Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OLEJ namiesto VODY????

scali (17)|28.8.2007 19:17
Neviem čo vy na to, ale čo by sa stalo keby sa použil OLEJ namiesto VODY vo vodníku?
Napadlo ma to kvôli prasknutiu hadičky či nejakej "havarí" vodného chladenia, keby tam bol olej a prasklo to tak sa COMP-u nestane nič....
mech13 (5526)|28.8.2007 19:29
olej je mnohem hustsi, tak moc netece a zapaple ti vsechno kam se dostane... no nejaky by to i presto fungovat mohlo, ale vis o tom, ze destilovana voda teoreticky nevede elektricky proud? elektriku vedou ruzny mineraly a primesy ktery jsou v normalni vode. ja to teda netestoval, ale radsi bych skusil jestli to tak je a koupil za par korun destilku nez si celyho vodnika zapaplat olejem...
scali (17)|28.8.2007 19:33
[QUOTE=mech13;46022]olej je mnohem hustsi, tak moc netece a zapaple ti vsechno kam se dostane... no nejaky by to i presto fungovat mohlo, ale vis o tom, ze destilovana voda teoreticky nevede elektricky proud? elektriku vedou ruzny mineraly a primesy ktery jsou v normalni vode. ja to teda netestoval, ale radsi bych skusil jestli to tak je a koupil za par korun destilku nez si celyho vodnika zapaplat olejem...[/QUOTE]


Do prdele stou destilovanou vodou ma to nenapadlo, omg ako som na to mohol zabudnut....
Ale olej ked sa zohreje je omnoho redsi nie? A odmastnit sa da vsetko.
scali (17)|28.8.2007 19:37
A zabudol som este "dnes som nejak mimo" do destilovanej vody sa predsa pridavaju nejake tekutiny naviac a nie su oni vodive? Cital som ze tam davaju aj nemrzku z auta.
eraser (0)|28.8.2007 20:15
No, vodivosť vody sa rapídne zvýši, ak sa do nej pridajú soli. Mimochodom olejom sa chladí, avšak v prípade PC chladenia (pomerne krátke vzdialenosti a úzke potrubie) si nie som istý, či by skutočne nebolo problematické prúdenie, pretože, ako uvádza mech13, tak olej má vyššiu hustotu, čo spolu s koeficientom viskozity vplýva na rýchlosť prúdenia.
mech13 (5526)|28.8.2007 22:47
olejem se chladi, ale takovy veci co maji hrube pres 100 stupnu, kdy by normalni voda vyrela a tudiz byla nepouzitelna... olej ma o dost vetsi bod varu takze se s nim daji chladit HODNE horky predmety... pokud se nepletu tak treba trafostanice (tam teda asi taky kvuli te vodivosti)

kdyz uz si sv...t komp olejem, proc ho zrovna neponorit cele do olejove lazne jak kolovaly nedavno fotky netem?:D

EDIT: btw olej kdyz se zahreje tak je o mnoho ridsi, ale tak na 80-100 stupnu;) a takovy teploty bych v kompu fakt mit nechtel... ale existuje velka spousta oleju (rostliny, motorovy, prevodovy, vypalene z fritaku... a nevim co jeste) a mozna po spouste testovani najdes ten pravy:thumb
Smeli (2302)|29.8.2007 07:05
A co tak líh nebo lihobenzín? I když, tam je asi zase ta teplota varu moc nízká... :D
Klingacikx (1545)|29.8.2007 16:41
[quote=Smeli;46078]A co tak líh nebo lihobenzín? I když, tam je asi zase ta teplota varu moc nízká... :D[/quote]

......:ideaa možno by bolo dobré vyrobiť rovno mix ktorý by obsahoval olej+ten liehobenzín.:D:D

A ešte napríklad taký hydraulický olej je trochu rečí , doma dáme olej(nie kuchynský) tuším repkový:confused: a ten je dosť riedky na to aby mohol pretekať aj tenšími hadičkami.
ICEBOSS (3435)|29.8.2007 17:08
[quote=Smeli;46078]A co tak líh nebo lihobenzín? I když, tam je asi zase ta teplota varu moc nízká... :D[/quote]
lih je imho dost korozivni (nenavidim ty idioty co ho chteji pridavat do benzinu "v primerenem mnozstvi") a benzin zase tekavy... do toho bych nesel :D
boboco (1987)|29.8.2007 17:33
Když jsem si celý tenhle thread pročetl, tak mě napadá snad už jen čistá a kvalitní vodka (případně slivovica). Na nějaké LAN party by se však musely vozit náhladní zásoby této chladící kapaliny, pro případ, že by se někdo rozhodl, hadičky rozpojit a obsah ochutnat:slug:D.

