Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Holografická média se objeví ještě tento rok

Architect (232)|3.8.2006 22:11
Holografická média se objeví ještě tento rok

Technologie „budoucnosti“ Blu-ray a HD DVD mají dalšího nástupce. Je jím bratříček o 1cm širší a kapacitou (oproti 25GB BD-R) 12x větší.

Podle vyjádření Rich D'Ambrise, ředitele technického marketingu firmy Maxell začne firma Maxell společně s InPhase Technologies, vyvíjející holografické disky vydávat úložné zařízení 4. generace – holografickou jednotku spolu s médii ke konci tohoto roku.

Holografické médium bez obalu:


Společnost InPhase přezdívá svou technologii Tapestry" a její první jednotka bude k zápisu používat červený laser, alespoň do doby, dokud se nezlevní lasery emitující zelené a modré světlo. V první fázi bude přenosová rychlost kolem 20MB/s (která zhruba odpovídá 16x u dnešních DVD disků), ale postupem času by se mohla zvýšit až na 100 MB/s. A 300 GB disky H-ROM (holographic ROM), oznámená k prodeji kolem listopadu tohoto roku, tak bude schopna přečíst za cca. 4,5 hodiny. Na testování a vývoji médií se od 1. srpna 2006 podílí i světoznámá firma DaTARIUS. Více zde

Jestli vám připadá 300GB hodně, pak vězte, že firma plánuje vydat v roce 2008 druhou generaci holografických disků s kapacitou 800GB a kolem roku 2010 dokonce až 1.6TB.
[INDENT]Pro představu v rozlišení 1920x1080 (HD 1080p) a s 30 snímky za sekundu by tento disk zaplnilo ve formátu H.264 a profilem pro stolní přehrávače video dlouhé 7,7 dne.[/INDENT]

Podle InPhase by měla technologie najít využití v oborech, jako je HD video a archivace velkých databází např. ve zdravotnictví. Pouhou spekulací by, podle mého názoru, mohlo být využití v rastrovací tunelové mikroskopii (SPM). Nanotechnologie v medicíně na programujte.cz

Firma Maxell a InPhase Technologies již oznámila první klienty. Televizní vysílací stanice Pappas Broadcasting a Turner Broadcasting budou využívat k archivaci jejich optická média. Na první 300GB si společnost může nahrát 35 hodin videa v HD vysílací kvalitě.

Prototyp zařízení a média:


Cena holografických jednotek by měla být kolem 15‘000$. Cena write-once (pro jeden zápis, ak. CD-R, DVD-R) média by měla od 120$ do 180$. Disk má mít životnost zhruba 50 let.

Zdroje: DailyTech,
CNET news + linky.