reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
fidorka (213)|11.2.2016 17:36
Trochu "pozdě" hodlám převést staré VHS a "jiné'" kazety s rodinou (dovolená, výlety atd.) do PC.
Je to z let cca 1994-2000, jsou to VHS kazety a pak takové ty malé, přímo z kamery, MiniDV, HI8 něco takového, tak nějak (tak cca poloviční velikost oproti VHS). Nic moc (stav atd.) o tom nevím, otec to má přivést příští týden.
Chci se zeptat, jak s tím naložit? VHS přehrávač já osobně žádný nemám (možná otec přiveze funkční, nevím). Napadlo mě to poslat externí firmě, třeba tady:
https://www.fotolab.cz/fotografie/digit ... filmu.html
http://www.vhs-prevod.cz
Ale vzhledem k tomu že to bude cca 10+hodin (a možná i 15 opravdu už nevím kolik toho je) tak by to finančně vyšlo tak na 2000+Kč a navíc bych to musel někam posílat poštou a viděl by to cizí člověk, mohlo by se to třeba magnetizovat cestou poštou atd... Tak jsem uvažoval že to snad udělám sám.

Chci se zeptat, pokud to budu dělat sám, tak potřebuju nějaký VHS přehrávač, případně i MINIdv nebo HI8 přehrávač. Dá se ještě někde koupit, třeba i kombinovaný? Nebo už jedině v bazaru? A dále pak potřebuju něco takového, že?:
https://www.alza.cz/technaxx-usb-2-0-vi ... hove-karty

Další dotazy:
1) Poskytne nějaký dražší VHS přehrávač lepší kvalitu obrazu? (respektive dostane ze staré VHS lepší záznam než levný VHS přehrávač)?
2) Má délka a kvalita kabelů nějaký podstatný vliv na kvalitu převodu?
3) Má kvalita těchto zařízení:
https://www.alza.cz/technaxx-usb-2-0-vi ... hove-karty

Vliv na kvalitu obrazu/převodu?