Jinak do oleje bych opravdu nešel, raději bych se zaměřil více na tu destilovanou vodu apod.
tgfh (2985)|29.8.2007 17:34
Když nalijete olej do vody tak olej zůstane na hladině -> olej má menší hustotu ;) (než voda)

Fyzikář nám někdy v zimě vysvětloval proč tomu tak je, už je to ale půl roku, já to zapomněl :D
ICEBOSS (3435)|29.8.2007 17:46
za chvilu stejne prijdou uhlikovy nanotrubice a to je ten pokrok... tak nereste blbosti a drobne zmeny :)
Klingacikx (1545)|29.8.2007 21:45
[quote=boboco;46108]... jen čistá a kvalitní vodka (případně slivovica)....[/quote]


:eek::eek::eek:niéééééé zbytočné znehodnotenie vitamínu A.:shut:shut
eraser (0)|29.8.2007 22:35
[quote=tgfh;46109]Když nalijete olej do vody tak olej zůstane na hladině -> olej má menší hustotu ;) (než voda)

Fyzikář nám někdy v zimě vysvětloval proč tomu tak je, už je to ale půl roku, já to zapomněl :D[/quote]Vyššie som napísal, že má vyššiu hustotu, než voda, čo bol zrejme nevhodný termín, jednalo sa mi o pojem, že olej je hustejší, avšak neviem nájsť správne pomenovanie.
tgfh (2985)|29.8.2007 23:10
Já taky říkám, že olej je hustší, to neřeš, jenom se chci udělat chytrým :p :D
elpsycho (1602)|30.8.2007 00:27
No jo, hustotu má olej menší, ale to mu nebrání v tom, že odborně řečeno prostě blbě teče:) Většina druhů dřeva taky na vodě plave, ale jako tekuté chladící médium by se asi neosvědčily:D
petrprv (11)|30.8.2007 13:12
Vy chytrolíni. Víte proč se používá voda a olej? Olej se používá jen kvůli vyšší provozní teplotě, kdy už voda vaří !!! Vemte si někdo do ruky matematicko-fyzikální tabulky, kolonky o tepelné kapacitě a zjistíte hned proč se pouzívá voda. Ona má totiž nejvyšší tepelnou kapacitu, dokonce myslím vyšší než kovy. A třeba v autě když v zimě nalejete ty glykoly do vody aby nezamrzla, tak to znehodnotíte a snížíte kapacitu.
Prostě a jednoduše, olej by fungoval, ale musel by proudit aspoň 2x rychleji než voda, protože by se rychleji nahřál a nechladil by. Prostě voda je nejlepší chladící médium co existuje, stačí ji méně a absorbuje nejvíce tepla ze všech materiálů.
eraser (0)|30.8.2007 14:14
A máš nejaký dôkaz o tomto tvrdení, najma o fakte, že čistá voda je najlepšie chladiace médium? :)
Pavel Boček (4169)|31.8.2007 03:14
[QUOTE=eraser;46290]A máš nejaký dôkaz o tomto tvrdení, najma o fakte, že čistá voda je najlepšie chladiace médium? :)[/QUOTE]

no je fakt že voda má vyšší kapacitu, ale zase podstatně hůř vede teplo (čili se i hůř zahřívá) a proto musí mít chladiče obrovskou plochu a voda musí rychle proudit (btw sledujete ten HomeMade WB na PCTf? už v revizi 0 je stejně dobrej jako ty nejlepší chladiče co znáte :cool:)...olej jedině se dvěma KVALITNÍMI (Laing apod.) čerpadly
petrprv (11)|31.8.2007 08:21
Dukaz?? Jednoduchy, staci mrknout do fyzikalnich tabulek.
Treba tady:
http://www.kfy.zcu.cz/prakt/Skripta/tabulky.pdf
Na druhe strane PDFka nahore je merna tepelna kapacita.
Voda ma 10x vyssi tepelnou kapacitu jak měď. Ale musíš brát v úvahu, že ta kapacita je vztažena na kg hmotnosti, takže vzhledem na "objem" to bude hodne podobne.
A s tim proudenim, Tam je druha vec, ze vodou se primo nechladi, ale je tam nejaky "pomaly" kov.Nez ten kov preda teplo do vody, tak to dlouho trva.
Takze priste ponorit celou bednu s pocitacem do akvarka, vcetne ventilatoru, ktere budou prohanet vodu a je to idealni chlazeni ....
Pavel Boček (4169)|31.8.2007 18:00
[QUOTE=petrprv;46496]...Takze priste ponorit celou bednu s pocitacem do akvarka, vcetne ventilatoru, ktere budou prohanet vodu a je to idealni chlazeni ....[/QUOTE]

pokud se ti náhodou povede nepolít zdroj, aby se nevyzkratoval, tak za týden máš stejně po počítači, pže všechno totálně zkoroduje

prostě pokud do něčeho, tak do oleje a mít žebrovanou skříň pro jeho chlazení
Ritchie83 (369)|31.8.2007 18:40
[QUOTE=eraser;46153]Vyššie som napísal, že má vyššiu hustotu, než voda, čo bol zrejme nevhodný termín, jednalo sa mi o pojem, že olej je hustejší, avšak neviem nájsť správne pomenovanie.[/QUOTE]
Olej není hustší, ale má vyšší vazkost (viskozitu) než voda.

[QUOTE=Smeli;46078]A co tak líh nebo lihobenzín? I když, tam je asi zase ta teplota varu moc nízká... :D[/QUOTE]
Líh je opět dobré polární rozpouštědlo stejně jako voda, takže byste si nijak nepomohl, spíš kvůli jiným jeho vlastnostem uškodil.

[QUOTE=petrprv;46496]Tam je druha vec, ze vodou se primo nechladi, ale je tam nejaky "pomaly" kov.Nez ten kov preda teplo do vody, tak to dlouho trva.[/QUOTE]
Co si představujete pod pojmem "pomalý kov"? Nejprve si uvědomte, jaký je rozdíl mezi měrnou tepelnou kapacitou a měrnou tepelnou vodivostí. Kovy mají obecně nízké měrné tepelné kapacity, ale velmi velké měrné tepelné vodivosti. Právě kvůli vysokým hodnotám měrné tepelné vodivosti kovy předávají teplo velmi rychle.

[QUOTE=Pavel Boček;46534]pokud se ti náhodou povede nepolít zdroj, aby se nevyzkratoval, tak za týden máš stejně po počítači, pže všechno totálně zkoroduje[/QUOTE]
Pokud destilovanou vodu vybubláte před použitím dusíkem a posléze ji máte pod argonovou atmosférou, tak kyslík nemá šanci. ;-) Bál bych se však postupného smívání nečistot z osazených součástek, které by mohly zvyšovat vodivost vody.
Konnor (278)|31.8.2007 19:48
Pánové tady nic nevymyslíme,... tohle už vymejšlelo hafo lidí před náma. Vodu vodu a jen vodu buď destliku nebo s příměsí nemrznoucí kapaliny aby vám to nekorodovalo a netvořili se usazeniny.
Přidáním určitých solí se sice dá zvýšit chladící účinek vody, ale zase vám to může krásně zlikvidovat čerpadlo,... známe účinky prosolených silnic v zimě na naše čtyřkolové miláčky,...
olej ten se hodí leda tak na chlazení motorů,... tekutej kov je naprostá hovadina, myšlenka je to sice pěkná, ale v praxi se to nikde nepoužívá pokud vím je to hrozně komplikovaný a nepraktický,... pak jsem tady taky zaslech benzin, no to je už tuplem kravina, rozežere vám to hadičky a pak je to moc řídký a blbě se to čerpá, chladící učinky to má zajímavý jen u odpařováni.

prostě už je to prověřený, že voda je nejvýhodnější, pokud by jste snad přece jen někdo z vás vymyleli nějek lepší způsob chlazení viz ta slivovice nebo vodka dejte vědět, rád se přiučím,... ;)
Pavel Boček (4169)|2.9.2007 00:17
[QUOTE=Ritchie83;46548]Pokud destilovanou vodu vybubláte před použitím dusíkem a posléze ji máte pod argonovou atmosférou, tak kyslík nemá šanci. ;-) Bál bych se však postupného smívání nečistot z osazených součástek, které by mohly zvyšovat vodivost vody.[/QUOTE]

Hh jenže tady nejde o kyslík...nevšiml jsem si že procesor mi po vystavení vzduchu (kde je kyslíku trochu víc než ve vodě)...korozi způsobuje samotná voda :)
Ritchie83 (369)|2.9.2007 02:17
[QUOTE=Pavel Boček;46853]Hh jenže tady nejde o kyslík...nevšiml jsem si že procesor mi po vystavení vzduchu (kde je kyslíku trochu víc než ve vodě)...korozi způsobuje samotná voda :)[/QUOTE]
Buďte prosím od té dobroty a podepřete své tvrzení chemickou redoxní rovnicí. Koroze bez oxidačního činidla prostě probíhat nemůže! Nejčastěji jako oxidační činidlo působí právě kyslík. Mimochodem, z pohledu termodynamiky nic nebrání korozi kovů v suchém vzduchu, ale kinetika určuje, že se tak děje velice pomalu.
BlackFrog (563)|2.9.2007 11:59
já to tu čtu a fakt se musim smát jak se tu všichni změnili ve fyziky a chemiky :) myslíte že kdyby existovalo lepší chladící médium než voda, že by na to nikdo z chladících firem nepřišel? :D každopádně tohle téma přestává patřit do počítačového oboru :D
Ritchie83 (369)|2.9.2007 12:12
[QUOTE=BlackFrog;46904]já to tu čtu a fakt se musim smát jak se tu všichni změnili ve fyziky a chemiky :)[/QUOTE]
jsem fyzikální chemik. :-D
BlackFrog (563)|2.9.2007 12:19
[QUOTE=Ritchie83;46909]Já jsem fyzikální chemik. :-D[/QUOTE]

jako fakt? :D tak to bych nečekal :D mimochodem nevíte z čeho se skládají ty speciální chladící kapaliny od výrobců vodního chlazení? :)
KrendaD (26)|21.12.2007 22:26
[QUOTE=BlackFrog;46913]jako fakt? :D tak to bych nečekal :D mimochodem nevíte z čeho se skládají ty speciální chladící kapaliny od výrobců vodního chlazení? :)[/QUOTE]

Tak sem trosku zagooglil a jediné co jsem zjistil, tak to že kapalina od Thermaltake je na bázi ethylen-glykolu, ale jinak si myslím, že jsou většinou na bázi vody s nějakými antikorozními příměsi