reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitor pro velmi citlivé oči

schali007 (9)|21.2.2018 12:19
Po 10 letech mě odešel starý monitor 2493HM. Neměl moc dobrý barvy, ale byl výborný pro můj zrak. Po zakoupení a vrácení 3 monitorů začínám být celkem zoufalý. Zkusil jsem 2x Dell ultrasharp a Eizo 2450. Eizo mělo vynikající barvy, ale bohužel stejně jako ostatní monitory nešlo správně nastavit co se týká jasu. Nejde prostě nastavit jas a kontrast tak, aby byl obraz dostatečně jasný a kontrastní a aby to zároveň nepřetěžovalo oči. Dočetl jsem se, že tomu moc nepomáhá technologie LED podsvícení. Nejsu si tím úplně jistý, protože v práci mám 2x Dell 20" s LED podsvícením a nemám větší problém. Může na to mít vliv úhlopříčka, monitory jsou 2 roky starý, ale obraz je skoro jak namalovaný, žádné chvění, nebo "tahání" za oči. Mám podezření jestli se na tom nepodílí dynamický kontrast, který je s každou generací monitorů jiný a vyšší. Sháním člověka, který má opravdu citlivý oči a mohl by mi doporučit 24" monitor. Priorita je pro mě "statický" obraz, který se v nadsázce podobá fotce, ale je dostatečně kontrastní a jasný. díky
schali007 (9)|26.2.2018 12:44
Koukám, že asi nikdo nemá podobný problémy s očima. Domnívám se, že celý problém je způsobený dynamickým kontrastem, který se stále zvětšuje. Oproti starší monitorům je vyšší i statický kontrast, ale dynamický mnohonásobně víc. Na mém starém monitoru je napsané dyn. kontrast 10000:1, v práci 2m:1, teď nový monitor 20m:1. Je opravdu možné aby byl v tomto problém a jsou nějaké monitory, který dokážou dynamický kontrast úplně vypnout? Ne jenom položku v menu, ale skutečné vypnutí, kdy se nemění jas a kontrast ať je na monitoru zobrazené cokoliv.
Salamander (6177)|26.2.2018 14:45
Podle me bude spise problem v podsviceni. Neni totiz LED jako LED ... monitory vyuzivajici rizeni jasu pomoci PWM mohou trpet blikanim, ktere je pro nekoho velmi neprijemne.
Zmineny Dell bude mit pravdepodobne rizeni linearni, tudiz bez rusiveho blikani. Je tezke doporucit nejaky konkretni monitor, protoze udaj o typu podsviceni se vetsinou neuvadi.
Obratit se muzete zkusit na tuto stranku, kde je seznam monitoru prave bez PWM, netusim ale nakolik je aktualni http://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm
dom324 (306)|26.2.2018 15:44
Dynamického kontrastu si nevšímej, není to žádná "funkce" kterou by jsi mohl vypnout, je to jen marketingové hausnumero, které se pro markeťáky hodí více než statický kontrast, protože jim vycházejí vyšší čísla a vyšší číslo = lepší, to že dynamický kontrast nemá vůbec žádnou vypovídající hodnotu je nezajímá...
schali007 (9)|27.2.2018 09:34
Všechny monitory který jsem zkoušel byly bez PWM. Bohužel v tom to prostě není. Nevím jestli to pomůže, ale naprosto zásadní je jedna věc. Jak v práci na malém Dellu P2014H, tak doma na starém Samsungu, který vyhořel, je bílá barva naprosto nezářící, jakoby neutrální, nevýrazná, neoslňující, působí trosku jako papír. Přitom jas a kontrast nejsou nijak moc stažený, na Dellu konkrétně 50 + 50, na samsungu jsem měl dokonce ještě o něco víc. Nemá to taky nic společného s teplotou barev, v práci mám 6,5k, doma sem mel 5k. Ted budu asi vracet BenQ SW2700PT, stejně jako u předchozích třech monitorů nejde seřídit jas a kontrast aby ta bílá nezářila.
dom324 (306)|27.2.2018 12:09
A co technologie panelu? Ten monitor co jsi měl předtím - 2493HM, našel jsem nějaký Samsung SyncMaster (neuvedl jsi celý model) se stejným označením a je to TNko. To Eizo co jsi zkoušel bylo IPS. Ten BenQ je taky IPS. Nemůže to být tím?
Já mám PLS panel (IPS od Samsungu) a taky mám jemný pocit "tahání" očí (jsou takové vyčerpané), hlavně při zobrazení bílé, ve hrách to nedělá skoro vůbec. Stažení jasu dost pomůže (používám dost nízký jas, asi 0-30 podle denní doby), ale pořád to není úplně pryč.
Zkus nějaký VA panel, TN bych nechal jako poslední možnost (fuj barvy + pozorovací úhly).
schali007 (9)|27.2.2018 13:27
[QUOTE=dom324;595118]taky mám jemný pocit "tahání" očí (jsou takové vyčerpané), hlavně při zobrazení bílé[/QUOTE]

To jsi napsal přesně, akorát, že já nemám oči jen trochu vyčerpané, já je cítím i ráno po prospané noci. Všechny zkoušené panely byly IPS LED. Můj původní monitor byl TN a můj pracovní monitor s kterým nemám problémy je IPS LED, ale ten je relativně malý a starší. Zkusil jsem takový pokus a koupil 23" Dell podobný tomu mému v práci, monitor do kanclu, nastavil jsem ho stejně, jenže to nepomohlo, zase špatný.
Maharal (1)|28.2.2018 13:00
[QUOTE=schali007;595111]Všechny monitory který jsem zkoušel byly bez PWM. Bohužel v tom to prostě není. Nevím jestli to pomůže, ale naprosto zásadní je jedna věc. Jak v práci na malém Dellu P2014H, tak doma na starém Samsungu, který vyhořel, je bílá barva naprosto nezářící, jakoby neutrální, nevýrazná, neoslňující, působí trosku jako papír. Přitom jas a kontrast nejsou nijak moc stažený, na Dellu konkrétně 50 + 50, na samsungu jsem měl dokonce ještě o něco víc. Nemá to taky nic společného s teplotou barev, v práci mám 6,5k, doma sem mel 5k. Ted budu asi vracet BenQ SW2700PT, stejně jako u předchozích třech monitorů nejde seřídit jas a kontrast aby ta bílá nezářila.[/QUOTE]

Jestli jsem to správně pochopil, tak Ti na moderních monitorech s LED-podsvícením v podstatě vadí příliš "zářivá" bílá?
Tak to opravdu nemá žádnou souvislost s typem řízení podsvětlovacího systému (stejnosměrné nebo impulsní - PWM).
Souvisí to ovšem samozřejmě s nastavením jasu a kontrastu. Pokud jsi nenašel žádnou vyhovující kombinaci jasu a kontrastu v OSD-menu monitoru, pak některé monitory "umějí" zářivou bílou omezovat dalšími "triky".

Např. některé monitory EIZO (včetně toho Tebou testovaného EV2450) mají pod tlačítkem "ECO" v OSD-menu přístupnou funkci "EcoView Optimizer 2", která právě "řeší" příliš "ostrou" nebo "zářivou" bílou - kterou mohou někteří uživatelé s citlivějšíma očima vnímat negativně. Tato funkce ("EcoView Optimizer 2") má za cíl utlumit "zářivou" bílou na velkých plochách (např. bílé pozadí v editoru Word nebo při psaní emailů v Outlooku). Zkoušel jsi s touto funkcí experimentovat?

