reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučený upgrade prodejcem

Strýček Sam (60)|4.7.2016 19:02
Po nějaké době, opět zdravím celou světa-hardwareovou populaci :)

Usoudil jsem, že současnou sestavu (viz podpis) mám již dlouhou dobu a nerad bych přišel o data na disku (ačkoli v error testu z HD Tune nebylo jediné červené políčko, čemuž se mi, po těch všech letech, moc nechce věřit).
Vymyslel jsem si tedy hezký plán, že dokoupím ještě jeden disk o stejné kapacitě, na který bych zrcadlil současný disk a navíc bych dokoupil ještě jeden SSD, kam bych nainstaloval windows a další software.

Jenže ouha - následně jsem si totiž vygooglil svou desku a disk a zjistil jsem, že podporují pouze SATA II. Nevím, co mě to napadlo, ale rozhodl jsem se požádat o pomoc nejmenovaného IT prodejce, od kterého jsem obdržel následující odpověď:

"
Dobrý den,
Vaše myšlenka je dobrá, ale problém spočívá v tom, že disky nebudou mít tak rychlou odezvu Read/Write, jak garantuje jejich výrobce. SATA II je „pomalejší“ naž III. Generace a to už vůbec nemluvím o dnešní možnosti M.2 SSD disků.
RAID můžete používat jen na stejných discích. Můžete tedy koupit původní HDD, nebo 2 nové disky.
Pokud můžete do PC investovat více peněz, pak bych doporučil širší upgrade a vystavění nového PC (Minimálně deska + SSD, HDD).
"

V následných e-mailech jsem v podstatě dostal doporučení zakoupit nebo a k tomu dva disky.
Nicméně, prodejce přidal i doporučení upgradu, které v odpovědi výše zmínil:
- ASUS 970 PRO GAMING AURA
- AMD FX-6300 @ 3.5GHz
- 2x WD Red 2TB
- Samsung SM951 NVMe 128GB

Pokud počítám správně, tak tento doporučený upgrade, by mě vyšel na téměř 15.000,- a rád bych rovnou předeslal, že investovat tolik si nyní dovolit bohužel nemohu (čerstvě uvázaná hypotéka kolem krku, však to znáte :)). Nehledě na to, že windows mám samozřejmě OEM, takže bych musel navíc investovat, v rámci nového HW i do nového OS.

Rád bych vás ovšem požádal o názor, co si o doporučených komponentách myslíte. Jestli byste si vybrali stejně nebo některé komponenty zvolit spíš jiné (popřípadě které a proč).

Třeba mi tím pomůžete odpovědět si na otázku, jak bych měl tu zpropadenou zálohu provést :)

Děkuji, pokud se nad tím chviličku zastavíte a podělíte se o svůj názor.

Váš Sam.


Pozn.: Vím, že kritériem by samozřejmě mělo být právě to, kolik do toho investovat chci, ale abych byl upřímný...tak si sám nejsem jistý. Samozřejmě čím méně, tak určitě lépe, ale zase bych nerad kupoval nějakou blbost, za pár korun. Rád si nechám poradit.
gfm (68)|4.7.2016 20:52
Nevím jestli je to blbost, ale s ohledem na požadavek investovat co nejméně, koupil bych pouze externí disk na zálohování.
https://www.czc.cz/wd-elements-desktop-usb3-0-3tb/145889/produkt
Na externí disk provést např 1x měsíčně zálohu a jinak ho mít někde bezpečně uložený v šuplíku (člověk by řekl, že si zálohování dat dělá dneska každý).
Nevýhodou je připojení disku k USB2 na MB, což bude limitovat rychlost externího disku vybaveného USB3 rozhraním.

Další možností je osadit skříň rámečkem https://www.czc.cz/akasa-ak-ien-05-lokstor-m52-5-25/164110/produkt
a koupit samostatný disk https://www.czc.cz/seagate-desktop-hdd-3tb/100119/produkt
na který je možné provést zálohu a následně ho z PC vyndat.
Výhodou je připojení na SATA2.
Co se týče rychlosti pevné (rotační) disky nedokáží rychlost SATA 3 využít (narozdíl od disků SSD) a jejich rychlost přenosu dat je stejně někde na úrovni SATA 2.

Pro svižnost chodu PC je možné samozřejmě osadit SSD disk na stávající rozhraní SATA 2 v základní desce. Disk bude sice limitován SATA 2 připojením, přesto rozdíl vůči klasickému disku při běžném používání je obrovský.
https://www.czc.cz/kingston-hyperx-savage-240gb/170558/produkt

Jinak nabízet někomu AMD . . . no fuj. Co jsem měl AMD já vydrželo to zařízení max 4 roky a pak vyhořelo. Jednou celý notebook, pak procesor v PC, po zakoupení nového procesoru odešla základní deska, no a pak už to šlo do popelnice všechno.
Od tý doby jedině Intel.
durib (1141)|5.7.2016 23:02
Především RAID není záloha!
Pak se musíš zeptat sám sebe- stačí mi moje dosavadní PC na to, co potřebuji? Pokud ne, budeme skládat novou sestavu.
Pokud ano, pak stačí dokoupit disk na zálohu. Ten můžeš připojovat klidně i přímo na SATA pokud chceš (otevřeš bočnici a budeš připojovat jenom napájecí kablík dle potřeby). Nebo koupit disk v rámečku, ale tam jsou rychlosti u USB 2.0 žalostné.
@gfm v nižší cenové hladině poslouží AMD lépe. Za menší peníz mají i lépe vybavené desky. Ten poslední odstavec mi od tebe přijde celkem jako úlet a pochybuji, že za ty problémy mohlo samotné AMD :rolleyes:
Ventero (1280)|6.7.2016 09:57
Tak raid muze byt nastaven jako jakasi forma zalohy coby zrcadlo, ale take to ma tusim sva uskali ...
VencaX (3686)|6.7.2016 10:34
[QUOTE=durib;582753]Především RAID není záloha!
Pak se musíš zeptat sám sebe- stačí mi moje dosavadní PC na to, co potřebuji? Pokud ne, budeme skládat novou sestavu.
Pokud ano, pak stačí dokoupit disk na zálohu. Ten můžeš připojovat klidně i přímo na SATA pokud chceš (otevřeš bočnici a budeš připojovat jenom napájecí kablík dle potřeby). Nebo koupit disk v rámečku, ale tam jsou rychlosti u USB 2.0 žalostné.
@gfm v nižší cenové hladině poslouží AMD lépe. Za menší peníz mají i lépe vybavené desky. Ten poslední odstavec mi od tebe přijde celkem jako úlet a pochybuji, že za ty problémy mohlo samotné AMD :rolleyes:[/QUOTE]
No nevím, jestli AMD poslouží lépe. Pokud nebudeš mít chladič, bude to hlučné a musíš myslet na zdroj, jelikož AMD žere více. Následně si spočítáš, kolik výkonu na jádro vlastně AMD FX-6300 má a vyjde ti, že za o málo větší peníz si můžeš pořídit i3, která bude na běžnou práci vhodnější a nebo rovnou i5, která pár let vydrží, narozdíl od vyhnívajícího x generací starého procesoru.
P.S. nejsem intelista ani antiAMDčkář. Jen vidím situaci reálně.


Btw. nebál bych se do SATAII pořídit SSD. Budeš sice omezenej někde na hranici 200-300MB/s přenosovou rychlotí, ale ten disk bude pořád několikanásobně rychlejší oproti standardnímu HDD. Co se týká zálohy dat, tady padlo už rad dost.
zsdx (2098)|6.7.2016 17:32
[QUOTE]Vymyslel jsem si tedy hezký plán, že dokoupím ještě jeden disk o stejné kapacitě, na který bych zrcadlil současný disk a navíc bych dokoupil ještě jeden SSD, kam bych nainstaloval windows a další software.[/QUOTE]
Zadny problem (ani v 'jen' SATA/300) nevidim. Jen to neni zrcadleni (ve smyslu RAIDu), ale klonovani (identicka kopie) a pokud budes delat cistou instalaci Win na SSD, tak je to jedno a data posleze staci prekopirovat.
Strýček Sam (60)|8.7.2016 16:03
spousta informací a spousta názorů, za které moc děkuji.

jen bych potřeboval ještě upřesnit, jak je to s tím raidem...měl jsem na mysli právě zrcadlo, což jsem vyčetl, že by mohla být ideální forma zálohy - když jeden disk klekne, tak je záloha na tom druhém. Nebo jsem to špatně pochopil? Upřímně řečeno...žádnou zkušenost s tím nemám, ale přišlo mi to, jako dobrý řešení, že se o tu zálohu nebudu muset až tak moc starat.

jinak tedy, po zralé úvaze, bych asi holt zvolil dokoupení základní desky a dvou HDD, časem třeba i ten jeden SSD, případně další upgrade. Zvolili byste stejné komponenty, jako doporučil prodejce?

off topic: snažil jsem se rozdat pár reputačních bodů, ale když kliknu na zelenou šipičku a potvrdím "přidat ohodnocení", tak se nic hmatatelného nestane. je v tom nějaká zrada nebo se to přidalo, aniž by vyskočila nějaká potvrzující hláška?
Rendl2 (501)|8.7.2016 16:48
RAID je dobré pro zálohu systému, když klekne disk, tak jedeš bez prodlevy na druhý disk, ale když třeba chytneš vir nebo nějakou poruchu dat, tak se ti poškodí i ta zrcadlená data, takže na zálohu dat jedině externí disk, který není připojen stále k PC, aby nemohlo dojít k jeho zničení třeba přepětím nebo jinou poruchou na PC.
Já bych už do DDR3 dneska nešel:). Stavěl bych na DDR4, ale s tou sestavou co máš v popisu, bych fungoval ještě tak 5let:).
Na přidávání bodů jsou nějaká pravidla, tak si je můžeš přečíst, ale rozdávat to jako bonbóny nejde.
Ventero (1280)|8.7.2016 17:20
A komentar jsi k RP napsal - tusim, ze je tam nutny a bez toho neprojdou.
VencaX (3686)|8.7.2016 22:13
Pokud chceš udělovat body, je nutné tuším aspoň 3 nebo 5 znaků do komentáře, třeba "+++" nebo "za dobrou radu".

Co se týká sestavy, chce to 2 informace
1) dej vědět informaci o stávající sestavě a zdali ti výkonově dostačuje
2) kolik máš peněz na upgrade

Osobně bych ale do FX-6300 nešel. Zvlášť díky zastaralé architektuře a slabé možnosti upgradu do budoucna.

Další otázkou je to, jestli vůbec kupovat "WD Red" disky vzhledem k tomu, že PC nepoběží 24/7, na což jsou ty disky stavěné. Pokud chápu správně, jde pouze o to, mít automaticky zazálohovaná data, jinak se PC používá standardně. Zas je to prostě ušetření 400/ks.

Popravdě, pokud tvá stávající deska umí RAID 1 (mirroring), tak bych možná zkusil jen koupit 2 disky (nebo jeden ke stávajícímu na zálohy) a s nějakým drahým upgradem se ne... Hlavně ten IT specialista ti nutí SATAIII i když v případě standardních plotnovejch disků ti ty disky ani nevyužijou rychlost SATAII.
Strýček Sam (60)|8.7.2016 22:35
bylo to tím komentářem. nenapadlo mě, že je povinný :)

aktuální sestavu mám v podpisu, čili:
MB Asus M4n68T-M; AMD Phenom II X4 965 3,40 GHz; AMD Radeon HD 6570 2GB; ZDROJ Chieftec GPA-400S 400W, akt PFC 12cm fan; RAM 2x Kingmax DDR3 4GB; HDD Samsung HD204UI SCSI Disk Device 2TB; Monitor: LG IPS235P; Win 7 64-bit

výkonu asi není nikdy dost :) ale jelikož by mé finance měly nyní téct trochu jiným směrem, tak na otázku, kolik peněz vrazit do upgradu, nedokážu odpovědět. Nicméně, postupně bych určitě o upgrade určitě stál.

z toho raidu jsem zklamaný, ale už chápu, že to asi není rozumný řešení, ačkoli mi přišlo nejpohodlnější. je tedy lepší vzít novou desku s usb 3 a k tomu externí disk a nebo rámeček a samostatný disk? nemusel bych k té desce kupovat i nový windows (aktuálně mám OEM)?
gfm (68)|8.7.2016 23:16
Pokud je volný slot na stávající desce, možná by stálo za zvážení dokoupení řadiče https://www.czc.cz/axago-pci-express-adapter-2x-usb3-0-etron/109936/produkt
a pak prostě koupit nějaký externí disk s USB3 rozhraním https://www.czc.cz/wd-elements-desktop-usb3-0-3tb/145889/produkt
Záleží kolik GB se bude zálohovat a jak často, ale přijde mi to jako nejlevnější a nejrychlejší řešení.
VencaX (3686)|9.7.2016 13:32
Další věc je - pokud upgrade HW, tak se vykašlat na AMD. Ne z toho důvodu, že bych je neměl rád ale z toho, že zlepšení výkonu nebude nějak extra moc znatelné. Pokud upgrade celé sestavy, koukal bych nejlépe po i5 nebo v případě nízkých financí po i3 (pořád bude výkonnější než FX-6300). Otázka je, jak se zdrojem, osobně bych raději koupil nový, než novou sestavu věšel na starý. Každopádně když to vezmeš kolem a kolem, 2TB HDD 2300+, deska +-2000, CPU +- 3-6000, zdroj 1500+, tak jako tak jsi na nějakých 10000+.

Otázka je, jestli to pro tebe je adekvátní investice, nebo radši zvolíš třeba metodu, kterou psal gfm a další upgrade až časem.

P.S. Díky za repuťák!