www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte Z590 AORUS Xtreme pro Rocket Lake: 21x 100A fází kolem patice

Gigabyte Z590 AORUS Xtreme pro Rocket Lake: 21x 100A fází kolem patice
, , aktualita
Už za několik dní mají být představeny nové desky pro procesory Intel s čipovými sadami 500 Series. Ukazuje se, že reálné nároky procesorů Rocket Lake-S na energii opravdu neklesnou, spíše naopak, jak lze vidět z výbavy nové desky. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o model Gigabyte Z590 AORUS Xtreme, který pochopitelně bude patřit mezi to nejlepší, co najdeme na trhu, takže lze automaticky očekávat velice dobrou výbavu a silný systém napájení. Nicméně 20+1 fáze je přeci jen už poněkud extrém. 
 
 
Fáze si můžete sami snadno spočítat podle hranatých cívek posázených kolem patice, jichž nová deska firmy Gigabyte nese přesně 21. Jak je vidět ze srovnání dole, přímý předchůdce v podobě Gigabyte Aorus Xtreme Z490 disponuje 16+1fázovým napájením, a pokud se tento výrobce vyloženě neřídí jen heslem "čím víc fází, tím víc adidas", mohlo by to znamenat, že procesory Rocket Lake-S budou ve skutečnosti ještě náročnější na energii než dnešní Comet Lake-S. 
 
Komachi Ensaka navíc doplňuje, že dané fáze nové desky mají mít po 100 amperech.
 
Tak silné napájení by přitom obvykle slušelo spíše deskám pro HEDT procesory a ne modelům pro prostá desktopová CPU. I s přihlédnutím k tomu se nemůžeme vůbec divit tomu, že Intel aktuálně zcela rezignoval na oblast hi-end desktopu, kterou přenechal firmě AMD a jejím Threadripperům. Nezbývá než čekat, zda to nějak změní nástup generace Alder Lake, respektive spíše serverových Sapphire Rapids, od nichž by Intel mohl odvodit své příští HEDT procesory. 
 
 
Nová Z590 AORUS Xtreme nám dále nabídne dokonce již 10Gb/s Ethernet vedle již relativně běžné 2,5Gb/s verze, dále to bude rozhraní Thunderbolt 4 a také WiFi 6E, nový standard pracující také v 6GHz pásmu. 
 
Dále na ní jasně vidíme tři sloty PCIe x16, z nichž dva vrchní budou využívat sběrnici verze 4.0 a pod kapotou jsou schovány také tři sloty M.2, které stejně jako velké PCIe budou ve verzi 4.0, tedy až na jeden. 
 
Gigabyte zde také nabídne jako jeden z prvních výrobců desek zbrusu nový audio kodek Realtek ALC4080, který nebyl dosud ani oficiálně představen, takže neznáme podrobnosti. Poslouží jako náhrada staršího ALC1220. 
 
Výbava je to tak celkově velice slušná a rozhodně se nedá říci, že by tu bylo oproti starším deskám málo novinek, ostatně právě v případě základních desek už jsme zvyklí na pomalejší pokrok či vývoj. Cena však pravděpodobně přesáhne hranici 600 dolarů. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů