reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Potřebuji pomoct s vizí návrhu vodního chlazení nepočítačového projektu

Speed_dead (36)|13.10.2020 20:16
Omlouvám se za zmatečnou formulaci. Tím, že přidám druhý ventilátor, je jasné, že výkon může vzrůst max o procenta či pár desítek procent, nikoliv o násobky. Mě se jednalo o to, že radiátory nabízíte v několika velikostech. Šlo mě primárně o to, když jeden uchladí X watů, zda dvakrát větší (delší) uchladí 2xX watů a třikrát větší 3xX watů apod.

Jaký radiátor či sestava více radiátorů bez potíží uchladí s jednostrannými ventilátory 3kW? Hluk mě nevadí, potřebuji co nejnižší hmotnost. Přidání ventilátorů i na druhou stranu beru jako výkonostní rezervu při krátkodobých zvýšených požadavků na chlazení. Špičkově krátkodobě (v řádu desítek vteřin) může být potřeba odchladit cca 5kW. Počítám venkovní teplotu do 20st.
Alphacool Support (1563)|14.10.2020 09:12
Každý další ventilátor přidá cca 90% výkonu navíc. Ty 3kW potřebujete uchladit trvale ?
Speed_dead (36)|14.10.2020 14:01
Ano, trvale. Svítilna bude mít tepelnou ztrátu při nominálním výkonu dle výpočtu 2800W. Těch 200W navíc beru jako rezervu na rozptyl součástek. Špičkově krátkodobě (desítky vteřin) může teoreticky dosáhnout až 5kW, ale to ještě musím experimentálně zjistit, kde je hranice systému. Když to něco nebude zvládat, tak špičkový výkon omezím dle nejslabšího článku. A bude jedno, zda to budou ledky, zdroje či vodní chlazení. Chtěl bych, aby se svítilna uchladila při 3kW s ventilátory jen na jedné straně. To že ventilátory poběží na plný výkon nevadí.
P.S. Reálně chci dát ventilátory na obě strany. Ta druhá sada ventilátorů bude pro pokrytí krátkodobého zvýšení výkonu přes nominál. Ale nechci, aby se s tou druhou sadou ventilátorů počítalo při těch 3kW. Samozřejmě bude vypomáhat i při běžném provozu.
Speed_dead (36)|8.11.2020 11:39
Zbytečný dotaz. Smazán.
Speed_dead (36)|9.11.2020 15:13
Jakou expanzní nádobu by jste mě k doporučené pumpě EK Water Blocks EK-XTOP Revo Dual D5 PWM Serial - Acetal (incl. 2x pump) v mém případě navrhnul? Předpokládám, že se šroubuje kolmo na pumpu, takže bych uvítal nějakou nižší. Nebo lze ji namontovat i souběžně s pumpou při použití kousku hadice a jedné přímé a jedné úhlové fitinky?

Jinak ještě k upřesnění minulého dotazu, jenž jsem smazal. (Chci zvýšit chladící výkon radiátoru, nikoliv však příkon zařízení, ale všimnul jsem si, že máte v nabídce radiátor, co je ještě o jednu pozici ventilátoru delší a tak nemusím kombinovat dva radiátory a tak dotaz byl v tomto směru zbytečný) Abych měl nějakou výkonovou rezervu radiátoru , uvažuji o použití 4x120 nebo 4x140. Jelikož jste mě psal, že minimum je 3x120. Je varianta se 140mm ventilátory měřitelně výkonnější, než varianta se 120mm ventilátory? S tím, že bych použil "tlustou" 86mm verzi.
Alphacool Support (1563)|10.11.2020 12:21
Expanzní nádoba nemusí být "napevno" přišroubovaná k pumpám. Klidně ji můžete mít vedle. Jediné co je potřeba dodržet je to, že výstup z expanzky musí vstupovat do pumpy a že expanzka musí být výše než pumpa. 4x140 mm radiátor je o cca 25 - 30% výkonnější než 4x120 mm. Tedy rozhodně bych takovou variantu doporučil.
Speed_dead (36)|10.8.2021 19:13
Při návrhu sestavení testovacího okruhu (co jsem u váspřed delší dobou koupil) jsem zjistil, že by se mě hodila pevná spojka. U čerpadla i radiátoru mám vývod přes "T" rozdvojku. Zatím mě to tlačí vzít jednu fitinku, našroubovat ji do radiátoru (čerpadla), vzít druhou fitinku, našroubovat ji na "T" rozdvojku a toto propojit krátkou, tak 2-3cm dlouhou hadicí. Neexistuje nějaká spojka, kterou bych přišrouboval přímo mezi radiátor (čerpadlo) a "T" rozdvojku". Navíc s tím kousek hadice to plandá a musel bych to "T" nějak upevnit, aby se hadice časem nevytrhla, když to chci vcelku často přenášet.
Alphacool Support (1563)|11.8.2021 10:39
Speed_dead (36)|11.8.2021 13:26
Asi to nebude to co bych potřeboval. Mám radiátor (čerpadlo) s vnitřním závitem. Na druhé straně mám"T" rozdvojku, též s vnitřním závitem. Potřeboval bych spojku, která je po utažení pevná a má na obou stranách vnější závit. Vámi navrhovaný extender má vnější závit pouze vlevo. V současnosti toto spojení musím řešit radiátor fitinka - hadice - fitinka "T" rozdvojka. Chtěl bych pevný mezikus, co se našroubuje do radiátoru (čerpadla) a druhou stranou do "T" rozdvojky a bude tu "T" rozdvojku pevně držet u radiátoru (čerpadla). Nyní bych to musel řešit fitinkou + hadicí + fitinkou. Ale díky hadici by to tam ta "T" rozdvojka volně visela, což nechci a musel bych ji složitě upevňovat. Ale nevím, zda něco takového existuje.

P.S. Chtěl jsem nahrát pár obrázků, jenž by situaci ozřejmily, ale i když jsem měl puštěné rozhraní přidávání příloh celou noc, tak nic se nanahrálo.

Edit: Tak jsem to asi našel.
https://www.jscomputers.cz/produkt/Bitspower_G1-4-_Deluxe_White_Mini_Dual_G1-4-_Extender.html?arg1=001053014002
Bylo by to vhodné pro moje použití? A jak je reálný termín naskladnění? Potřeboval bych to nejpozději na začátku září 2ks.
Alphacool Support (1563)|11.8.2021 17:57
Speed_dead (36)|7.9.2021 14:30
Objednal jsem si u vás tyto spojky a mám je už nějakou dobu doma i fyzicky. Nyní mě napadla taková hříšná myšlenka. Šla by tato spojka použít jako náhrada rotační průchodky? Jde o to, že modul s ledkami se bude naklápět v úhlu asi +/-45° Původně jsem chtěl použít rotační průchodky, ale vzhledem k ceně jsou pro mě nedostupné. Jsou hodně drahé z důvodu velkých otáček (5000+ RPM, vysokých pracovních teplot teplot 100+°C a agresivních kapalin, ale nic z toho bych nevyužil. Otáčky velmi nízké (asi 10 RPM), teplota do 60°C, kapalina demirelizovaná voda. Potřebuji jich 16ks a nejlevnější se pohybují v relaci 400€/1ks. Nyní jsem se to pokusil vyřešit průhybem hadic, ale není to úplně ono. Myslíte, že za i cenu nižší životnosti by šla použít výše uvedená spojka a bylo by s ním možné občas motoricky lehce pohnout, bez ztráty těsnosti okruhu? Počítám, že naklopení z jedné do druhé polohy trvalo 2-3 vteřiny, takže by nešlo o nic rychlého. Nebo to je úplně slepá cesta a pokud bych s těmito spojkami otáčel za provozu, tak by velmi brzy začaly prosakovat, ne-li okamžitě? Natáčení modulu by se nedělo neustále, ale občas dle potřeby.
Alphacool Support (1563)|7.9.2021 14:38
Na rovinu, pro nějaké častější natáčení tato nejlevnější varianta moc vhodná není. Tam bych doporučil spíše kvalitnější https://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Quantum_Torque_Extender_Rotary_M-M_14mm_-_Nickel.html?arg1=001053014013 které by to měly dlouhodobě bez problémů zvládnout - mají jinak udělaný ten systém těsnění vevnitř a vydrží to docela drsné zacházení :-)
Speed_dead (36)|7.9.2021 14:53
Děkuji za odpověď. Těch pár stokorun není v rámci tak rozsáhlého a drahého projektu, do kterého jsem se už před lety pustil, není žádný problém a toto řešení mě ušetří hodně starostí. Měl jsem obavu, že obecně tyto spojky jsou určeny výhradně na statický provoz a jakýmkoliv pohybem půjdou velmi brzo do kopru.
Alphacool Support (1563)|7.9.2021 16:04
Tam je především potřeba aby ten pohyb byl kolmý k ose závitu. Pokud to tak bude tak není důvod, aby nevydržely dlouho :-) Nesmí tam být žádný tlak "z boku".
Speed_dead (36)|10.9.2021 11:43
Děkuji za upozornění. Mechanicky by to neměl být problém zabezpečit.