Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte nabídne první GTX 970 pro Mini-ITX

21.10.2014, Jan Vítek, aktualita
Gigabyte nabídne první GTX 970 pro Mini-ITX
Pokud si chcete postavit slušně výkonnou počítačovou sestavu založenou na základní desce Mini-ITX, můžete si brousit zuby na první grafickou kartu s čipem NVIDIA GeForce GTX 970, která je pro takový počítač určena. Přinese ji Gigabyte.
Nová grafická karta GeForce GTX 970 pro sestavy s deskou formátu Mini-ITX dostala označení Gigabyte GV-N970IXOC-4GD. Využívá GPU s TDP 145 W, což je výrazně menší spotřeba, než jakou má GPU GeForce GTX 760, takže s implementací GTX 970 na takto krátkou kartu jistě nebyl velký problém. Jak je vidět z první fotografie, karta svým pravým okrajem nepřesahuje půdorys daný deskou Mini-ITX. Nicméně ta má rozměry 17 x 17 cm, zatímco Guru3D i Tom's Hardware shodně uvádí, že karta je pouze 12 cm dlouhá. To je samozřejmě nesmysl, protože karta takovéto délky by nedosáhla ani na konec slotu PCI Express x16.

Karta využívá dvouslotový chladič WindForce 3X s jedním velkým ventilátorem a hliníkovými žebry, do nichž rozvádí teplo grafického procesoru dvě tlusté 8mm heatpipe a jedna tenčí s průměrem 5 mm. Díky tomuto chladiči může Gigabyte provozovat GPU ne jen na základních taktech 1051 až 1178 MHz, ale dokonce na vyšších taktech 1076 MHz až 1216 MHz. O dodatečné napájení karty se postará jeden osmipinový konektor PCI Express.

Gigabyte se také podělil o nějaké teploty. Dle údajů výrobce GPU této karty pracovalo v benchmarku Metro Last Night při teplotě 62 °C, přičemž chladič referenční karty dokázal GPU chladit na 76 °C.

Co se týče obrazových rozhraní, nabídka je pestrá. Máme tu dva DVI, dokonce tři DisplayPort a pak ještě jeden HDMI. U takovéto karty bychom tedy očekávali, že bude o poznání dražší než klasické modely, ovšem Gigabyte se rozhodl menší rozměry a vyšší takty nezohlednit a kartu bude prodávat za 330 USD, což je výchozí cena pro GeForce GTX 970. Na trh má tato novinka dorazit v listopadu.

Zdroj: Guru3D, Tom's Hardware