Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NT kernel system proces

HonzaSi (142)|9.4.2016 10:29
Před časem jsem sestavil nové PC a mám problém s tím, že se PC občas nevypne a zůstane viset na obrazovce Vypínám, případně lagují hry. Postupně jsem našel souvislost s tím, že se to stává, pokud systémový proces NT Kernel System vytěžuje trvale CPU na 25%. Nedaří se mi zjistit, čím se dostanu do tohoto stavu, někdy se zátěž vytvoří hned po starrtu a vydrží i několik tvrdých resetů.
Zkoušel jsem přeinstalovat ovladač GK, momentálně na verzi 362.00. Vyšší si netroufám dát, používám dva monitory přes DVI a na ovladače se vyskytují různá varování, že někdy nefungují (právě častěji v souvislosti s mutliscreen).
Nějaká rada, co s tím? Co bych mohl ještě vyzkoušet? Díky
Ještě jsem našel jednu věc, kterou moc nechápu. Ve Win ve správě systému je GK zobrazena správně i s verzí ovladače, ale v UEFI Biosu se mi ji nějak nedaří najít. V podmenu Advaced vidím jen
[ATTACH=CONFIG]31295[/ATTACH]


sestava:
i6600K
Asus Z170A
Crucial 2x8 Ballistix sport LT
Asus Strix GTX970 DC2OC 4GD5
Samsung Evo 850
Seasonic SS620GM2 Evo
Win7 x64 Ultimate
bios Asus.jpg
Rendl2 (501)|9.4.2016 16:39
Budu věštec: hned jak odsouhlasíš aktualizaci na Win10, tak takovej problém nebude.
HonzaSi (142)|9.4.2016 17:26
Tak to je přesně to co nechci, aktualizovat na Win10. Ale zkusím se teda podívat, jestli jsem odinstaloval všechny aktualizace Win7, které k tomu směřují.
Edit. zkotrolováno a odinstalováno dle tohoto seznamu
Rendl2 (501)|9.4.2016 17:33
Proč nechceš W10? Stejně už jsi v databázi mrkvosoftu i se 7čkama, tak s 10tkama budeš mít aspoň lepší kompatibilitu do budoucna.
HonzaSi (142)|9.4.2016 17:52
Nechci zatím přecházet, protože mi Win7 vyhovují. Nové Win10 se mi příliš nelíbí a nejsem si jistý, jestli jsou ideální na hraní her. (To je jen takový dojem co sem získal po přečtení pár titulků, přiznám se, že víc jsem po tomhle nepátral.)

Mimochodem, právě jsem zkontroloval Správce úloh a proces NT Kernel mi opět vytěžuje procesor. Takže zpět k rýsovacímu prknu.
Rendl2 (501)|9.4.2016 17:57
Máš poměrně nové železo, takže ovladače na komponenty budeš mít na 10tky v budoucnu aktuální. Pro 7čky už to může váznout a chybět můžou některé nové funkce a vylepšení. Navíc řešíš problém, který tím "můžeš" vyřešit bez zdlouhavého bádání.
StD (1963)|9.4.2016 19:11
[QUOTE=Rendl2;580495]Proč nechceš W10?..[/QUOTE]
Většina z nás prostě proto, že považuje jednorázový poplatek za zapůjčení licence u dosavadních OS za adekvátní (přiměřený), místo každoročních poplatků za pronájem, jak ti za cloudové uložení u desítek a výše v budoucnu naúčtují a ani si nep*dneš, nebo nebudeš fungovat. Ono "zdarma" není vůbec zdarma.

Navíc upgrade na 10 zcela likviduje záložní systémový oddíl u značkových NB (u mne HP Probook), který na ně není kapacitně stavěný a nemám zájem, aby někdo za mé peníze sbíral z mé mašiny data o mých aktivitách.
Rendl2 (501)|9.4.2016 19:29
Tak to má vypadat. Napsat důvody a může se to probrat:).
S tím cloudem to je tvoje paranoia nebo je to někde psáno?
Pokud máš Opravné DVD, tak záložní oddíl asi nepotřebuješ. A jak píšeš nemáš kapacitu, ale záložní oddíl tam živíš.
Data sbírají i sedmičky, takže to může vadit částečně, že u sedmiček to oficiálně nikdo nepřiznal nebo ne tak okatě.
StD (1963)|9.4.2016 19:39
Data sbírají jen lamy, které si k tomu nechají nainstalovat do stroje i řadu dávno profláklých "důležitých aktualizací", které jen sbírají telemetrii. Já jsem ten automatický upgrade na 10 zahájený v mé nepřítomnosti u stroje stihl v 15 % ještě típnout, ale co to udělalo jiným, nedokážu soudit.

Nech těch zbytečných diskusí o "výhodách 10", neřeší to problem threadu spuštěného procesu jádra systému. Povíme si o nich za nějakých 5 let a můžeme srovnávat. Toto píšu z domácí sítě, kde mám dvě mašiny na W2K bez problemů (a zbytečných aktualizací), jednu na XP a čtvrtou pod linuxem (Enigma). Vše dodnes opravdu zdarma.
Rendl2 (501)|9.4.2016 20:08
Já jsem právě překvapenej, že by tu byl někdo, kdo se vyzná ve skrytých funkcích jádra a věděl, že W7 už od začátku neodesílají soukromá data. A že je tudíž dobré zůstat u 7ček. Já si zase myslím, dle své paranoi, že 7čky odesílají tolik dat, krom videa a zvuku jako je to u 10tek, že to už takovej rozdíl není a tudíž je lepší mít do budoucna podporovanější systém, když už stejně špehují oba.
Jak jsi získal zdarma W2K a XP?
StD (1963)|9.4.2016 20:20
Se stroji. Předchozí W3/3.1 i W98SE a ME mám promotional media přímo od M$. To když jsem ještě pracoval pro "lži-tisk" a dávalo se to opravdu zdarma.

A u těch W7 to opravdu není nativní (telemetrie), pokud si to jako blbec nenecháš nějakou "důležitou aktualizací" automaticky zapnout... Já už si na to dávno píšu deníček, oni to totiž ti šmejdi zkouší opakovaně, i když je zakážeš. Takže než něco spustím, nejdříve se podívám co na KBxxxxxxxx říkají jinde.

A po tomto OT už by jsi něco konečně mohl odpovědět tazateli. Já osobně bych ten PC přinejmenším nejprve obnovil ze zálohy.
HonzaSi (142)|9.4.2016 20:27
Není kam obnovovat. Tohle dělá už od samého začátku sestavení, jenže nejdříve jsem zkoušel řešit pouze problém nevypínání. Souvislost s procesem NT Kernel jsem objevil až teď díky nainstalování náročnější hry, která laguje. Do teď jsem hrál starší tituly, takže mašina to pobrala i s omezeným výkonem.
Patrně mě čeká čistá instalace.
StD (1963)|9.4.2016 20:34
Tak to reinstaluj (se vším co používáš zapnutým) a v tom BIOSu to na výběru sběrnice snad musí ukazovat i pracující GPU (na 2. řádku), ne jen možnost.
HonzaSi (142)|9.4.2016 20:48
To je právě to co mě zaráží, že v BIOSu karta není uvedena, je tam jen to co jsem postnul.
Mimochodem, pokud by náhodou ta karta nebyla funkční, což se mi nezdá, protože fungují oba monitory do ní zapojené. integrovaná grafika procesoru by přece nezvládla AC Syndicate na 60FPS ne?
StD (1963)|9.4.2016 21:02
Jinde ji (integrovanou) zakázat nelze?
HonzaSi (142)|9.4.2016 21:32
Konečně jsem to našel. Menu Advanced - System Agent (SA) Configuration - Primary Display změněno z Auto na PCIE
A GK je taky v BIOSu uvedena, stačilo kliknout na rozbalovací menu, nechápu, proč to nešlo na poprví.
[ATTACH=CONFIG]31296[/ATTACH]
bios Asus 2.jpg
StD (1963)|9.4.2016 21:47
...protože se správně píše "poprv[HL]ý[/HL]". A je to zase o gramotnosti užovek. :p:):thumb
HonzaSi (142)|9.4.2016 21:55
Jdu se zastřelit do pouště, taková hrubka. A nebo se aspoň vyspím.
Nicméně problém stále vyřešen není, teď jsem jen získal jistotu, že GK je funkční.
bios Asus 2.jpg
Rendl2 (501)|9.4.2016 22:12
Tak nainstaluj aktuální ovladače od výrobce grafiky a pravděpodobně vyřešíš problém.
HonzaSi (142)|9.4.2016 22:23
ProcessExplorer mi vyhodil tohle:
[ATTACH=CONFIG]31298[/ATTACH]
Z instalace nejnovějších ovladačů 364.71 jsem trošku rozpačitej, i přes jejich schválený digitální podpis jsou zaznamenány problémy i na oficiálním fóru Nvidie a to i fyzické poškození GK, takže s tím pořád váhám. Patrně radši počkám na novou stabilní verzi ovladačů.

---------- Doplněno v 22:23 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:19 ----------
Spíš mi jde o to problém diagnostikovat, jestli se dá s určitostí říct, že na vině jsou opravdu ovladače GK
[ATTACH=CONFIG]31299[/ATTACH]
NT kernel processexplorer.png NT kernel processexplorer2.png
Rendl2 (501)|9.4.2016 22:36
V biosu máš wake on lan nebo jak se to jmenuje enable nebo disable? :).
HonzaSi (142)|10.4.2016 08:32
Wake on lan je zakázáno.
Zatím co jsem našel tak při problémech s ACPI.sys je doporučené řešené přeinstalovat ovladače a aktualizovat BIOS.
Rendl2 (501)|10.4.2016 11:44
Dobře, ale doporučuje se většinou jen Lan nebo vga driver. Stačí ho (lan) na zkoušku zakázat, jestli se vytížení sníží kvůli identifikaci zda je to on.
HonzaSi (142)|10.4.2016 12:41
Momentálně testuju vliv zakázání wake-on-lan ve správci zařízení. V BIOSu jsem to měl zakázáno už dříve. Vzhledem k tomu, že se mi ale nedaří vysledovat souvislosti, za jakých se NT Kernel spustí na 25%, testování je na dlouho. Zatím od rána běžný provoz a užívání PC a bez problému.
Rendl2 (501)|10.4.2016 17:08
Tak se pak poděl, jaké zařízení(funkci) jsi identifikoval jako problémové.
HonzaSi (142)|14.4.2016 15:18
Tak po třech dnech testování: Vypnul jsem wake on lan jak v BIOSu, tak ve správci zařízení, od té doby se proces NT Kernel spustil jen jednou. Tak jsem ještě vyzkoušel odinstalovat ovladače GK pomocí nástroje DDU, vyčistil registry CCLeaner a nově instaloval pouze ovladač 362.00 a následně ještě ovladač Nvidia Physx. Nově na mě občas vyskočí proces svchost.exe 0x0 s vytížením 25%, ten ovšem lze bez problémů odstřelit. Takže hlavní problém bych viděl v ovladači LAN, ovladač grafiky patrně také není v ideálním stavu.
Ještě se v tom budu hrabat, kdyžtak připíšu nové poznatky.
Rendl2 (501)|14.4.2016 15:31
Jo tak sem postni výsledek. U té lanky si pohrej s power managementem.