www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Fujitsu buduje superpočítač na ARMu

Fujitsu buduje superpočítač na ARMu
, , aktualita
Momentálně jsou všechny superpočítače vybudované na procesorové platformě x86, do budoucna by se to ale mohlo změnit. Fujitsu již plánuje první superpočítač postavený na ARMv8, tedy v podstatě na procesorech z telefonů.
K oblíbeným
reklama
Všechny z nejvýkonnějších 500 superpočítačů běží na platformě x86, do budoucna se však rýsuje alternativa v podobě platformy ARMu. Ta je oproti běžným procesorům hlavně efektivnější, pokud jde o poměr výkonu ke spotřebě.

A právě spotřeba energie je pro Fujitsu stěžejní, superpočítače fungují nepřetržitě, ale možná ani nejde tak o cenu za elektřinu jako o chlazení. Méně produkovaného tepla ušetří jednak další energii za chlazení, ale ušetří i místo.

Fujitsu má momentálně 5. nejvýkonnější superpočítač s výkonem 10,5 PFLOP a spotřebou 12MW. Pro porovnání nejvýkonnější superpočítač Sunway TaihuLight má výkon 93 PFLOPS a spotřebu 15,3 MW. Superpočítač na platformě ARMu by měl mít výkon až 1.000 PFLOPS a měl by být v provozu od roku 2020, bohužel Fujitsu neuvádí plánovanou spotřebu, což by bylo zajímavé porovnání.

Na platformě ARMv8 momentálně funguje většina mobilních procesorů, jsou to ty s jádry Cortex-A53, Cortex-A57 a Cortex-A72. Další jádra sice byla představena, ale zatím nejsou nasazována. Tato architektura používá 64bitové instrukce a všimněte si, že všechny mobilní procesory patří do rodiny Cortex-A, existuje ještě Cortex-R a Cortex-M, ale ty fungují na 32bitových instrukcích. Vzhledem k tomu, že nový superpočítač má být 64bitový, bude postaven na platformě ARMv8-A, nebo ARMv8.1-A. Nezapomeňte se podívat na náš velký přehled procesorových jader Cortex od ARMu.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře