Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Často kladené otázky

Pavel Kovač (374)|11.5.2006 14:58
Q: Jaké jsou základní rozdíly mezi jednotlivými technologiemi (TN, MVA/PVA a IPS)?
A:
Technologie TN:
Pozorovací úhly do 170° v obou směrech. Obvykle ovšem nižší a rozdílné v horizontálním a vertikálním směru. Bohužel i když jsou uvedeny například 170°, je tato hodnota naprosto nepoužitelná (především ve vertikálním směru - zespoda monitor výrazně tmavne a barvy přechází do inverze, pohled shora má za následek naopak zesvětlání obrazu). Horizontální směr je dnes již celkem slušný, ale barvy výrazně žloutnou. Jas a kontrast výrazně klesá.
Odezva - i když je udávaná odezva například 2ms, reálné hodnoty jsou zcela jinde. Z praktických testů vyplývá, že 3ms TN je stejně rychlý jako 6ms S-IPS. Tzn. Odezva je dost nevyrovnaná v různých tónech. Reálné hodnoty mohou být i 4x-5x vetší než papírová hodnota.
Barevné podání je tragické (obvykle dokáží zobrazit pouze 262144 barev – 6-bit na barvu), zbytek do 16,2mil barev je dopočítáno ditheringem.
Mrtvý pixel svítí!

Technologie MVA/PVA:
Pozorovací úhly jsou kolem 178° v obou směrech a v praxi je pohled opravdu ze všech stran stejný. Při pohledu ze strany dochází k zežloutnutí obrazu, ale v menší míře než u TN. Jas a kontrast také klesá méně.
Odezva je více vyrovnaná ve všech tónech, a tak je papírově stejně rychlý monitor lepší než TN, avšak S-IPS nedosahuje.
Barvy jsou již 8-bitové (reálných 16,77mil), ale stále to obvykle není ono. Najdou se však výjimky, které jsou lepší než IPS.
Mrtvý pixel je černý.

Technologie IPS:
Představuje dnes absolutní špičku. Barvy jsou plné 8-bit a v porovnání s MVA/PVA jsou daleko živější a věrnější. Pozorovací úhly jsou také kolem 178° v obou směrech, avšak při pohledu ze strany nedochází k tak velkému barevnému posunu jako u ostatních technologií.
Odezva je nejvyrovnanější ze všech technologií, a tak je papírově stejný monitor výrazně rychlejší než v případě ostatních technologií.
S-IPS matrice se vyznačuje namodralým nádechem při pohledu ze strany. Rozlišení barev v tmavých tónech je lehce horší než u VA monitorů.
Mrtvý pixel je černý.

Další informace o technologiích se dozvíte zde: https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu-v-roce-2005/12352

Q: Je nutný DVI vstup?
A: Jak kdy a jak kde. U monitorů s rozlišením do 1280x1024 si vystačíte i s analogovým vstupem (pokud máte slušný výstup na grafické kartě). U větších rozlišení však výrazně doporučuji DVI vstup. Upřímně nechápu, jak si může dovolit ACER u svého 24“ modelu absenci DVI vstupu.

Q: Je výhodný širokoúhlý monitor?
A: Širokoúhlé monitory jsou hitem letošního roku. Pro běžnou kancelářskou práci se však více hodí klasické 5:4 popř. 4:3 modely. Pokud chcete například 20“ popř. 21“ monitor a nebudete jej primárně používat na sledování filmů, tak určitě raději s poměrem 4:3 (1600x1200=1,92MPix, zatímco širokoúhlý 20“ 1680x1050=1,764MPix). To stejné platí i u 19“ monitorů. Naopak větší (24“ a více) jsou lepší širokoúhlé, protože plocha je už tak velká, že poměr 4:3 není pro lidské oko vhodný. Pro sledování filmů je však širokoúhlý monitor více než doporučen.

Q: Je důležité mít homogenní podsvícení?
A: Ano. A to jak při editaci fotek, tak u sledování filmů (zde je podsvícení nejvíce vidět). Věřte, že zážitek z filmu dokáže zkazit průsvit v okraji obrazovky. U her už tolik špatné podsvícení nevadí.

Q: Vlastním CRT Trinitron monitor (20“ a více). Mám si koupit LCD?
A: Záleží pouze na vás. Pokud preferujete dobré barevné podání a nechcete dát do LCD více jak 15tisíc (bez DPH), tak raději ještě nějakou chvilku zůstaňte u CRT. Pokud jste náruživý hráč, tak je snad jasné, že LCD jsou stále o hodně pomalejší než jakékoli CRT.
Naopak pokud většinu času trávíte kancelářskou prací, tak LCD zaručeně uleví vašim očím.

Q: Co je to dithering?
A: Rozděluje se na dithering bez a s FRC.
Dithering bez FRC je metoda, kdy dochází k dopočítávání podle následujícího příkladu: Displej dokáže zobrazit pouze černou a bílou barvu. Jak docílit 50% šedé? Stačí do šachovnice „naskládat“ bílé a černé pixely a šedá barva je na světě (samozřejmě pokud se na obrazec koukneme z dostatečné vzdálenosti, aby zmizel vzorek). A stejně funguje i dithering u LCD, pouze se pracuje s více barvami. Obvykle se používá vzorek 2x2. Tato forma ditheringu je dnes využívána nejvíce.

Dithering s FRC je forma kdy dochází k dopočítávání barvy vlivem poblikávání pixelu mezi dvěmi barvami. Pokud chceme zobrazit opět 50% šedou, tak stačí, aby pixel blikal mezi bílou a černou s dostatečnou frekvencí, aby si oko tyto dvě barvy spojilo do jedné. Tuto formu ditheringu dost často používají starší monitory LG. Pokud monitor používá FRC, je obraz neklidný. Efekt, kterým se projevuje obraz, bych popsal jako "přesýpání písku".