Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

lze vyjmutím kabelu USB poškodit CPU?

texmur (17)|26.2.2017 16:44
podařilo se mi omylem za chodu vypojit USB 3.0 konektor přímo ze základní desky ( když jsem kontroloval teplotu chladiče grafiky tak jsem o něj zavadil a on se povysunul- Nic kovového jsem ba ruce neměl, jen jsem se dotknul tišťáku grafiky) Následovalo restart PC a le už nenaběhl. Deska Gigabite jen 5x pípne - což je chyba CPU.
Nenaběhne vůbec obraz, jen to 5x pípne a to i když vyjmu grafickou kartu - takže usuzuji že v ní problém nebude, neboť s ní i bez ní se to chová stejně
Udělal jsem reset biosu a pak ho i přeflashoval (deska to umí přímo ze speciálního slotu USB)
zkusil jsem odpojit periferie včetně zapojení jen jednoho DDR4 modulu.
Nic nepomohlo - poradí někdo?
Gigabyte x99 SLI, i7 6800k
Fox_25 (613)|26.2.2017 17:39
A nezavadil jsi určitě i o něco jiného? Ještě můžeš zkusit vytáhnout baterku, asi na deset sekund zkratovat piny v patici pro baterku, a vypnout OC mód na přepínači.
texmur (17)|26.2.2017 18:01
baterku s resetem CMOS jsem zkusil a nepomohlo to. Vůbec se do biosu nedostanu. Nějak je mi divné že by se poškodilo CPU vytažením kabelu USB 3.0 z desky
Ventero (1280)|26.2.2017 22:15
To by bylo opravdu divne. To uz spis deska - ale i tak je to nesmysl - bezne za chodu vypojuji a zapojuji do desky piny od usb. Vsak je to stejne, jako kdyz se vytahne konektor nebo flashka ze zdirky ...

Poradim reklamaci ...
durib (1141)|26.2.2017 23:38
Ještě se pozorně podívej, jestli nejsou ohnuté nějaké piny na desce. Pak akorát před reklamací naposled zkusit rozjet PC vyndané na stole bez skříně.
texmur (17)|27.2.2017 18:16
piny jsou OK a na stole to dělá stejná 5x pípnutí (s i bez VGA). M8te někdo zkušenost jak se alza tváří na takovéto reklamace a za jak dlouho je vyřeší?
Tomak_CZ (392)|27.2.2017 18:50
Ještě se pokus znovu osadit cpu... ;)
texmur (17)|27.2.2017 22:29
i to jsem zkusil a nepomohlo. Prostě při odpojení USB 3.0 konektoru to dostalo nějakou pecku a odešla buď deska nebo CPU
Ventero (1280)|28.2.2017 13:58
Ze zakona maji mesic. Jestli je vse od Alzy, je moznost poslat to cele s tim, ze nemuzes urcit, ktery komponent je zavadny. Popr. posli jen desku+cpu s timtez... Dobra je predbezna tel. ci mail domluva.
texmur (17)|3.3.2017 21:19
Vyřešeno:
V alze mi na počkání otestovali vše a zjistili že je poškozená grafika geforce 770. No jen je mi divné že se to chovalo stejně s i bez grafikz ve slotu (5x to píplo) a hlásilo problém s CPU
Koupil jsem novou geforce 1070 a běží jak víno
závěr:
1. V alze v Holešovicích jsou velmi ochotní technici:thumb
2. dotknutím se zlehka rukou lze za provozu odpálit grafiku:eek:
Fox_25 (613)|4.3.2017 01:30
Samozřejmě že takto lze zničit grafiku, statická elektřina je pěkná potvora. Než sahám do PC, tak se vždy dotknu skříně PC která je ukostřená, abych se "vybil".
Ventero (1280)|4.3.2017 09:24
No ale je to pech jako svina ... Videl jse lidi provadet s pc kdejake prasarny, sam se u starych krapu moc s opatrnosti nezabyvam a jeste jsem nic nevidel takhle odkourenyho. Dokonce jsem u jedny stary MSI vyzkratoval, diky zmene zapojovani pinu v jiste dobe, usb port na temer deset vterin a byl jsem presvedcen, ze cela 5V vetev musela jit do haje a deska bude jiste uz v Kremikovem Nebi. Ale fungovala dal vcetne usb portu :D
Fox_25 (613)|4.3.2017 12:22
Abych se přiznal, dostal jsem darem ESD "náramek", a ESD podložku. Tu používám vždy když se skládá PC. Mě se povedlo nejspíš statikou odpálit 2 zvukovky a při vysávání vnitřku case základní desku. Věřím že na 99% by se bez podložky a náramku nic nestalo, ale Murphyho zákony hovoří jasně. Asi jako když jsem si dal opravit auto protože nestartuje, mechanik přijel aby ho odtáhl, ale jak do něj nastoupil tak v klidu nastartoval a odjel. Za dva dny jsem byl pro auto, vše ok, tak jsem si zajel nakoupit, pak domů, a na druhý den jsem samozřejmě nenastartoval, jen jsem poslouchal startér a cvakající pastorek který ne a ne zaskočit.

USB by měli mít ochranu proti zkratu, jak je odběr vyšší než 500mA(USB2), tak se odpojí.
texmur (17)|4.3.2017 15:24
no naštěstí jsem zjistil že ma MSI je 3 roky záruka tak už jsem ji dal reklamovat (ale stálo mě to 13tis za asus 1070)- No alespoň se snad Premiéra začne lépe hýbat v náhledech....
Ventero (1280)|4.3.2017 19:08
S tou ochranou usb v te dobe nevim - ta deska po tu dobu hodne zlovestne cvakala - mozna to byla ta ochrana ...