reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

rozdíl ve výkonu mezi BFG GeForce 8800 GTS OC 320MB a její 640MB verzí

haxan (25)|20.9.2007 17:19
Ahoj,
četl jsem poslední recenzi na řadu 8800 graf. karet a zajímalo by mě v jakém poměru (ve výkonu) jsou ke svým 640Mb "klonům" ... konkrétněji karta od BFG uvedená v nadpise. Ta 640MB verze stojí o 2000 víc takže by mě asi zajímalo jsetli se těch 320MB navíc opravdu využije a jestli je to na výkonu karty znát.
Díky,
D.
P@pi (1519)|20.9.2007 17:38
Test máte zde:
https://www.svethardware.cz/recenze-test-8-high-endovych-grafik-2-cast-testy-zaver/17454
https://www.svethardware.cz/recenze-test-8-high-endovych-grafik-1-cast/17295

Co se týče mého názoru jako recenzenta, hlava volí 640MB verzi, ale ty důkazy pro větší výkon nějak nejsou. V testu je 640MB verze jen o "pár" procent výkonnější, což není na 2000Kč moc. Do budoucna se logicky se vyplatí připlatit, ale to je otázka zda na to máte.

Záleží na rozlišení, které používáte a předpokládanou životnost karty (tedy zda měníte kartu každých 1/2 roku nebo jednou za tři roky). S momentálními hrami se IMHO nevyplatí připlácet. Ale vy pravděpodobně budete s kartou hrát i nové hry a tam nároky zase narostou (např. Crysis je dost náročná hra). Pokud máte 2000Kč navíc, berte buď 8800 GTS 640MB nebo HD 2900 XT.
haxan (25)|20.9.2007 18:26
[QUOTE=P@pi;50296]V testu je 640MB verze jen o "pár" procent výkonnější, což není na 2000Kč moc.[/quote]

Jo, to mě taky na tom připadá trochu zváštní. Optimálnímu navýšení výkonu vzhledem k ceně by podle mě odpovídalo aspoň tak 10-20%. No, možná to u těch novějších her bude poznat.

[quote]Záleží na rozlišení, které používáte a předpokládanou životnost karty (tedy zda měníte kartu každých 1/2 roku nebo jednou za tři roky). S momentálními hrami se IMHO nevyplatí připlácet. Ale vy pravděpodobně budete s kartou hrát i nové hry a tam nároky zase narostou (např. Crysis je dost náročná hra).[/quote]

Kartu moc často neměním - resp. velmi zřídka. Což by v tomto případě asi taky mluvilo pro tu 640MB verzi.

[quote]Pokud máte 2000Kč navíc, berte buď 8800 GTS 640MB nebo HD 2900 XT.[/QUOTE]

Tuto možnost jsem taky zvažoval. V těch testech to pro toho Radeona nevypadá špatně, ale v jiné recenzi jsem se zase dočetl, že má příliš velkou spotřebu, zahřívá se, je hlučný a v celkovém srovnání s GeForce 8800 GTS za ní zaostává.

Tady je link na tu recenzi: http://games.tiscali.cz/specials/radeonhd2900/index.asp
P@pi (1519)|20.9.2007 18:29
Podle vašeho vyjádření bych asi bral tu 640MB verzi.
haxan (25)|23.9.2007 17:54
Také bych se více příkláněl k té 640MB verzi, ale mám menší dilema.

A to je, jelikož jsem na omezeném rozpočtu, že buď koupim lepší graf. kartu a horší desku nebo lepší desku a "horší" grafickou kartu. První kombinace by byla asi ta BFG 8800GTS OC 640MB a deska GigaByte P35-DS4... v druhém případě by to byla BFG 8800GTS OC 320MB a deska ASUS Striker Extreme. Jaká kombinace by byla podle vás v tomto případě příhodnější?
P@pi (1519)|23.9.2007 19:09
Pro mě určitě první kombinace. Osobně bych nebral NVIDIA chipset, není o nic lepší, ani horší než Intel (z mého pohledu, jestli Vy tam vidíte nějakou výhodu...?). Osobně mám radši chipsety Intel, ale jinak mi ty desky přijdou +- srovnatelné (záleží jestli bude OC a s jakým CPU), ale já bych bral na 100% první variantu.

Ale proč BFG ve verzi OC? Ta karta stojí minimálně 9700Kč (nepočítaje "německý dovoz"), ale Leadtek stojí již 8850Kč.

Z mé zkušenosti je BFG značka, která prodává přetaktované edice, které ale nemají žádnou výhodu. Většinou mají referenční paměti a ty jsou jen přetaktované, což za výhodu nepokládám. Už jsem od nich viděl i kartu s pamětmi přetaktovanými nad specifikace dané výrobcem (!!!), př. paměti s max. fr. 1400, ale u nich běhaly na 1460MHz! Což je IMHO docela sprostý... :thumbdown
haxan (25)|23.9.2007 20:38
[QUOTE=P@pi;50757]Pro mě určitě první kombinace. Osobně bych nebral NVIDIA chipset, není o nic lepší, ani horší než Intel (z mého pohledu, jestli Vy tam vidíte nějakou výhodu...?). Osobně mám radši chipsety Intel, ale jinak mi ty desky přijdou +- srovnatelné (záleží jestli bude OC a s jakým CPU), ale já bych bral na 100% první variantu.[/quote]

V těch chipsetech moc velký rozdíl nevidím, protože je ani tak dobře neznám. Už pár let, kromě posledních týdnů, moc nesleduju vývoj na trhu počítačů takže s nimi nejsem tak dobře obeznámen. V posledních týdnech co jsem si, ale přečetl z různých článků a testů tak to vypadalo, že ten nForce má o něco navrch. Ale v zásadě by to ani zas tak nevadilo.

Přetaktovávat to pravděpodobně budu. CPU bude Intel Q6600.

[quote]Ale proč BFG ve verzi OC? Ta karta stojí minimálně 9700Kč (nepočítaje "německý dovoz"), ale Leadtek stojí již 8850Kč.[/quote]

Hm, to je docela zajímavé, na ten Leadtek jsem nějak nepomyslil... děkuju za tip. :)

Takže to znamená, že ta BFG karta je dražší o těch 1000 jen kvůli tomu přetaktování nebo to má ještě něco navíc?
husky14 (4214)|23.9.2007 21:15
[QUOTE=haxan;50780]Takže to znamená, že ta BFG karta je dražší o těch 1000 jen kvůli tomu přetaktování nebo to má ještě něco navíc?[/QUOTE]Ne, platis jen za ty tri pismenka BFG....:rolleyes: Treba Gainward taky hodne prodava OC karty, ale jejich ceny ma naopak docela prijatelny.... dneska si to OC, ktery ti BFG nabizi, udelas doma sam (i vyssi) a nechapu, proc za to platit o litr navic... ;)

Btw. imho lepsi je koupit kartu na zakladnich taktech a OC udelat sam, protoze vyrobce vezme tu samou kartu (mozna trochu prebere cipy) a to samy OC udela v BIOSu karty. Takze kdyz nahodou koupis kartu, ktera bude mit problemy OC ustat, budes ji muset podtaktovavat softwarove nebo ti zbyva jen modifikace BIOSu. U karty na zakladnich taktech si v klidu nejlepsi frekvence vychytas a otestujes sam....;)
P@pi (1519)|23.9.2007 21:34
[QUOTE=husky14;50792]Treba Gainward taky hodne prodava OC karty, ale jejich ceny ma naopak docela prijatelny.... [/QUOTE]
Sranda je, že Gainward není výrobce, ale jenom "blbej" překupník. Tzn. není jak BFG, že by kupoval karty (nebo čipy) rovnou z NVIDIE, ale kupuje je od jiný firmy a až ta je kupuje od NVIDIE. I přesto je Gainward jeden z nejlevnějších :rolleyes:. Je vidět kdo hrabe...

OT: Jinak vítám budějčáky, konečně se tu objevujou i jižní čechy :D
Pavel Boček (4169)|23.9.2007 21:53
[QUOTE=husky14]...[/QUOTE]

No, v tom je spíš výhoda. Když takovou kartu koupím, mám 100% jistotu, že na těch taktech ji budu moct provozovat kdykoliv a kdekoliv a když ne, dostanu zpět peníze. Samozřejmě si OC můžu udělat sám, ale jistotu jestli, případně jak půjde, nemám. A když odejde, nevrátí mi peníze, pokud to poznají; ale na to se nemůže spolíhat.
husky14 (4214)|23.9.2007 23:16
[QUOTE=Pavel Boček;50799]No, v tom je spíš výhoda. Když takovou kartu koupím, mám 100% jistotu, že na těch taktech ji budu moct provozovat kdykoliv a kdekoliv a když ne, dostanu zpět peníze. Samozřejmě si OC můžu udělat sám, ale jistotu jestli, případně jak půjde, nemám. A když odejde, nevrátí mi peníze, pokud to poznají; ale na to se nemůže spolíhat.[/QUOTE]Jo to s tebou souhlasim, ale si ochotnej za tuhle jistotu priplacet? Imho nema smysl davat ani korunu navic za nejakou OC verzi....;)

