reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core i7/i9 - 7800X,7820X,7900X až 7980X -infa,recky

flanker (1579)|20.6.2017 11:46
[size=150]Úvod do situace na trhu[/size]

Letošní rok jsou doslova závody v uvedení nových procesorů. Jak ze strany AMD, tak ze strany Intelu. Je to až skoro blázinec a podobné čipsetové značení řad může leckteré nováčky silně zmást. AMD i Intel značí totiž čipsetové řady velice podobně.
Prvně letos Intel uvedl procesory Kabylake a hlavní čipsety Z270, B250 a H270. Následně AMD odpovědělo segmentem Ryzenů 7 a o další asi dva měsíce později s Ryzeny 5. Herní výkon podobný, pracovní výkon výhra pro AMD. A AMD čipsety X370, B350, A320.

Protože Ryzen, ačkoliv se jedná o vyšší mainstream/highend platformu svým určením i cenou celku, začal ohrožovat i HEDT Intelu, musel se modrý gigant rozhoupat a trochu urychlit uvedení nového HEDT segmentu s čipsetem X299. Ten navazuje na už skoro tři roky starý X99. Je to stále dobrá platforma, ale přeci jen nějaké novinky se od té doby uskutečnily. A to hlavně PCIe 3.0 i do jižního můstku, podpora NVMe, novější USB3.1, nová generace Thunderbolt apod.

Intel původně plánoval desetijádro. Tyto procesory vycházejí z určitého die typu, více jader neumožňují. Tudíž identický, jen ořezaný čip bude jak osmijádro, tak šestijádro.

Jenže nakonec se všechno změnilo, protože AMD oznámilo uvedení tohoto monstra do desktopu. A to byl a je skutečný problém. Procesor Threadripper s možností až 16C/32T a čipsetem AMD X399. Osobně si nepamatuji tak agresivní boj mezi AMD a Intel od dob Athlonů XP/64. Je vidět, že to nakonec jde a alespoň v multithreadu tu máme ohromný skok výkonu.


Takže Intel musel šáhnout do existence serverových Xeonů s jinou die, se kterými vůbec nepočítal, že by je musel překopat k obrazu desktopu (co do frekvencí a některých funkcí). I proto budou uvedeny později, nicméně prý letos.


[size=150]Kabylake-X nebo SKylake-X?[/size]
Aby to nebylo zcela jednoduché, nově budou uváděny pro Intel X299 dva druhy procesorů. Kabylake-X a Skylake-X. Proč? Možná to pro někoho bude lákadlo začít s Kabylake-X a deskou X299, a někdy v budoucnu osadit Skylake-X. Samotný Kabylake-X je víceméně klasický Kabylake, který má ještě lehounce popohnané takty, větší plochu rozvaděče tepla a zesílené kondenzátory pro o něco lepší overclocking. Stejně jako Kabylake, umí "jen" dualchannel pamětí DDR4 (až 2666 MHz nativně) a 16 PCIe linek 3.0 pro využití grafických karet.
Konkrétně se bude jednat o modely Intel Core i5-7640X a Intel Core i7-7740X. Frekvence procesorů je 4000 MHz, resp 4300 MHz v základu. Turboboost nabízí pak dalších 200 MHz navíc. V obou případech to jsou čtyřjádra, i7 umí navíc hyperthreading (tváří se tedy jako osm jader v operačním systému).
Pozor si dejte na výběr desky a podporu BIOSu, ne všechny desky musí podporovat Kabylake-X!! Prim byl dán Skylake-X.
Naopak Skylake-X jsou typická výkonná monstra. Všechny podporují quadchannel pamětí a také zajímavou technologii Intel VROC. Začíná na šestijádru Intel Core i7-7800X (6C/12T) a dokonce i za slušnou cenu, ta by mohla u nás být něco okolo 10-11 tisíc korun, což je na Intel překvapivé.
Zajímavé bude i osmijádro Core i7-7820X s cenovkou kolem 16-17 tisíc v našich končinách. Loni jsme za něj dávali dvakrát tolik...Vše to aktuálně bude završovat desetijádro s novým označením Intel Core i9. A na to se v krátkosti podíváme v následujících kapitolách. Za něj zaplatíme kolem 28-30 tisíc korun, po zkušenostech 999 dolarů = u nás cca 30K koncovka. Všechny tyto procesory mají slušné TDP 140W. Je to sice více než Ryzen, ale pořád na výkonný desktop obhajitelné. Všimněte si podpory pamětí a různě rozložené velikosti cache, od 8,25MB L3 až po 13.75 MB u první Core i9 7900X.
Procesory mají i velmi vysoké takty, na své základní frekvenci totiž nikdy neběží, jak jsme si u Intelu za poslední roky zvykli. To by snad procesor musel běžet "nasucho" a nebo bez chladiče :). V praxi pak takty atakují onen Turboboost 2.0, kde máme takty 4 až 4.3 GHz (pro load všech jader to bývá cca o 200 MHz méně, pokud nemáte zapnutou funkci multicore boost v BIOSu desek-pak poběží na specifikaci turba2.0 vždy všechna jádra)! Intel už zavedl i balíček softwaru TurboboostMax 3.0 to ovladačů k deskám, pak procesory poběží při zatížení jednoho nebo dvou jader o další stupínek nahoru. Funguje to dobře, sám software pozná nejlepší jádra a využije je na maximum.

Všechny modely jsou zde v tabulce, s tím, že některé specifikace Intel ještě neví, a to hlavně díky rannému procesu při předělávání větší verze die Xeonů.

-otázkou jsou takty a TDP u modelů s 12C až 18C. Tipl bych si TDP okolo 165W, takty kolem 3 GHz v základu a plus nějak provedená turba...Každopádně je šokující, jaká monstra se v desktopu letos objeví a jako geek, budu se těšit na Cinebench s nějakým 16- jádrem či 18-jádrem :).

[size=150]Rychloteorie Skylake-X[/size]
Hlavním tahákem je rozhodně chystaný Core i9-7980X. Brutální osmnáctijádro s 36 vlákny:). To musí stačit i na Minecraft :)

Zajímavá je podpora AVX512, můžu vás potěšit, v BIOSu Asus je možnost si nastavit nižší násobič nejen pro klasické AVX, ale i pro vytížení AVX512, které bude ještě více zahřívat procesor zevnitř. Devízou je pak i Intel Optane Memory technologie+VROC a nebo až 44 PCIe 3.0 linek v procesoru. Nicméně, ne všechny CPU mají tolik linek!


Diagram celého komplexu HEDT na X299. Skládá se z jižního můstku, komunikační sběrnici DMI3.0 mezi jižním můstkem a procesorem a pak samotný CPU a jeho možnosti.


Nový čipset přináší vyšší rychlost i když stále přes sběrnici DMI3.0 (PCIe x4). Až 24 PCIe 3.0 linek z jižního můstku je solidní luxus, SATA zůstává na 8, což podle mého soudu bohatě stačí. A nakonec USB3.0 je až 10 (USB3.1 není nativně, narozdíl od Ryzenu). I219V LAN čip pro lepší optimalizaci síťového protokolu známe z Z270 a napojení na samotný LGA2066, alias socket R.


Došlo k přepracování cache subsystému, už ani není třeba tak ohromná L3 cache (ačkoliv je stále nadprůměrně veliká :-) ). Každá část je napojena na jádro, navíc se zvětšila L2 cache.


Už jsem na jiném místě zmínil, jak funguje Turbo Boost Max 3.0. Samotný software automaticky rozpozná až dvě nejlepší jádra a na nich můžeme docílit až 4500 MHz taktu i s desetijádrem. Předchozí generace pracovala na podobném principu, ale uměla využít pouze jedno jádro.Je to trochu podobné technologii XFR na AMD Ryzenech, kdy je extra boost 50-100 MHz (ale mám dojem, že jen při vytížení jednoho vlákna)

Aby jste toto monstrum uchladili, Intel bdue samostatně prodávat znovu svůj AIO chladič.Někteří z nás jsou ale větší blázni a používají i tekutý dusík. Sám se chystám na nějaký Core i7/9, ale uvidíme dle momentální situace, který model to bude...Pro dusík je potřeba bohužel delid. Ani Skylake-X není letovaný!


Většinu rekordů dosáhli kluci z Asus ROG, spolu s overlcockery, které dlouhodobě sponzorují. Vypadá to, že dobré kousky dokážou na dusíku udržet 5.8 až 5.9 GHz Cinebench a jiné těžké procesorové testy!

[size=150]Procesor Intel Core i9-7900X[/size]
Podívejme se prvně na die. Dobře rozeznáme 10 jader. Tato verze die je relativně "levná" a Intel si na ni mohl dělat dobrou marži. Nebýt Ryzenů :)...Druhá verze zatím není dostupná, ale bdue jisto jistě větší a náročnější jak na chlazení, tak na výrobu/zmetkovitost v případě osmnáctijader.


