www.svethardware.cz
>
>
>

Fujitsu má efektivní kruhové a tenké heatpipe

Fujitsu má efektivní kruhové a tenké heatpipe
, , aktualita
Společnost Fujitsu se pochlubila novým typem heatpipe, které jsou velmi tenké a uspořádané do uzavřeného okruhu. Firma o nich také říká, že mají být 5x efektivnější. Jenomže efektivnější než co?
K oblíbeným
reklama
Vzhledem k tomu, že nové heatpipe jsou zaměřeny především na malá elektronická zařízení, což mohou být třeba mobilní telefony, pak je zřejmé, že Fujitsu srovnává s dnes dostupnými tenkými heatpipe. Oproti nim by tedy nový typ měl být pětkrát efektivnější, čili by měl být schopen vést pětkrát více tepelné energie. Má přitom tloušťku pouze 1 mm, a to v nejširším místě tvořeném kondenzátorem.

Není ale důvod, proč by se tato nová technologie nemohla využít i u desktopových PC, zvláště těch velmi malých, která jsou v poslední době velmi populární. Však se tím může ušetřit nejen místo, ale i materiál, což není nic zanedbatelného, když se pro výrobu heatpipe používá drahá měď.

Princip nových heatpipe je v podstatě stejný jako u těch klasických, akorát zde jde o uzavřený okruh, v němž z výparníku putuje pára do kondenzátoru, kde odevzdává své teplo, mění se zase na kapalinu a putuje zpět do výparníku. A jak je vidět na fotografii, okruh heatpipe je nejspíše dvojitý. Záleží už jen na aplikaci, jak dále bude kondenzátor chlazen. Zde je důležité především to, aby se teplo mohlo efektivně dostat pryč od svého zdroje. Pak na kondenzátor můžeme napojit žebroví velkého chladiče, nebo to v případě mobilních telefonů bude spíše jejich samotné tělo.

Pro výrobu Fujitsu použilo 0,1mm měděné fólie, které jsou na vhodných místech perforovány, čímž zajistí vzlínání kapaliny a následně jsou vrstveny na sebe.

Fujitsu se tak snaží řešit nově vzniklý problém s chlazením moderních mobilních SoC. V posledních týdnech se mluvilo především o novém Qualcomm Snapdragon 810 v telefonech Samsung Galaxy S6, které prý měly problémy s přehříváním. Výkon mobilních SoC přitom stále roste, takže lze očekávat, že problémy s jejich chlazením jen tak neustanou, což je tak trochu paradox, když ve světě desktopových komponent se posunujeme spíše opačným směrem.

Ovšem Fujitsu sice již má funkční prototyp, ale předpokládá, že k nasazení jeho nových heatpope dojde až v jeho fiskálním roce 2017. Firma také již uvedla, že chce tuto technologii využít i u jiných zařízení, než jsou mobilní telefony, ale nespecifikovala nic určitého.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře