www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte předvedl výkon Aorus NVMe Gen4 SSD i v RAIDu

Gigabyte předvedl výkon Aorus NVMe Gen4 SSD i v RAIDu
, , aktualita
Gigabyte se nedávno přihlásil jako první firma, která si připravuje SSD pro rozhraní PCI Express 4.0. To bylo nyní ukázáno v celé své kráse a my se můžeme podívat i na testy včetně toho, jaký výkon poskytnou čtyři takové modely v RAIDu. 
K oblíbeným
reklama
Gigabyte se tak nedávno chlubil "světově prvním" M.2 SSD pro rozhraní PCI Express 4.0 x4, ovšem brzy vyšlo najevo, že svůj model pouze jako první představil, protože postupně se přihlásila i Toshiba nebo Corsair. Brzy tak bude na výběr z několika modelů, ale my se nyní podívejme blíže právě na Aorus NVMe Gen4 SSD. Jde tak evidentně o produkt pro herní PC. 
 
 
Gigabyte se rozhodl, že tato SSD osadí měděnými pasivy a také že tuto skutečnost patřičně zdůrazní, takže jde o měď v přírodní barvě bez černého eloxu či poniklování. To také naznačuje, že toto SSD a jiná pro PCIe 4.0 se asi neobejdou bez kvalitního chlazení a je otázka, zda takový pasiv bude vůbec stačit na to, aby nám SSD nezačalo nuceně škrtit svůj výkon kvůli přehřívání. Ale aspoň zase bude v oblasti chlazení co řešit, však v posledních letech to byla nuda, i když jisté pozdvižení zajistily nové procesory od Intelu. 
 
Výrobce také uvádí, že pro chlazení (především SSD kontroleru) využívá kvalitní teplovodivý materiál od firmy Laird a pak už se také dozvíme, že jsou využity paměti Bics4, čili 3D NAND Flash od Toshiby/WD. Celkově máme oproti SSD pro PCIe 3.0 očekávat asi 40% nárůst výkonu, ovšem to je velice vágní vyjádření, takže se raději podívejme na výsledky testu CrystalDiskMark.  
 
 
Ty víceméně odpovídají údajům o 5000 M/s při čtení a 4400 MB/s při zápisu, ovšem vypadaly by mnohem lépe, kdybychom viděli testovací kapacitu 32 GB a ne pouhý 1 GB. Ale ono je to v důsledku a v podstatě jedno. S největší pravděpodobností budou použity paměti TLC, pokud ne rovnou QLC a také SLC cache. Když se ta zaplní, hodnoty zápisu prudce klesnou a je jen otázka, jak moc i ve srovnání s modely pro PCIe 3.0. Kapacita SLC cache pak bude jako obvykle záviset na celkové kapacitě SSD, která bude 500 GB, 1 TB nebo 2 TB. 
 
 
Pak tu máme ještě Gigabyte Aoris AIC Gen4 SSD, čili chlazený adaptér pro PCIe 4.0 x16, který může nést až čtyři taková SSD zapojená ve stripovacím RAIDu. 
 
 
Výsledný výkon je velice slušný, a to především v sekvenčních operacích a pak ve 4K operacích s dlouhou frontou. Zvláště rychlost zápisu stojí za povšimnutí, však se téměř zečtyřnásobila a dle benchmarku překonala i rychlost čtení. Jak už jsme se dozvěděli, Gigabyte chce tyto adaptéry prodávat spíše už osazené, takže zmiňuje i maximální kapacitu 8 TB. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux
Kdysi nemožné věci se mohou stát realitou. Vývojáři z Microsoftu totiž nedávno v diskuzi na Redditu potvrdili, že by mohli představit internetový prohlížeč Edge i pro operační systém Linux, nic zásadního tomu nebrání.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA
Americká kosmická agentura NASA se konečně trochu více rozpovídala o nákladech na let na Měsíc. Tam by chtěla být s astronauty už za pět let a hovoří se o částce, která má přesahovat 20 miliard USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AVG mělo problém s Firefoxem, ztratilo uložená hesla AVG mělo problém s Firefoxem, ztratilo uložená hesla
Antivirové programy AVG a Avast se nepohodly s poslední verzí internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67.0.2. Způsobily totiž ztrátu uložených hesel v prohlížeči. Naštěstí už existuje náprava a hesla lze získat zpět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka100 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů