Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook do 20 000

Nemexis (41)|29.9.2018 17:46
Zdravím, poohlížím se po novém notebooku, který bude sloužit k práci/studiu. Hraní her neplánuji, prioritou pro mě je plynulý chod při otevřených několika oken prohlížeče a několika objemných textových souborů. Podmínkou je ssd, podsvícená klávesnice, dlouhá výdrž baterie, nějaká ta odolnost, bude se mnou často cestovat v batohu. Na druhou stranu nevyžaduji mechaniku a hdd. Ideální by bylo, kdyby se dal ntb jednoduše upgradovat.

Co jsem se tak koukal, na tyto požadavky sedí ASUS ZENBOOK UX430UA, případně 410. Jaký model ideálně vybrat? Vyplatí se 430, když u 410 rozšířit ram a ssd a možná něco málo ušetřit? Zároveň jsem koukal o vlákno níž a byly tam doporučovány ntb na amd hw, mám kouknout po nich? ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste])

Předem děkuji za všechny návrhy a rady.
Donald64 (702)|29.9.2018 17:59
Nejdříve si ujasni, jakou má mít notebook úhlopříčku, zda bys ocenil větší 15,6" s numerickou částí, anebo bys raději mobilnější, třeba 14" apod.

Ohledně rozšiřitelnosti - u noťasů to obvykle není žádná sláva, jediné, co lze rozšířit je RAM a případně vyměnit HDD/SSD, toť tak nějak vše. Takže bych vybíral kousek s dostatečně silným CPU (alespoň i5-8250U / Ryzen 5 2500U), aby to vydrželo co možná nejdéle. U SSD bych koukal na to, aby mi jeho kapacita stačila, takže buď rovnou 250GB, anebo vzít něco menšího a nahradit aftermarket 500GB (kdyby 250GB nestačilo). Vzít 120GB variantu a nahradit SSD za 250GB se podle mě nemůže vyplatit.

Výdrž baterie se odvíjí od její kapacity, což si lze u jednotlivých kousků porovnat.

No a nakonec bytelnost - nejlépe na tom jsou kousky s kovovým šasi, třeba ThinkPady vím, že jsou bytelnější, ale pamatuj, že bytelnější noťas je i těžší.
Nemexis (41)|29.9.2018 18:23
Díky za rozepsání. Určitě netrvám na numerické klávesnici, tzn. že budu rád i za menší displej (14"). Tu rozlišitelnost jsem ani nijak více nemyslel, pouze ram a ssd, poněvadž je to to jediné, co bych zvládl.

Hlavní prioritou je dlouhodobá plynulost, dobrá klávesnice a touchpad, skladnost, výdrž baterky.
Donald64 (702)|29.9.2018 21:34
V rámci rozšiřitelnosti je na tom doopravdy asi nejlépe ThinkPad E480 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] měl by mít 2 sloty pro RAM (1 volný) a také prostor pro 2,5" SATA disk, takže v případě potřeby jen doplníš RAM a přidáš 2,5" SSD. ThinkPad jsem již vlastnil, z klávesnice jsem měl velice příjemný pocit a trackpoint byl úžasný na scrollování. Konstrukce je z velice dobrého plastu a podsvícení by mít také měl.

Lenovo IdeaPad 330S/530S by měly mít také místo pro 2,5" disk (ruku do ohně za to však nedám, může se dělat více provedení), slot pro RAM je pouze 1 a 4GB jsou integrovány na desce, takže v dual channelu bude fungovat max 8GB RAM a rozšířit půjdou tuším maximálně na 20GB. Jsou to obyčejné plasťáky s horší (oproti ThinkPad) klávesnicí, ale měly by mít hliníkové šasi. Cena je nižší a mají spoustu provedení https://www.lenovoshop.cz/lenovo-ideapad-330s-15arr-ryzen-5-2500u-3-60ghz-4gb-ssd-256gb-15-6-fhd-ips-ag-win10-modra-81fb001eck_d592445.html dále třeba i se 128GB SSD + 1TB HDD.

Můžeš mrknou i na MSI, má celokovové provedení, 99% sRGB displej a 52Wh baterii. Upgradovatelnost je trochu horší, sice má 2 RAM sloty, ale pod základní deskou, takže je k tomu celkem mizerný přístup, je tam také M.2 slot, toť vše [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Možná bude vadit vyšší cena a zmenšený touchpad?

Asus ZenBook 410UA by měl mít také místo pro 2,5" disk a 1x RAM slot + 4GB pájené na desce. Celokovové provedení je zajímavé, klávesnice normální asusácká, mně osobně vadí její prohyb uprostřed při tlaku, možná jde o zvyk, ale tento konkrétní model jsem neměl. Také by zde šlo dosáhnout asi velice zajímavé ceny za dané parametry.

Asus ZenBook 430 - mám podezření, že zde upgrade není možný. Dle toho, co jsem zjistil jsou RAM pájené na desce, takže jedině vyměnit M.2, musela by ti specifikace stačit a nedal jsi odkaz, za jakou bys ho měl cenu.
Nemexis (41)|29.9.2018 22:08
Supr, zítra je projdu :)

K tomu thinkpadu- co jsem tak koukal, tak je tato série vždy velmi opěvovaná. Já si nemohu pomoct, ale na mě působí hrozně "těžkopádně". Tím myslím váhu, konstrukci a hlučnost větráčků. Upřímně nevím, kde se u mě tento, řekněme hoax, vytvořil, ale není na tom něco pravdy? Bohužel nemám zkušenost s nošením ntb s sebou, tak nevím, jak moc velká zátěž je 1,75 kg + nabíječka, ale jako moc se to nezdá.

Chápu tedy správně, že thinkpad se jeví nejlépe jako ntb do práce/školy, u kterého je životnost s plynulým chodem "zaručená" klidně i na 5 a více let, pokud provedu upgrade? Nechci totiž, aby to vyznělo, že moji hlavní podmínkou je možnost upgradu. Pokud bue možná a půjde provést snadno, tak budu rád, pač nejsem vůbec hw mág. Hlavním kritériem ale zůstává plynulost, výdrž baterky, ideálně tichý chod, podsv. klávesnice.
Donald64 (702)|29.9.2018 22:39
ThinkPady mají bytelnou konstrukci, takže z hlediska životnosti je to dobrá volba. S tou těžkopádností máš trochu pravdu, já měl na VŠ E560 (2,45kg) a ten byl na nošení fakt dost těžký, takže rozumím. Pracovní noťas má 2,18kg a ten úbytek váhy je i tak dost znát, takže dokážu pochopit, že bys upřednostnil cestu nižší váhy (1,75kg ale není nic hrozného). Bohužel všechny konstrukcí vyhlášené modely jsou těžké, proto se repasy notebooků dělají právě z těchto nesmrtelných cihel. Na druhou stranu tě trochu uklidním, protože co na noteboocích nejvíce odchází jsou dedikované GPU, kterou mít vůbec nebudeš.

Hlučnost větráčků je téma samo o sobě, čím menší chladič, tím více se musí větrák točit a obecně to má takové hloupé režimy, že se to buď netočí vůbec anebo je to skoro vrtulník - to by chtělo si udělat křivku otáček dle teploty CPU pomocí nějakého programu (SpeedFan nejlépe, pokud bude deska umět). Když třeba porovnám Lenovo E560 s HP 650 G4, tak u Lenova mě větráky pocitově méně otravovaly. Možná je to právě tím lepším šasi.

Ohledně výdrže na baterie - mně při polovičním jasu a nenáročném použití (excel a pár programů) vydrží noťas zhruba polovinu specifikované výdrže, tedy z udávaných 13h cca 6,5h. Myslím, že je to docela dobré vodítko pro běžnou činnost, jinak samozřejmě při náročných činnostech to lze vydudat velice rychle. Ty IdeaPady mají specifikováno 7h, ThinkPad má 13h. U ZenBooku jsem se dočetl 9h, MSI 10h a zatím nezmiňovaný (ThinkPad mi přijde zajímavější) [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] bude mít asi 13h.
Nemexis (41)|30.9.2018 17:57
A jak je na tom thinkpad s displejem? Je kvalitní? Ten, co jsi posílal má tedy 14" IPS Full HD displej (1920x1080 bodů), což se jeví dobře, ale nejsem schopen to posoudit... Jinak myslíš, že za 22k je tento ntb na studijní účely, kdy do něj budu koukat mnoho hodin (proto vyžaduji i kvalitní displej), vhodný? Pořídil by sis ho se stejným cílem sám, nebo bys šel do něčeho jiného? (sorry, že furt doplňuju požadavky, ale na začátku mě všechny nenapadly)

Jinak integrovaná grafika (u thinkpadu) není to samé, co dedikovaná, jaký je v tom rozdíl?
Donald64 (702)|30.9.2018 19:22
Pokud se ptáš na sRGB pokrytí, tak to není žádná hitparáda, ale IPS displej je alespoň zárukou nějaké kvality, kdežto TN můžou být jak naprosto otřesné, tak i překvapivě koukatelné. Každopádně když na tom neděláš činnosti vyžadující maximální přesnost barev, je sRGB pokrytí druhotné. Já si při práci například stahuji teplotu barev na 4500 kelvinů (což samo osobě dost zničí barevnou věrnost) a také stahuji jas, aby mi to bylo co možná nejméně nepříjemné. To je potom věrnost barev druhotná. U ThinkPadu dokážu ocenit zejména konstrukci a klávesnici, kvůli čemuž bych mu osobně dal přednost. Jestli ti jde ale o co nejlepší displej (barevněji nejvěrnější) s co možná nejlehčí konstrukcí, tak by i to MSI anebo tuším i ZenBook stál za zvážení.

Integrovaná grafika je "součástí" procesoru, kdežto dedikovaná musí mít své napájení, paměť, chlazení apod. Takže pak máš více elektroniky, a větší tepelné rozdíly postupně udělají studeňáky, díky kterým to dříve odejde.
Nemexis (41)|30.9.2018 20:14
Supr, moc děkuji za vysvětlení :)

Zatím to tedy vypadá na ten thinkpad (y)
Bnick (2)|4.12.2018 23:43
Co si vybral?