Pro aktivaci této funkce je třeba stisknout tlačítko "ECO" a zapnout funkci Auto EcoView [On]. Poté aktivovat funkci EcoView Optimizer 2 [On] a případně ještě pomocí fce "Advanced Settings" optimalizovat nastavení minimální a maximální předpokládané úrovně okolního osvětlení a zadat typ okolního osvětlení (spoře osvětlená místnost, standardně osvětlená místnost nebo příliš osvětlená místnost). Intenzitu a rozsah emise světla z tohoto monitoru lze tedy poměrně dobře přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám.
schali007 (9)|2.3.2018 12:01
[QUOTE=Maharal;595159]Např. některé monitory EIZO (včetně toho Tebou testovaného EV2450) mají pod tlačítkem "ECO" v OSD-menu přístupnou funkci "EcoView Optimizer 2", [/QUOTE]

Monitory Eizo považuji za naprostou špičku, zmíněný model EV2450 je skutečně úžasný a nevidím důvod proč kupovat něco horšího, protože rozdíl v barvách oproti IPS spotřebce je viditelný na první pohled. Neplatí to však pro jejich úsporné a šetřící funkce. elektronika monitoru opravdu nemůže "tušit" jakým způsobem vnímá můj mozek světlo. Všechny podobné funkce vždy vypínám, protože např. EIZo funguje tak, že automaticky sníží jas na takovou úroveň, že vás sice bílá neoslňuje, ale naopak do oka padá málo světla, velmi málo, extrémně málo. Je to prostě naprosto neadekvátní světelným podmínkám v místnosti, vždycky musím přidávat jas a někdy dost výrazně oproti "genialní" automatice Eiza. Takže tudy fakt ne(jedno starý 15" LCD eizo mám, tam fungují ty úsporné funkce naprosto stejně blbě). Co se týká funkce EcoView Optimizer 2, tak jsem to samozřejmě zkoumal, ale neshledal jsem bohužel žádný viditelný přínos.


Když jsem zkoumal můj pracovní monitor Dell P2014H, tak jsem si v manuálu všimnul popisu "Ochranná vrstva stínítka - Typ AG, hnědá 25 %, tvrdá vrstva 3H". Tonoucí se stébla chytá, ale u novějších modelů není stejný popis, chybí tam to "hnědá 25%". Může to mít nějakou souvislost s tím jakým způsobem vyzařuje monitor světlo??
schali007 (9)|4.3.2018 16:25
Tak dneska jsem musel s těžkým srdcem vrátit BenQ SW2700PT. Pokud chce někdo 27" UHD monitor, který má slabý IPS glow, výborný zkalibrovaný barvy, nízkou odezvu, vynikající zpracování a je vhodný na fotky, hry i video, tak s tímhle kouskem neudělá chybu. Našel jsem jediný negativum a to je slabší uniformita podsvícení, pokud však někdo používá teplotu 6,5k a víc, tak to skoro nebylo vidět. Na profi foto to nebylo, ale pro ostatní v klidu. Každopádně ani po týdnu zkoušení a neuvěřitelným laborováním s jasem a kontrastem to moje oči nedaly. S IPS technologií jsem tímto skončil.
schali007 (9)|21.3.2018 18:27
Tak monitor příjemný na oči nalezen. Jedná se o Samsung C24FG73. Z nějakého důvodu tento typ panelu netahá tolik za oči, je to patrné na první pohled. Všem doporučuji.
martinus199 (1)|23.3.2018 08:44
zdravim ta schali007

Ja mam zrejme rovnaky problem s LED obrazovkami ako ty. Vacsina LED monitorov mi nevyhovuje = bolest oci a hlavy.
Ten monitor Samsung C24FG73 ktory odporucas je ale prehnuty. Osobne nemam skusenost s prehnutym monitorom... Je praca na nom ok? Neskresluje to nejak info ktore su na nom zobrazene? Hry nehravam vobec, potrebujem monitor vyslovene na pracu (programovanie, graficke prace atd.)

vopred dik moc za odpoved.
schali007 (9)|25.3.2018 15:14
[QUOTE=martinus199;595569]zdravim ta schali007

Ja mam zrejme rovnaky problem s LED obrazovkami ako ty. Vacsina LED monitorov mi nevyhovuje = bolest oci a hlavy.
Ten monitor Samsung C24FG73 ktory odporucas je ale prehnuty. Osobne nemam skusenost s prehnutym monitorom... Je praca na nom ok? Neskresluje to nejak info ktore su na nom zobrazene? Hry nehravam vobec, potrebujem monitor vyslovene na pracu (programovanie, graficke prace atd.)

