Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu představuje 2,5" 160GB SATA disk

22.8.2005, Milan Šurkala, aktualita
Fujitsu představuje 2,5" 160GB SATA disk
Nový 2,5 palcový pevný disk firmy Fujitsu se může pochlubit kapacitou 160GB a rozhraním Serial ATA. Pod modelovým označením MHV2160BT by se pak měl začít prodávat před koncem tohoto roku. Fujitsu tak odpovídá na vzrůstající zájem o disky...
Nový 2,5 palcový pevný disk firmy Fujitsu se může pochlubit kapacitou 160GB a rozhraním Serial ATA. Pod modelovým označením MHV2160BT by se pak měl začít prodávat před koncem tohoto roku. Fujitsu tak odpovídá na vzrůstající zájem o disky pro mobilní zařízení s rychlostí a kapacitou pro high-end audio/video práci na počítači. S tímto vyjádřením trochu nekoresponduje poměrně slabých 4200 otáček disku za minutu.Nižší otáčky ale na druhou stranu umožnily udržet velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Ta při čtení/zápisu/vyhledávání činí 1,6W, v klidu pak 0,5W a ve standby režimu jen 0,13W. Nadprůměrná kapacita 160GB je v oblasti 2,5" disků příjemnou vzácností.

Disk je také poměrně dobře odolný proti otřesům, v provozu snese zrychlení 300G za dobu 2ms v klidu pak 900G za 1s. Nízké otáčky se mimo nízké spotřeby podílejí také na tichém provozu disku, produkuje max. 23dB. Harddisk dále podporuje technologii NCQ (Native Command Queueing), která umožňuje přetřídit si až 32 příkazů a tím zvýšit efektivitu a přenosovou rychlost. Ta díky rozhraní SATA činí max. teoretických 150MB/s.

Velikost nového pevného disku je 70x100x12,5mm, váha činí 135 gramů. Vyšší výška 12,5mm je příčinou montáže trojice ploten, obyčejně mají disky výšku pouze 9,5mm. Splňuje RoHS požadavky (Restriction of Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment).

Zdroj: www.fujitsu.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.