Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chladit vodou nebo vzduchem ?

czcmila (1)|11.5.2018 22:52
Dobrý den.

Do měsíce plánuji novou herní sestavu, zhruba takovou:

Intel Core i5-8500
GeForce GTX 1080
32 GB DDR4
700W zdroj
... + chlazení

Nikdy jsem se moc o chlazení nezabýval, a tak při hraní občas GPU/CPU připomínaly vrtulník. Nyní to chci napravit, a vychutnat si klid i při maximální zátěži. :) Ačkoliv nemám žádné zkušenosti s chlazením vodou, rád bych se zde trošku poinformoval...

1. Vleze se do mého finančního limitu vodní chlazení? (cca.5-7 tisíc)
2. Je takovéto vodní chlazení tišší než chlazení vzduchem? (je rozdíl opravdu znatelný?)
3. Jak často se musí dolévat voda do okruhu? (když jsem aktivní hráč)
4. Jaká je poruchovost nebo jiné problémy?

Pro pobavení zde ještě napíši reakci technika z A*zy, kdy jsem se ptal, zda se do bedny vleze vodní chlazení:
"...spíše bych Vám doporučil koupi vzduchového chladiče, které mají nižší hlučnost (postrádají různé pazvuky vycházející z pumpy) a nehrozí porucha pumpy (která bývá u AiO častá)"

Předem děkuji za radu a pomoc.
Donald64 (702)|12.5.2018 15:10
1) Nevejde, custom loop stojí okolo 10k a AiO je naprosto k ničemu (hlučné, poruchové pumpy, často nelze tekutinu doplňovat).
2) Vodní chlazení je vždycky hlučnější, než dobře provedené a seřízené vzduchové, avšak kvalitní pumpy mohou být také velice tiché.
3) Nedokáži zodpovědět.
4) U AiO je poruchovost poměrně častá, kvalitní custom loop je na tom poměrně dobře, ale samozřejmě může nastat únik tekutiny.

Já jsem také pro vzduchové chlazení, při dobře navrženém chlazení, seřízených ventilátorech a moudře volených komponentech můžeš dosáhnout naprosto neslyšitelné sestavy za zlomek ceny vodního chlazení a s bezúdržbovým provozem. Pro opravdu tichou sestavu i při zátěži je však nutné vyměnit chladič na grafické kartě + samozřejmě vše to okolo, jako odhlučněná case, 2,5" HDD, správná volba ventilátorů, tichý zdroj + si právně nastavit křivky ventilátorů ve SfeedFanu (ten musí podporovat deska), aby se sestava neusmažila v letních dnech, ale ani nedělala zbytečně hluk.
dom324 (306)|12.5.2018 22:23
Pokud chceš opravdovou vodu, tak custom loop stojí minimálně 10k a s návrhem pomůže výrobce Alphacool fungující ve vlastní podsekci na tomhle fóru. AiO nechladí o moc lépe než vzduch (top modely chladí o pár stupňů lépe než top Noctuy) a poruchovost pump je opravdu celkem vysoká, jak už Ti psal Donald tady a já v Alze (:)). Pro pobavení - před pár měsíci si zákazník stěžoval, že si koupil AiO a že je hlučné a vychází z něj nepříjemný zvuk, jestli je to na reklamaci - ne není, je to běžné chování AiO. A můžu Ti říct, že spokojený teda nebyl a už vymýšlel jak by se mohl zbavit. Holt měl smůlu na kus, některé pumpy jsou hlučné už když vyjedou z továrny (jako ta jeho), většina pak začne cca rok po koupi.

1. Pořádné vodní chlazení (které netrpí výše zmíněnými problémy) za 5-7k nekoupíš - to nejlepší co v téhle ceně koupíš jsou sety od EKWB, které jsou celkem slušné, ale jsou pořád o dost horší než custom loop (a osobně bych je nebral. Je to takové polovičaté řešení - vyhodíš spoustu peněz, skoro stejně jako za custom loop, ale kvalitou je custom loop jinde). K AiO tomu bylo řečeno až až.
2. Pořádné vodní chlazení bude o něco tišší než vzduch (ale taky několikrát dražší), AiO nebude tišší. U obou (vzduch i custom loop) musíš samozřejmě seřídit otáčky.
3. To záleží na tom, jak velkou expanzku koupíš (v případě custom loopu. Drtivá většina AiO vůbec nedovoluje doplnění vody - po čase voda vyschne a nemáš ji jak doplnit, pumpa se zadře a je po ní...), moc častého dolévání vody se nemusíš bát.
4. Když koupíš custom loop s pořádnou pumpou, poruchovost je nízká. Únikům vody se dá předejít koupí převlečených fitinek - ale samozřejmě je tu vždy riziko úniku. U custom loopu pak ještě hrozí problémy s řasami (málo časté a dá se jím předejít) nebo s barvivem - když koupíš špatnou kapalinu, může Ti zaneřádit celý okruh, v blocích se Ti usadí bordel a budeš muset vše rozebírat a čistit. Když si necháš poradit od zdejších borců z Alphacool, všem těmhle problémům se vyhneš.

Jenom tak mimochodem - v té skříni co máš/plánuješ koupit toho moc nevymyslíš. Strčíš tam max jeden 280mm radiátor kdo ví jaké tloušťky - do vodního chlazení bych se v takové skříni nepouštěl, vzduch bude o dost lepší volba. Pokud tu skříň ještě nemáš, dej sem rozpočet a spolu s Donaldem Ti pomůžeme něco vybrat.
Alphacool Support (1563)|13.5.2018 22:01
Dobrý den,

ad 1) Za 5 - 7 tisíc kvalitní vodu na CPu a VGA nepořídíte. Chce to cca 9 - 10 tisíc.
ad 2) Ano ten rozdíl je znatelný. Třemi Noctua fany na 900 rpm v plné zátěži nebo 400 rpm v idle vzduchem Váš CPU a Vaši grafiku neuchladíte ;)
ad 3) Jednou za měsíc a až jednou za půl roku.
ad 4) Pokud se vyberou správné díly tak je poruchovost v podstatě nulová.

K těm ostatním informacím:

- AiO není "naprosto k ničemu" ale souhlasím, že oproti vodě je to neporovnatelné.
- k hlouposti, že vodní chlazení je vždycky hlučnější než vzduch se vyjadřovat raději nebudu, opravdu nemám potřebu trávit dny hádáním...
- k hlouposti, že může dojít k únikům kapaliny taktéž. Opět, stačí vybrat správné díly a pravděpodobnost poruchy je nula.
- EKWB sety opravdu nejsou o dost horší než custom loop, vždyť ty díly v tom jsou standardní díly vodního chlazení a fungují naprosto stejně.