Procesor má základní takt dle specifikací 3.3 GHz, na tomto taktu však nikdy nepoběží! Pouze v případě hraničních teplot, které jsou pro SKylake-X okolo 95 C v zátěži. Turboost 2.0 sahá až na 4.3 GHz, to je vskutku mazec...Minimálně 4 jádra tak poběží vždy! V závislosti na tpelotách, spotřebě apod. Mnoho výrobců BIOSů to má nastaveno tak, že CPU poběží i v těžké zátěži na 4.3 GHz, ale počítejte s tím, že spotřeba maličko naroste (odhadem o 20-30W). Pokud chcete dle Intel specifikací, musíte v BIOSu vypnout u Asus "asus multicore" nastavení. Tedy na disabled. Pro dvě jádra je pak ještě vyšší Turbo, a to až 4.5 GHz. V běžné praxi pak smaotné turbo bdue skákat někde mezi 3600-4000 MHz, což je na desetijádro úctyhodné.


[size=150]Jak jsem měřil a na čem testoval[/size]
času nebylo příliš, asi 2 hodinky celkem. Prvně jsme musel nainstalovat OS, WIndows 10 Home, pak rychle ovladače a benchmarky. To mě trošku stresovalo, hlavně ke konci, kdy jsem chtěl zkusit nějaké přetaktování....

Základní deska PRIME Asus X299 Deluxe, BIOS 0401
Zdroj Cooler Master V500 500W
SSD HyperX 3K 120GB
chladič Enermax ETS-T50
RAM 2x hyperX Savage 2666 MHz 8GB DDR4 (tedy pouze dualchannel)
GPU Asus GTX1050 Expedition

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JqHQ6KNHIWc[/youtube]

Limitací trochu byl samotný dualchannel, v Cinebench se rozdíl neprojeví (zkoušeno na X99 dual vs quad), ale například v propustnosti AIDA už rozdíl bude a ne malý...Naštěstí většina z testů není až tak závislá na quadchannel a pro preview to myslím postačí :)

Deska byla tato kráska. Naživo vypadá lépe než na fotografii


-na IO je luxusně vybavená a jako jedna z mála má dokonce WiFi 802.11ad


Super je i dual LAN


Jak pracuje čip zvaný "proclock"? Jedná se defakto o externí generátor taktu, a díky němu lze zvyšovat frekvenci RAM, jemněji a stabilně doladit OC procesoru i pamětí. A nebo zkusit maximum z BLCK :)


Nově je na deskách Asus X299 i programovatelný RGB header, což se hodí pro casemodery


Já zase uvítal toto, nazývá se to obecně Dashboard a jinak česky řečeno je to malý černobílý displej jak na starých mobilních telefonech :). Může ukazovat post kódy, tpelotu procesoru, otáčky ventilátorů, post proces apod.Takto to vypadalo v praxi na defaultu:


A tady už samostatná testovací mrška :)


[size=150]Hurá na testy[/size]
A můžeme jít na testy. Měřil jsem v poslední beta AIDA64, kterou mám v plné verzi zdarma od týmu AIDA64 a díky jim za to :)
Poté jsme zkusil klasiku Cinebench mánie a X265 HWBOT benchamrk na 1080P i na 4K. Z moderních tetsů i Geekbench 3.x verze. A nechybělo ani SUperpi 32M či wprime. Více jsem toho nestihl. V BIOSu jsme jen nastavil paměti na 2666 MHz a zbytek nechal na automatice, CPU tudíž běžel na rozšířeném turbu profilu (víceméně pořád nad 4 GHz v základu!)¨


Samotný CPU měl velmi nízké VID, nevím, zda jsem se neuklepl a nebylo to 1.165V...To už si z hlavy nevzpomenu.

Procesor se v klidu podtaktovává na krásných 1200 MHz s velmi nízkým napětím.


A jak se chová v zátěži? Pokud nevyužívá AVX instrukce, je v zátěži pro většinu testů frekvence vysokých 4000 MHz! Všimněte si skutečně nízkého napětí, pouhých 1.067V.Pokud spustíte jedno nebo dvouvláknovou operaci, turboost 3max vás vystřelí na extrémních 4500 MHz! Napětí povyskočí na 1.25V


Prvně se podíváme na samotné AIDA64 testy v poslední beta verzi tohoto programu. Srovnání výsledků vidíme v jednotlivých sloupcích, s ostatními procesory databáze.


-v CPU Queen je výkon prostě brutální, nicméně ani 16 vláken Ryzenu si vede velmi dobře. Náskok nad tradičními procesory je pak obrovský


Další test není zcela ideální, ale pravděpodobně by dokázal částečně těžit z Quadchannelu


-tady je Core i9 tam, kde by být měla, tedy na špici :)


-AIDA Hash je doménou Ryzenu, ale na špici se drží i samotné desetijádro


-s prací v AES si vede procesor znovu solidně, zda umí vytěžit více quadchannel v tomto subtestu, to bohužel nevím..


-výkon v FPU je u Skylake-X skutečně ohromný