www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte předvedl výkon Aorus NVMe Gen4 SSD i v RAIDu

Gigabyte předvedl výkon Aorus NVMe Gen4 SSD i v RAIDu
, , aktualita
Gigabyte se nedávno přihlásil jako první firma, která si připravuje SSD pro rozhraní PCI Express 4.0. To bylo nyní ukázáno v celé své kráse a my se můžeme podívat i na testy včetně toho, jaký výkon poskytnou čtyři takové modely v RAIDu. 
K oblíbeným
reklama
Gigabyte se tak nedávno chlubil "světově prvním" M.2 SSD pro rozhraní PCI Express 4.0 x4, ovšem brzy vyšlo najevo, že svůj model pouze jako první představil, protože postupně se přihlásila i Toshiba nebo Corsair. Brzy tak bude na výběr z několika modelů, ale my se nyní podívejme blíže právě na Aorus NVMe Gen4 SSD. Jde tak evidentně o produkt pro herní PC. 
 
 
Gigabyte se rozhodl, že tato SSD osadí měděnými pasivy a také že tuto skutečnost patřičně zdůrazní, takže jde o měď v přírodní barvě bez černého eloxu či poniklování. To také naznačuje, že toto SSD a jiná pro PCIe 4.0 se asi neobejdou bez kvalitního chlazení a je otázka, zda takový pasiv bude vůbec stačit na to, aby nám SSD nezačalo nuceně škrtit svůj výkon kvůli přehřívání. Ale aspoň zase bude v oblasti chlazení co řešit, však v posledních letech to byla nuda, i když jisté pozdvižení zajistily nové procesory od Intelu. 
 
Výrobce také uvádí, že pro chlazení (především SSD kontroleru) využívá kvalitní teplovodivý materiál od firmy Laird a pak už se také dozvíme, že jsou využity paměti Bics4, čili 3D NAND Flash od Toshiby/WD. Celkově máme oproti SSD pro PCIe 3.0 očekávat asi 40% nárůst výkonu, ovšem to je velice vágní vyjádření, takže se raději podívejme na výsledky testu CrystalDiskMark.  
 
 
Ty víceméně odpovídají údajům o 5000 M/s při čtení a 4400 MB/s při zápisu, ovšem vypadaly by mnohem lépe, kdybychom viděli testovací kapacitu 32 GB a ne pouhý 1 GB. Ale ono je to v důsledku a v podstatě jedno. S největší pravděpodobností budou použity paměti TLC, pokud ne rovnou QLC a také SLC cache. Když se ta zaplní, hodnoty zápisu prudce klesnou a je jen otázka, jak moc i ve srovnání s modely pro PCIe 3.0. Kapacita SLC cache pak bude jako obvykle záviset na celkové kapacitě SSD, která bude 500 GB, 1 TB nebo 2 TB. 
 
 
Pak tu máme ještě Gigabyte Aoris AIC Gen4 SSD, čili chlazený adaptér pro PCIe 4.0 x16, který může nést až čtyři taková SSD zapojená ve stripovacím RAIDu. 
 
 
Výsledný výkon je velice slušný, a to především v sekvenčních operacích a pak ve 4K operacích s dlouhou frontou. Zvláště rychlost zápisu stojí za povšimnutí, však se téměř zečtyřnásobila a dle benchmarku překonala i rychlost čtení. Jak už jsme se dozvěděli, Gigabyte chce tyto adaptéry prodávat spíše už osazené, takže zmiňuje i maximální kapacitu 8 TB. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek