reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vypínání PC

Kuře64 (19)|7.11.2009 15:51
Ahoj,
četl jsme Váš článek "Základy diagnostiky počítačů" https://www.svethardware.cz/zaklady-diagnostiky-pocitacu/27830 protože se mi vypíná PC. Před tím než jsme článek četl jsme zkoušel test operační pamětí, který proběhl v pořádku. PC při spuštěných Win je plně stabilní a nemám žádný problémy (dívání videa, internet, AutoCad, rendrování videa, stránky ve „fleši“, dívání na TV přes net, …), ale když hraji nějakou hru, tak se mi PC po nějakém čase, který nejde specifikovat jednou je to hodina jindy 5 minut, se vypne a zůstane vypnutý (ne restartování). Když například hraji Resident Evil 5 (1680x1050, na max detajli, vyhlazování 2x, FPS průměr 25) tak se mi PC nevypne, ale když hraji třeba Need For Speed Shift (1680x1050, detajli na max kromě okolí, vyhlazování 2x FPS průměr 23) tak se mi PC třeba po 3 někdy až 45minutách vypne. U hry Trine (1680x1050, na max detajli, FPS 65) se PC vypíná do 5 minut. Zkoušel jsem udělav šechy testy které máte v článku uvedení a vše v pořádku. Pc se mi nepřehřívá nejteplejší je GPU cca 70°C, CPU max 60°C, Čipset 50°C, HDD 40°C, celková teplota skříně cca 45°C
Nevíte náhodou proč se mi PC vypíná?

Zátěžový test CPU proběhl v pořádku
Zátěžový test GPU v pořádku
Test RAM ok, zkontroloval jsem jestli jsou v patici dobře zasazené, očištěné.
Disky OK

Konfigurace PC:
CPU: AMD Atlone X2 4200+ - bez přetaktování
MB: Asus A8N-SLI Premium sc. 939
GPU: ATI Radeon HD 3870
RAM: 2GB Dual Channel 4 x 512MB
HDD: 500GB WD Caviar Black, 750GB WD Caviar Blac,
OS: WIN XP SP3, všechny aktualizace s Avastem profesional

Děkuji moc za odpověď.
fanynek (2048)|7.11.2009 15:55
Ta VGA je taky bez přetaktování?
Zjišťoval sis, jaké máš při maximálním zatížení grafiky (GPU Caps Viewer...render...chlupatá kostka) a procesoru (OCCT) teploty? Vypadá to na první pohled, že to může padat kvůli nim. Sleduj to třeba v Everestu, nebo v Riva Tuneru.
Ha, teď se dívám.... čím to krmíš, resp. co máš za zdroj?
Kuře64 (19)|7.11.2009 17:40
Grafika je taky bez přetaktování. Jak jsme psal nehoře Grafika kolem 70°C a CPU kolem 60°C teploty samozřejmě při max zatížení. 3 roky starý zdroj (nějaká sračka bohužel) 450W
|Mio| (1333)|7.11.2009 17:40
Co zdroj?

Je dostatecne dimenzovany na maximalni odbery? Jestli kdyz se trochu ohreje tak mozna neudrzi proud a zkolabuje.
Kuře64 (19)|8.11.2009 12:48
Prosím další tipy....
jan.cz (119)|8.11.2009 15:13
dej tam jinej zdroj a vsadil bych se o petikilo ze bude po problemech
fanynek (2048)|8.11.2009 17:12
Pokud jsi opravdu projel všechny testy uvedené v tom článku o diagnostice problémů s HW bez jediného problému a i teploty jednotlivých komponent byly při těchto testech "v pořádku", zkusil bych ještě:
-spustit součastně OCCT + rednering (chlupatá kostka) v GPU Caps Vieweru a sledovat v Everestu teploty CPU a VGA......mělo by to v pohodě ustát, i když teploty polezou dost vysoko.
-spustit v OCCT ten torture test PSU (Power supply)
-když to bude OK, co takhle v těch hrách stáhnout detaily a vypnout AA? Pokud by to i při nejnižších detailech padalo, zaměřil bych se na sotware, tzn. ovladač grafické karty, potažmo OS.:notsure


Ten zdroj by to shazoval (pokud by to nestíhal) už i při té kombinaci OCCT+GPU Caps Viewer, ale vyloučit tuto možnost samozřejmě jde jen vyzkoušením nového silnějšího.
Kuře64 (19)|9.11.2009 12:05
Ano teploty vyrostli na cca GPU 90°C, CPU 90°C a PC to ustál. Snížil jsem rozlišení a i detaily a PC se opět vypnul. Zkusím nový zdroj líbí se mi tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], ale je dočasně nedostupný ...
jan.cz (119)|9.11.2009 12:17
kup si Fortron a nemusis cekat
fanynek (2048)|9.11.2009 13:10
[quote=Kuře64;312287]Ano teploty vyrostli na cca GPU 90°C, CPU 90°C a PC to ustál. Snížil jsem rozlišení a i detaily a PC se opět vypnul. Zkusím nový zdroj líbí se mi tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], ale je dočasně nedostupný ...[/quote]

No, 90°C na CPU je už fakt hardcore. Čím jsi to měřil ? To se divím, že se PC nevyplo. Nechceš ještě před tím dát do kupy tuto záležitost? Myslím tím přesazení chladiče a přepastování.

Potom znovu otestovat.

Jinak k tomu zdroji..... Volil bych raději CORSAIR HX520, 520W [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Kuře64 (19)|10.11.2009 22:04
Já vím ten zdroj je lepší, ale já bohužel nemám tolik peněz. Vybral jsem si tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] vím že to není extra bomba, ale lepší než ten co mám teď. Dnes když jsem chtěl zapnout PC tak sem mi 3x po sobě zapnul cca na 3 vteřiny a když začaly nabíhat disky tak se vypnul... => vypadá to na zdroj. 90°C vím že je dost, ale na kartě mám pasivní chladič a na CPU mám špinavý, vyčistím a změřím to znovu. Při hraní her nebo normálních testech je teplota jak jsme psal nahoře. Měřím to v everestu a v occt. Přesazení chladiče a přepastování jsem dělal cca před rokem. Jak by se to mělo často dělat?
fanynek (2048)|10.11.2009 23:19
Ad zdroj: šetříš na nepravém místě. Ten Fortron rozhodně neber. To už radši vyber nějaký levnější Seasonic. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Ad CPU a teplota: Nemusíš to dělat třeba dva, tři roky, pokud tam dáš kvalitní pastu a uděláš to dobře. Ale těch 90°C je možná nějakej bug. To by se PC snad vypnulo.....:notsure
Rozhodně bych tam dal jinej chladič (pokud tam máš BOX) a novou pastu.
jan.cz (119)|11.11.2009 02:24
Co máš proti Fortronům? Mně vždy fungovali naprosto bezvadně.
kevin00 (10238)|11.11.2009 02:54
Fortrony poslední dobou nepatří mezi zrovna moc kvalitní zdroje. Rozhodně lepší volbou jsou zdroje Seasonics.

[quote=Fanynek]Jinak k tomu zdroji..... Volil bych raději CORSAIR HX520[/quote]

Ten zdroj je zbytečně silný. Tuto sestavu v pohodě utáhne kvalitní 400 W zdroj - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] či [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[quote=Fanynek]Ad CPU a teplota: Nemusíš to dělat třeba dva, tři roky, pokud tam dáš kvalitní pastu a uděláš to dobře. Ale těch 90°C je možná nějakej bug. To by se PC snad vypnulo.....[/quote]

Nemusíš mít pro automatické vypnutí nastavenu kritickou teplotu v BIOSu :notsure
fanynek (2048)|11.11.2009 05:07
[quote=kevin00;313125]Nemusíš mít pro automatické vypnutí nastavenu kritickou teplotu v BIOSu :notsure[/quote]

No, víceméně předpokládám, že ji má defaultně zapnutou.....:notsure
Kuře64 (19)|11.11.2009 18:31
Těch 90°C bude nějaký kiks, pač normálně mám teplotu max 60°C, třeba jsme se jen překouknul, vím to pač jsem si hrál s přetaktováním dostal jsem se na frekvenci 2,5GHz bez jakých koliv problémů. Box nemám má poměrně kvalitní věžový chladič [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Zdroj Seasonic jsem chtěl protože vyšel z mnoha testu skoro nejlépe, když jeho levnější variantu v alze neměly, tak jsme si řekl že levným Fortonem nic nezkazím, 550W a víc chci proto že kdybych někdy měnil vnitřnosti PC, tak abych mohl použít zdroj který mám a nemusel kupovat víc věcí na jednou. Zdroj jsem již koupil a vyměnil, PC se mi nevypíná a je na 100% stabilní. Ještě se pokusím trochu zvýšit frekvenci GPU, CPU a RAM(+ časování) a napíšu sem výsledky jestli vše proběhlo ok. PC mě baví, ale moje hlavní priorita jako dříve není. Teď mám o trošku jiné zájmy. Moto, pivo, škola, …
fanynek (2048)|11.11.2009 19:30
Ad ZDROJ... Kevin00 ti napsal, který zdroj svojí kvalitou stojí za koupení.
Ad chladič.. Ten je opravdu dobrý
Ad teploty.. buď ho máš blbě nasazený, nebo máš nějakej bug na desce (možná i BIOS), nebo jsi se fakt ustřelil.
Proto bych být tebou spustil OCCT, Everest (záložka "Senzory") a nějakej další program na monitoring T, nechal to běžet a pak udělal screen plochy a postl to sem.
Pokud fakt budou brutální, zkusil bych jiný BIOS a dále to přesazení chladiče a novou pastu.
Kuře64 (19)|13.11.2009 21:20
Ahoj, tak jsem přetaktoval Grafiku GPU místo 776MHz na 830MHz (Memory 1126 > 1350MHz), CPU 2,2GHz > 2,5GHz a upravil časy na RAMce z latence 3 na 2,5. PC je stabilní nevypíná se a frčí úplně v pohodě. Při zátěžových teste se teplota komponentů zvýšila cca o 5°C. Když jsme měl zdroj venku, tak jsme si všiml, že je ne něm efektivní výkon 225W, Když si uvědomím, že grafika potřebuje 120W a CPU 100W, tak je div, že ten zdroj to vydržel, tak dlouho.

Všem moc děkuji za pomoc.
fanynek (2048)|13.11.2009 22:55
Máme tomu rozumět, že jsi pořídil nový zdroj a s ním už je to bez problémů?
Kuře64 (19)|14.11.2009 18:15
Kuře64: Ano v tom odkazu jsem psal, že jsem zdroj vyměnil a vše ok a že ještě zkusím trochu zvýšit frekvenci CPU, GPU a RAM abych zjistil jestli je to opravdu stabilní i při větší zátěži.

Nyní mám nový zdroj a vše je bez problémů.
kevin00 (10238)|14.11.2009 19:47
To je trochu nesmysl, nemyslíš ? Pokud je to nyní stabilní a zvýšíš takty v podstatě všeho, tak máš x krát větší šanci, že se počítač stane nestabilním. Nech vše tak jak máš a k otestování stability použij LinX, OCCT, FurMark a GoldMemory. Vlož sem pro jistotu screeny z CPU-Z a GPU-Z, abychom viděli, jak to máš vlastně nastavené. K CPU-Z ještě prosím uveď přesné označení modulů RAM.
Kuře64 (19)|15.11.2009 13:58
Nemyslím pač jsme chtěl zjistit jestli i při vyšším taktu je PC stabilní (jestli to přece jen není ničím jiným než jen zdrojem), po všech teste jsem nechal vše na originálních taktech.

Až zase budu mít trochu času, tak sem hodím vše o co mě žádáš.
fanynek (2048)|16.11.2009 17:04
kevin00: No, jestli to má otestované a stabilní v defaultu, tak ať si to točí pro mě za mě dle libosti. Jinak je samozřejmě blbost dělat testy stability, aniž je odzkoušena stabilita na základních taktech.
Sám uvidí, kdy mu to začne kravit a kdy je třeba ubrat.
Jsem hlavně rád, že se to vyřešilo.:thumb