tvoří se mi zrovna na spodní straně, takže jsem to hned poznal. Jelikož je už zapojená, tak ji nebudu zase vypouštět, dělal jsem to kvůli tomu 3x, protože jsem si myslel, že je někde málo utažená fitinka.

Asi by nebylo možné ten ventilátor vyměnit kus za kus? Čekal jsem na tu objednávku tak dlouho a teď mám čekat dalších 30 dní znovu na fan :-/ .
Alphacool Support (1563)|30.9.2015 11:28
Ta voda se dělá na tom spodním černém acetalovém dílu ? Pokud ano, tak buď tam musí být viditelná prasklina, anebo to musí téct odněkud jinde...

Ventilátor tu musíme mít, pokud bude vadný, tak pak objednáme nový kus.
lucikmucik (180)|30.9.2015 11:32
Ano, praskliny jsem si nevšiml, aspoň ne viditelné. Odjinud to neteče, už při odvzdušňování jsem si všiml bublinek, které šly nahoru od spodní části přímo uprostřed.

Divné.
Alphacool Support (1563)|30.9.2015 12:25
Zkuste to vyfotit :idea
lucikmucik (180)|30.9.2015 18:24
Asi po desátém pokusu, se mi to podařilo zespod zalepit izolačkou tak, aby to neteklo a stejně bych se tam foťákem nedostal. Je to moc blízko plechu nad zdrojem v H440.
Kdyby to začlo víc zlobit, budu reklamovat.


28°C kapalina v resce je ok? Já jen, že včera měla cca 24°C a dneska 28°C v klidu. Mám tam teď jeden SickleFlowX na 100% a dva Vardary na 35%... I teplota CPU je vyšší než včera na méně otáček. Je to normální? Že po zaběhnutí se zvýší její teplota?
lucikmucik (180)|1.10.2015 12:41
Je mi už docela trapné, že tu mám tak rozsáhlý topic a že vás s tím pořád nějak otravuju. Ale jsem s tou nádobkou nespokojený, drží uvnitř milion malých bublinek a není vůbec pevná. Obě strany jdou lehce vytáhnout od plexi, právě se mipri testu vylila celá kapalina.

Pošlu vám ji společně s větrákem, mám k tomu napsat dopis, aby jste věděl?

Zároveň bych potřeboval nějaké doporučení opravdu kvalitní expanzky, její zapojení a umístění, podle obrázku mé skříně v tomto topicu. A případně nějak vyřešit, jak by se dal okruh lehčeji vypouštět. Moje zapojení asi nefunguje správně 😃.

Ta má stará je snad ve všem lepší, než ta zelená Primochill, odvzdušnění hlavně.

Díky mockrát. 😊
Alphacool Support (1563)|1.10.2015 13:36
Nejsem si jistý, co si mám představit pod tím "opravdu kvalitní expanzní nádoba". Primochill je to nejlepší, co máme v nabídce. Hromada malých bublinek se drží v každé expanzce po napuštění okruhu a během prvních několika cyklů zahřátí a vychladnutí PC, to není nic, co by ovlivňovala expanzka, je to čistě fyzika, kdy malé bublinky se z okruhu, bloků a radiátorů dostanou právě až po několika cyklech zahřátí a chladnutí, usazují se na stěnách expanzky a pak po vyrovnání teploty a tlaku zmizí. Pokud máte vstup i výstup z expanzky dole hned vedle sebe, tak to bude problém s každou expanzkou, v tom případě bych to vyřešil tímto http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-RES_X3_-_Internal_Tube_12-16_40mm.html na vstup do expanzky.
lucikmucik (180)|1.10.2015 13:48
Právě nemám s touhle expanzkou vstup dole, to šlo u mé staré a tam ty bublinky nebyly :-O . Jestli tedy není problém, že vstup je nahoře, tak nevím, ale nějaká rada, co pořídit, či jak okruh upravit, aby se dalo lehčeji vypouštět, by se hodila.


Expanzky třeba od Bitpoweru nejsou lepší? Mě zaráží, že ta Primochill nemá ani žádnou trubičku, či jinou věcičku, pro lepší odvzdušňování, jak bývají přímo uvnitř expanzky.
Alphacool Support (1563)|1.10.2015 16:26
Pokud máte vstup nahoře a výstup dole, tak dejte tu trubičku, co jsem dával odkaz v předcházejícím příspěvku, na ten vstup shora. A bude po problému.

Záleží čemu říkáte "lepší". Co se týká kvality zpracování atd, tak je Primochill TOP. Třeba právě ty expanzky mají lepší než Bitspower nebo EKWB. Ale je pravda, že v balení ta trubička není, někteří jiní výrobci jí v balení mají...

Co se týká těch bublinek - ještě se mi nikdy nestalo, že bych stavěl vodou chlazené PC a ty malé bublinky na stěnách expanzky by nebyly. Ať už to byly expanzky do 5.25" pozic, trubkové, nebo přímo nasazovací na pumpu. Nezávisí to na expanzkách ale na tom, co jsem psal v předcházejícím příspěvku. Takže buď si to nepamatujete, že jste je tam měl (ony za pár dnů zmizí), nebo se ten počítač předtím po naplnění okruhu pár dnů nezatěžoval tolik, aby se výrazně změnila teplota vody (což právě ty bublinky vyplaví) a tudíž ty bublinky z okruhu odcházely postupně a delší dobu a nevšiml jste si toho...
lucikmucik (180)|1.10.2015 17:19
Aha, tak to mi nedošlo, že je to tím zahříváním a ochlazováním, minule jsem jel na 5GHz :-D .

Díky za vysvětlení. Hned je mi o něco lépe, ale pořád to mám trochu zavzdušněné, po zapnutí mi vylítlo pár bublinek z radiátoru do expanzky.
Po výměně nádobky stoupla teplota CPU i kapaliny tak o 3-5°C, teplota kapaliny v expanzce je 28°C v klidu, což se mi zdá moc, na to, že jeden větrák jede na 100% a zbylé 2 na 35% :-/ .

Zde je fotka, jak to mám řešené, neměl by jste tedy nějaký nápad, co bych mohl udělat, pro lepší vypouštění při měnění atp? Na této expanzce to jde docela špatně, tak bych to chtěl nějak jinak. Nebráním se ani koupi něčeho, co pomůže.

https://i.gyazo.com/b0e57e8d7fc5f7970ec8e343f8d6953c.jpg
Alphacool Support (1563)|1.10.2015 19:54
Co se týká vypouštění - jak je dole na výstupu z expanzky ten 90ti stupňový úhlový adaptér, tak na něj bych našrouboval toto http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_HF_Y_Connector_45-Degree_1x_G1-4_OT_2x_G1-4_IT_Revolvable_-_Deep_Black.html a na jeden konec tu fitinku směrem do okruhu a na druhý konec směrem dolu (pro vypouštění) ukončovací šroub http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=bitspower%2b%252b%2bstop%2b%252b%2bblack%2bmatt který pak stačí povolit a kapalina z okruhu vyteče.

Co se týká toho odvdzušnění - jak dlouho od napuštění Vám to běží a kolikrát se to vypínalo a zapínalo ?
lucikmucik (180)|1.10.2015 20:11
Díky, to vypadá slibně.

Celkově to běží aspoň 15 hodin, zapínalo a vypínalo se to aspoň 10x během leak testu, aby zmizely největší bubliny a teď, co to běží v normální činnosti se to vyplo aspoň 3x. Teplota kapaliny se zatím pohybovala 2x max 31°C, standard po spuštění PC je 24°C a v klidu má 28°C, CPU měl 2x max 66°C po pár minutách testu.

Teplota kapaliny se vám zdá ok, na ty otáčky? :-)
lucikmucik (180)|1.10.2015 23:01
Zjistil jsem, že to mám strašně zavzdušněné, vždy po zapnutí lítají bubliny z radiátoru do expanzky a hlasitě praskají, ovšem nevím, co s nimi. Možná proto ty větší teploty. Ovšem žádné velké bubliny nevidím...

Takhle to tam lítá a celou dobu to praská https://www.youtube.com/watch?v=XJjzMU3h9co .
Alphacool Support (1563)|2.10.2015 08:59
Jak jsem psal, koupil bych na vstup nahoře tuto trubičku http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-RES_X3_-_Internal_Tube_12-16_40mm.html

Jinak ty bubliny mi nepřijdou nějak tragické na to, jak dlouho to běží. Pokud píšete, že nejhorší je to vždy při zapnutí PC, kdy to vyplaví bubliny z radiátoru, tak je zavdušněný radiátor, to je normální, on se právě odzvdušní sám těmi změnami teplot kapaliny a tím zapínáním a vypínáním. Buď to třeba 20x za sebou zapněte a vypněte, aby se ty bubliny z radiátoru dostaly, nebo prostě nahněte PC trochu na jeden bok, na druh bok, dozadu, dopředu. To vše při zapnuté pumpě. Ale dávat pozor při tom aby výstup z expy byl stále pod vodou.
lucikmucik (180)|7.10.2015 17:40
Ok, objednám ji společně s tím rozdvojením.

Takový dotaz k funkčnosti, 32°C kapalina na 4.4GHz při hraní je ok? V klidu mývá tak od 26-28°C, v pokoji je 23°C, divný mi totiž přijde, že se to nijak neliší, ani pokud jedou fany (ty 2 EK a jeden SickleFlowX) na 100%.

Měřená teplota kapaliny je v expanzce.
Alphacool Support (1563)|7.10.2015 21:38
Trochu už se v tom ztrácím...co tam máte za radiátor ?