Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC se někdy nezapne

Sommer (384)|11.6.2015 16:55
Zdravím,

narazil jsem u svého PC na zajímavý problém, a to, že se někdy po stisknutí vypínače na case nezapne. Vyloučil bych závadu vypínače na skříni, protože i po zapojení resetu na pwr nebo zkratování kontaktů PC zapnout nešel.
Zbyl mi tedy zdroj nebo deska, zde ale nemám možnost jednotlivé komponenty otestovat.
Osobně bych sázel na základní desku (3V baterie měněna), které je již bezmála 8 let. U zdroje se mi tomu nechce věřit, protože jde o kvalitní kus, ale ani ty nejsou nesmrtelné.
Co mě hodně mate, je značná nepravidelnost výskytu závady - např. čtyři dny vše jede OK, pak PC nejde zapnout. Tak zkusmo vypojím GPU napájení, PC se rozjede. Pak zase dva dny OK. Poté opět nejde zapnout, tak vypnu zdroj (vypínačem na něm, přitom se párkrát ventolátory protočí?!) a po zapnutí vypínače jde PC zapnout apod.
Pokud se ale sestava rozjede, tak je vše OK, i při benchmarku na 100% vytížení bez problémů, napětí stabilní.

Jaký je váš názor, pánové, v čem může být zakopaný pes? :notsure:notsure Nějaké zkušenosti? :)

Sestava je popisu, přidám to nejdůležitější:
MB: ASUS M2N32-SLI Deluxe, CPU: Phenom II X4 940BE, PSU: Seasonic SS-860XP F3 860W (Ano, je to stará šunka, ano zdroj je naddimenzovaný...)
VencaX (3686)|12.6.2015 15:39
Tak asi nejjednodušší bude zkusit zdroj. Prostě si objednej třeba u czc.cz klasického 500W Energy Knighta či jiný zdroj (v případě, že by to bylo jím) a když to nevyřeší závadu, tak máš 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu.
johny__g (6387)|13.6.2015 10:02
Osobně bych hlasoval pro desku, ale je to věštění z čajových lístků. Opravdu to chce zkusit jiný zdroj a uvidíš. Fyzicky jsi žádné závady na desce nebo zdroji nenašel (kondenzátory)?
Sommer (384)|13.6.2015 10:36
S tím zdrojem mě to taky napadlo, pokud se nevyvrbí něco jiné, tak asi zkusím jiný. Leč teď opět několik dní je vše OK.

Kondenzátory se zdají být OK, žádný nafouknutý. Tak uvidíme, co se bude dít.
john (877)|13.6.2015 10:55
ja v techto pripadech / pokud nemam nahradni komponenty / provadim rozborku/sborku+vycisteni celeho PC, docela casto to zabere...
Sommer (384)|13.6.2015 20:56
Rozborku/sborku jsem už dělal - bez výsledku.
Dnes opět provoz OK. Po necelém dni, kdy to nejelo, jsem večer PC zkusil zapnout - bez výsledku. Pak (už) klasicky jsem vypnul zdroj, zapnul - a nic. Po druhém vypnutí a následném zapnutí zdroje PC naskočil bez toho, abych hrábnul na čudl na case. Jsem z toho už jelen. :notsure:notsure:notsure Patrně mi nezbývá než otestovat jiný zdroj a uvidím.
Fox_25 (613)|13.6.2015 22:10
Píšeš 8 let, já tipuju kondíky na desce a nebo ve zdroji. Mé staré PC se taky chovalo nevyzpytatelně, pak jsem zjistil nafouklé el. kondíky u operační paměti a špatné kondíky(vysoké ESR) v napájení CPU, tvářili na oko dobře. Pak tu mám nepěknou příhodu se svářečkou, podavač drátu podával velmi přerušovaně, ve třech servisech vyměnili všechno možné a pořád to doma nešlo jak mělo a v servisu to fungovalo, nakonec za to mohli elektrolytické kondenzátory v elektronice podavače.
john (877)|14.6.2015 11:27
jj, el. kondy jsou asi nejnespolehlivejsi soucastky soucasne spotrebky....
Sommer (384)|16.6.2015 15:29
Tak po dalších konzultacích se přkláním k tomu, že jde o vadné kondenzátory na desce. Po delší době, kdy je PC vypnuté, se asi vybijí. Pak je nutné je "resetovat" vypnutím šťávy na zdroji a po jeho opětovném zapnutí jede vše OK (takto alespoň si to nějak maluju, co se kondenzátorů týče, jsem laik). Všechno ještě otestuji s jiným zdrojem (až bude čas) a pak budu vědět na 100%.