Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr routeru s ohledem na p2p

lastsaves (98)|10.8.2007 09:00
Mam lamovsky dotam, v sitovani se moc nevyznam. Chci koupit router a zesitovat dva pocitace, pricemz na jednom chci, aby bezel torrent nebo emule. Uvazoval jsem o
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - linksys
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - ovis
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - smc
U vsech ale pisou, ze maximalni pocet spojeni je 353.
Nebude to s p2p aplikacemi problem?
Diky za odpoved.
qaq (49)|13.8.2007 11:37
... pochybuju :) Zatim jsem neslysel o potizich s p2p kvuli vykonostni kapacite routeru, navic udaj 253 pripojeni se tyka NATu (cili prekladu vnitrnich adres na adresu vnejsi, kazda jednotliva IP adresa, pak muze vygenerovat desetitisice unikatnich pripojeni, takze na 253 je omezena velikost pouze NAT tabulky..)
lastsaves (98)|14.8.2007 09:19
Bezva, diky za info.
lastsaves (98)|14.8.2007 09:25
[QUOTE=qaq;44260]... pochybuju :) Zatim jsem neslysel o potizich s p2p kvuli vykonostni kapacite routeru, navic udaj 253 pripojeni se tyka NATu (cili prekladu vnitrnich adres na adresu vnejsi, kazda jednotliva IP adresa, pak muze vygenerovat desetitisice unikatnich pripojeni, takze na 253 je omezena velikost pouze NAT tabulky..)[/QUOTE]

Ovsem stale ve mne hloda cervicek pochybnosti...
Zvlast podle teto diskuze (posledni prispevek od fr.)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Jak to tedy je?
qaq (49)|14.8.2007 10:31
tak jsem si to precetl, no a muj nazor je, ze se tady opravdu zamenuje velikost NAT tabulky (coz je tabulka vnitrnich adres prelozenych na adresu/y vnejsi) a pocet moznych konekci... zatimco NAT tabulka opravdu muze byt omezena (a nejspis u tech nejlevnejsich shitu i na tech 60 vstupu), pocet konekci by za beznych podminek nemel byt vykonostni omezeni (jasne, ze p2p klienti jdou nastavit velice agresivne, klidne tak, ze zaberou cele pasmo, zabijou vykonostne router a zbytek uzivatelu si neotevre ani http://www.seznam.cz... ale nebyva to problem routeru, ale je to v nastaveni prave p2p klienta a sirky pasma, ktere mas k dispozici...)

... jinak ti rychlost bude vic zaviset na tom, jestli mas linku agregovanou, jak moc ,spis nez nevykonost routeru
pavel_p (993)|14.8.2007 16:56
No s temi p2p sitemi je celkem zajimave pokud ma router QoS a nektere porty maji mensi prioritu. Realizoval jsem to jednou pres Linux, ale je to slozity jaxvina, ale byl hezky efekt, ze kdyz nekdo treba posilal velky mail tak odhozi rychlost klesla na garantovane smesne 3kB/s. Nevim nakolik je konfigurace takoveho routeru obecne slozita a co umoznuje.
qaq (49)|15.8.2007 07:50
[QUOTE=pavel_p;44417]No s temi p2p sitemi je celkem zajimave pokud ma router QoS a nektere porty maji mensi prioritu. Realizoval jsem to jednou pres Linux, ale je to slozity jaxvina, ale byl hezky efekt, ze kdyz nekdo treba posilal velky mail tak odhozi rychlost klesla na garantovane smesne 3kB/s. Nevim nakolik je konfigurace takoveho routeru obecne slozita a co umoznuje.[/QUOTE]

no QoS dneska umi kazdy rozumny router, dokonce nektere maji jakesi prednastavene profily, takze neni problem jen kliknout a QoSka se bude na interface aplikovat... ale... pro bezne uzivani QoS prinasi spis administrativni overhead a router spis zbytecne vytezuje nez prinasi opravdovy uzitek...
Zalezi jaky traffic bude tou linkou litat, urcite pouzit QoS pokud bude v siti cokoliv, co pouziva RTP protokol jako nosic (VoIP, videokonferencing), jinak je to vzdy na diskuzi a dlouhodobejsi lazeni...
B-King (15)|2.2.2008 16:16
jsem trošku lamaka v tomhle mohli byjste napsat seznam toho co bych měl nastavit abych z P2P klienta dostal optimalni vykon? a nehroutilo se mi spojeni což se mi nejspiš děje:(
eraser (0)|2.2.2008 22:26
[quote=qaq;44488]no QoS dneska umi kazdy rozumny router, dokonce nektere maji jakesi prednastavene profily[/quote]Videl som jeden model od Zyxel a ten mal dokonca vyhradený port pre prioritné streamy a ostatné porty si automaticky manažoval. Škoda, že si nespomeniem ten model... :(

Inak ja som si včera nastavil 3COM OfficeConnect ADSL Wireless 11g Firewall Router, celkom pekný kus HW, ktorý samozrejme QoS nastavením, filtrovaním obsahu a firewallom. Dokonca mám pocit, že je prehliadanie stránok bleskovejšie, než so starým routerom od Ovislinku a Microcom modemom od T-Com. :)

Momentálne však riešim problémik ohľadne šifrovania, pretože i po aplikácii najnovšieho firmware nemôžem zrušiť TKIP a vybrať AES, jednoducho defaultne je nastavený TKIP, no výberové menu je prázdne, z čoho som teda zmätený, najmä pokiaľ ide o 3COM :hmm. Manuál :rules však ukazuje dačo iné, no starší firmware mal rovnaký bug, takže som napísal na podporu, takže snáď obdržím nejakú relevantnú :turtle a fundovanú :slug odpoveď.

// problém som vyriešil, použil som IE namiesto FF, ani neviem, ako ma to napadlo... avšak funguje. :) Hmm, avšak stále nechápem, prečo sa mi pod FF ostatné drop-down menu zobrazujú korektne, len tento nie.
eraser (0)|2.2.2008 22:32
[quote=B-King;86574]jsem trošku lamaka v tomhle mohli byjste napsat seznam toho co bych měl nastavit abych z P2P klienta dostal optimalni vykon? a nehroutilo se mi spojeni což se mi nejspiš děje:([/quote]Ako lamkovské riešenie zvyčajne postačuje, aby si redukoval down/upload priamo v P2P aplikácii, samozrejme pokiaľ to dovoľuje. Niekedy dokonca stačí, ak si odpáliš upload pásmo, pričom nemusíš nič sťahovať a tvoj internet vyzerá, ako keby si mal 8 kbps pripojenie. :)

Ak máš napr. 1500/256 kbps, tak si upload nastav na max. 192 kbps. Niektoré P2P aplikácie si podľa toho vypočítajú max. možný download.

Takže pozor na upload, ono download si dobrý router dokáže pomanažovať sám a inteligentne rozdeľuje pásmo jednotlivým klientom, v tvojom prípade dvom počítačom.