reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus PRIME a TUF Z270 + Asus B250 desky - infa, podpora

flanker (1579)|9.1.2017 15:10
Další generace TUF řady, která vyniká odolností (přes 7000h zátěží v různých podmínkách) a zárukou 5 let.
Nově podporuje AURA SYNC, má vyztužené sloty a samozřejmě duální M.2 NVMe přes PCIe (nebo i SATA). Nechybí klasický ochrany IO portů, pamětí apod. Potěší tentokrát duální LAN

Samotný princip duální LAN


Díky TUF ICE čipu lze ještě detailněji řídit další extra konektory pro ventilátory na desce+čidla. Zajímavý může být i software do mobilu, aplikace sloužící k monitoringu a částečnému řízení PC na dálku. Funguje však pouze v rámci lokální domácí sítě. Ale pořád lepší jak nic :)


Fotky desky:


podpora i zapojení RGB pásků (bílý konektor)


PRIME Z270-A navazuje na Z170-A, což si všimneme na první pohled. Přesto přejímá i určité prvky Deluxe verze a má navazovat na éru desek roku 1989 (jak? to není nikde přesněji rozvedeno)
Deska disponuje vyztuženými PCIe sloty, což se hodí pro těžké grafické karty highendu, má vylepšený zvuk, LAN, ochrany všeho možného, vynikající balík softwaru. A pochopitelně podporuje Intel Optane, 3D tisk design a AURA SYNC podsvícení a řízení. Nechybí ani nové konektroy ventilátorů pro PWM/DC a AIO pumpu či pro ventilátory s vyšším odběrem z konektoru (obvykle 3000rpm a více ventilátory)


Zde schéma desky pro saotný Kaby Lake, rozmístění linek a rozhraní


Deska má i start a reset tlačítka, proto ji lze využít jak na benctablu, tak i v klasické uzavřené case (kde tlačítka nejsou natolik nutná)
IO výstupy
flanker (1579)|10.1.2017 14:40
Desky B250 a H270 ROG Strix
Pozor si dejte u těchto desek na jistá omezení, jako je jinak fungující M.2 Optane a nebo podpora zapojení více grafických karet či nemožnost OC (BCLK OC). RAM jsou také omezeny na 2133/2400 MHz.

Desky podporují M.2 Optane, tedy duální zapojení M.2 disků. H270 umí PCIe pro oba M.2 disky (byť jeden dvourychlostně). B250 však umí přes NVMe PCIe pouze jeden disk. druhý pak má společné linky jen a pouze v SATA módu.


Obě desky umí také pochopitelně 3D tisk, na stránkách pak bude ke stažení software i CAD soubory pro tisk a jejich případnou úpravu.


Následuje pár příkladu použití.


Překvapením může být, že se zbytečně nešetří ani na zvukovém kodeku, na obou deskách jsou ALC1220 se zesilovači, kondíky...


A nechybí podsvětlení AURA a nebo herní ROG software, který ani nebudu v komplexnosti uvádět...Nyní H270 čipset a deskaROG Strix B250F Gaming
Znovu opakuji, zde M2 Dual Optane lze použít pouze v případě, že jeden z M.2 disků pracuje jen v SATA módu


A schéma čipsetové řady


Deska