www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX 970 prý nedokáže efektivně využít svou paměť

GeForce GTX 970 prý nedokáže efektivně využít svou paměť
, , aktualita
V posledních měsících si pozorní majitelé karty GeForce GTX 970 začali všímat problému při hraní her, které jsou náročné na kapacitu paměti grafické karty. Objevilo se, že ta nedokáže dobře využít veškeré své 4 GB, ale pouze 3,5 GB, ale je tomu skutečně tak?
K oblíbeným
reklama
V případě, že karta musela sáhnout na posledních 500 MB své paměti, celkový výkon dramaticky poklesl, což vyvolalo všeobecnou diskuzi o tomto problému, jemuž se nyní už věnuje sama NVIDIA. Co se týče karty GeForce GTX 980, pak té se tento problém vyhnul, čili jde pouze o model 970.

O problému se diskutuje především na serveru Overclock.net, kde jsou k dispozici i doprovodné materiály srovnávající využití paměti na GeForce GTX 980 a 970.

NVIDIA také již vydala prohlášení, v němž se píše, že kvůli konfiguraci shaderů lišící se od GTX 980 musela přikročit u karty GTX 970 k odlišné práci s pamětí. Konkrétně bylo nutné celkové 4 GB paměti rozdělit na 3,5GB a 500MB segment. Větší z nich má také vyšší prioritu, takže pokud pro daný účel stačí, pak karta pracuje pouze s ním, což by měly ukazovat i různé utility, které informují o využití paměti. Pokud ale hra či aplikace potřebuje více než 3,5 GB paměti, pak se využívají oba segmenty celkové paměti. Firma pak zkusila změřit, jestli to má nějaký reálný dopad na výkon karty. Nejdříve porovnala její výkon s GTX 980 u hry, která nepotřebuje více než 3,5 GB paměti a pak u hry, která využije i druhý paměťový segment, přičemž rozdíly ve výkonu vyjádřeny v procentech by měly být zhruba stejné.

Z výsledků vyplývá, že pokles výkonu je u karty GTX 970 o něco větší než u GTX 980, ale nijak značně. Ovšem uživatelé mluví především o sekání hry, které měření průměrného FPS neodhalí a ostatně se to klidně může schovat do těch několika málo procent rozdílu mezi výkonem karet. Časem by se ale měly objevit dodatečné informace, takže pokud přinesou něco nového, budeme tento článek aktualizovat.

Zdroj: PC Perspective
reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře