reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
bluenite38 (178)|9.11.2018 14:06
Uvažuji o nové sestavě, která by byla výkonově v horních patrech, ale neměla by finančně zruinovat. Prostě rozumný poměr cena/výkon ;-)
Na mnoha místech se probírá vhodnost a lepší funkčnost sw náročného na výkon procesoru, hlavně pro grafiku.
Velký rozdíl je i v zaměření na práci ve 2D nebo 3D, kvalitě ovladačů. A to ještě rozděleno na vektorovou nebo bitmapovou grafiku (Coreldraw/Photoshop a podobné).
Vím, že neexistuje obecný recept, zajímalo by mne ale, jakou má kdo praktickou zkušenost s použitím procesorů v názvu. Jestli jeden nebo druhý typ. Xeon je primárně vhodnější do serverů, i5/i7 pro stanice. Samozřejmě, lepší parametry=vyšší výkon v tomto případě.
Má k tomu někdo postřeh, nebo radu na co se podívat?
díky za příspěvky
Petr
dom324 (306)|9.11.2018 18:02
Xeony a i7 pro workstationy jsou stejné CPU. Intel jen u i7 (dnes už i9) pro workstationy vypíná ECC a pár dalších funkcí. Ačkoliv Intel neustále tlačí profi uživatele, aby přešli na Xeony (tím že pomalu čím dál více osekává i7/i9 pro workstationy), nevidím důvod proč to dělat.
Obzvláště když dneska ThreadRippery umí i to ECC, a to nejsou brány jako serverové CPU.
bluenite38 (178)|10.11.2018 17:48
celkem by mě zajímalo, jak se v praxi projevuje ECC. Jestli třeba ve Photoshopu zkrátí čas výpočtu aplikace filtru, nebo v Autocadu zrychlí provedení složitého výpočtu scény ve 3d, atd...
A co taková "novinka" Optane, různě vidím chválu. Marketingová bublina? Není vhodná pro hry, kde se dá kamuflovat všechno možné pro zvýšení efektu?
Donald64 (702)|10.11.2018 19:21
ECC nic nezrychluje, jedná se o kontrolu a případnou korekci chyb v RAM, čímž se redukuje riziko, že by vzniklou chybou spadl systém.

Optane měl zprvu ambice stát se vysokokapacitní RAM, která si uchovává informace i bez napájení, ale reálně se z toho stalo jen extrémně předražené SSD s mizivou kapacitou. U serverů se to plánuje používat jako vyrovnávací paměť mezi RAM a SSD/HDD. Já osobně v současné stavu Optane nevidím využití pro běžného uživatele.
dom324 (306)|12.11.2018 17:54
Optane SSD jsou sice dost rychlé, ale jejich cena je teda brutální. Pokud máš dost peněz, aby sis mohl dovolit Optane SSD, klidně to považuj za výhodu, ale v momentě, kdy za 280GB Optane dáš 10k (za 480GB 15k) a za 970 Evo 500GB od Samsungu dáš 3,5k, nevidím žádný logický důvod kupovat Optane nebo považovat podporu Optane za výhodu :)
Skoro pěti násobná cena za jaký výkonnostní náskok? 10-20%? A to 970 Evo určitě není nejlepší SSD v poměru cena/výkon a už vůbec není nejvýkonnější SSD. Takové 970 Pro s Optane svádí rovnocenný souboj, jen Optane má lepší výsledky při náhodném přístupu a má nižší latenci.

Možná že další generace Optane nabídnou nižší cenu a ještě zajímavější výkon, ale budoucnost Optane je nejistá - Micron a Intel přestali spolupracovat na vývoji Optane. Takže nikdo neví, jestli další generaci přinese Intel nebo Micron. Intel je v o to složitější situaci, protože to vypadá, že Micron využil práva v nějaké jejich smlouvě a koupil jedinou továrnu kde se Optane vyráběl, do teď to byla společná továrna. Ještě cca rok může Intel kupovat Optane za výrobní ceny, ale po roce si Micron naúčtuje marži.