reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nVidia 8800GTX 768MB

Solitario (72)|17.5.2008 23:38
Zdravim všechny, moje grafická kárta (viz. nadpis) při použití programu GPU Caps Viewer a spuštění procesu "Fur rendering" při rozlišení 800/600 a MSAA 32x do 1min ohřeje GPU na 100°C dle zmiňovaného programu, větrák karty se taky pořádně rozjede. Mám obavu, že to není v pořádku. Prosím poraďte.
Withman (1337)|17.5.2008 23:40
To určitě není v pořádku! Pokud se rozjede i větrák na MAX, tak bych viděl problém v chlazení grafiky.

Ideální by bylo podívat se, zda chladič dobře dosedá na grafiku, třeba dotáhnout šroubky atd.

Pokud to vypadá, že je to OK. Tak sundat chladič, vyčistit jádro o původní pasty, nanést novou pastu na čip, usadit správně chladič a mělo by to být OK.

Pokud ani tak ne, tak jedinně reklamace. :thumb
Solitario (72)|17.5.2008 23:43
[QUOTE=Withman;123037]To určitě není v pořádku! Pokud se rozjede i větrák na MAX, tak bych viděl problém v chlazení grafiky.

Ideální by bylo podívat se, zda chladič dobře dosedá na grafiku, třeba dotáhnout šroubky atd.

Pokud to vypadá, že je to OK. Tak sundat chladič, vyčistit jádro o původní pasty, nanést novou pastu na čip, usadit správně chladič a mělo by to být OK.

Pokud ani tak ne, tak jedinně reklamace. :thumb[/QUOTE]

No mám jí asi 1 rok a dneska sem to poprvé zjistil při hraní hry GRIND Demo. Nezvykle hlučné PC, šáhnul sem k průduchu graf. karty a docela víheň. Jinak standartní teplota při nečinnosti 73°C.
Withman (1337)|17.5.2008 23:45
To vypadá, že se tam možné něco uvolnilo a chladič se nějak hejbnul...zkus co jsem radil, tak uvidíme dále. :thumb
Solitario (72)|17.5.2008 23:46
[QUOTE=Withman;123042]To vypadá, že se tam možné něco uvolnilo a chladič se nějak hejbnul...zkus co jsem radil, tak uvidíme dále. :thumb[/QUOTE]

No nerad bych to po.ral. Je to origoš chladič půjde to sundat?
Withman (1337)|17.5.2008 23:50
Nejdřív zkus, zda se nehejbe...normálně jej chytni a trošku s ním zacloumej. Pak se ještě podívej mezi tištěný spoj a chladič, někde uprostřed kde je čip, zda na tom ten chladič doléhá.

Jinak sundání většinou není těžký, pokud umíš se šroubovákem. Většinou se odšroubují 4 šroubky a chladič odpadne. :)
Solitario (72)|18.5.2008 00:04
[QUOTE=Withman;123045]Nejdřív zkus, zda se nehejbe...normálně jej chytni a trošku s ním zacloumej. Pak se ještě podívej mezi tištěný spoj a chladič, někde uprostřed kde je čip, zda na tom ten chladič doléhá.

Jinak sundání většinou není těžký, pokud umíš se šroubovákem. Většinou se odšroubují 4 šroubky a chladič odpadne. :)[/QUOTE]

Takto mi to vypada :(
http://www.obrazok.eu/files/gqqrerns5ik52i205rxt.jpg
http://www.obrazok.eu/files/o2t1gdpvgq94tmmimlim.jpg
http://www.obrazok.eu/files/ioq05x9vjr3yfewteo11.jpg
Withman (1337)|18.5.2008 00:06
Z tohohle nepoznáme kde je problém. :notsure Na tu grafiku se fyzicky podívej.
Solitario (72)|18.5.2008 09:44
[QUOTE=Withman;123051]Z tohohle nepoznáme kde je problém. :notsure Na tu grafiku se fyzicky podívej.[/QUOTE]

Udělal sem jak si mi poradil, chladič v pohodě odpad, ty pasty od výrobce tam bylo pramálo a byla taková okoralá (konzistenčně už moc nepřipomínala pastu). Zbytky sem odstranil nanesl novou vrstvu na proseror + na každý čip co doléhal ke chladiči po jedné kapičce pasty. Vysledek je při nečinnosti (po zapnutí PC) teplota 65°C, při MAX zatížení "Fur rendering" při rozlišení 1280/1024 a MSAA 32x teplota MAX 89°C (mírně se zrychlý chod větráku), po zkončení zatížení teplota rychle klesá k 70°C - 65°C. Mohu pokládat tyto teploty za uspokojivé? Díky
Withman (1337)|18.5.2008 10:47
Ahoj. Tak tohle by už mělo být dobré. Hlavní je, že grafika už nejde ke 100°C.
Solitario (72)|18.5.2008 11:11
[QUOTE=Withman;123096]Ahoj. Tak tohle by už mělo být dobré. Hlavní je, že grafika už nejde ke 100°C.[/QUOTE]

Tak to je super, je fakt, že těch 89°C měla když sem jí opravdu naložil, ale když hraju i náročné hry je to kolem 80°C. Ještě jednou díky moc.
Smeli (2302)|18.5.2008 12:04
[QUOTE=Solitario;123102]Tak to je super, je fakt, že těch 89°C měla když sem jí opravdu naložil, ale když hraju i náročné hry je to kolem 80°C. Ještě jednou díky moc.[/QUOTE]

Případně ještě nějaký ten stupeň můžeš nahnat, když upravíš chlazení ve skříni ;)
Withman (1337)|18.5.2008 12:11
[QUOTE=Solitario;123102]Tak to je super, je fakt, že těch 89°C měla když sem jí opravdu naložil, ale když hraju i náročné hry je to kolem 80°C. Ještě jednou díky moc.[/QUOTE]

Není zač, rád jsem pomohl. Kdyžtak mi můžeš přidat reputaci. :inlove
Solitario (72)|18.5.2008 19:34
[QUOTE=Smeli;123113]Případně ještě nějaký ten stupeň můžeš nahnat, když upravíš chlazení ve skříni ;)[/QUOTE]

Ja už nevim jak bych ho lépe vylepšil :) Kabely vevnitř jsou usopřádány pěkně, nic nebrání hladkému proudění vzduchu.

Solitario (72)|18.5.2008 19:35
[QUOTE=Withman;123119]Není zač, rád jsem pomohl. Kdyžtak mi můžeš přidat reputaci. :inlove[/QUOTE]

Už se stalo :)
Withman (1337)|18.5.2008 19:36
Díky. Jinak větrání máš vyřešené dobře! :thumb
Pavel Boček (4169)|24.5.2008 23:50
Ty žvýkačky jsi na paměťových čipech nechal ? Jestli ne, připrav se na pohřeb...on ten chladič totiž na čipy nedoléhá, vzniklou mezeru právě vyplňuje žvýkačka (zpevněná umělými vlákny, AMD používá gumu). Když tam jen kápneš pastu, nedotkne se to. Předpokládám ale, že jsi to tam nechal, jinak už by to padalo nebo z čipů bylo uhlí :)
cool.user (2822)|25.5.2008 01:20
[QUOTE=Pavel Boček;125730]Ty žvýkačky jsi na paměťových čipech nechal ? Jestli ne, připrav se na pohřeb...on ten chladič totiž na čipy nedoléhá, vzniklou mezeru právě vyplňuje žvýkačka (zpevněná umělými vlákny, AMD používá gumu). Když tam jen kápneš pastu, nedotkne se to. Předpokládám ale, že jsi to tam nechal, jinak už by to padalo nebo z čipů bylo uhlí :)[/QUOTE]

Proboha, pavle, trocha soudnosti prosim :rolleyes:

Drtivou vetsinu pameti neni potreba vubec chladit, ba naopak, spis je chladice zahrivaj nez aby je chladily. To ze mu ty pameti shori uz je samozrejme totalni nesmysl a nejak vubec nechapu jak tohle muzes vypustit z klavesnice... :rolleyes:

To ze se "omylem" o pameti opira chladic, nebo nedejboze je primo na pametech posazenej plech za 0,05 usd jeste neznamena ze pameti je potreba chladit jinak dojde k poskozeni... :rolleyes: , takze tady prosim neplas lidi zbytecne ;)
Pavel Boček (4169)|25.5.2008 13:08
Nápodobně ;) Drtvou většinou myslíš nizoučko taktované paměti na mainstreamových kartách ? uvědom si, že toto je vysoce taktovaný high-end, navíc starý rok a půl, tehdá to běželo na vyšším napětí než dnes.

Dobře, to uhelnatění bylo trochu přehnané (to je záležitost spíše GDDR2), ale stabilitu by to mohlo narušit. Ono něco jiného je volný čip přístupný vzduchu a něco jiného je pak čip nacpaný pod velikým chladičem, ještě zakápnutý pastou - tam se vzduch nehne a teplotu přes 90 stupňů ty čipy mohou klidně mít. Tohle minimálně dost brutálně sníží OC pamětí, v horší případě budou artefaktovat.
cool.user (2822)|25.5.2008 13:59
[QUOTE=Pavel Boček;125842]Nápodobně ;) Drtvou většinou myslíš nizoučko taktované paměti na mainstreamových kartách ? uvědom si, že toto je vysoce taktovaný high-end, navíc starý rok a půl, tehdá to běželo na vyšším napětí než dnes. [/QUOTE]
Pavle, podivej se nekdy na 8600gts a pak neco remcej o tom jak je nutne pameti chladit. 8600gts i 8800gtx vyuzivaj stejny pametovy moduly (nejcasteji K4J52324QE-BJ1A), repsketive 8600gtx je ma dokonce o 100/200mhz vejs taktovane a jedinej rozdil je v tom ze polovina 8600gts ma bud zcela pasivni chladic, nebo pameti nechladi vubec. Podivej se treba na takovou 8600gts od gb se sp, ta pameti nechladi vubec, ma je pod obrovskym pasivnim chladicem a stejnak ty karty fungujou i v naprosto nevetrany skrini...

Je mi jasny ze ty svuj nazor nezmenis (k tomu ten post ani nebyl urcen), slo mi jen o to opravit tvuj "chybny" nazor, aby se lidi nezacali hromadne bat ze jim chcipne gk kdyz nebudou chladit pameti, takze se suma sumarum domnivam ze dalsi ma ucast v teto diskuzi (pokud zas neplacnes nejakou blbosti) neni nutna.
Godlike (166)|25.5.2008 23:29
Hlavne nechapu po tom vsem co Bocek alias Behemot vykvakne,ze ma tak vysokou karmu.Kdo te proboha boostruje za takovy plky?Prijd taky nekdy na pctf at se zasmeje vic lidi.:)
Apopros vetsinu tepla z pameti pohlcuje PCB a zadny dodatecny radoby pasivky nikdy nicemu v OC nepomohly.
Pavel Boček (4169)|25.5.2008 23:43
Těžko to pohltí PCB, když to je teplé od jádra. Takže DRAM čipy nemají kam dát teplo. Zkoušel sis také někdy vzít teploměr a změřit si to ? Očividně ne.

Znám i případy, kdy špatně nalepené pasivy na pamětech způsobily jejich totální destrukci (pravda, jak už bylo řečeno, byly to GDDR2, ty hřejí více).
-HoNY- (557)|26.5.2008 00:00
[quote=Godlike;126060]Hlavne nechapu po tom vsem co Bocek alias Behemot vykvakne,ze ma tak vysokou karmu.Kdo te proboha boostruje za takovy plky?Prijd taky nekdy na pctf at se zasmeje vic lidi.:)
Apopros vetsinu tepla z pameti pohlcuje PCB a zadny dodatecny radoby pasivky nikdy nicemu v OC nepomohly.[/quote]
Jo Pavla si tam odnes, protože nám tu dělá OT a ještě za to bere karmu. A ty si zůstaň u toho svýho PCTůningu, kterej už dávno není to, co býval a s tímhle přístupem ze strany vedení ani NIKDY nebude.:thumbdown

Je mi líto, že to musím říct na plnou hubu, ale jinak to už nejde. Jsem si vědom případných následků za tento příspěvek a budu na to náležitě hrdý.

2 Solitario: Zkus si ještě pohrát s regulací otáček ventilárotu na grafice v RivaTuneru.
P@pi (1519)|26.5.2008 00:08
Ještě nevim co s tim OT tady, ale chci fotky těch zničených pamětí nebo linky.
Ještě jsem to nikdy neviděl.
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 15:16
[QUOTE=P@pi;126074]Ještě nevim co s tim OT tady, ale chci fotky těch zničených pamětí nebo linky.
Ještě jsem to nikdy neviděl.[/QUOTE]

[QUOTE="alea206"]
Taky je hodně používaná metoda normální teplovodivý pasty a do rohů vteřiňák.

[QUOTE="honny"]Jj, ale jeden pasiv sem asi blbe prilepil a jaky to bylo prekvapeni, kdyz se pri hrani MP CoD najednou ozvala z PC rana... [/QUOTE][/QUOTE]

Stačí toto ? Je to z PCTf. Jen bych rád dodal, že je to lepidlo od lepidla, ale někomu stačí na vedení tepla samotné lepidlo, někdo to míchal s pastou a také v pořádku. Tady to v kombinaci s pastou vedle nestačilo :thumbdown
cool.user (2822)|26.5.2008 17:00
[QUOTE=Pavel Boček;126213]Stačí toto ? Je to z PCTf. Jen bych rád dodal, že je to lepidlo od lepidla, ale někomu stačí na vedení tepla samotné lepidlo, někdo to míchal s pastou a také v pořádku. Tady to v kombinaci s pastou vedle nestačilo :thumbdown[/QUOTE]
A vis o jakou kartu se vubec jedna? Vis jestli nemela na sobe oc/vmod? Vis vubec jestli to bylo z duvodu teploty nebo spis toho ze lepidlo bylo natolik agresivni ze poskodilo pamet? Vis jestli se nejednalo o spatny kousek? Nevis naprosto nic a z toho vyvozujes sve zavery.

Jednalo se o gf3ti200 po pomerne brutalnim oc, navic podle -honny-ho nebyla odpalena pamet samotna, ale jeji napajeni:

[quote="-HoNY-"]asi tak pred mesicem, mi ''honny'' donesl na opravu svoji GF3TI, pvedlo se mu na ni opdpalit napajeni jedne poloviny pameti, cas jsem si na to udelal az ted, bohuzel se mi nikde nepovedlo sehnat ten mrtvej mos. mám udelat pridavny napajení co bude napájet ty pameti?[/quote]

Bodujes pavle. Vyvozovat zavery z 5 let stary grafiky o ktery nevis prakticky nic, to se jen tak nevidi :thumb
Solitario (72)|26.5.2008 23:20
[QUOTE=Pavel Boček;125730]Ty žvýkačky jsi na paměťových čipech nechal ? Jestli ne, připrav se na pohřeb...on ten chladič totiž na čipy nedoléhá, vzniklou mezeru právě vyplňuje žvýkačka (zpevněná umělými vlákny, AMD používá gumu). Když tam jen kápneš pastu, nedotkne se to. Předpokládám ale, že jsi to tam nechal, jinak už by to padalo nebo z čipů bylo uhlí :)[/QUOTE]

Tu bílou žvíkačku (jak ji říkaš) sem tam samozřejmě nechal a jako bonus sem dodal pastu. Ted ta grafárna nepřesáhne teplotu 88°C.
PS: daj se ty teplovodivé placičky "zvíkačky" někde koupit sólo?
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 10:52
Tady tyto ne, bohužel se nedá koupit ani ta skvělá guma, kterou používá Sapphire. Ale něco teď nabízí obchody po názvem Teplovodivý pad či Teplovodivý polštářek. Když to zadáš do vyhledávače, tak si můžeš najít nejbližší obchod :notsure S rozměry 15 x 15 x 1 mm to stojí kolem 30 Kč jeden. Škoda jen, že nejsou trochu vyšší...2 mm ideál.
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 11:15
Jenže on nechtěl samolepky s výškou 00 nic, ale něco jako teplovodivou gumu :eek: O samolepkách vím, ty jsou na každém rohu :)
johny__g (6387)|27.5.2008 12:22
[QUOTE=Pavel Boček;126548]Jenže on nechtěl samolepky s výškou 00 nic, ale něco jako teplovodivou gumu :eek: O samolepkách vím, ty jsou na každém rohu :)[/QUOTE]

Když už se to zvrhlo v OT, tak teplovodivá pryž se vyrábí, dá se koupit (u nás ale asi ne) a je pěkně drahá (řádově tisíce korun za kus formátu cca A4). Pokud někdo shání jen malý kousek, tak se mi osvědčilo kuchat staré dvd/cdromky a nebo lépe vypalovačky, tam se to používá k přenosu tepla z pár čipů na plechový obal. Třeba v jednom Teacu byl kousek odhadem 25 x 25 x 2,5 mm plus pár menších.
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 15:24
[QUOTE=Smeli;126553]...[/QUOTE]

:confused:

johny__g: Vím, narazil jsem právě na to také. Ale ten teplovodivý pad by nemusel být špatný...dozvěděl jsem se o něm tady v jednom vlákně pár dní zpět, někdo to tam hledal a s postrčením našel :)

Možná ještě elegantnější je skupovat vadné karty Sapphire s chladičem, zabírajícím i paměti (určitě to mají právě třeba Blue verze Radeonů HD 38x0), tam je ta pryž opravdu prvotřídní :) V mechanikách jsem našel jen menší kousky.