[QUOTE=P@pi;50796]OT: Jinak vítám budějčáky, konečně se tu objevujou i jižní čechy :D[/QUOTE]Dik za uvitani.... :)
Btw. Gainward je sice prekupnik, ale aspon se nesnazi vydelavat na necem, co je dneska samozrejmy a dostupny pro kazdyho zajemce zdarma.... :rolleyes:
Pavel Boček (4169)|23.9.2007 23:18
[QUOTE=husky14;50826]Jo to s tebou souhlasim, ale si ochotnej za tuhle jistotu priplacet? Imho nema smysl davat ani korunu navic za nejakou OC verzi....;)[/QUOTE]

No, časem, až zmizí většina karet z trhu a zůstanou jen v drahejch obchodech, tato bude určitě levná :p ale i teď se to občas vyplatí, obvykle je k OC nějaká hra, u obyčejných karet ne...
P@pi (1519)|23.9.2007 23:23
Tak u BFG jsem snad hru nikdy neviděl :D. Ale jo, máš pravdu, že občas bývá lepší příslušenství.

Stejně platit za OC edici 1000Kč je prostě blbost. Neřeknu kdyby byla o 200Kč dražší, tak to možná za to příslušenství stojí, ale takhle?

A už dost toho OT :D.
haxan (25)|24.9.2007 00:37
[QUOTE=husky14;50792]Ne, platis jen za ty tri pismenka BFG....:rolleyes: Treba Gainward taky hodne prodava OC karty, ale jejich ceny ma naopak docela prijatelny.... dneska si to OC, ktery ti BFG nabizi, udelas doma sam (i vyssi) a nechapu, proc za to platit o litr navic... ;)[/quote]

Hah! Tak to jo... BFG sbohem a už nikdy více. :D
Peacemen (4)|2.10.2007 21:10
Promiňte že se vám do toho pletu, ale i mně by zajímalo jestli by nebyla lepš Radeon HD2900Pro 512MB. Podle testů je výkonem nad 8800GTS 320MB ( po přetaktování na úrovni 88GTS 640MB ) a přitom stojí +- o 1.000,-Kč míň než ta 320 (ovšem pokud bude vůbec k sehnání)
husky14 (4214)|2.10.2007 21:24
[QUOTE=Peacemen;52289]Promiňte že se vám do toho pletu, ale i mně by zajímalo jestli by nebyla lepš Radeon HD2900Pro 512MB. Podle testů je výkonem nad 8800GTS 320MB ( po přetaktování na úrovni 88GTS 640MB ) a přitom stojí +- o 1.000,-Kč míň než ta 320 (ovšem pokud bude vůbec k sehnání)[/QUOTE]Ano, mozna ano, ale:
a) vubec nevis, kdy a v jaky podobe bude dostupna (256/512bit)
b) teprve prvni vysledky testu
c) kdyz probihala tahle diskuze, tak jeste nikdo nevedel, ze hd29pro bude
d) tenhle thread resi trochu neco jinyho ;)

Btw. az bude hd29pro dostupna, muze se stat, ze cena 88gts spadne :notsure navic to bude pred vydanim novych mainstream karet.
Pavel Boček (4169)|2.10.2007 21:46
už je dostupná ale bude jich málo, pže oprabdový 2900 PRO (256bit) půjdou hlavně na OEM dodávky a zbytek budou jen přeflashovaný XT (těch ale asi bude hodně, výrobci si drží kapacity). Ale za chvíli jsou tu RV670...
husky14 (4214)|3.10.2007 06:39
[QUOTE=Pavel Boček;52294]....a zbytek budou jen přeflashovaný XT (těch ale asi bude hodně, výrobci si drží kapacity)....[/QUOTE]To budou rozhodne ty zajimavejsi.... :thumb skoda jen toho hlucnyho chlazeni, snad se v tomhle RV670 polepsi :notsure