reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tajné sledování využívaní netu zaměstnavatelem.

maarkii (292)|20.3.2018 15:19
Dobrý den,

v kolektivu jsme ve sporu, jak dalece je schopen zaměstnavatel sledovat využívání netu jen pro pracovní účely.
Není sporu o to, že zaměstnavatel může (i to tak reálně dělá) nasadit na servr sledovací SW, který mu již i částečně sám vyhodnotí podezřelé návštěvy webů.

Ale kolega tvrdí, že to i viděl, že zaměstnavatel šmíruje vzdáleně přes SW i to co je aktuálně on-line zobrazeno na monitoru, tzn. že je prý schopen třeba číst aktuálně přihlášenou soukromou email schránku (myšleno jak přímo to co si daný zaměstnanec otevře a má reálně na monitoru- šmírák vidí a čte to co zaměstnanec v reálném stejném čase či si šmírák listuje v jeho přihlášené privátní email schránce po dobu co je v ní zaměstnanec přihlášený, když pominu zcela nelegální okopírování jeho hesla) případně privátní bankovnictví atd. Je to vůbec reálně proveditelné bez tzv. vzdáleného přístupu či jak se ten správcovský nástroj jmenuje ??
Asi to umožnují nějaké nelegální hackerské SW...další věc je samozřejmě, že to bude i zákoně nelegální, ale zajímá mě zda je vůbec možné reálně vzdáleně zobrazovat v síti obsah jiného monitoru on-line nebo rovnou šmírovat přihlášenou mail schránku a číst celý obsah, aniž by si toho vlastník mail schránky aktuálně přihlášený do svého mailu všiml, že mu tam někdo čte maily a zkrátka si vytahuje z jeho mail schránky co chce....??

Sledovací SW běžně umí zobrazovat navštívené weby- adresy, ale to je vždy až po kliknutí zaměstnancem na daný web, ale existuje možnost že si zaměstnanec jen roluje kolečkem na dané obsáhlé stránce webu (obecně pracovně přijatelném a vysvětlitelném pracovní činností) ale sjede rolováním níže a níže a může se číst i informace s prací nesouvisející, je schopen toto zaměstnavatel šmírák ze servru a sledovacího SW vyčíst ?? (i když zaměstnanec dále rozporuplné a nesouvisející informace nerozklikne)

Není jasná souvislost s obsáhlou web stránkou (pracovně zčásti přijatelnou) s možností téměř nekonečného rolování kolečkem a možností toto konkrétně sledovat, leda že probíhá kontinuálně s rolováním kolečka myši neustálé načítání další a dalšího obsahu této obsáhlé stránky, aniž se reálně samozřejmě změní web https adresa v řádku nahoře a sledovací SW je i toto schopen šmírovat, aniž se přitom změnila https adresa....
Mám doměnku, že lze obecně sledovat jen navštívené web stránky a klikání na nich, kdy se změní částečně https adresa nahoře a čas strávený na webech, ale nelze monitorovat pohyb kolečka myši a rolování jediné "nekonečné" stránky....

Děkuji.
durib (1141)|20.3.2018 21:17
Běžně se instaluje SW, který zobrazuje obsah obrazovky v reálném čase = vidí to, co vidíš ty. Pokud by chtěl projíždět tvou email schránku, či bankovnictví, musel by však keyloggerem odchytit heslo (to už je trestné).
Jinak zaměstnavatel, který musí sledovat své zaměstnance, asi dělá něco špatně. Nebo má sledovací úchylku...
Osobně bych cizí počítač k přihlašování kamkoliv nepoužil. Nikdy nevíš, jestli je zařízení nějak kompromitované.
maarkii (292)|20.3.2018 22:47
No to je dobrá Totalita, takže si na oběd může číst privátní komunikaci atd. "zájmového objektu" v reálném čase...jsou to ubožáci, at si počtou a rachní se v té špíně, StB hadra... Chtějí zvednout produktivitu a vysledovat tzv. "mezičasy" v prostoru a čase čtvrtého rozměru...)) ))
j.albi (476)|24.3.2018 19:30
Zaměstnanec by neměl používat firemní PC k soukromým účelům. Polemika o tom, co je produktivní, neproduktivní, neutrální nebo nelegální web pracovníkovi nepřináleží.
Zaměstnavatel má právo plně monitorovat používání svého majetku. Může nasadit od vcelku jednoduchého web content filteringu, který zvládne kdejaký antivir až po sofistikovaný monitoring a zakazování čehokoliv.