Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Geoffrey Hinton, jeden z otců AI, opouští Google a lituje své práce na ní

7.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Geoffrey Hinton, jeden z otců AI, opouští Google a lituje své práce na ní
Geoffrey Hinton je jedním z lidí, kteří stáli u zrodů algoritmů umělé inteligence. Nyní odchází do důchodu a opouští Google, nicméně se také vyjádřil, že začíná litovat své práce a před AI varuje.
Ve věku 75 let se Geoffrey Hinton rozhodl jít do důchodu. Jde o vědce, který byl u prvních algoritmů umělé inteligence a který je považován za jednoho z jejích otců. Věnoval se nejen počítačům, ale také kognitivní psychologii. V poslední době pracoval v Googlu, z něhož tedy nyní odchází. V rozhovoru pro New York Times se nicméně vyjádřil kriticky na adresu umělé inteligence a přiznal, že nyní své práce lituje. Podle Hintona chatboti překonávají množství obecných znalostí, které může znát jeden člověk, ale zatím ještě nejsou tak dobří v "uvažování". Jenže vzhledem k tomu, jak jde vývoj kupředu, je na místě obávat se, co z toho vlastně vznikne.
 
Geoffrey Hinton
ilustrační foto, autor: Steve Jurvetson from Menlo Park, USA, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Hinton varuje např. nad tím, že se zde jistě objeví zlí hráči, kteří zneužijí AI ke zlým věcem. Jako příklad uvedl např. ruského prezidenta Putina, který by se třeba mohl rozhodnout, aby si roboti vytvářeli své vlastní cíle. To se může dostat k tomu, že robot bude chtít být mocnějším. Podle Hintona je tu problém i v tom, jakou inteligenci mají lidé a jakou "inteligencí" je AI. Zatímco my jsme biologické systémy s vlastním uvažováním a znalostmi, které sice umí sdílet, ale pomalu, AI má děsivou vlastnost ve své propojenosti. I když se každý AI systém může učit nezávisle, současně může jakoukoli svou znalost v podstatě okamžitě předat dalším.
 
Pokud si vzpomínáte, koncem března se objevila výzva k pozastavení vývoje AI a stanovení pravidel pro její další rozvoj. K výzvě se tehdy připojil Elon Musk, Steve Wozniak, nicméně mezi signatáři výzvy byl právě i Geoffrey Hinton, který v roce 2018 vyhrál Turingovu cenu za práci na hlubokém učení. Ten zároveň zmiňuje, že pozastavit vývoj bude velmi komplikované. Pokud třeba USA zastaví vývoj, jediné, čeho se dosáhne, bude vytvoření náskoku např. pro Čínu. Zároveň přiznává, že oceňuje velmi zodpovědný přístup Googlu k vývoji systémů umělé inteligence a nemůže proti němu říci nic špatného.
 
Zdroj: bbc.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.