Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s RAM

veny (161)|27.4.2016 12:25
Ahoj všem
měl bych dotaz co může způsobovat varovné hlášení o nedostatku paměti a žádostí o ukončení některých programů pro nedostatek paměti a hlavně jak to vyřešit.
Pro názornost přidávám screen.
Instalováno 12 GB RAM
OS: Win 10 x64
[ATTACH=CONFIG]31354[/ATTACH]

Díky všem za pomoc
screen_RAM.jpg
Fox_25 (613)|27.4.2016 13:13
Prostě je zabráno mnoho paměti. Taky mám 12GB ram a taky na mě občas vyskočí tato hláška, posledně stačilo nechat rozdělanou práci v PS a pustit Dirt Rally. Zkusil bych se mrknout na procesy, je tam i položka paměť, dost paměti může sežrat i firefox nebo chrome.
Ventero (1280)|27.4.2016 14:26
Ale jde o to, ze to nedava smysl, kdyz ma 5,8 GB RAM jeste k dispozici ...
Rendl2 (501)|27.4.2016 15:05
Kolik je velikost virtuální paměti a volného místa na disku, kde je virtuální paměť? Fyzická může být velká dost, ale některý program vyžaduje i virtuální.
veny (161)|27.4.2016 15:59
Ahoj
pokud vím tak virtuální paměť neboli prefetch si spravují samotná windows podle potřeby pokud virtuální paměť nezakáže uživatel, což většina lidí udělá právě v případě že má dostatečně velkou fyzickou RAM. Další věc je ta, že v mém případě windows po instalaci SSD virtuální paměť vypnuly samy o sobě.
[QUOTE=Ventero;581101]Ale jde o to, ze to nedava smysl, kdyz ma 5,8 GB RAM jeste k dispozici ...[/QUOTE]
to je přesně to co je mi divné

Edit: místa na disku je dost,cca 300GB
spuštěné programy: Outook; Opera (cca 6-7 záložek); Writer a Calc z LibreOffice
Rendl2 (501)|27.4.2016 17:13
Prefetch není virtuální paměť (VP). Windows zakážou VP na SSD jen ze zdravotních důvodů kvůli větší citlivosti na přepis buněk. Pokud máš druhý disk, tak na něm přiděl VP třeba 20GB natvrdo, ne aby si to řídil sám systém. Tzn minimum 20GB a maximum 20GB. A tvůj problém je vyřešen:).
veny (161)|27.4.2016 17:36
sry myslel jsem pagefile, ale to, ať už Stránkovací soubor umístím kamkoliv, přece není odpověď na to, proč systém něco takovýho chce, když má dost paměti RAM
Rendl2 (501)|27.4.2016 18:04
Když se překročí nějaké procento obsazenosti třeba na 70% špičkově, tak systém dostane strach, že špička může přesáhnout možnosti RAM a tak se chrání proti ztrátě dat nebo pádu systému už s předstihem. Čili pouhá bezpečnostní pojistka.
veny (161)|27.4.2016 20:18
vím že to myslíš dobře a vážím si rad, nicméně, nezdá se ti že je to divné? Pochopil bych to kdybych měl spuštěný program třeba na rendering, a u toho přehrával film v HD, měl v mezipaměti 20 záložek ve dvou prohlížečích, nebo něco podobného.
Mě běží jenom Outlook, Opera, a v tu chvíli textový a tabulkový editor. Na pozadí nic co by nebylo v každém druhém PC. To musí i bez hlášek zvládnout jakákoliv kancelářská sestava s 2-4 GB RAM.
No zkusím udělat nějaký podrobnější monitoring a třeba na něco přijdu
Rendl2 (501)|27.4.2016 20:30
Asi to není tak jednoduché, jak bychom si představovali. Pro nás je jasné, že by to mělo řvát třeba při 95% obsazenosti 12ti giga, ale pro někoho, kdo to programoval to tak jasné být nemuselo a počítal jen s procentama a ne s velikostí, jelikož třeba 70% ze dvou giga je větší riziko než 70% z 12 giga. Proto se to zdá být paranoidní. Zatím to vypadá jako nedomyšlenost správy paměti, ale chtělo by to vyzkoušet a napsat sem výsledek od tebe, když nastavíš VP jak jsem naznačil a otestoval zaplnění RAM.
veny (161)|28.4.2016 09:33
tak jsem udělal zátěžovej test a zjistil, že to dělá Adobe Flash. Dokáže si ukrojit i 700 MB z RAMky a potřebuje mít zapnutou virtuální paměť i když má volnou RAM.
Zapnutí a nastavení pomohlo. Zatím vše běží bez problémů.
Díky
Ventero (1280)|28.4.2016 22:17
Ale proč odkazuje na Libre Ofiice, jak je na prtscr? Jak jsi to zjistil s tím Adobe - v čem spočíval ten test ? Děkuji.
veny (161)|29.4.2016 10:56
Podle mě to chce ukončit nějakej program a je jedno jakej. Pustil jsem onlinovku, ve třech prohlížečích youtube a HD video, Visual Studio, program na tvorbu www stránek, virtual PC a LibreOffice Calc. Koukal jsem do sledování prostředků a Adobe Flash měl chvílema zabráno i zmiňovaných 700 MB. Tak jsem vypnul programy a nechal běžet jenom youtube a onlinovku a Office .
Hláška se objevila během chvíle a chtělo to zavřít LibreOfiice.
Zapnul jsem pagefile, nastavil 5GB i když bylo doporučováno něco málo přes 2GB a udělal to znovu. Nejdřív onlinovka a youtube - v pohodě, přidal jsem virtual - v pohodě, druhej systém ve virtualu a - v pohodě. Office a pořád OK.
Takže s největší pravděpodobností za to může opravdu Flash