Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TeamGroup L3 EVO

flanker (1579)|22.9.2016 12:02
Uvod a popis


Tento SSD disk směřuje do levnějšího segmentu a nabízí několik variaci kapacit. Já sáhl po 240GB verzi, což je dnes takové cenové i kapacitní optimum (za rozumné peníze docela dost muziky). Můžete ho sehnat od 120 GB až po verzi o kapacitě solidní 1 TB. Jedná se o klasický SSD s AHCI do SATA konektoru. Podporuje jak SATA 3Gb/s tak i 6Gb/s. Disk disponuje také funkcí TRIM, tedy ochrana od neustálého zapisování do obsazených buněk. Komunikace mezi operačním systémem a řadičem disku tak dává předem vědět, které buňky jsou ještě prázdné.
Kontrolér v disku je pravděpodobně Phison S10 a čipy Toshiba MLC. Disk jsem totiž nerozdělával.


Balení disku je menší krabička, s pestrobarevným potiskem a základních informacích o funkcích a záruce.


Po otevření krabičky nalezneme plastový obal a uvnitř obalu je samotný disk, stručný manuál a záruční list. Toť vše, nehledejte žádné šroubky ani montážní set pro 3.5" pozici. Tudíž disk budete mít v PC navolno a nebo pokud vaše PC case disponuje samotnou pozicí pro SSDčka.


Disk má podobně laděnou nálepku v barevných pruzích jako je na krabičce a disk je skutečně lehoučký. Oproti jiným SSD váží snad jen polovinu.Ze strany jsou pak otvory pro šroubky a zepředu pak SATA napájecí a datový konektor.


Testování jsem provedl na testovací sestavě s Asus Maximus VIII Extreme, Intel core i7-6700K, 2x 8 GB GSkill TridentZ a grafickou kartou byl AMD Radeon RX 480. Zdroj je letitý Corsair AX1200. Jako operační systém posloužil ještě Windows 7 SP1 Ultimate.

Testy

Program SSD-Z nám ukazuje funcke jakými disk disponuje a také informací o firmwaru a nebo teplotě disku. Ta byla 30C, což je v pohodě.

SSD-Z benchmark

SSD-Z má také integrovaný test výkonu. Sekvenční rychlosti čtení a přístupové doby si můžete provonat s vaším diskem.


Crystaldisk Info je oblíbený a používaný software na poli měření disků.

ATTO benchmark

-zde asi ideálně vidíme, že rychlost čtení se ustaluje od souborů o velikosti 32kB a více a to cca na 560 MB/s, zápis pak 500 MB/s

AS SSD benchmark

-často používaný test, rychlosti zhruba odpovídají i předchozímu ATTO testu. Celkové skóre čerstvého disku je 1169 bodů, to je myslím velmi pěkné.

pro zajímavost jsem naměřil druhý SSD 120GB HyperX3K, v jeho neprospěch jistě bude fakt, že už ho mám asi tři roky (ačkoliv secure erase na mě byl také dělán)


Po výkonové stránce můžu shrnout, že disk nabízí v řadě SATA SSD disků velmi solidní výkon, řekl bych na základě dalšího měření, ne moc odlišný od populárního Samsungu 850 řady. A to za slibovanou nízkou cenu. Takže i když TeamGroup možná není v našich končinách až tak populární, v Asii svoje jméno má (je to hlavně výrobce pamětí). Někoho možná zamrzí absence montážního kitu. Mě však nikoliv, disk můžu mít jak volně na kabelu na benchtable, tak už dnes existuje řada skříní, které mají speciální pozici pro SSD disky.
flanker (1579)|23.9.2016 11:42
Koho by zajímalo, řadič je skutečně Phison S10 a pamětové čipy Toshiba MLC na 15nm :)

U nás se prodávat nebude, alespoň prozatím, nicméně stanovená cena by byla jen okolo 1950Kč s daní.