Díky moc.
durib (1141)|11.2.2016 18:39
Zdar. Ano, vše má vliv na kvalitu výsledného digitálního obrazu. Ten je však z VHS pásek (na ty malé existuje redukce) už tak nekvalitní, že to bude asi fuk. Zvol video, které nedělá viditelné pravidelné šmouhy a kazy. Kabel samozřejmě co nejkratší (stejně nevím, proč to tahat přes půl obýváku). Na nahrávání něco, co zvládá nahrávat audio/video z kompozitního výstupu.
No a teď praktická: bude se nahrávat nejspíše do MPEG2, 240 minut zabere cca 15 GB místa a nahrává se přehráváním - tzn. jedna kazeta se bude digitalizovat 240 minut a nelze to rozumně urychlit. Největší piplačka je to pak nastříhat, protože na kazety se obvykle nahrávaly věci za sebou a to i nesouvisející. No a nakonec to můžeš ještě zkomprimovat nějakým pokročilejším kodekem.
fidorka (213)|11.2.2016 20:10
Díky za tipy... to mi nedošlo vlastně že 240 minut abych je dostal do PC, tak je budu muset přehrát 240 normálně... Hm... můžu během toho dělat i něco jiného na PC (brouzdat na netu, psát ve wordu)? Mám myslím dost výkonné PC, ale nerad bych ten převod pokazil nebo nějak narušil, další činností na PC...
durib (1141)|11.2.2016 20:35
Můžeš dělat i jiné věci. Požadavek bude hlavně na zápis HDD a CPU. Třeba hry bych ale raději nehrál. Ono taky není až tak problém to pustit a odejít pryč. A i když kazeta dojede, stále to nahrává (černo :D) - ale to pak vystřihneš. Nebo možná půjde nastavit časovač, ale to už záleží na SW, kterým se to nahrává.
romana51 (65)|11.2.2016 23:23
Dovolím si malou poznámku:
On může být ještě problém a to dosti značný ve výstupu z přehrávače a vstupu do PC. A je rozdíl mezi VHS (SVHS), Hi8 (SONY) a MiniDV (Canon a jiné),
jiný formát, jiný přehrávač.
Na mém SVHS Panasonicu NV-HS900 je výstup Scart, čenče a Super video. Otázka je jaký převodník a jak to dostat do PC. Hi8 (D8) jsem nahrával do PC
rovnou z kamery Sony D8 přes i-link. Ale ani tento vstup už u dnešních základních desek u PC a u NTB není a jestli se dostanou karty do PCI slotu je otázka.
Než to všechno dáš do kopy (nehledě na peníz) je asi lepší si to nechat udělat u profíků.
Sám mám štěstí, že jsem si všechny cenné videa točené do SVHS ještě včas přetočil na pásky D8 (Sony) a mám jeden stará NTB, který má i-link vstup.
extrapes (1)|16.2.2016 13:49
Určitě se nevyplatí si kupovat pro jednorázový převod vlastní vybavení. Abyste mohla převádět analogové pásky do digitální podoby, potřebujete buď skvělé nahrávky na úrovni neohraných originálek nebo poměrně dost kvalitní přehrávač s TBC (https://en.wikipedia.org/wiki/Time_base_correction), NR (redukce šumu), a to pro každý typ kazety (VHS, Hi8, miniDV) + kvalitní analog/digital převodník. Což není nějaké USB zařízení za pár stovek. Dohromady desítky tisíc Kč. Jsou i levnější firmy, co se zabývají převodemm, než co jste psala, např. http://www.vhsdvd.cz. Magnetizace pásek bych se opravdu nebál. Taky je potřeba počítat s tím, že se video konvertuje většinou do nekomprimovaného AVI, kde každá hodina zabere cca 13GB, takže pak potřebujete nějaký software a trochu na úrovni počítač, kterým byste videa zpracovala. Co se týče kombinovaných přístrojů/přehrávačů. Existuje snad jen VHS-miniDV od JVC (na ebay od 10.000 Kč výše http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=VHS-miniDV+jvc&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xjvc+dvs.TRS0&_nkw=jvc+dvs&_sacat=0).
fidorka (213)|17.2.2016 19:59
Ještě mě napadá, nakonec jsem se rozhodl nechat si udělat nějakou profi firmou, asi bych preferoval fotolab.cz

Chci se zeptat ale, mám dojem že to posílají všechno do prahy (jsem z olomouce). A podle mě to fotolab asi taky posílá poštou, takže to poštou do té prahy můžu skoro poslat sám. Čeho se ale bojím je to, aby se zásilka nějak na pošta (at už mě nebo fotolabu) nepoškodila. Především mi jde o magnetizaci...
Je to nebezpečné takto posílat VHS kazety do prahy? Neprochází nějakými automatickými přístroji nebo poblíž nich na nějakých třídírnách české pošty které by mohly VHS pásky poškodit, především magnetizovat (a tím pádem smazat)...?? Opravdu nerad bych prišel o rodinná videa... to asi každý, pojištění balíku je mi tady na nic... Je tam nějaké nebezpečí?
fidorka (213)|2.3.2016 10:33
BTW nepoškodí záznam na VHS chlad, když to ponesu do fotolabu jen tak v nějaké aktovce/batohu...? Mám to celkem daleko budu muset jet autobusem... vhs to jsou někdy z roku 1995... Není šance že by se ten záznam nějak poškodil nebo znehodnotil, venku je teď cca 6 stupnu nad nulou jen...?
durib (1141)|2.3.2016 10:49
To vydrží. Jenom nesmí zmoknout. Jinak ujisti se, že ti z toho neudělají DVD, ale že ti dají čistý stream z kazety.
fidorka (213)|3.3.2016 20:52
Tak už to má fotolab... a ty z toho dělají jen DVD ale to je celkem fuk, na DVD disku pokud vím jsou nějaké standard video soubory kterí stačí překopírovat do PC a normálně to jde přehrát.