reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GTX 950 + otázky

Donald64 (702)|17.8.2016 18:45
Zdravím, mám spoustu otázek a budu moc rád, pokud se ke každé z nich alespoň někdo vyjádří.

1) RX 460 2GB má v průměru o 30% nižší výkon, než GTX 950. Pokud bychom vycházeli s ceny 4,2k za Nvidii, tak by tato karta byla zajímavá za cenu 3,2k. Na czc se nyní pohybuje za 3,5k, ale dejme tomu, že to s nástupem konkurenčních modelů klesne. Jediný problém, který s touto kartou mám je ten, že o 30% nižší výkon není stabilní, ale pouze průměrný. V některých hrách dosahuje klidně jen o 5-10% nižší výkon a někdy se propadne i o 50% výkonu oproti GTX 950. Proto bych se rád zeptal lidí, kteří nesmýšlí ani zeleně, ani červeně, aby ze zkušeností s předchozích let řekli názor, zda se dá očekávat ustálení výkonu, popřípadě v jakém časovém horizontu? Pokud by tato karta měla takovéto výkyvy, tak bych si radši 1k připlatil za odladěnou GTX 950, ačkoliv by mi stačila i levnější karta.
2) Dokázal by někdo objektivně posoudit, jak se od sebe odlišují jednotliví výrobci grafických karet? Třeba u zde zmíněné GTX 950 máme MSI, Asus, Gigabyte, EVGA, Gainward, Zotac, Palit - u AMD je ještě Sapphire. Dá se objektivně o jednotlivých značkách něco vyvozovat? Nebo alespoň o nějakých konkrétních provedeních jednotlivých značek? Třeba že některé značky či provedení od některé značky bývají méně kvalitní, hlučnější, více se hřejí, mají potíže s ovladači apod. Za jakékoliv názory budu moc rád. Já tedy nejvíce sympatizuji s MSI.
3) Některá vlákna uvádějí, že AMD grafiky více vytěžují procesor než Nvidia. Mohu se zeptat, čím je to způsobeno a kolik to dělá zhruba %? Dá se to objektivně brát jako nevýhoda? A potom by mě tedy zajímalo, zda se dá nějak objektivně určit podle procesoru který mám v PC, jaký je pro mě grafický strop, který je naprosto bezvýznamné překračovat? Do výkonu jaké grafické karty, procesor ještě nebrzdí výkon grafiky? Vemte obecně Pentia, Core i3, Core i5 a Core i7.
4) K mé poslední otázce patří jednotlivá provedení GTX 950. Tato karta se pohybuje od 4 do 5,2k. Všechny karty budou mít velice podobný výkon a spotřebu, to se dá jednoduše posoudit dle toho, jak je přetaktovaná. Avšak jejich provozní vlastnosti jako je hluk a teplota v zátěži se liší. Neexistuje nějaký test, který dané rozdíly uvádí? Na jeden jsem narazil, je zde 7 modelů, ale neuvádí se zde přehled hlučností. Kdybyste někdo o něčem věděli, kde je co nejvíce modelů a jejich porovnání, bylo by to fajn. https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_950/27.html
Mě osobně se zamlouvala tato https://www.czc.cz/asus-gtx950-oc-2gd5-2gb-gddr5/180299/produkt , ale nevím, zda je i verze bez OC výhodná. Četl jsem o ní, že je hlučnější v zátěži. Tišší Asus Strix, je dražší a prý má veliké problémy s ovladači, takže je docela umění nastavit, aby se ventilátory neustále točily, což zvyšuje životnost karty, nevím, zda je to problém i předešlé Asus karty. No a jinak se mi ještě zamlouvala tato https://www.czc.cz/msi-gtx-950-2gd5-ocv1-2gb-gddr5/192858/produkt , ale nikde jsem ji neviděl otestovanou, vždy to byl ten o 200Kč dražší, vzhledově stejný, model. Dá se zde něco obecně tvrdit o teplotách a hlučnosti karet s jedním ventilátorem oproti kartám s dvěma? Samozřejmě bych tu kartu chtěl co nejlevněji, ale ne vždy se to vyplácí.

Pokud k nějakému bodu budete mít co říct, tak se prosím o své postřehy podělte. Předem moc děkuji za pomoc :)
Fox_25 (613)|17.8.2016 19:51
Já bych to tak nehrotil a koupil bych něco přes bazar. Vzhledem k tomu co je v nabídce nových karet do 5000, to podle mě nemá smysl. Kolem 3000 se objevují GTX 960 a kolem 6000 GTX 970.

Např.
https://pc.bazos.cz/inzerat/64182627/PRODAM-Asus-GTX-960-2GB-za-50-ceny.php
Donald64 (702)|19.8.2016 12:41
Díky za doporučení. Avšak mnohdy jsem špatně pochopen. Ty moje otázky se příliš netýkají výběru grafické karty. Buď bych koupil bazarovou MSI GTX 960 nebo novou Asus GTX 950 OC a měl bych klid. Toto téma bylo založeno primárně za účelem rozšíření znalostí ohledně grafických karet. Proto budu skutečně moc rád, kdybyste se k nějakým bodům vyjádřili. Velice rád se zamýšlím nad nějakou problematikou hodně do hloubky, a proto ocením každou zkušenost či názor daleko zkušenějších lidí, než já obyčejný teoretik jsem. Nedělám v PC firmě, takže moje zkušenosti jsou omezeny na kauzality a vyčtené informace, no a proto si chci své vědění trochu rozšířit.
Fox_25 (613)|19.8.2016 14:09
Aha, přiznávám že to takto do hloubky neřeším už dlouho. Dle recenzí vyberu nějakou kartu s poměry cena/výkon/hluk/spotřeba, karta se vyzkouší a buď je ok, nebo ne. Stejně, žádná recenze ti přesně neřekne jak se bude karta chovat u tebe a zda ti bude na 100% vyhovovat.
johny__g (6387)|20.8.2016 10:42
1) - ano , s pozdějšími ovladači se dá očekávat nějaké zlepšení, ale nebude to nic extra. Všichni výrobci se u ovladačů soustředí na nové modely karet (poslední generaci) a nové hry. Že by se dalo čekat zlepšení u předchozí generace a hry co byla vydána před dvěma roky nehrozí.

2) Tohle se nedá zobecnit, musíš se zaměřit na konkrétní modely karet.

3) To slyším poprvé, uveď zdroj. Otázka je zase příliš obecná. Jsou hry které jsou na výkon CPU náročné, jiné zase kde je to skoro jedno. Jsou hry které využijí spíš vyšší IPC (jednovláknový výkon) a hry které jsou schopné škálovat s počtem jader. Ohledně toho kdy začne CPU brzdit grafiku, hodně záleží třeba na rozlišení. Ve FullHD dojde CPU dech dříve než ve 4k. Obecně bych řekl, že i3 stačí pro většinu mainstream grafik (GTX 960, 1060, RX480).

4) Nevím, ale pokud jak píšeš jsi našel test grafiky se stejným chladičem, tak je jedno jestli jde o OC model nebo ne. Chovat se bude podobně.
Donald64 (702)|20.8.2016 15:11
Johny__g děkuji za vyjádření.

1) To jsem nevěděl, že se výrobci zaměřují pouze na ladění nových her a staré se moc neřeší. Pokud to tedy není hi-end, tak přílišné vylepšení nehrozí a i tam budou ovladače vydávat předpokládám pouze do vydání modelu, který jej nahrazuje. Jak tedy vyplývá, ovladače díru do světa neudělají a jedná se jen o drobná vylepšení.

2) Ok beru na vědomí. Všeobecně se to tedy dá brát dle popularity MSI>Asus>Gigabyte>... a omrknout vždy jejich jednotlivé modely a vybrat ten, který vyhovuje cena/kvalita.

3) Zdroj je velice těžké dohledat. Obecně to byly diskuze na czc. Dej Ctrl+F a napiš v každé diskusi klíčové slovo "procesor". Komentáře, ze kterých mám tyto informace se ti krásně ukáží. Je však pravda, že jsem se s tím jinde nesetkal.
https://www.czc.cz/msi-r7-360-oc-v1-2gb/184515/produkt/4q95adi97ejnjbnqb25jj1vr8e/diskuse?category=abaffb53rejs0bd058guv79ikd
https://www.czc.cz/sapphire-nitro-r7-370-2gb/187422/produkt/88dm863ka6ifb80ttektijo5na/diskuse?category=abaffb53rejs0bd058guv79ikd
Já to obecně beru takto: Pentium (do GTX 950 - 4 000Kč), i3 (do GTX 960 - 6 000Kč), i5 (do GTX 970 - 10 000Kč), i7 (cokoliv). Vycházím z doby, kdy tyto grafiky stály cca tolik peněz, ještě není na trhu celá nová řada, tak to srovnávám se starou. Jinak jsem k tomu spíše přistupoval intuitivně do 2x ceny procesoru :)

4) Zde jsou 2x bíle MSI grafiky a obě mají trochu jiný chladič, že by se tu šetřilo na materiálu?
https://www.czc.cz/graficke-karty/produkty#q-c-1-f_2027481=sNVIDIA&q-c-3-producer=sf9tjqc87bgedt8n92rhra85137&q-c-0-conditionSticker=sNEW&q-c-2-f_2027483=sGeForce%20GTX%20950
Jinak u té Asus mě zajímalo, zda je ta grafika přetaktovaná v základu, nebo to má nějaký boost režim, něco jako Turbo boost u intel i5/i7, který se dá vypnout, popřípadě XMP ramky, které mají také taktovací režimy, ale jsou v základu vypnuté.