vopred dik moc za odpoved.[/QUOTE]

Myslim ze to na praci nebude vadit. Osobne prinos zakriveni nevidim, ale neprijde me, ze by to zkreslovalo obraz.
machala.m (1)|28.6.2018 17:16
Dobrý den,

mám naprosto stejný problém a hledám vhodný monitor již asi 5 let. Mezitím jsem se stal takovým polovičním expertem na to, co může očím vadit (PWM, FRC, tvrdý coating...), mám nyní jeden VA monitor, který je na hranici akceptovatelnosti, ale zázrak to není. Mám pocit, že problém nakonec přeci jen bude v LED podsvícení (možná určitém konkrítním typu LED podsvícení), možná v kombinaci s coatingem. Mohu se zeptat, zda jste i po několika měsících se Samsung C24FG73 spokojen? A byl rozdíl oproti všem předchozím monitorům na první pohled patrný nebo je to spíš takové "ale ano, to by snad šlo"?

Jen ještě k mému problému - já jsem nakonec po naprostém zoufalství slevil na monitorech ze všech nároků - je mi naprosto jedno barevné pokrytí, uniformita podsvícení, rychlost odezvy... mám jen jeden požadavek - aby mi z něj nepálily oči!! Moje starší monitory jsou OK, i jeden TN LED, tak co se proboha stalo, co to tam ti výrobci dávají, že mám takovýto problém v poslední době?? Notebooky jsou bohužel na tom podobně. Něco se muselo změnit, možná ten typ LED podsvícení, netuším.

Díky moc.
schali007 (9)|28.6.2018 19:22
Monitor stále používám a oči OK. Rozdíl byl výrazný oproti IPS a čas to jen potvrdil. Možná jsou i lepší a kvalitnější monitory pro citlivé oči, ale já jinej nenašel. Doporučuji vyzkoušet.

Problém nemusí být jen LED podsvícení, IPS monitory mají zřejmě nějaký jiný polarizační filtry. Jeden monitor mě pálil veškerý vyzařovaný světlo přímo do ksichtu, při náhodným použití polarizačních brýlí obraz zmizel. Jo, obraz byl krásnej, ale na úkor očí. Každopádně to nijak nesouvisí s frekvencí monitoru, jasem, kontrastem, Flicker free a podobně.
cervo (1)|18.10.2018 00:04
Pozdravujem pekne,
aj ja uz dost dlho riesim tento problem s ocami.. A chcem sa spytat, ze ci to je tym QLED panelom, alebo niecim inym ze vas uz oci nebolia?
Nasiel som takyto clanok o Prehnutych monitoroch:
V minulosti takéto monitory na trhu vôbec neboli v ponuke a trendom sa stali až v posledných rokoch. Ich hlavná prednosť je jasná – vďaka obrazu, ktorý vás do istej miery obklopuje, sa stávate súčasťou optickej ilúzie, ktorá zvyšuje váš prežitok z hrania počítačových hier alebo sledovania filmov. Na druhej strane, využitie týchto monitorov sa obmedzuje práve na tieto činnosti. Vzhľadom k nemožnosti sledovať monitor z ostrých uhlov, k skresleniu zobrazenia prehnutím a taktiež k určitej nepraktickosti sa nehodí ani do kancelárie, ani k iným pracovným a bežných činnostiam. Navyše čítaním z prehnutej obrazovky sa namáhajú oči. Odporúčame teda kúpu tohto typu monitora dobra zvážiť, pretože skutočné využitie pre neho nájde len málokto.
https://necenzurovane.sk/pc-monitory/

Tak to tym prehnutim asi nebude ze vas oci prestali boliet, ci? A ako sa to javi odstupom casu? Skusali ste aj od Benqu monitory, co prezentuju, ze maju EYE-care?
Dakujem.
dom324 (306)|18.10.2018 11:51
QLED označuje monitory, které mají filtr s kvantovými tečkami. Co jsem zkoušel já, tak mě tahají oči u monitorů s i bez kvantových teček.
Mně většinou pomůže srazit jas skoro až na minimum a pak doladit kontrast.